ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДo:p>/o:p>
o:p>/o:p>
Справа № 22а-4051/08 Головуючий суддя у 1-ій
Категорія статобліку – 67 інстанції – Шевченко С.Л.
( Справа № А5/24-08 )
П О С Т А Н О В А
Іменем УКРАЇНИ
22 жовтня 2008р. м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючий суддя Юхименко О.В.,
суддя Баранник Н.П.,
суддя Семененко Я.В.,
при секретарі Галоян О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів,
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2008р.
у справі № А5/24-08
за позовом Дніпропетровського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів,
вул. Чкалова, 11, м. Дніпропетровськ, 49029;
до відповідача Державного підприємства «Нікопольський трубний завод»,
вул. Херсонська, 396, м. Нікополь Дніпропетровської, 53220;
про стягнення 92.461,00 грн.,
встановили:Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів подано позов до Державного підприємства «Нікопольський трубний завод» про стягнення 92.461,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені в 2006 році робочі місця для інвалідів.
Господарський суд Дніпропетровської області (суддя Шевченко С.Л.) своєю постановою від 24.01.2008 року у справі № А5/24-08 в задоволені адміністративного позову відмовив.
Рішення суду мотивоване тим, що 14.05.2007р. господарським судом Дніпропетровської області порушено справу № Б15/77-07 про банкрутство Відповідача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Позивач, вказує на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII, вважається працевлаштування інвалідів, для яких це місце роботи є основним. З огляду на приписи статті 20 цього Закону підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. (Див. на звороті)
27.02.2008р. Позивачем подавалася заява про грошові вимоги до боржника у справі про банкрутство, та ухвалою суду від 04.03.2008р. матеріали були повернуті у зв’язку з тим, що заявлені вимоги є поточними.
Просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2008 року у справі № А5/24-08 скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.
Державне підприємство «Нікопольський трубний завод», Відповідач, скаргу не оспорив. Заперечень на апеляційну скаргу не подав. Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористався.
Адресованою апеляційному адміністративному суду письмовою заявою клопотав про зупинення провадження у справі у зв’язку з порушенням ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2008р. справи № Б29/104-08 про банкрутство.
В засіданні, відкритому 01.10.2008р., оголошувалася перерва.
Розпорядженням голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2008р. № 332 справу передано для розгляду колегії у іншому складі – головуючий суддя Юхименко О.В., суддів Баранник Н.П., Семененко Я.В.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Оберіг».
Сутність спору:Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві в 2006р. становила 596 осіб.
Кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу – 24 особи;
середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на підприємстві – 14 осіб.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника 8.673,66 грн.
Стягнення 86.736,60 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені у 2006р. робочі місця для інвалідів та 5.724,40 грн. пені стало предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, знаходить апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів такою, що підлягає задоволенню.
Згідно з п. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 року N 2343-XII, в редакції Закону N 784-XIV від 30.06.1999р. ( 2343-12 ) протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Дія мораторію жодним чином не пов’язана з судовим розглядом позову щодо стягнення.
Крім того, наведена норма обмежує застосування санкцій за невиконання зобов'язань щодо сплати, та не є перепоною для визначення (стягнення) суми санкцій за порушення правил ведення господарської діяльності.
У відповідності до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII, чим обґрунтовує свої вимоги заявник апеляційної скарги, підприємства, установи, організації <…> де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.
Порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Позов про стягнення 86.736,60 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені у 2006р. робочі місця для інвалідів є цілком обґрунтованим та доведеним.
Щодо пені в сумі 5.724,40 грн., розрахованої за період з 16.04 по 21.11.2007р.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року.
З огляду на приписи тієї ж статті 20 N 875-XII, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Згідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд здійснюється колегією суддів у складі трьох суддів за правилами розгляду справи судом першої інстанції з урахуванням особливостей, встановлених цією главою.
Суд апеляційної інстанції, стаття 195 цього Кодексу, може дослідити нові докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи.
Провадження у справі про банкрутство № Б15/77-07 припинено.
Провадження у справі № Б29/104-08 про банкрутство Державного підприємства «Нікопольський трубний завод» порушено 17.06.2008р.
Станом на дату прийняття нової постанови суду стягнення пені в сумі 5.724,40 грн., розрахованої по 21.11.2007р. також є обґрунтованим.
Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2008 року у справі № А5/24-08 скасувати та прийняти нову постанову суду.
Позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Нікопольський трубний завод», вул. Херсонська, 396, м. Нікополь Дніпропетровської області, 53220, код за ЄДРПОУ 32289481, на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, 92.461,00 грн. (дев’яносто дві тисячі чотириста шістдесят одну грн. 00 коп.).
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанову складено у повному обсязі 10.12.2008р.
Суддя О.В.Юхименко
Суддя Н.П.Баранник
Суддя Я.В.Семененко