ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/53972/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого суддіБорисенко І.В.суддів Кошіля В.В. Моторного О.А.за участю секретаряГончар Н.О.та представників сторін: від позивача не з'явився від відповідачаМалишева Т.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
Державної податкової служби
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2012
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012
у справі № 2а-16501/11/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецбудмонтаж»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецбудмонтаж»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012, позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби № 0004622312 від 13.07.2011, № 0004632312 від 13.07.2011 та № 0004642312 від 13.07.2011; присуджено з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецбудмонтаж»понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 29,55 грн.
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби, подала касаційну скаргу, у відповідності до якої, посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що:
- 14.01.2011 слідчим СОГ - старшим слідчим ВРКС СВ ПМ ДПА у м. Києві Трачук Б.О. за результатами розгляду кримінальної справи № 69-107 було винесено постанову про призначення позапланової перевірки, якою призначено документальну перевірку TOB «Укрспецбудмонтаж»з питань відображення ним в податковому обліку фінансово-господарських операцій та взаєморозрахунків із TOB «С.Дж.Р.Груп»за 2008-2010;
- 16.06.2011 начальником Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва відповідно до п.п.78.11.11 п.78.1 ст.78, п.п.79.1 та 79.2 ст.79 Податкового кодексу України та постанови слідчого СВ ПМ ДПА у м. Києві від 14.01.2011 видано наказ № 1469/23-12 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Укрспецбудмонтаж», відповідно до якого наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань відображення ним у податковому обліку фінансово-господарських операцій та взаєморозрахунків із TOB «С.Дж.Р.Груп»за період з 01.01.2008 по 31.12.2010;
- у період з 20.06.2011 по 21.06.2011 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва на підставі вказаного наказу було проведено позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Укрспецбудмонтаж»з питань відображення ним у податковому обліку фінансово-господарських операцій та взаєморозрахунків із TOB «С.Дж.Р.Груп»за період з 01.01.2008 по 31.12.2010, за результатами якої складено Акт № 1571/23-12/31282134 від 29.06.2011;
- зазначений акт перевірки було складено за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, яка була призначена постановою про призначення позапланової перевірки від 14.01.2011, винесеною слідчим в рамках кримінальної справи № 69-107 та відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу;
- перевіркою встановлено порушення позивачем пп.7.4.5 п.7.4 ст.7, п.п.7.7.1 та 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податку на додану вартість на суму 1 991 446,00 грн. та завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на 505 729,00 грн., та порушення пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", що призвело до заниження податку на прибуток підприємства на суму 2 720 497,00 грн.
- за наслідками перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004622312 від 13.07.2011 (яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств на суму 3 400 621,00 грн.), № 0004632312 від 13.07.2011 (яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 2 489 308,00 грн.) та № 0004643212 від 13.07.2011 (яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 550 729,00 грн.).
Крім того, судами попередніх інстанцій також встановлено наступне:
- постановою про закриття кримінальної справи в частині від 27.04.2011, винесеною старшим слідчим з ОВС СУ ПМ ДПА України капітаном податкової міліції Горбатюком О.М. за результатами розгляду матеріалів кримінальної справи № 69-107, кримінальну справу, порушену відносно ОСОБА_12 та невстановлених слідством осіб за фактом створення фіктивного підприємства TOB "С.Дж. Р.Груп", за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205 Кримінального кодексу України, закрито за відсутністю складу злочину;
- супровідним листом № 822/5/09-0019 від 30.09.2011 Державною податковою адміністрацією України кримінальну справу №69-107 по обвинуваченню ОСОБА_12 у скоєні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України, в порядку статті 44 Кримінального кодексу України, направлено до Генеральної прокуратури України для вирішення питання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі Закону України «Про амністію»;
- постановою Печерського районного суду міста Києва від 07.12.2011 у кримінальній справі № 1-п-32/11 було задоволено подання ст.слідчого в ОВС першого відділу УРОВС ГСУ ДПС України Поліщука В.І. від 30.09.2011, а також письмові клопотання захисника ОСОБА_11 та підсудного ОСОБА_12 від 07.12.2011, звільнено ОСОБА_12, обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ст.367 ч.2 Кримінального кодексу України, від кримінальної відповідальності на підставі п."в" ст.1 Закону України "Про амністію у 2011 році" та закрито провадження у кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_12 за ст. 367 ч.2 Кримінального кодексу України;
- справу № 1-п-32/11 по обвинуваченню ОСОБА_12 направлено до Апеляційного суду міста Києва для розгляду в порядку апеляційного провадження та докази набрання законної сили рішенням, прийнятим в порядку кримінально-процесуального судочинства за результатами розгляду кримінальної справи, в рамках якої було призначено перевірку, відсутні.
Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позов, дійшли висновку про те, що, оскільки перевірка позивача була призначена відповідно до кримінально-процесуального закону та за відсутності доказів набрання законної сили судовим рішенням у кримінальній справі, то у відповідача були відсутні правові підстави для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з чим погоджується суд касаційної інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також отримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Пунктом 79.1 ст.79 Податкового кодексу України встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Згідно пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, у випадку отримання постанови суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Відповідно до п.86.9 ст.86 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
При цьому п.86.9 ст.86 Податкового кодексу України не передбачає будь-яких винятків для прийняття податкового повідомлення-рішення до дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням в залежності від характеру чи кваліфікації розслідуваного суспільно небезпечного діяння.
Враховуючи те, що перевірка позивача в межах спірних правовідносин була призначена на підставі постанови слідчого відповідно до кримінально-процесуального закону, судова колегія вважає правильним висновок судів попередніх інстанцій про те, що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва не мала підстав для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду.
За таких обставин відповідачем не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірних податкових повідомлень-рішень з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановив обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Доводи касаційної скарги не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних судових рішень судом першої та апеляційної інстанції були порушені норми матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суд першої та апеляційної інстанції не допустив порушення норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до скасування оскаржуваних судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Борисенко
Судді В.В. Кошіль
О.А. Моторний