УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2013 року Справа № 7813/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Славутської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі» до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2009 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меблі» звернулось до суду з позовом до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про призупинення процедури ліквідації ТзОВ «Меблі», зобов'язати відповідача зняти з обліку ТзОВ «Меблі» та видати довідку про відсутність заборгованості.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 26.02.2009 року загальними зборами учасників TOB «Меблі» прийнято рішення про ліквідацію товариства, створено ліквідаційну комісію, встановлений строк ліквідації, державний реєстратор вніс запис до Єдиного державного реєстру про ліквідацію TOB «Меблі» та письмово повідомив Славутську ОДПІ про припинення юридичної особи. 13 березня 2009 року до Славутської ОДПІ товариством була подана заява форми №8-ОПП про припинення платника податків TOB «Меблі», оригінал довідки за формою №4 ОПП та копія протоколу про ліквідацію товариства. 30 червня 2009 року товариством отримано письмове рішення Славутської ОДПІ за №828/8/29/014 про призупинення процедури припинення TOB «Меблі». Не погоджуючись з цим рішенням товариство подало скаргу до ДПА в Хмельницькій області та отримало відповідь, відповідно до якої зазначено, що інспекцією порушено Порядок обліку абзац 2 п.8.2 в частині призначення позапланової перевірки в місячний термін від дати отримання заяви за ф№8-ОПП і направлено подання начальнику Славутської ОДПІ для притягнення винних до відповідальності, однак дії посадових осіб Славутської ОДПІ щодо призупинення зняття з податкового обліку є правомірними. Позивач вважає, що рішення Славутської ОДПІ про призупинення процедури припинення товариства є протиправним та суперечить вимогам Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 19 Конституції України.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Славутської об'єднаної державної податкової інспекції щодо призупинення процедури зняття з податкового обліку TOB «Меблі». Зобов'язано Славутську об'єднану державну податкову інспекцію видати TOB «Меблі» довідку про відсутність заборгованості. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що 13 березня 2009 року до Славутської ОДПІ товариством була подана заява форми №8-ОПП про припинення платника податків TOB «Меблі», оригінал довідки за формою №4 ОПП та копія протоколу про ліквідацію товариства. Відсутність заборгованості у TOB магазин «Меблі» перед бюджетами підтверджується довідкою від 30.06.2009 року №911/23/14159508 про результати позапланової виїзної перевірки TOB Магазин «Меблі» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2006 року по 21.06.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 21.06.2009 року, повідомленням Славутської ОДПІ №14696/10/19-024 від 26.11.2009 року, крім того довідками Славутської МРВД ХОВ ФСС з ТВП від 07.04.2009 року, Славутського МРЦЗ від 16.03.2009 року, Славутського міськрайонного центру зайнятості від 16.04.2009 року, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Славутському районі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Славутська об'єднана державна податкова інспекція оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що пунктом 8.4 Наказу ДПА України від 19.02.1998 року, № 80 «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)» передбачено, «щодо платників податків, державна реєстрація припинення яких здійснюється згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», підставою для зняття їх з обліку в органах державної податкової служби є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації - припинення юридичної особи». Однак, до Славутської ОДПІ відомостей від Державного реєстратора щодо державної реєстрації припинення TOB «Меблі» не надходило.
Крім того, в адміністративному позові TOB «Меблі» поставило питання про зняття з обліку TOB «Меблі» та зоюбов'язання ОДПІ видати позивачу довідку, однак при цьому не було конкретизовано, яку саме довідку за змістом необхідно видати позивачу та якої форми.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Меблі» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, виконавчим комітетом Славутської міської ради Хмельницької області, про що зроблено запис 02.07.2008 року за №16751200000000362 та видано свідоцтво про державну реєстрацію серії АОІ №180518.
26 лютого 2009 року загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі» прийнято рішення про його ліквідацію. Створено ліквідаційну комісію у складі: голови ліквідкомісії, членів ліквідаційної комісії та уповноважено їх здійснити всі необхідні заходи для ліквідації товариства, відповідно до чинного законодавства та в порядку встановленому статутом. Встановлено строк для ліквідації товариства протягом шести місяців з моменту прийняття рішення та строк для прийняття претензій кредиторів на протязі двох місяців з моменту опублікування інформації про ліквідацію, в триденний термін повідомити державного реєстратора про прийняте рішення щодо ліквідації, інвентаризацію майна та розрахунків провести у двотижневий термін після опублікування рішення про його ліквідацію.
6 березня 2009 року державним реєстратором виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області внесено до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи за №16751100006000362.
