ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2013 р.Справа № 5017/2618/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів: Л.І. Бандури, Г.П. Разюк (на підставі розпорядження голови суду від 05.03.2013 р. №158)
при секретарі судового засідання: М.В. Селиверстовій
за участю представників сторін:
від відповідачів - А.О. Цинєв (ТОВ „Тартус")
від прокуратури - І.О. Коломійчук
представники Державної інспекції сільського господарства в Одеській області та Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області у судове засідання не з'явились, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Прокурора м. Одеси та Державної інспекції сільського господарства в Одеській області
на рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р.
у справі № 5017/2618/2012
за позовом Державної інспекції сільського господарства в Одеській області
до відповідачів:
1) Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області;
2) Товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус";
за участю Прокуратури м. Одеси
про визнання незаконним і скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2012 року Державна інспекція сільського господарства в Одеській області звернулась до господарського суду з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, ТОВ „Тартус", в якому просила:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 19.10.2009 р. №1160/А-2009, яким надано в користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 8,5 га ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району терміном на 49 років для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 18.11.2009 р., укладений між Комінтернівською райдержадміністрацією та ТОВ „Тартус" площею 8,5 га.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що спірним розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації передано у користування на умовах оренди земельну ділянку із земель лісового фонду, що суперечить ст.ст. 6, 19 Конституції України, п.5 ст. 27 Лісового кодексу України, ч.2 ст. 122, ч.9 ст. 149 та ст. 20 Земельного кодексу України і постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. „Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб", договір оренди укладений в порушення діючого законодавства, так як Комінтернівська райдержадміністрація не була власником земельної ділянки та не мала права на укладення спірного договору. (а.с. 2-7 т.1).
У відзиві на позов відповідачі зазначили про його необґрунтованість. (а.с. 42-48, 61-63 т.1).
12.10.2012 р. заступник прокурора м. Одеси звернувся до суду першої інстанції із заявою в порядку ст. 29 ГПК України про вступ у справу, яка задоволена ухвалою від 17.10.2012 р. (а.с. 69-70, 89 т.1).
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р. (головуючий суддя - Петров В.С., судді - Меденцев П.А., Гут С.Ф.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 21.01.2013 р., у задоволенні позову відмовлено, з мотивів недоведеності заявлених вимог, а також зазначено про те, що п.6 Положення про Держсільгоспінспекцію в Одеській області, який кореспондується з п.5 Положення про Держсільгоспінспекцію України не передбачено повноважень щодо подання позову інспекцією безпосередньо до суду. Крім того, судом вказано, що відповідно до ст.6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" питання виявлення порушень використання земель повинно вирішуватися шляхом внесення відповідних клопотань до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. (а.с. 101-107 т.2 ).
Не погодившись з даним рішенням, прокурор м. Одеси 30.01.2013 р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив рішення скасувати, позов задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Державна інспекція сільського господарства в Одеській області 30.01.2013 р. також звернулась із апеляційною скаргою на вищезазначене судове рішення, яка була повернута ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 11.02.2013 р. на підставі п.3 ч.1 ст. 97 ГПК України. Усунувши недоліки, Держсільгоспінспекція 19.02.2013 р. повторно звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила рішення від 14.01.2013 скасувати, позовні вимоги задовольнити. Одночасно скаржником заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку подання апеляційної скарги, яке задоволено судовою колегією відповідно до ст.ст. 53, 93 ГПК України, про що зазначено в ухвалі суду апеляційної інстанції від 22.02.2013 р.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ „Тартус" послалось на безпідставність доводів скаржника, просило рішення суду залишити без змін.
Інші учасники процесу відзиви на апеляційні скарги не надали.
Заслухавши представника відповідача, прокурора, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг виходячи із наступного.
З висновку Державного комітету України по земельних ресурсах від 29.11.2006 р. №1711-06 вбачається, що проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ „Тартус" відповідає вимогам чинного законодавства України. (а.с. 10-11 т.1).
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації № 71 від 24.01.2007 р. „Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва та експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради" створено комісію по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва і експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради та надано дозвіл ТОВ „Тартус" на проведення проектно-вишукувальних робіт. (а.с. 12 т. 1).
Як встановлено судом першої інстанції, Одеське обласне управління лісового господарства Держколісгоспу України своїм листом від 06.07.2007 р. за № 587 надало погодження на вилучення та зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю) на території Крижанівської сільської ради для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм із земель, що перебувають у постійному користуванні ДП „Одеське лісове господарство".
ДП „Одеське лісове господарство" 22.06.2007 р. проведено обстеження земельної ділянки площею 8,5 га, що виділяється з ДЛФ Красносільського лісництва Комінтернівського району в землі запасу Крижанівської сільської ради, про що складено відповідний акт технічного обстеження лісових площ, що виключаються зі складу лісового фонду України (а.с. 50-52 т. 2).
