Постанова № 29619077, 27.02.2013, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
814/218/13-а
Номер документу
29619077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

27 лютого 2013 року Справа № 814/218/13-а

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Салова І.О. розглянувши адміністративну справу

за позовом

Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Южно-Української атомної електростанції", (промзона, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001)

до

Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби, (вул. Енергобудівників, 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000)

про

скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” в особі відокремленого підрозділу “Южно-Українська атомна електростанція” (далі по тексту – підприємство, позивач, ВП ЮУАЕС) звернулося до суду з позовом до Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби (далі по тексту – ДПІ, відповідач, контролюючий орган) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000152250 від 17.12.2012 в частині штрафних санкцій за перевищення встановленого ліміту залишків грошових коштів в касі в сумі 142906,14грн. та про скасування податкового повідомлення-рішення №0000372201 від 17.12.2012, яким суб’єкту господарювання збільшено податкове зобов'язання за платежем зі збору за спеціальне використання води (спожиту на технологічні потреби турбіни Ташлицької ГАЕС (далі по тексту - ТГАЕС)) на суму 1217392грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 304348грн., зазначивши про незаконність постановлених контролюючим органом рішень.

Відповідач позов не визнав, зазначивши про порушення позивачем при здійсненні господарської діяльності п.5.1 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та ст.342.2 ПК України, що слугувало підставою для прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

При розгляді справи встановлено, що в період з 28.09.2012 по 29.11.2012 ДПІ проведено планову виїзну перевірку ВП ЮУАЕС з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 по 30.06.2012, за результатами якої складено Акт перевірки №36/22-01/20915546 від 06.12.2012 (далі по тексту - Акт).

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки, з якими відповідач не погодився (лист про надання відповіді на заперечення до акта перевірки), контролюючим органом прийнято податкові повідомлення рішення:

№0000152250 від 17.12.2012, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію в розмірі 174676,14грн за порушення п.5.1 та п.3.1. Положення «Про ведення касових операцій», затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637;

№0000372201 від 17.12.2012, яким суб’єкту господарюванню визначено податкове зобов'язання зі збору на спеціальне водокористування на суму 1217392грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 304348грн..

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення №0000152250 від 17.12.2012 в частині застовування штрафних санкцій за порушення п.5.1 Положення «Про ведення касових операцій», затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637.

Пунктом 5.1 глави 5 Положення «Про ведення касових операцій», затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637, визначено, що строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог: а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас); б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня; в) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів. Підприємства (юридичні особи), які здійснюють страхову діяльність та діяльність з випуску і проведення лотерей, установлюють строки здавання готівкової виручки (готівки) для страхових агентів і розповсюджувачів лотерей, які діють на підставі укладених договорів, з урахуванням специфіки їх функціонування (режиму роботи у вечірні години, вихідні та святкові дні) та обсягів виручки, що здається, але не рідше одного разу на п'ять робочих днів. Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства. Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.

В пункті п.1.2 гл.1 Положення№637 дані визначення понять підприємство та відокремлений підрозділ при застосування вказаного нормативного акта: підприємства - юридичні особи (крім банків) незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (їх відокремлені підрозділи), що є учасниками відносин у сфері господарювання, зокрема суб'єкти господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність, а також інші суб'єкти господарювання, органи державної влади та органи місцевого самоврядування; відокремлені підрозділи - філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України;

За результатами проведеної перевірки та розгляду заперечень на акт перевірки контролюючим органом встановлено, що позивачем порушено приписи Положення про ведення касових операцій, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 (далі по тексту – Положення №637), зокрема п.5.1 гл.5 Положення №637 в частині перевищення ліміту готівки в касі підприємства, яке полягає в не здані до банку або в касу підприємства виручки від реалізації продукції господарською одиницею - баром «ДЖЕМ» в період з п’ятниці по вівторок протягом січня-червня 2012 року на суму 71453,07грн..

За виявлене правопорушення ДПІ на підставі п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95р. №436/95 до суб’єкта господарювання засновано фінансову санкцію у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день - 142906,14грн. (71453,07грн. х 2).

Посилання позивача на те, що оскільки вихідними днями для структурної одинці - бару «ДЖЕМ» визначені понеділок та вівторок, а субота та неділя є вихідними днями в режимі роботи банківської установи, з якою укладено договір інкасації, не здавання виручки до банківської установи в період з суботи по вівторок відповідає приписам п.5.1 Положення №637, є невмотивованими.

Так, при розгляді справи встановлено, що бухгалтерський облік на ВП ЮУАЕС ведеться централізовано. Бар «ДЖЕМ» (режим роботи з 16.00год. до 24.00год., вихідні дні – понеділок, вівторок) не є структурним підрозділом ВП ЮУАЕС і підприємством в контексті Положення №637, а є господарською одиницею в складі ІКЦ «Импульс» (ИКЦ «Импульс») ККСС «Олимп» (структурний підрозділ ВП ЮУАЕС), що слідує з посадової інструкції завідуючої центром ККСС «Олимп», договором про повну матеріальну відповідальність завідуючої ІКЦ «Імпульс», положенням про бар «Джем» та підтверджується позивачем, а тому до нього (бару), не можуть застосовуватись приписи абз.3-4 п.5.1 Положення №637 (якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства. Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками).