13 березня 2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі», відповідно до пп.8.1.1 п.8 Наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552 «Про внесення змін до Інструкції про порядок обліку платників податків» зареєстр. в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 р. за № 791/3231, до Славутської ОДПІ подано заяву про зняття з обліку платника податків за ф. N 8-ОПП разом із оригіналом довідки за формою N 4 ОПП, копією протоколу загальних зборів учасників TOB «Меблі» про ліквідацію товариства №2 від 26.02.2009 року. При одержанні органами державної податкової служби від платника податків заяви за ф. № 8-ОПП, органом державної податкової служби у місячний термін приймається рішення про проведення документальної перевірки таких платників. 30.06.2009 року позивачем подано до Славутської ОДПІ ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі» станом на 01.05.2009 року.
У період з 22.06.2009 року по 26.06.2009 року, на підставі направлення від 22.06.2009 року №366/23-122 та відповідно до ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ, відповідно до затвердженого плану перевірки працівниками Славутської об'єднаної державної податкової інспекції проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю магазин «Меблі» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 21.06.2009 року.
За результатами перевірки ОДПІ складено довідку від 30.06.2009 року №911/23/14159508 та додаток №1 до акту про результати позапланової виїзної перевірки TOB Магазин «Меблі» і відповідно до висновків перевіркою пунктів №1-17.12 плану перевірки порушень не встановлено.
30 червня 2009 року на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі» надійшло повідомлення Славутської ОДПІ за №128/8/29-014 про те, що так як в ході проведення позапланової документальної перевірки було встановлено, що ліквідаційний баланс з нульовими показниками не відповідає дійсності, оскільки в TOB «Меблі» є в наявності земля та основні засоби 1-ої групи, було прийнято рішення про призупинення процедури припинення та переведення платника з облікового стану « 3» - прийнято рішення про припинення на попередній стан «0» - основний платник, для здійснення контролю за правильністю обчислення, повноти і своєчасності перерахування податку і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, так як згідно протоколу №2 загальних зборів учасників TOB «Меблі», строк ліквідації платника встановлений до 26.08.2009 року.
Після проведеної перевірки платника податків, у разі встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетами, орган державної податкової служби знімає його з обліку. Зняття з обліку платника податків в органах державної податкової служби проводиться за наявності повідомлення від установи банку про закриття такому платнику рахунків. Після завершення процедури зняття з обліку орган державної податкової служби складає довідку про зняття з обліку платника податків за ф. №12-ОПП (додаток 12), яку надсилає до органів державної реєстрації або органу, що здійснив реєстрацію. Якщо після проведеної перевірки платника податків встановлено факт заборгованості його перед бюджетами, орган державної податкової служби не знімає його з обліку, а підрозділи обліку та звітності складають повідомлення про наявність обов'язків зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) за ф. № 10-ОПП (додаток 10) і надсилають його ліквідаційній комісії. Зазначене повідомлення дозволяється видавати платнику податків для пред'явлення у відповідні органи.
Відсутність заборгованості у TOB магазин «Меблі» перед бюджетами підтверджується довідкою від 30.06.2009 р. №911/23/14159508 про результати позапланової виїзної перевірки TOB Магазин «Меблі» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 21.06.2009 р., повідомленням Славутської ОДПІ №14696/10/19-024 від 26.11.2009 року, довідками Фонду соціального стахування з тимчасової втрати працездатності від 07.04.2009 р., міжрайонного центру зайнятості від 6.04.2009 р., відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Славутському районі від 12.05.2009 р.
Частиною 1 ст.36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, а саме для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; оригінал установчих документів; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду апеляційної інстанції, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про призупинення процедури припинення в Славутській ОДПІ та переведення платника з облікового стану « 3» - «прийнято рішення про припинення» на попередній стан «0» - «основний платник, для здійснення контролю за правильністю обчислення, повноти і своєчасності перерахування податку і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів».
Не підлягають до задоволення позовні вимоги щодо зобов'язання ОДПІ скасувати рішення відповідача про призупинення процедури ліквідації ТзОВ «Меблі» та зобов'язати зняти з обліку ТзОВ «Меблі», так як лист ОДПІ № 8281/8/29-014 від 30.06.2009 року не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки він не породжує жодних прав та обовязків для позивача. Крім того, в Славутську ОДПІ відомостей від Державного реєстратора щодо державної реєстрації припинення TOB «Меблі» не надходило, а єдиною підставою для зняття з обліку платника податку, відповідно до вимог п. 8.4 Наказу ДПА України «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)» № 80 від 19.02.1998 року є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації - припинення юридичної особи.
Враховуючи вищезазначене, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Славутської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задодолення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року у справі №2а-9100/09/2270/9 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі» до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.В. Клюба