Після складення вищевказаного акту ДП „Одеське лісове господарство" зроблена калькуляція собівартості створення 1 га лісових культур в ДЛФ Красносільського лісництва 19.07.2007 р., на підставі якої здійснено розрахунок витрат на створення та вирощування лісових культур і на втрачену лісову продукцію. (а.с. 53, 55 т. 2).
17.07.2007 р. розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації № 923/А-007 створена комісія по визначенню розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП „Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради. (а.с. 56 т.2).
На підставі вказаного розпорядження, 17.07.2007 р. складено акт визначення розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП „Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради Зазначений акт підписано всіма членами комісії, в тому числі й ДП „Одеське лісове господарство" та затверджено розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації за №1056/А-2007 від 07.08.2007 року (а.с. 57, 60 т. 2). Згідно вказаного акту визначено загальну суму понесених збитків, яка склала 469 718 грн.
17.07.2007 р. Комінтернівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 922/А-2007 про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради. Зазначеною комісією (до складу якої входили керівники усіх передбачених законодавством погоджувальних інстанцій, а також директор державного підприємства „Одеське лісове господарство") проведено обстеження земельної ділянки загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю), передбаченої під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ „Тартус" на землях Крижанівської сільської ради, що підтверджується складеним цією комісією актом вибору земельної ділянки від 17.07.2007 р. (а.с. 27-29 т. 2).
З матеріалів справи вбачається, що попередні погодження по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради надані:
1) Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області лист від 18.07.207 р. № ср-14-526 ( а.с. 33 т. 2);
2) Відділом містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області лист від 19.07.2007 р. № 1745 ( а.с. 35 т. 2);
3) Комінтернівським районним відділом ГУ МНС України в Одеській області лист від 19.07.2007 р. № 440 (а.с. 39 т. 2);
4) Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів лист від 20.07.2007 р. № 13-04-4937 (а.с. 34 т. 2);
5) Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією висновок № 45 від 01.08.2007 р. (а.с. 36 т. 2);
6) Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації висновок № 01-17/4341 від 01.08.2007 р. ( а.с. 38 т. 2);
7) Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства висновок від 06.08.2007 р. № 01-04/69 (а.с. 40 т. 2).
Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря проведено обстеження земельної ділянки з матеріалів по вибору земельної ділянки ТОВ „Тартус" під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 23.07.2007 р. (а.с. 37 т. 2).
09.10.2007 р. листом Управління архітектури та містобудівної політики Одеської обласної державної адміністрації № 02/6-892 узгоджено містобудівне обґрунтування розташування об'єктів стаціонарної рекреації, створення паркової зони та коригування меж заказника на земельній ділянці лісного фонду в с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, замовником якого є ТОВ „Тартус". (а.с. 22 т. 2).
В листі ДП „Одеське лісове господарство" від 10.10.2007 р. № 407 вказало про те, що не заперечує проти вилучення земельної ділянки в землі запасу Крижанівської сільської ради за умов дотримання вимог чинного законодавства та компенсації збитків, заподіяних лісовому господарству. (а.с. 41 т. 2)
25.04.2008 р. листом Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства за №04-01/439 відкликано лист від 06.07.2007 року за № 587 про попереднє відведення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу з послідуючим наданням її Товариству для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм. Підставою такої відмови стало Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610 „Деякі питання розпорядження земельними ділянками", в абзаці 3 якого зазначено про необхідність відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
В матеріалах справи є наявне рішення господарського суду Одеської області від 24.06.2008 р. у справі № 17/68-08-2522 за позовом ТОВ „Тартус" до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП „Одеське лісове господарство", Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання земельної ділянки в землях запасу та зобов'язання до вчинення певних дій, яке набрало законної сили. Зазначеним рішенням встановлено, що відмови Комінтернівської райдержадміністрації, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП „Одеське лісове господарство" в оформленні документації щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду є безпідставними, оскільки ТОВ „Тартус" були отримані усі погоджувальні документи, які необхідні для отримання земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм в довгострокову оренду терміном на 49 років, крім цього ТОВ „Тартус" в установленому порядку проведені розрахунки по сплаті збитків, які виникли в результаті вилучення земельної ділянки та зміни цільового використання. Даним рішенням суду було визнано чинним погодження Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства про вилучення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу для наступного надання товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, що викладено у його листі від 06.07.2007 року № 587, також визнано чинною згоду ДП „Одеське лісове господарство" на вилучення земельної ділянки лісового фонду загальною площею 8,5 га та приналежність її до земель рекреаційного призначення, що перебувають у запасі, при цьому зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію затвердити матеріали попереднього погодження земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" в оренду для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. (а.с. 51-54 т. 1, а.с. 42-45 т. 2).
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації №1324/А-2008 від 24.07.2008 р. затверджено містобудівне обґрунтування по створенню паркової зони, розміщення об'єктів стаціонарної рекреації на території Крижанівської сільської ради. (а.с. 48 т. 2)
Комінтернівською районною державною адміністрацією 24.07.2008 р. прийнято розпорядження за № 1326/4-2008, яким затверджено матеріали попереднього погодження щодо вибору земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" та надано останньому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки на території Крижанівської сільської ради в довгострокову оренду терміном на 49 років. (а.с. 50 т. 1, а.с. 47 т. 2)
Листом Комінтернівської районної державної адміністрації від 24.07.2008 р. за № 01-01-12-1542 доручено Державній та недержавній землевпорядній організації, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, виконати роботи з виготовлення проекту землеустрою. (а.с. 11 т. 2)
24.10.2008 р. Управління Держкомзему у Комінтернівському районі погоджено ТОВ „Тартус" умови відведення земельної ділянки. (а.с. 13 т. 2)
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ „Тартус" звернулось до ТОВ „Інагро" з клопотанням про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 8,5 га в довгострокову оренду строком на 49 років під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм із земель рекреаційного призначення, що перебувають в запасі Крижанівської сільської ради, та не надані у власність або користування (за межами населеного пункту) на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. (а.с. 12 т. 2)
Так, ТОВ „Інагро" на підставі договору № 20-5/VIII від 20.08.2008 р. розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду строком на 49 років під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. (а.с. 3-10 т.2).
Вказаний проект землеустрою погоджений Відділом архітектури та містобудування Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (висновок № 2824 від 18.09.2008 р., а.с. 18 т. 2), Крижанівською сільською радою (висновок № ср-14-1003 від 24.10.2008 р., а.с. 15 т. 2), Відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області (висновок № 1729-В від 24.10.2008 р., а.с. 16 т. 2), Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією (погодження № 82 від 24.10.2008 р., а.с. 17 т. 2), Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок № 01-17/8185 від 11.11.2008 р., а.с. 19 т. 2), Державним підприємством „Одеське лісове господарство" (висновок № 499 від 07.11.2008 р., а.с. 20 т. 2), Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (висновок № 01-04/1177 від 19.11.2008 р., а.с. 21 т. 2).
Проте, місцевим господарським судом встановлено, що Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало ТОВ „Тартус" висновок № 573/03-06-12 від 18.03.2009 р., яким вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" загальною площею 8,5 га під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту) було відхилено з підстав невідповідності його вимогам природоохоронного законодавства. Також у зв`язку з відсутністю позитивного висновку вищевказаного органу охорони навколишнього середовища Комінтернівська райдержадміністрація також відмовила позивачу у погодженні проекту землеустрою.
В подальшому, ТОВ „Тартус" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області про зобов'язання відповідачів погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, загальною площею 8,5 га, в тому числі 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту). Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2009 р. у справі № 6/82-09-3048 у позові відмовлено. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.09.2009 р. у справі № 6/82-09-3048, яка набрала законної сили, позов ТОВ „Тартус" задоволено та зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області та Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради за межами населеного пункту. (а.с. 89-91 т. 2)
На виконання вищевказаної постанови Одеського апеляційного господарського суду Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало висновок № 11371/04-06-12 від 17.09.2009 р., яким погодило проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту). (а.с. 66-70 т. 2)
Проект землеустрою пройшов державну землевпорядну експертизу, про що свідчить висновок державної експертизи землевпорядної документації в Державному комітету України із земельних ресурсів від 08.10.2009 р. № 1065-09, який погоджений Головним управлінням Держкомзему у Одеській області згідно висновку від 09.11.2009 р. № 555 (а.с. 64-65 т. 2).
На підставі листа ТОВ „Тартус" Комінтернівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009, яким затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" загальною площею 8,5 га, у т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району (за межами населеного пункту) з метою розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм. (а.с. 65-66 т.1).
На виконання вищевказаного розпорядження Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області 19.10.2009 р. комісією у складі представників ТОВ „Інагро", ТОВ „Тартус", Відділу Держкомзему у Комінтернівському районі і ДП „Одеське лісове господарство" проведено встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки загальною площею 8,5 га, в тому числі з них 8,2 га земель, вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель, не вкритих лісовою рослинністю, наданої ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду (строком на 49 років) під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що був складений відповідний акт від 23.10.2009 р. (а.с. 102 т. 1).
18.11.2009 р. між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ „Тартус" укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано Комінтернівським районним відділом Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за реєстраційним № 040952400097 від 19.11.2009 р. (а.с. 95-100 т. 1).
Факт отримання ТОВ „Тартус" вказаної земельної ділянки підтверджується актом приймання-передачі від 19.11.2009 р. (а.с. 23 т.1).
В подальшому між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ „Тартус" укладено додаткову угоду до договору оренди, відповідно до якої було змінено площу орендованої земельної ділянки з 8,50 га на 2,4388 га та розмір орендної плати. (а.с. 101 т. 1).
Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 09.12.2009 р. № 1980/А-2009 внесені зміни до розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009, яке в частині призначення земельної ділянки було доповнено словами „для обслуговування жителів територіальної громади району". (а.с. 75 т. 2)
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив із наступного.
Згідно положень ст. 1 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. При цьому п. 2 ст. 93 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам та юридичним особам із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.ст.118, 123 цього Кодексу.
За приписами ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
До того ж згідно приписів ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Згідно п. 12 Перехідних положень Розділу Х Земельного кодексу України розпорядження земельними ділянками за межами населеного пункту в межах повноважень здійснюють відповідні органи виконавчої влади, яким у даному випадку є Комінтернівська райдержадміністрація.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що саме Комінтернівська районна державна адміністрація є відповідним органом виконавчої влади, який уповноважений розпоряджатися спірною земельною ділянкою площею 8,5 га, яка перебувала в запасі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту). Вказаний факт встановлений також господарським судом під час розгляду справ № 17/68-08-2522 (рішення суду від 24.06.2008 р.) та № 6/82-09-3048 (постанова Одеського апеляційного господарського суду від 08.09.2009 р.).
Твердження Держсільгоспінспекції відносно того, що Комінтернівська районна державна адміністрація не мала повноважень щодо затвердження проекту землеустрою та передачі у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 8,5 га з ТОВ „Тартус" із земель лісового фондує безпідставними та спростовуються вищевикладеним.
Суд першої інстанції правомірно зазначив про те, що дія розпорядження Кабінету Міністрів України „Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" від 10.04.2008 р. не могла поширюватися на правовідносини між Комінтернівською районною державною адміністрацією та ТОВ „Тартус" щодо відведення спірної земельної ділянки, які виникли в 2007 році (з моменту видачі Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 17.07.2007 р. № 922/А-2007 „Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" на території Крижанівської сільської ради"), оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Аналогічна норма міститься у ст.5 Цивільного кодексу України. Також вказані обставини оцінювались судом апеляційної інстанції і в постанові від 08.09.2009 р. у справі № 6/82-09-3048 Комінтернівську районну державну адміністрацію було зобоязано погодити проект із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років.
Таким чином, при передачі земельної ділянки у користування та укладання договору оренди земельної ділянки Комінтернівська районна державна адміністрація діяла в рамках повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а тому місцевий господарський суд правомірно відмовив у задоволенні вимог про визнання незаконним та скасування розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 19.10.2009 р. №1160/А-2009 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 18.11.2009 р.
Що стосується правомірності звернення Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з відповідним позовом, то судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема, державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
З правового аналізу вищевказаної статті вбачається, що право на звернення до господарського суду повинно бути прямо передбачене законодавчими актами України.
Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, яке затверджено Указом Президента України від 13.04.2011р. №459/2011 визначено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Основними завданнями Держсільгоспінспекції України, відповідно до п. 3 даного Положення, є: реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо формування державної політики у зазначених сферах.
Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (п.6 Положення).
Відповідно до Положення про державну інспекцію сільського господарства в Одеській області, із змінами, внесеними 05.03.2012р., основними завданнями Держсількоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України в межах Одеської області.
Згідно п.4.1., 4.10., цього Положення, Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах; вносить у встановленому порядку до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотання, зокрема, щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону.
Права Держсільгоспінспекції та її посадових осіб викладені у п. 6 вказаного Положення та повністю кореспондуються з п. 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України, зокрема, щодо прав: отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
В листі Вищого господарського суду України від 11.06.2012р. №01-06/805/2012 „Про деякі питання практики розгляду справ зі спорів, пов'язаних із здійсненням державного контролю за використанням і охороною земель" визначено, що з огляду на приписи ст.1 ГПК господарським судам слід, у разі звернення такого державного органу з відповідним позовом, з'ясувати наявність у нього передбаченого законодавчим актом, тобто законом, повноваження на подання позову до суду. Якщо позов подано державним органом за відсутності передбачених законом повноважень господарський суд повинен з цієї підстави відмовити державному органу в позові.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку відносно того, що у Державної інспекції сільського господарства в Одеській області відсутні повноваження для звернення до суду з позовом, про визнання недійсним та скасування розпорядження органу державної виконавчої влади та укладеної відповідно до цього розпорядження угоди з мотивів порушення земельного законодавства, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Таким чином, підстави для скасування рішення місцевого господарського суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р. у справі №5017/2618/2012 залишити без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови підписано 06.03.2013 р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.І. Бандура
Суддя Г.П. Разюк