УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2013 р.Справа № 2а-11233/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012р. по справі № 2а-11233/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік-агро"
до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік-агро» до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомленнь-рішеннь задоволено в повному обсязі.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби № 0001341501 від 15.05.2012 р.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби № 0001681501 від 08.06.2012 р.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" (63050, Харківська область, Валківський район, с. Сидоренкове, вул.1 Травня,5, код ЄДРПОУ 34473765) судовий збір у розмірі 107,30 грн. (сто сім гривень 30 копійок).
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позову. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з»ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, ст.ст.54,123,285-288, Податкового кодексу України та норми ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 19.04.2012р. Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС було проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю ТОВ "Омбілік-Агро"(код ЄДРПОУ 34473765). Об'єкт перевірки становила податкова декларація товариства за вх. № 9006436103 від 18.02.2012р. (з додатком 1 № 9006406443 від 17.02.2012р.) за період: січень-лютий 2012р.
За результатами перевірки податковим органом складено акт перевірки № 153/15-0-21/34473765 від 19.04.2012р., згідно з висновками якого у податковій декларації (розрахунку) виявлено арифметичну (методологічну) помилку, внаслідок якої платником податку занижено суму орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період січень-лютий 2012р. на 3 756,71 гривень, чим порушено п.278.1 ст.278 Податкового кодексу України.
Не погодившись з висновками акту перевірки № 153/15-0-21/34473765 від 19.04.2012р., листом за вих. № 113 від 28.04.2012р. ТОВ "Омбілік-Агро"звернулось до Нововодолазької МДПІ Харківської області ДПС із запереченнями до акту перевірки, за результатами розгляду яких листом Нововодолазької МДПІ Харківської області ДПС № 446/10/15-256 від 10.05.2012р. товариство було повідомлено про необґрунтованість викладених заперечень та відсутність підстав для перегляду висновків податкового органу.
На підставі зазначеного акту перевірки Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001341501 від 15.05.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 4 695,89 гривень, у тому числі 3756,71 грн. - за основним платежем, 939,18 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Листом за вих. № 135 від 30.05.2012р. ТОВ "Омбілік-Агро" звернулось до ДПС у Харківській області зі скаргою, в якій зазначило про помилковість висновків податкового органу в акті перевірки та просило скасувати прийняте на підставі акту податкове повідомлення-рішення.
Листом № 2895/10/10.2-17 від 11.06.2012р. ДПС у Харківській області повідомила платника податків про продовження строку розгляду скарги до 29.07.2012р.
Рішенням ДПС у Харківській області № 3754/10/10.2-17 від 24.07.2012р. про результати розгляду скарги платника податків проінформовано про залишення податкового повідомлення-рішення № 0001341501 від 15.05.2012р. без змін, а скарги ТОВ "Омбілік-Агро"- без задоволення.
Листом за вих. № 201 від 03.08.2012р. ТОВ "Омбілік-Агро" звернулось до Державної Податкової Служби України зі скаргою про перегляд рішення ДПС у Харківській області № 3754/10/10.2-17 від 24.07.2012р., в якому повторно просило скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001341501 від 15.05.2012р.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги № 2743/0/61-12/10-2215 від 01.10.2012р. позивача знову проінформовано про залишення податкового повідомлення-рішення № 0001341501 від 15.05.2012р. та рішення ДПС у Харківській області № 3754/10/10.2-17 від 24.07.2012р. - без змін, а скарги ТОВ "ОМБІЛІК-АГРО"- без задоволення.
18.05.2012р. Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС було проведено ще одну камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю ТОВ "Омбілік-Агро"(код ЄДРПОУ 34473765). Об'єкт перевірки становила податкова декларація товариства за вх. № 9006436103 від 18.02.2012р. (з додатком 1 № 9006406443 від 17.02.2012р.) за період: березень-квітень 2012р.
За результатами перевірки податковим органом складено акт перевірки № 184/15-0-21/34473765 від 1105.2012р., згідно з висновками якого у податковій декларації розрахунку виявлено арифметичну (методологічну) помилку, внаслідок якої платником податку занижено суму орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період березень-квітень 2012р. на 3756,70 грн., чим порушено п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з висновками контролюючого органу, листом за вих. № 140 від 05.06.2012р. ТОВ "Омбілік-Агро"звернулось до Нововодолазької МДПІ Харківської області ДПС із запереченнями до акту перевірки № 184/15-0-21/34473765 від 11.05.2012р., в яких просило переглянути висновки акту, врахувавши доводи, наведені у запереченнях, та прийняти обґрунтоване рішення відповідно до закону.
За результатами розгляду заперечень платника податків листом Нововодолазької МДПІ Харківської області ДПС № 726/10/15-256 від 03.07.2012р. позивача було повідомлено про необґрунтованість викладених заперечень та відсутність підстав для перегляду висновків податкового органу.
На підставі зазначеного акту перевірки Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001681501 від 08.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 5 635,05 грн., у тому числі 3 756,70 грн. - за основним платежем, 1 878,35 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Листом за вих. № 159 від 22.06.2012р. ТОВ "Омбілік-Агро"звернулось до ДПС у Харківській області зі скаргою, в якій зазначило про безпідставність висновків акту перевірки № 184/15-0-21/34473765 від 11.05.2012р. та просило скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення № 0001681501 від 08.06.2012р.
Листом ДПС у Харківській області № 3317/10/10.2-17 від 05.07.2012р. платника податків було проінформовано про продовження строку розгляду скарги до 23.08.2012р.
Рішенням ДПС у Харківській області № 3755/10/10.2-17 від 24.07.2012р. про результати розгляду скарги платника податків проінформовано про залишення податкового повідомлення-рішення №0001681501 від 08.06.2012р. без змін, а скарги ТОВ "Омбілік-Агро"- без задоволення.
Листом за вих. № 202 від 03.08.2012р. ТОВ "ОМБІЛІК-АГРО"звернулось до Державної Податкової Служби України зі скаргою про перегляд рішення ДПС у Харківській області № 3755/10/10.2-17 від 24.07.2012р., в якому повторно просило скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001681501 від 08.06.2012р.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги № 2743/0/61-12/10-2215 від 01.10.2012р. позивача знову проінформовано про залишення податкового повідомлення-рішення № 0001681501 від 08.06.2012р. та рішення ДПС у Харківській області № 3755/10/10.2-17 від 24.07.2012р. - без змін, а скарги ТОВ "ОМБІЛЖ-АГРО"- без задоволення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що судовим розглядом справи встановлено факт порушення спірними податковими повідомленнями-рішеннями прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин в галузі оподаткування.
Висновки перевіряючих, викладені в акті перевірки носять характер суб»єктивних припущень та не підкріплені жодними доказами.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності, протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що рішення ДПС України № 2743/0/61-12/10-2215 від 01.10.2012 р. про залишення скарг товариства без задоволення, а податкових повідомлень-рішень -без змін, отримане позивачем поштовим зв'язком 04.10.2012 р., у межах строку, передбаченого для оскарження рішень контролюючого органу за процедурою судового оскарження, суд першої інстанції вірно зазначив, що висновки акту перевірки є безпідставними, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0001341501 від 15.05.2012 року, № 0001681501 від 08.06.2012 року -такими, що підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
Згідно постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011 року внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995р.
Вказані зміни набули чинності з 01.01.2012р., та відповідно до них для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики.
Як вбачається з вищенаведеного, встановлений коефіцієнт застосовується до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р.
Виходячи з п.289.1., п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.
Згідно з визначенням, наведеним у ст.1 Закону України "Про оцінку земель", нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Як доведено до відома платників податків листом ДПС України № 4790/7/15-2217ф від 16.02.2012р., роз'яснення про застосування Постанови № 1185 надано листом Державного агентства земельних ресурсів України № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р.
Згідно зі згаданим листом Держземагенства № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., який в силу п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та здійснює управління у сфері оцінки земель, у 2012 році при видачі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.
Згідно з визначенням, наведеними у ст.1 Закону України "Про оцінку земель", датою оцінки земельної ділянки визнається дата (число, місяць та рік, на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки -дата, вказана в технічній документації.
Виходячи з п.2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук № 18/15/21/11 від 27.01.2006р., в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в І988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється у натуральних одиницях (у центнерах зерна), який при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними цінами на дату оцінки.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 28.09.2009 р., укладених між Валківською РДА і ТОВ "Омбілік - Агро", зареєстрованих у Валківському районому відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 18.11.2009 р. №040968800010, від 18.11.2009 р. № 040968800011, від 18.11.2009 р. № 040968800012, від 18.11.2009 р. № 040968800013, від 18.11.2009 р. № 040968800014, від 18.11.2009 р. № 040968800016, від 18.11.2009 р. № 040968800017, від 18.11.2009 р. № 040968800015, від 18.11.2009 р. № 040968800009, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки за кадастровими номерами: 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходиться та території Сидоренківської сільської ради за межами населених пунктів.
При цьому згідно з п.4 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом 01.01.2009 р.
Виходячи зі змісту згаданої Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду для визначення розміру орендної плати ТОВ "Омбілік-Агро"на території Сидоренківської сільської ради (за межами населеного пункту) Валківського району Харківської області", виготовленої ПП "Геомастер"(надалі - Технічна документація), датою оцінки земельних ділянок та встановлення їх вартості є 01.01.2007р., зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель"визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок. При цьому, виходячи з листів Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області № 01-13/11-1615 від 29.05.2012р. та 01-13/11-1607 від 01.06.2012р. у відповідь на запити ТОВ "Омбілік Агро"про повідомлення дати нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 платника податків проінформовано, що згідно з Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду на території Сидоренківської сільської ради (за межами населених пунктів) для визначення розміру орендної плати ТОВ "Омбілік-Агро", розробленою ПП "Геомастер", нормативна грошова оцінка земельних ділянок, за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 проведена станом на 01.01.2007 р.
З огляду на викладене, при виготовленні нормативної грошової оцінки дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки 01.01.2007р. та відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2007 р.
Таким чином, враховуючи роз'яснення про застосування Постанови № 1185, наведені у листі Державного агентства земельних ресурсів України № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1 липня 1995 року, а саме - станом на 01.01.2007 р.
Між тим, колегія суддів зазначає, що згідно з п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язків платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.7.1 ст.7 Податкового кодексу України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1. платники податку; 7.1.2. об'єкт оподаткування; 7.1.3. база оподаткування; 7.1.4. ставка податку; 7.1.5. порядок обчислення податку; 7.1.6. податковий період; 7.1.7. строк та порядок сплати податку; 7.1.8. строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
В силу п.23.1 ст.23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Виходячи з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України, нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ, глави 2 розділу XIV цього Кодексу є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
З огляду на викладене та враховуючи, що за п.288.3 ст.288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування визначено земельну ділянку, надану в оренду - відповідно, вартісним виразом об'єкта оподаткування (базою оподаткування та елементом податку) для цілей обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
При цьому згідно з п.7.4. ст.7 Податкового кодексу України елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.
Згідно з пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 Податкового кодексу України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, положення, визначені в пунктах 7.1, 7.2 статті 7 цього Кодексу щодо загальнодержавних податків та зборів.
В силу п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
В силу п.2.1. ст.2 Податкового кодексу України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Відтак, при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011р. № 1185, відсутні, оскільки, по-перше, база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі - ст.289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, й інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів, Податковий кодекс України не містить; по-друге. Постанова КМУ від 31.10.2011р. № 1185 є підзаконним нормативно-правовим актом та в силу п.2.1. ст.2, п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі, адже будь-які питання щодо оподаткування регулюються тільки Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, а будь-які зміни до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України до теперішнього часу не вносили; по-третє, елементи загальнодержавних податків, до переліку яких в силу п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України належить й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначаються лише Верховною Радою України, а, отже, база оподаткування (нормативна грошова оцінка земельних ділянок) як елемент податку може встановлюватися виключно вищим законодавчим органом держави, що прямо передбачено пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 Податкового кодексу України, а не органом виконавчої влади в особі Кабінету Міністрів України.
Одночасно слід також взяти до уваги основоположний принцип податкового законодавства, передбачений п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, в силу якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Попри наведене, в силу п.289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Листом Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012р. "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель"поінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012р. на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6% . Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держземагенством не наведено. (а.с.13).
Крім того, слід звернути увагу, що згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Нормами п288.4, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України також передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про оренду землі"зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що нормативне регулювання за ст.288 Податкового кодексу України у частині визначення розміру орендної плати обмежується лише встановленням граничних (мінімального та максимального) показників річної суми платежу; в силу ст.21 Закону України "Про оренду землі"Податковим кодексом України визначаються також строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проте відповідно до норм чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється виключно у договорі оренди землі, а до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених 28.09.2009 р. між Валківською РДА і ТОВ "Омбілік -Агро", сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції) не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб (із застосуванням коефіцієнту 1,756) підстави для застосування такого коефіцієнту відсутні.
На користь наведеного твердження свідчить також наступне.
Згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виходячи з Рішення Конституційного Суду України № 1-7/99 від 13.05.1997р., стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Враховуючи, що відносини між орендодавцем та орендарем (у тому числі щодо визначення умов обчислення й справляння орендної плати) виникли у 2009 р., на два роки раніше від набрання чинності Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р. - розповсюдження дії її норм на вказані відносини є безпідставним і таким, що суперечить основоположному конституційному припису, викладеному у ст.58 Конституції України, а тому за будь-яких обставин не може бути визнане обґрунтованим для застосування податковим органом з огляду на приписи ст.19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; п.21.1.1, п.21.1.4 статті 21 Податкового кодексу України, в силу яких посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України.
Слід також звернути увагу, що в силу п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, колегія с3уддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що порушення податкової дисципліни у діяльності ТОВ "Омбілік - Агро"" відсутні, а висновки податкового органу, викладені в актах перевірки та у рішенні ДПС у Харківській області № 3754/10/10.2-17 від 24.07.2012р., № 3755/10/10.2-17 від 24.07.2012 р. та у рішенні ДПС України № 2743/0/61-12/10-2215 від 01.10.2012 р. є неправомірними, а тому і відсутні підстави для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень № 0001341501 від 15.05.2012 р., № 0001681501 від 08.06.2012 р., як за основним платежем, так і за штрафними (фінансовими) санкціями.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи положення Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, ст.ст.54,123,285-288, Податкового кодексу України та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції , відповідно до вимог ст.. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з"ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012р. по справі № 2а-11233/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Спаскін О.А.Судді Сіренко О.І. Любчич Л.В.
Повний текст ухвали виготовлений 18.02.2013 р.