Рішення № 29735672, 27.02.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
921/81/13-г
Номер документу
29735672
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" лютого 2013 р.Справа № 921/81/13-гГосподарський суд Тернопільської області

у складі судді Гирили І.М. розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержання законів у природоохоронній сфері Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000

до відповідача Комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, вул. Тернопільська, 9, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область, 47600

про стягнення 6 508 грн. 26 коп. збитків

За участю представників сторін:

Прокурора: Васильківської О.А. - представника, посвідчення №015035 від 05.02.2013р.

Позивача: Мазур Т.В.- головного спеціаліста - юрисконсульта юридичного сектору, довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012р.

Відповідача: не прибув

В судовому засіданні 11.02.2013 р. представникам прокурора, позивача та відповідача роз'яснено процесуальні права та обов'язки передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, надалі - позивач, до Комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, вул. Тернопільська, 9, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область про стягнення 6 508 грн. 26 коп. збитків, заподіяних державі скиданням забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною 14-15.08.2012 року Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області плановою перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Комунальним підприємством "Козова комунсервіс", встановлено, що останнім порушено вимоги законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, а саме п.6 ст. 44, ст. 110 Водного кодексу України. Зокрема, перевіркою встановлено, що підприємством допущено перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидалися аварійним скидом у р. Коропець, внаслідок чого за період з 01.05.2011 року по 14.08.2012 року державі завдано шкоди на суму 6 508,26 грн., яку і просить стягнути в судовому порядку.

В підтвердження викладеного надано: направлення № 796 Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства; акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Козова комунсервіс" від 14-15.08.2012р., протокол №59-08-12 від 20.08.2012 року вимірювання показників складу та властивостей проб вод; припис №3-2/3295 від 15.08.2012 року; протоколи про адміністративні правопорушення №000894, №000895, №000896 та №000392 від 15.08.2012 року; постанову про накладення адміністративного стягнення №000894/44 від 15.08.2012 року; розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водних об'єктам (р. Коропець) скидом забруднюючих речовин внаслідок аварійного скиду зворотних вод КП "Козова комунсервіс" за період з 01.05.2011 року по 14.08.2012 року, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 28.01.2013 року порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 10:10 год. 11.02.2013 року.

В судовому засіданні 11.02.2013 року, за клопотанням сторін, в порядку ст. 77 ГПК України, оголошено перерву до 15:20 год. 25.02.2013 року.

Ухвалою суду від 18.02.2013 року, у зв'язку із перебуванням судді 25.02.2013 року у відпустці, розгляд справи перенесено на 10:20 год. 27.02.2013 року.

В судове засідання 27.02.2013 року прокурор та представник позивача прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Також, 26.02.2013 року судом отримано письмові пояснення позивача №1-1/1058 від 26.02.2012 року (зареєстровано канцелярією суду за вх. №5870), згідно яких, зокрема, зазначено, що КП "Козова комунсервіс" порушено вимоги законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, а саме: підприємство здійснювало аварійний скид зворотних вод у р. Коропець, у місці, яке не визначено проектом ГДС, в обхід гідроочисних споруд.

Відповідач в судове засідання 27.02.2013 року не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно наявного в матеріалах справи відзиву на позов відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними. Разом з тим, присутній в судовому засіданні 11.02.2013 року його повноважний представник (керівник підприємства) визнав факт наявності аварійної ситуації на очисних спорудах, зазначив, що останні передані КП "Козова комунсервіс" у аварійному стані, а кошти на їх ремонт та сплату збитків, завданих державі аварійним скидом зворотних вод у р. Коропець, у підприємства відсутні.

Окрім того, 26.02.2013 року відповідач звернувся до суду з письмовими клопотаннями №24 від 21.02.2013р. та №26 від 22.02.2013 року (отримано та зареєстровано канцелярією суду за вх. №№5846,5847), згідно яких просить суд, враховуючи важке матеріальне становище КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, розстрочити заявлену до стягнення суму збитків (6 508,26 грн.) терміном на один рік, з щомісячним платежем в розмірі 542,36 грн. Справу просить розглядати без участі його повноважного представника.

Таким чином, беручи до уваги, що явка представника відповідача не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без участі представника відповідача, за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

В силу вимог п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Стаття 2 Господарського процесуального кодексу України, передбачає обов'язок господарського суду порушувати справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 у справі N 1-1/99 підставою для порушення справи у суді є заява, в якій прокурор обґрунтовує наявність порушення чи загрози порушення інтересів держави, зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, під яким відповідно до статей 6, 7, 143 Конституції України треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. З огляду на викладене, прокурор може бути представником сторони у справі коли цією стороною у справі є орган державної влади, в даному випадку саме Державна екологічна інспекція у Тернопільській області.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р., з наступними змінами (надалі Закон № 1264-ХІІ), державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (ч.1 ст. 35 Закону № 1264-ХІІ).

Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням; виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах (п.п. а,в, г, ґ, е, й ч.1 ст. 20-2 Закону № 1264-ХІІ)

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Ст. 15-2 Водного кодексу України передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Комунальне підприємство "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради як юридична особа зареєстрована Козівською районною державною адміністрацією 10.11.2008 року, про що свідчить долучений до матеріалів справи витяг з ЄДРПОУ №05/3-9/16 від 23.01.2013 року.

Рішенням сесії Козівської селищної ради від 11.04.2011 року №185 КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради визнано виконавцем послуг по централізованому водопостачанню та водовідведенню, утримання будинків, прибудинкової території, вивезення побутових відходів.

01.05.2011 року підприємство розпочало діяльність з постачання холодної води і водовідведення, про що свідчить долучена до матеріалів справи довідка КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради №164 від 15.08.2012 року.

Виробниче та господарсько-побутове водопостачання населення смт. Козова здійснюється на підставі Ліцензії серії АВ №581709 від 01.09.2011р., терміном дії з 26.08.2011р. по 26.08.2016 року (належним чином засвідчена копія ліцензії - в матеріалах справи).

31.05.2012 року Державним управлінням навколишнього природного середовища у Тернопільській області видано дозвіл на спеціальне водокористування та скидання стічних вод за №УКР-29 "А"/ТЕР, термін дії до 31.05.2013р. Згідно дозволу ліміт використання води становить: 1 491,33 м3/добу або 484,50 тис. м3/рік; передача вод - 1486,42 м3/добу або 458,47 тис. м3/рік, на власні потреби - 4,91 м3/добу, кількість стічних вод які скидаються у водний об'єкт на скиді встановлено дозволом не більше 602,14 м3/добу або 218,41 тис. м3/рік.

14-15.08.2012 року державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, на підставі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області та направлення Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 796, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, за результатами якої складено Акт б/н від 14-15.08.2012р.

Перевіркою встановлено, що очисні споруди у смт. Козова на момент перевірки не працюють та потребують реконструкції, неочищені стічні води по аварійному скиду розташованому по вул. І.Франка, в районі КНС скидаються у р. Коропець, яка є водним об'єктом господарсько-питного водокористування.

Забруднення р. Коропець неочищеними стічними водами на аварійному скиді в роботі КНС по вул. І.Франка в смт. Козова, є порушенням ст. 70 Водного кодексу України.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області складено протокол про адміністративне правопорушення №000392 від 15.08.2012 року та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000894/44 віл 15.08.2012 року.

Згідно довідки №167 від 15.08.2012 року КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, обсяги відведених зворотних вод за період з 01.05.2011 р. по 07.08.2011 року становить 25 000 м3, а за період з 08.08.2011 р. по 14.08.2012 р. - 76 000 м3.

Окрім того, в процесі перевірки представниками відділу інструментально-лабораторного контролю головним спеціалістом - державним інспектором Галаван О.Я., в присутності уповноваженого представника підприємства начальника КП "Козова комунсервіс" Круця М.Я., виконано відбір проб зворотних вод КП "Козова комунсервіс" та поверхневих вод р. Коропець, про що складено Акт відбору проб вод №59 від 14.08.2012 року, який підписано повноважним представником відповідача без заперечень (в матеріалах справи).

На основі відібраних 14.08.2012 року проб зворотних вод КП "Козова комунсервіс" та поверхневих вод р. Коропець, відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області здійснено вимірювання показників складу та властивостей проб вод, скинутих відповідачем у поверхневі води р. Коропець та встановлено перевищення граничнодопустимих концентрацій показників вмісту забруднюючих речовин у зворотних водах, зокрема: за період з 01.05.2011р. по 14.08.2011 р. фактичні показники вмісту забруднюючих речовин у зворотних водах, що відводяться в р. Коропець становлять:

- 53,4 г/м3 органічних речовин (Сс.ф.) по БСК5 при величині допустимої концентрації 6г/м3;

- 47,9 г/м3 завислих речовин (Сс.ф.) при величині допустимої концентрації (Сд.) 29,75 г/м3;

- 136 г/м3 ХСК при величині допустимої концентрації (Сд.) 30 г/м3;

- 7,55 г/м3 амоній-іон при величині допустимої концентрації (Сд.) 2,6 г/м3.

Дані обсяги фактичних показників вмісту забруднюючих речовин підтверджуються протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 20.08.2012 року №59-08-12.

Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.

Факти порушення природоохоронного законодавства відповідачем, а саме аварійний скид Комунальним підприємством "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради в р. Коропець 101 тис. м3 зворотних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій підтверджуються: актом відбору проб вод № 59 від 14.08.2012 р., протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 59-08-12 від 20.08.2012 року; актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради від 14-15.08.2012 року; приписом № 3-2/3295 від 15.08.2012 року; протоколом про адміністративне правопорушення № 000392 від 15.08.2012 року; постановою про накладення адміністративного стягнення № 000894/44 від 15.08.2012 р.; розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (р. Коропець) скидом забруднюючих речовин внаслідок аварійного скиду зворотних вод КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради за періоди з 01.05.2011р. по 07.08.2011р. та, відповідно, за період з 08.08.2011 р. по 14.08.2012 р.; довідкою Чортківського КП "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради № 167 від 15.08.2012 р. тощо.

Відтак, за виявлені порушення позивачем, у відповідності до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (із змінами, внесеними наказами Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011 року №220 та від 15.06.2012 року №320), Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок аварійного скиду зворотних вод Комунальним підприємством "Козова комунсервіс", згідно якого сума збитків, що підлягає відшкодуванню в порядку ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України та ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", становить 6 508 грн. 26 коп., з яких: 4 556,52 грн. - за період з 01.05.2011 р. по 07.08.2011 р.; 1951,74 грн. - за період з 08.08.2011 р. по 14.08.2012 р.

12.12.2012 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області надіслано претензію №1-1/5054 від 10.12.2012 року з вимогою в місячний термін відшкодувати збитки завдані навколишньому природному середовищу (докази надіслання - список згрупованих поштових відправлень - рекомендованих листів за 12.12.2012 р. знаходиться в матеріалах справи).

Проте відповідачем вказана претензія залишена без відповіді та задоволення, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Водного кодексу України водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.

Положеннями ст. ст. 18, 19 Водного кодексу України передбачено, що контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів полягає в забезпеченні додержання усіма юридичними та фізичними особами вимог водного законодавства.

Державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, іншими державними органами відповідно до законодавства України.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 148 Господарського кодексу України правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (вод) встановлюється законами.

Ч.1 ст. 149 ГК України передбачає, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008р., акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію, повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно зі ст. 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Пунктом 6 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України, встановлено обов'язок водокористувачів утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої.

Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

За приписами ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у забрудненні та засміченні вод, несанкціонованому скиданні зворотних вод.

Як встановлено ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до вимог ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

На спірні правовідносини, пов'язані з нарахуванням позивачем збитків, завданих внаслідок скиду забруднюючих речовин відповідачем з перевищенням гранично - допустимих концентрацій за охоплений перевіркою період з 01.05.2011 р. по 14.08.2012р., поширюється дія чинної Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783 (далі - Методика № 389).

Відповідно до п. 1.7 Методики №389 аварійний скид - скид забруднюючих речовин із зворотними водами, який стався внаслідок промислової чи транспортної аварії. Скид зворотних вод у водний об'єкт - обсяг зворотних вод, відведених у водний об'єкт.

Згідно з п.п.2.2.- 2.3 Методики №389, факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи.

Згідно пункту 5.3. Методики №389 розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючих речовин, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, внаслідок аварійного скиду зворотних вод за наявності у суб'єкта господарювання дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за формулою: Мі = (Сіф - Сік )* Qіф * t * 10-6,

де Мі - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т;

Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини у зворотних водах, г/куб.м;

Сік - граничнодопустима концентрація і-ї забруднюючої речовини у воді відповідної категорії водного об'єкта, г/куб.м;

Qіф - фактичні витрати зворотних вод, куб.м/год;

t - тривалість скиду зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год;

10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин.

Розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами, грн./ за період з 01.05.2011 року по 07.08.2011 року та за період з 08.08.2011 року по 14.08.2012 року здійснюється за формулою:

З = Кс х Ккат х КР х kз х [(Мi1 х гамаi1) + (Мi2 х гамаi2) + ...(Мim х гамаim)], де:

Kc = 1,5 - коефіцієнт, що враховує збільшення шкоди водній екосистемі при самовільному чи аварійному скиді;

Ккат - коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкта, який визначається згідно з додатком 2 (поверхневі водні об'єкти: господарсько-побутового використання - Ккат =1,0)

КР - регіональний коефіцієнт дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод, який визначається згідно з додатком 3 = 1,07;

kз = 1,5 - коефіцієнт ураженості водної екосистеми;

Мi - маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т;

Гамаi - питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів, віднесений до 1 тонни умовної забруднюючої речовини, грн/т, який визначається за формулою: Гамаi = гама * Аі; гама = гамап *І/100

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок збитків відповідачеві проведено позивачем на підставі п.п. 5.3,7.3 Методики, показник t в розрахунку відсутній, оскільки відповідачем надано довідку №167 від 15.08.2012 року, де вже вказано загальну кількість скинутих зворотних вод у куб.м., відтак потреба і визначенні кількості куб. м. зворотних вод за годину відсутня.

Оцінивши наведений позивачем розрахунок та викладені вище положення Методики, враховуючи характер скоєного відповідачем правопорушення (здійснення аварійного скиду зворотних вод у річку Коропець), що встановлений перевіркою, та використані в розрахунку показники, господарський суд вважає правомірним застосування позивачем зазначених вище формул Методики та правильність проведеного ним розрахунку.

В силу статей 32, 33, 43, 82 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами оцінки усіх доказів.

Відповідачем не спростовано належними доказами встановлені перевіркою обставини порушення вимог природоохоронного законодавства та здійснений позивачем розрахунок збитків. Факт наявності аварійної ситуації на очисних спорудах та здійснення скиду у непередбачених проектом ГДС місцях, обминаючи гідроочисні споруди підтверджено його повноважним представником в судовому засіданні 11.02.2013 року.

Як передбачає ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Виходячи зі змісту ст. 1166 Цивільного кодексу України, підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення водного законодавства, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причиновий зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.

Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.

В силу приписів ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні в тому числі, й у допущенні наднормативних, аварійних скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно п.п. 2, 10 ч.3 ст. 110 Водного Кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод, незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод.

Згідно зі статтею 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Враховуючи вищенаведене, з огляду на порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства та відсутність в матеріалах справи доказів відшкодування заподіяних збитків або відсутності вини відповідача в спричиненні шкоди, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з Комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, вул. Тернопільська, 9, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область 6 508 грн. 26 коп. збитків, заподіяних державі аварійним скиданням забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій. Позовні вимоги являються обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Поряд з цим, вирішуючи питання щодо розміру збитків, що підлягають стягненню в межах даної господарської справи відповідно до заявлених вимог, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.47 Закону № 1264-ХІІ для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема: б)частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Пунктом 7 ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Статтею 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 N 5515-VI, який набрав чинності 01.01.2013 р.( надалі Закон № 5515-VI), чинного на момент винесення судом рішення, встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.

П. 7. ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій.

Разом з тим, в судовому засіданні 11.02.2013 року та згідно письмової заяви № 24 від 21.02.2013р. відповідач просить, враховуючи важкий фінансовий стан підприємства, розстрочити виконання рішення суду терміном на 1 (один) рік шляхом сплати заявленої до стягнення суми боргу щомісячно рівними частинами по 542,36 грн.

П. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України передбачено, що господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Присутні в судовому засіданні 27.02.2013р. прокурор та представник позивача не заперечили проти задоволення судом клопотання відповідача щодо розстрочки виконання рішення суду терміном на 1 (один) рік із щомісячним платежем 542,36 грн. (погодження - в матеріалах справи).

Таким чином, враховуючи вищезазначене, беручи до уваги клопотання відповідача та погодження щодо його задоволення представників позивача та прокурора, суд вважає за доцільне надати розстрочку виконання рішення суду щодо стягнення з відповідача збитків в сумі 6 508,26 грн. терміном на 1 (один) рік до 27.02.2014р. шляхом сплати боргу рівними частинами по 542,36 грн., починаючи з березня місяця 2013р. .

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 35, 43, 44, 49, 77, 78, 82, 83, 84, 85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, вул. Тернопільська, 9, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 35452861) на р/р 33119331700283, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37822731 в ГУДКСУ Тернопільській області, МФО 838012, за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" - 6 508 (шість тисяч п'ятсот вісім) грн. 26 коп. збитків, заподіяних державі аварійним скиданням забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій, з яких:

- 30% збитків, в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 50 % збитків, збитків в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради;

- 20% збитків, в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради, з розстрочкою сплати боргу терміном на один рік, - до 27.02.2014р. рівними частинами щомісячно в наступному порядку:

- до 27 березня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 квітня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.

- до 27 травня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36коп.;

- до 27 червня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 липня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 серпня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 вересня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 жовтня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 листопада 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 грудня 2013 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 січня 2014 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 36 коп.;

- до 27 лютого 2014 року - 542 (п'ятсот сорок дві) грн. 30 коп.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, вул. Тернопільська, 9, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 35452861) в доход Державного бюджету України на рахунок 31217206783002 у ГУДК України у Тернопільській області, одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, код ЄДРПОУ 37977726, МФО 838012, призначення платежу: "Судовий збір", код 03500022, Пункт 2.1; - 1 720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

6. Сторони та прокурор вправі подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено 04.03.2013р

Суддя І.М. Гирила