Відповідно до Договору на інкасації грошової виручки ВП ЮУАЕС від 17.04.2012 та додатків до договору, інкасація ККСС «Олимп» проводиться щоденно (крім вихідних та святкових днів) об 11.00год., інкасація ІКЦ «Импульс» проводиться згідно заявки о 16.20год.. При цьому, інкасація бару «Джем» як окремої одиниці, договором та додатками не передбачена.

Згідно листа ТВБВ філії-Миколаївського обласного управління ПАТ «Державний Ощадний банк України» інкасація проводиться згідно графіку роботи бригади інкасації: понеділок-пятниця до 17.00год., субота до 16.00год., неділя та святкові дні до 14.00год..

Відповідно до наказу генерального директора ВП ЮУАЕС: режим роботи ККСС «Олимп» визначено з 10.00год. до 21.30год. щоденно; режим роботи ИКС «Импульс» з 09.00год. до 18.00год. (вихідні - субота, неділя).

Вищенаведене вказує на можливість та необхідність інкасації грошових коштів бару, або передачі їх до каси ВП ЮУАЕС (структурного підрозділу ККСС «Олимп», в складі якого рахується господарська одиниця – бар «Джем») в строки визначені Положеням №637 та договором про інкасацію грошової виручки ДП НАЕК «Енергоатом» ВП ЮУАЕС .

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення №0000372201 від 17.12.2012.

Згідно п. 324.2 ПКУ об'єктом оподаткування збором за спеціальне використання води без її вилучення з водних об'єктів для потреб гідроенергетики є фактичний обсяг води, що пропускається через турбіни гідроелектростанцій для вироблення електроенергії.

Згідно п.324.5. ПКУ збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики не справляється з гідроакумулюючих електростанцій, які функціонують у комплексі з гідроелектростанціями.

В випадку, що є предметом судового дослідження, мова йдеться саме про комплексне функціонування гідроакумулюючої електростанції (ТГАЕС) та гідроелектростанції (ОГЕС), що підтверджується, в тому числі «Положением о Каскаде ГЭС-ГАЭС», із якого слідує, що Ташлицька гідроакумулююча електростанція функціонує в комплексі з Олександрівською гідроелектростанцією.

Судження ДПІ про те, що вода системи технічного водопостачання не повинна враховуватись при визначені об’єму води, що проходить через турбіну для вироблення електроенергії, не ґрунтується на приписах нормативних актів та спростовується дослідженими в судовому засіданні фактичними даними.

Так, із наданих позивачем документів слідує, що гідроагрегат ТГАЕС є специфічним технічним пристроєм, що складається з вертикальної радіальної осьової насос-турбіни, який сполучається безпосередньо з гідрогенератором-двигуном. Гідроагрегат призначений для вироблення електроенергії і закачування води з Олександрівського водосховища у верхове водоймище ТГАЕС. Вода системи технічного водопостачання (технологічні потреби ТГАЕС) пропускається через конструктивні елементи, що є складовими частинами турбіни, і не використовується на інші цілі, ніж забезпечення функціонування турбіни в процесі вироблення електроенергії. Без системи технічного водопостачання вироблення електроенергії гідроагрегатом неможливе. Обертання водою тільки вала турбіни не призведе до вироблення електроенергії гідроагрегатом ТГАЕС без виконання обов’язкових технологічних схем, включаючи охолодження обладнання турбіни.

Згідно листа від 11.12.2012 №ГМО/2343 ПАТ «Укргідропроект», який є генеральним проектувальником ТГАЕС, вода пропущена через турбіну включає всю воду, яка забезпечує весь технологічний процес вироблення електроенергії, включаючи й обов’язкове охолодження обладнання, та не потребує додаткового відбору води з водосховища ТГАЕС.

З врахуванням тієї обставини, що вода пропущена через турбіну включає всю воду (в тому числі системи охолодження турбіни), яка забезпечує весь технологічний процес вироблення електроенергії, а гідроакумулююча електростанція (ТГАЕС) функціонує в комплексі з Олександрівською гідроелектростанцією, визначення контролюючим органом податкового зобов’язання є невмотивованим, що є підставою для задоволення позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення №0000372201 від 17.12.2012.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись. ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158 - 163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби від 17.12.2012 року №0000372201.

В іншій частині вимог - відмовити.

Стягнути судові витрати в сумі 547 (п'ятсот сорок сім) гривень 33 копійки з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби на користь Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Южно-Української атомної електростанції" (код ЄДРПОУ 20915546 ).

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний