Ухвала суду № 29600803, 19.02.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2013
Номер справи
2а-13594/10/13/0170
Номер документу
29600803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 2а-13594/10/13/0170

19.02.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дугаренко О.В.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Мунтян О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АРК Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Ольшанська Т.С. ) від 19.09.12 у справі № 2а-13594/10/13/0170

за позовом Державного підприємства "Сімферопольський виноробний завод" (вул. Московське шосе, 9-й км, Аграрне, м. Сімферополь, місто, Автономна Республіка Крим,95492)

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АРК Державної податкової служби (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,АР Крим,95000)

про скасування податкового повідомлення-рішення від 06.09.2010 №0006614001/1,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.09.2012 адміністративний позов Державного підприємства "Сімферопольський виноробний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АРК Державної податкової служби - задоволено: скасовано податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АРК від 06.09.2010 №0006614001/1.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.09.2012, прийняти нове рішення по справі.

У судове засідання 19.02.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем з 01.06.2010 по 14.06.2010 проведено позапланову виїзну перевірку Державного підприємства "Сімферопольський виноробний завод" з питань сплати акцизного збору та інших обов'язкових платежів при ввозі на територію України імпортного спирту з якого виготовлено коньяк, що реалізовано за період 01.07.2009 по 31.12.2009.

За результатами перевірки складено акт від 17.06.2010 №199/40-01/05414657. На підставі даних акту перевірки позивачем 06.09.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення №0006614001/1 за платежем податок на додану вартість на суму 3775622,00 грн., у тому числі за основним платежем 1887811,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 1887811,00 грн.

Не погодившись з вказаними податковим повідомленням-рішенням, позивачем було його оскаржено в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації в АР Крим.

За наслідками розгляду скарги позивача Державною податковою адміністрацією в АР Крим 08.10.2010 прийнято рішення № 2484/10/25-023, яким залишено скаргу без розгляду.

Матеріали справи свідчать, що між позивачем з ЗАТ "Бахчисарайський виноробний завод" був укладений договір поставки від 15.05.2009 № 15 та від 22.05.2009 №21, предметом якого є товар - купаж коньяку України 3,4,5 зірок. між позивачем з ТОВ "Аквавінтекс" був укладений договір поставки від 03.07.2009 № ПК-03/07 та від 23.07.2009 №22, предметом якого є товар -купаж коньяків.

Постачальником було відвантажено наливом покупця всього 22570,00 дал коньяків.

Згідно товарно-транспортних накладних було відвантажено наливом покупцям, відповідно у третьому кварталі 2009 року - коньяку 4 зірочки 446,26 дал у перерахунку на 100 відсотковий спирт по ціні 29,38 грн. за 1 літр 100% спирту.

Таким чином, при реалізації коньяків ДП "Сімферопольський виноробний завод" порушено чинне законодавство, а саме: реалізація коньяку України ординарного 4 зірочки здійснювалось за оптово-відпускними цінами (36,41 грн. за 1 літр 100 відсоткового спирту), нижчими, ніж встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" для даного виду товару- 116,67 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту. А також здійснювалась реалізація коньяку 5 зірочок загальним об'ємом 2740,59 дал у перерахунку на 100% спирт, реалізація проводилася за ціною (33,38 грн. за літр, 30,42 грн. за літр, 34,44 грн. за літр, 30,59 грн. за літр.). Таким чином, при реалізації коньяків ДП "Сімферопольський виноробний завод" порушено чинне законодавство, а саме: реалізація коньяку України ординарного 5 зірочок здійснювалось за оптово-відпускними цінами, нижчими, ніж встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" для даного виду товару- 120,80 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Згідно товарно-транспортних накладних було відвантажено наливом покупцям, відповідно у четвертому кварталі 2009 року- коньяку 3 зірочки 1203,0 дал у перерахунку на 100 відсотковий спирт по ціні 30,22 грн. за 1 літр 100% спирту. Таким чином, при реалізації коньяків ДП "Сімферопольський виноробний завод" порушено чинне законодавство, а саме: реалізація коньяку України ординарного 3 зірочки здійснювалось за оптово-відпускними цінами, нижчими, ніж встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" для даного виду товару- 104,17 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту. А також здійснювалась реалізація коньяку 5 зірочок загальним об'ємом 4252,14 дал у перерахунку на 100% спирт, реалізація проводилася за ціною 31,30 грн. за літр. Таким чином, при реалізації коньяків ДП "Сімферопольський виноробний завод" порушено чинне законодавство, а саме: реалізація коньяку України ординарного 5 зірочок здійснювалось за оптово-відпускними цінами, нижчими, ніж встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" для даного виду товару- 120,80 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Таким чином платником податків у деклараціях з ПДВ за період з 01.07.2009 по 31.12.2009 занижено податкові зобов'язання на 1625064,00 грн..

Відповідно до Закону України "Про систему оподаткування", норми якого є загальними і визначають основні принципи оподаткування в Україні, загальні права та обов'язків платників податку тощо, до обов'язків платників податків і зборів (обов'язкових платежів), віднесені, зокрема, такі зобов'язання, як: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни (ст.9 Закону).

Згідно з підпунктами 1.6 та 1.7 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податкове зобов'язання це загальна сума податку, одержана ( нарахована) платнику податку у звітному ( податковому) періоді , визначена згідно з Законом, а податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена цим законом. При цьому датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається, зокрема, дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг) (підпункт 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону).

Висновок акту перевірки в зазначеній частині мотивовано тим, що ДП "Сімферопольський виноробний завод" порушило пункт 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97 (далі - Закон № 168), яким передбачено, що "база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору.

З аналізу даного акту перевірки вбачається, що порушення цієї норми полягає у тому, що підприємством здійснювалася реалізація обробленого коньяку України наливом за оптово-відпускними цінами нижчими, ніж встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва".

Відповідно до Митного тарифу України Розділ IV, Готові харчові продукти; алкогольні напої алкогольні та безалкогольні напої та оцет; тютюн та його замінники, визначені позиції алкогольних напоїв:

2204 Вина виноградні, включаючи вина кріплені; сусло виноградне, крім того, що включено до товарної позиції 2009.

2205 Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів.

2206 Інші зброджені напої (наприклад, сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий); суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, в іншому місці не зазначені.

2208 - Спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об. %; спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт. 2208 20 12 00 - коньяк (Cognac), 2208 20 62 00 - коньяк (Cognac).

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні.

Закон України "Про безпечність та якість харчових продуктів" регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів і визначає правовий порядок забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, що виробляються, знаходяться в обігу, імпортуються, експортуються.

Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що харчовий продукт (їжа) - будь-яка речовина або продукт (сирий, включаючи сільськогосподарську продукцію, необроблений, напівоброблений або оброблений), призначений для споживання людиною. Харчовий продукт включає напій, жувальну гумку та будь-яку іншу речовину, включаючи воду, які навмисно включені до харчового продукту під час виробництва, підготовки або обробки.

До алкогольних напоїв слід відносити готову продукцію, яка регламентується основними нормативними документами, які відповідають для кожного виду продукції - Технологічним інструкціям, с подальшою сертифікацією.

Готова продукція, призначена для реалізації безпосередньо споживачу в торгівлі -алкогольний напій, що має певний аромат, смак, колір, розфасований у споживчу тару різної місткості, дозволеної Міністерством охорони здоров'я для контакту з харчовими продуктами, по своїм показникам відповідаючий параметрам встановленим відповідними вимогами, якість та безпека якого регламентується основними нормативними документами, відповідаючими для кожного виду продукції -Технологічними інструкціями, ДСТУ, сертифікований у Держстандарті та такий, що витримує гарантійні строки зберігання.

Діючім законодавством не вважається алкогольна рідина що не пройшла повного технологічного циклу та не відповідає існуючим стандартам для алкогольних напоїв.

Отже товар, який знаходиться на стадії незавершеного виробництва до закінчення повного технологічного процесу у любій фазі обробки, не може відноситися до розряду готової алкогольної продукції та не може бути сертифікований, як готова продукція для реалізації кінцевому споживачу.

Враховуючи це, до підакцизної продукції може бути віднесено лише та продукція, яка призначена для пиття та містить алкоголь.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем покупцям фактично відвантажувався купаж коньячний, про що свідчать рахунки, накладні, матеріальні звіти.

