Постанова № 29748916, 14.02.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.02.2013
Номер справи
2-а-6597/08
Номер документу
29748916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" лютого 2013 р. м. Київ К-23392/10

К-23392/10

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,суддів: Костенка М.І., Маринчак Н.Є., при секретарі Луцак А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Приватного підприємства (ПП) «Сігма»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2008

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010

у справі № 2-а-6597/08 Дніпропетровського окружного адміністративного суду

за позовом Приватного підприємства «Сігма»

до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області

про скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2008, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010, у задоволенні позову відмовлено.

Висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову вмотивований тим, що ПП «Сігма»в порушення норми пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 року № 271 і від 12 травня 1999 року № 805»від 28.03.2007 № 596, абзаців 1 та 3 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі»від 12.05.1999 № 805 задекларував в загальній податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року бюджетне відшкодування в сумі 803249,00 грн., визначене з врахуванням фактично сплачених в попередніх податкових періодах (квітень 2005 року -грудень 2007 року) сум податку постачальникам товарів, використаних при здійсненні сільськогосподарського товаро-виробництва (вирощуванні свиней)

У касаційній скарзі ПП. «Сігма»просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав неправильного застосування судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове судове рішення.

Заперечуючи проти касаційної скарги, відповідач просить залишити її без задоволення.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Фактичною підставою для зменшення у податковому обліку ПП. «Сігма»суми бюджетного відшкодування згідно з податковим повідомленням-рішенням, з приводу правомірності якого виник спір, стали висновки податкового органу, викладені в акті перевірки від 23.06.2008 № 121/234/31261727, про порушення підприємством норм підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7 ст.7, пункту 11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»(Закон № 168/97-ВР), пункту 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 596) (далі -Порядок), внаслідок включення до податкового кредиту в загальних податкових деклараціях з ПДВ сум податку, сплачених постачальникам товарів (кормів), які були використані для здійснення сільськогосподарської діяльності (вирощування свиней), внаслідок чого податковий кредит завищено на загальну суму 938785,00 грн., а бюджетне відшкодування за загальною податковою декларацією з податку на додану вартість за березень 2008 року, визначеної як частина залишку від'ємного значення чистої суми податкових зобов'язань, фактично сплачених в податкових періодах з квітня 2005 року по грудень 2007 року, на 803249,00 грн.

У судовому процесі встановлено, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником, основними видами діяльності якого, зокрема є розведення свиней, великої рогатої худоби, виробництво м`ясних продуктів, перероблення молока та виробництво сиру, вирощування зернових та технічних культур. У податкових деклараціях з ПДВ (загальна) за квітень - грудень 2007 року та березень 2008 року до податкового кредиту позивач включив суми податку, сплачені у ціні придбаних кормів для худоби. В цей період часу позивач реалізував вирощену худобу (свиней) в живій вазі переробним підприємствам.

Правове регулювання оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності продукції тваринництва в Законі № 168/97-ВР встановлено нормами підпункту 6.2.6 пункту 6.2 ст. 6 та пункту 11.21 ст. 11 і направлено на створення пільгового режиму оподаткування з метою державної підтримки розвитку цієї галузі виробництва.

Так, згідно з підпунктом 6.2.6 пункту 6.2 ст. 6 цього Закону до 1 січня 2009 року за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м`яса живою вагою сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності і господарювання.

Ця норма кореспондувала з нормою абзацу першого пункту 11.21 ст. 11 цього ж Закону, якою було встановлено, що до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватись до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м`ясопродукти, у повному обсязі спрямовуються виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Зв'язок цих норм обумовлюється тим, що, придбаваючи у сільськогосподарських товаровиробників молоко та м'ясо живою вагою за нульовою ставкою, переробні підприємства не несуть витрат по сплаті ПДВ, не включають його до податкового кредиту, а в подальшому, реалізуючи молоко та молочну продукцію, м'ясо та м`ясопродукти, вироблені із придбаної сировини у сільськогосподарських товаровиробників (м'яса в живій вазі та молока) нараховують податок за ставкою 20 відсотків в ціні продажу, отримують ці суми від покупців та спрямовують їх на окремі рахунки, відкриті для них в обслуговуючих установах банків, для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.

Наряду з таким регулюванням оподаткування операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками переробним підприємствам молока і м`яса живою вагою, нормою абзацу другого пункту 11.21 ст. 11 Закону № 168/97-ВР також встановлений пільговий режим оподаткування щодо операцій з поставки сільськогосподарськими підприємствами молока, худоби, птиці, вовни, молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Згідно з цією нормою сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порівняння тексту норми підпункту 6.2.6 пункту 6.2 ст. 6 та цієї норми свідчить, що остання також регулює продаж молока і м'яса в живій вазі (худоби), але іншим, ніж переробні підприємства, покупцям. Ці операції здійснюються з нарахуванням сум ПДВ в ціні реалізації, які сплачуються покупцями сільськогосподарським підприємствам та спрямовуються ними не до бюджету, а на розвиток тваринництва і птахівництва. Такі операції з поставки сільськогосподарськими підприємствами відображаються у спеціальній декларації (код 0132). В цій же декларації у складі податкового кредиту відображаються суми ПДВ, сплачені (нараховані) сільськогосподарським підприємством у зв'язку з придбанням товарів (послуг), що використовуються у виробництві молока, молочної продукції та м'ясопродуктів, вирощуванні худоби, птиці, обсяги з реалізації яких включаються до спеціальної декларації.

Здійснення позивачем діяльності з вирощування свиней та з поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам підтверджена податковим органом в акті перевірки від 23.06.2008 № 121/234/31261727 (а.с. 11, т.1), а відтак позивач правомірно включав в загальну декларацію обсяги реалізації м'яса в живій вазі переробним підприємствам, оподатковуючи ці операції за ставкою 0 відсотків, та суми ПДВ, сплачені у зв'язку з придбанням кормів для худоби, до податкового кредиту.

Доводи податкового органу про відсутність у ПП «Сігма» права декларувати суми податку, сплачені у зв'язку з придбанням кормів, у складі податкового кредиту в загальних податкових деклараціях за податкові періоди з березня 2007 року по квітень 2008 року, у зв`язку з внесенням змін до пункту 2 Порядку постановами Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 596 та від 02.04.2008 № 300 є помилковими.

Цими постановами з пункту 2 Порядку виключалась (постановою від 28.03.2007 № 596 ) та доповнювалась (постанова від 02.04.2008 № 300) норма щодо права сільськогосподарських товаровиробників включати суми податкового кредиту за звітний період до податкової декларації з ПДВ платника податку, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.

При цьому, однак, правове регулювання пільгового режиму оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності продукції тваринництва, встановлене нормами підпункту 6.2.6 пункту 6.2 ст. 6 та пункту 11.21 ст. 11 Закону № 168/97-ВР, не змінювалось. Зміни до пункту 2 Порядку, який згідно пункту 1 встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, не вплинули на правове регулювання порядку оподаткування, акумуляції та використання податку на додану вартість сільськогосподарськими товаровиробниками за вказаними господарськими операціями.

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі викладеного та відповідно до статті 229 КАС ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову з наведених вище підстав.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного підприємства «Сігма»задовольнити, скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010; позов задоволено: скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області від 07.07.2008 № 0000122342/0.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді: М.І. Костенко Н.Є. Маринчак