ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2013 р. Справа № 79421/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Савицької Н.В.
при секретарі судового засідання: Дутки І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу Луцької ОДПІ на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі за позовом ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» до Луцької ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановила:
У січні 2012 року ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» звернулося з позовом до Луцької ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач зазначав, що працівниками Луцької ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» з питань здійснення фінансово-господарських операцій з ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» за період з 01.07.2011 року по 31.07.2011 року за результатами якої складено акт №8518/23-2/32964009 від 20.10.2011 року.
Актом перевірки зафіксовано порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 9 017 056 грн. та завищено від'ємне значення податку на додану вартість на суму 144 312 грн.
На підставі даного акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.11.2011 року №0003432301, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» з податку на додану вартість на 9 017 056 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 2 254 264 грн.
Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду та просив його скасувати.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2012 року позов задоволено. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0003432301 від 07.11.2011 року.
Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками Луцької ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» з питань здійснення фінансово-господарських операцій з ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» за період з 01.07.2011 року по 31.07.2011 року за результатами якої складено акт №8518/23-2/32964009 від 20.10.2011 року.
Актом перевірки зафіксовано порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 9 017 056 грн. та завищено від'ємне значення податку на додану вартість на суму 144 312 грн.
На підставі даного акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.11.2011 року №0003432301, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТзОВ «Укрпостач-нафтотрейд» з податку на додану вартість на 9 017 056 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 2 254 264 грн.
Висновки перевірки вмотивовані тим, що в липні 2011 року товариство до складу податкового кредиту включило суми ПДВ, зазначені в податкових накладних, виписаних ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації, а саме 02.08.2011р.
Встановлено, що на виконання договору комісії №68 від 11.02.2011р. товариством «Пром-Газ-Інвест» в липні 2011 року передано для комісійної реалізації товар (нафтопродукти) вартістю 223 924 436 грн.10коп., в тому числі ПДВ 37 320 739 грн. 35коп.
ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» виписано ряд податкових накладних на суму 9 161 368 грн. 50 коп..
Зазначені суми ПДВ відображені позивачем в поданій податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року, поданій до Луцької ОДПІ 02.09.2011р., та додатках до неї, зокрема: розшифровці податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, а також реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
Податкові накладні, зареєстровані ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» в Єдиному реєстрі податкових накладних 02.08.2011р., про що свідчать квитанції №1 від 02.08.2011р.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
На момент виписки контрагентом позивача податкових накладних від 29.07.2011р. №№69-73 та від 30.07.2011р. №№74, 75 зазначена норма Податкового кодексу не передбачала термінів включення податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, адже Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» №3609-VI від 07.07.2011р., що встановив термін для реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 20-ти календарних днів, наступних за датою їх виписки, набрав чинності лише з 06.08.2011р.
Згідно з п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Як вбачається з квитанцій №1 податкові накладні №№69-73 виписані ТзОВ «Пром-Газ-Інвест» 29.07.2011р. та внесені до ЄРПН 02.08.2011р., а податкові накладні №№74, 75 виписані 30.07.2011р. та внесені до ЄРПН 02.08.2011р. При цьому кожна з квитанцій містить запис, що податкова накладна за період «2011р., Липень».
Позивачем подано заповнену податкову декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року та додатки до неї в електронному вигляді 02.09.2011р., про що свідчать квитанції №2 від 02.09.2011р., тобто на момент подання у позивача були в наявності оригінали податкових накладних від 29.07.2011р. №№69-73 та від 30.07.2011р. №№74-75, що були 02.08.2011р. зареєстровані в ЄРПН, а тому ТзОВ «Укрпостач-Нафтотрейд» мало право відобразити суми ПДВ, зазначені у вказаних податкових накладних, у складі податкового кредиту за липень 2011 року.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним спірного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької ОДПІ залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі №2а/0370/120/12 - без змін.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
Н.Савицька
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 27.02.2013 року