Також до матеріалів справи залучені листи контрагентів позивача: ТОВ "Аквавінтекс" та ЗАТ "Бахчисарайський виноробний завод", в яких позивачу повідомляється про те, що ними з придбаного у позивача за договорами поставки: від 15.05.2009 № 15, від 22.05.2009 №21, 03.07.2009 № ПК-03/07, від 23.07.2009 №22, товару -сировини (купажу коньяку) була вироблена продукція, яка в подальшому була реалізована різним покупцям алкогольної продукції, внаслідок реалізації якої до бюджету був сплачений акцизний збір. Також в даних відповідях вказано на технологічні процеси проведені контрагентами при виробництві готової алкогольної продукції.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про виноград та виноградне вино" встановлено, що коньяки України - це міцні алкогольні напої з характерними букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу коньячних спиртів, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше 3 років у дубовій тарі, або нержавіючих чи емальованих ємкостях з дубовою клепкою. Це також визначено у ДСТУ 4700:2006 "Коньяки України технічні умови".

Згідно до пункту 30 статті 1 Закону України Закону України "Про виноград та виноградне вино", купаж - суміш у певному співвідношенні різних виноматеріалів, коньячних спиртів, бренді з компонентами, встановленими технологічними інструкціями для надання вину, вермуту, коньяку України, бренді типовості, забезпечення покращання його смаку та аромату (букета), забезпечення випуску однорідних за своїми органолептичними і фізико-хімічними показниками вин, вермутів, коньяків України, бренді. Технологічна операція приготування купажу має назву -купажування.

Таким чином, реалізований позивачем товар, з урахуванням вказаних норм, є купажами необроблених коньяків, які на момент здійснення купівлі-продажу знаходились на технологічної операції.

Відповідно до пункту 3.3.7 Технологічної інструкції на виробництво і розлив коньяків України (ТІ У 00011 050-15.91.10-4:2008) тривалість відпочинку коньяків складає не менше 9 місяців групи "КВ" , а інших груп -не менше 12 місяців.

Відповідно до Основних правил виробництва і зберігання коньяків України, ординарні та марочні коньяки виготовляються за схемою: купаж (в якому використовуються такі матеріали: витриманий коньячний спирт, пом'якшена вода, цукровий сироп, а за необхідності цукровий колер, спиртовані й запашні води, купажні коньяки), обклеювання (за необхідності), фільтрація, післякупажний відпочинок, фільтрація і розлив. Коньяки, не стабільні до помутніння і випадіння осаду, обробляють холодом.

Відповідно до пункту 3.3.7 Технологічної інструкції на виробництво і розлив коньяків України (ТІ У 00011 050-15.91.10-4:2008), розлив у пляшки і відвантаження коньяків України на інші підприємства здійснюють не раніше встановлених термінів післякупажного відпочинку.

Відповідність продукції технічним умовам та стандартам може бути підтверджена відповідним сертифікатом відповідності, якого, як зазначалося раніше на реалізовану продукцію не було.

Відповідно до п. 2 технологічної інструкції на виробництво і розлив коньяків України (ТІ У 00011 050-15.91.10-4:2008) для виготовлення коньяків України використовують таку сировину та матеріали: спирт коньячний, витриманий не менше 3-х років; купажні коньяки; духмяні води; спиртовані води; цукор; вода питна; кислота лимонна харчова; желатин харчовий; клей риб'ячий харчовий; білок з курячих яєць; кислота ортофосфорна "ч.д.а.".

Таким чином, судом першої інстанції безспірно встановлено, що фактично за вказаними договорами контрагентам був реалізований товар, який за своїми властивостями та характеристиками не відноситься до алкогольних напоїв, а отже не може вважатися підакцизним товаром (продукцією) з обов'язком позивача до нарахування та сплати акцизного збору при його реалізації.

Отже, Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим повністю перевірена правова оцінка обставин у справі, досліджена правильність застосування норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АРК Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.09.12 у справі № 2а-13594/10/13/0170 залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.09.12 у справі № 2а-13594/10/13/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис О.І. Мунтян

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко