Ухвала суду № 2970631, 10.09.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2008
Номер справи
22-а-9707/08
Номер документу
2970631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя 1-ї інстанції Юрченко В.П.                                                   справа № 22-а - 9707/08

Суддя - доповідач Горбенко К.П.

                                                                            

У К Р А Ї Н А

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

            10 вересня 2008 року                                                          м. Донецьк                           

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Горбенко К.П.,

суддів: Міронової Г.М., Яманко В.Г.,

при секретарі: Кірсановій М.В.,

за участю:

представника позивача – Чеверда Г.О.,

представника відповідача – Лєгостаєва К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 року по справі № 2-а-10726/08 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень-рішень № 0003951500/0, 0003961500/0 від 17.04.2008 року,-

В С Т А Н О В И Л А :

            Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 рокупозов Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень-рішень № 0003951500/0, 0003961500/0 від 17.04.2008 року –задоволено. Визнані недійсними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про застосування й стягнення сум штрафних санкцій за порушення строків сплати погодженої суми податкового зобов’язання:

- № 0003961500/0 від 17.04.2008 року – штраф за затримку на 76 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов’язань в розмірі 20 відсотків на суму 1379,79 гривень;

- № 0003951500/0 від 17.04.2008 року - штраф за затримку на 196 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов’язань в розмірі 50 відсотків на суму 10104,59 гривень;  

            Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, просить скасувати постанову суду і ухвалити нову  постанову про відмову у задоволенні позову.

Представник позивача у судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції – без змін. Представник відповідача підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, встановила наступне.

Відповідно акту № 2653-15-05473192 від 11.04.2008 року вбачається, що відповідачем проведено перевірку з питання своєчасності оплати узгодженого податкового зобов'язання. Згідно висновків перевірки встановлено, що КП «Тепломережа» порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасно сплачена узгоджена сума податкового зобов'язання з податку за землю за вересень, серпень, жовтень, липень, листопад 2007 року.

Підставою для розрахунку штрафних санкцій стали податкові зобов'язання, визначені податковим розрахунком з земельного податку, який був поданий до податкової інспекції, і таким чином, податкові зобов'язання по сплаті земельного податку визначений розрахунком, були узгоджені належним чином.

Позивачем 26.01.2007 року був наданий до податкового органу розрахунок земельного податку на 2007 рік, в якому були зазначені податкові зобов'язання по податку за землю у сумі 31102,75 грн. з розмежуванням на кожний місяць.

Сплата податку за землю підприємством підтверджується платіжними дорученнями: № 1035 від 13.03.08р. на суму 3000 грн. з призначенням платежу - податок за землю за лютий 2008р., № 1041 від 14.03.08р. на суму 3000 грн. з призначенням платежу - податок за землю за лютий 2008р., № 1061 від 17.03.08р. на суму 2000 грн. з призначенням платежу - податок за землю за лютий 2008р., № 1060 від 18.03.08р. на суму 2000 грн. з призначенням платежу - податок за землю за лютий 2008р., № 1123 від 20.03.08р. на суму 1612.32 грн. з призначенням платежу - податок за землю за лютий 2008р., а також листом ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, з якого вбачається, що по КП «Тепломережа» станом на 3.05.07р. пройшло перерахування коштів з податку на прибуток на суму 472837,53 грн. у тому числі: 25.04.07р. - 71458.18 грн. (земля).

Відповідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на і січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності. визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно спірних податкових повідомлень-рішень вбачається, що відповідачем нарахований позивачу штраф на підставі п. 17.1.7 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року зі змінами та доповненнями.

Колегія суддів вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують права та інтереси позивача, а тому не приймає доводи відповідача щодо правомірності зарахування сплаченої позивачем суми в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і як наслідок визначення штрафних санкцій з таких підстав.

Відповідно до п. 7.7 вказаного закону - податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.

Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншими законами з питань оподаткування.

Крім того, відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 вказаного закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій податковій декларації.

Як вбачається з платіжних доручень сплати земельного податку позивачем за березень 2008 року та листом ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, підтверджується, що позивач самостійно визначив призначення платежу з вказівкою конкретного періоду (за лютий 2008 року, а не за вересень, серпень, жовтень, липень, листопад 2007р., як це зазначив відповідач в Акті перевірки від 11.04.08р. та в оспорюваних податкових повідомленнях-рішеннях), і таким чином його дії не суперечать вимогам вказаного закону. Сплата земельного податку призначалась в рахунок сплати податкових зобов'язань за 2008 рік.

Таким чином, відповідачем зараховано при обчисленні штрафних санкцій суму сплати податкових зобов'язань в березні 2008 року на погашення попереднього податкового боргу. Врахування вказаних сум, як сум, якими сплачено податкове зобов'язання по сплаті земельного податку, яке виникло в 2007 році при розрахунку застосованих до позивача штрафних санкцій не відповідає вимогам чинного законодавства України.

За таких обставин, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Ухвала у повному обсязі виготовлена 15 вересня 2008 року.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями  2, 11, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

                                                           У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька– залишити без задоволення.

            Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 року по справі № 2-а-10726/08 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень-рішень № 0003951500/0, 0003961500/0 від 17.04.2008 року –  залишити без змін.  

            Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий:                                     (підпис)                                 Горбенко К.П.

Судді:                                                 (підпис)                                 Міронова Г.М.

                                                           (підпис)                                 Яманко В.Г.

З оригіналом вірно

Суддя-доповідач                                                                  Горбенко К.П.

Суддя 1-ї інстанції Юрченко В.П.                                                   справа № 22-а - 9707/08

Суддя - доповідач Горбенко К.П.

                                                                            

У К Р А Ї Н А

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

(вступна та резолютивна частина)

            10 вересня 2008 року                                                          м. Донецьк                           

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Горбенко К.П.,

суддів: Міронової Г.М., Яманко В.Г.,

при секретарі: Кірсановій М.В.,

за участю:

представника позивача – Чеверда Г.О.,

представника відповідача – Лєгостаєва К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 року по справі № 2-а-10726/08 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень-рішень № 0003951500/0, 0003961500/0 від 17.04.2008 року,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька– залишити без задоволення.

            Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 року по справі № 2-а-10726/08 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними повідомлень-рішень № 0003951500/0, 0003961500/0 від 17.04.2008 року –  залишити без змін.  

            Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий:                                                                        Горбенко К.П.

Судді:                                                                                    Міронова Г.М.

                                                                                              Яманко В.Г.