ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2008 року колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів: - Подобайло З.Г., Григорова А.М.
при секретарі – Холодній Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову господарського суду Сумської області від 21 січня 2008 року по адміністративній справі за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Тристан" про стягнення суми боргу в розмірі 27915 грн. 04 коп., -
В с т а н о в и л а:
У грудні 2007 року Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Господарського суду Сумської області з адміністративним позовом до ПП "Тристан", яким просить стягнути адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, в сумі 27915,04 грн.
Позивач посилався на те, що на підприємстві відповідача у 2006 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 7 робочих місць, але фактично, згідно наданих відповідачем звітів, на підприємстві у 2006 року було створено лише 3 робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Постановою господарського суду Сумської області від 21 січня 2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування свого рішення суд першої інстанції посилається на те, що обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів, не супроводжується його обов’язком займатися пошуком самих інвалідів для їх працевлаштування.
У поданій апеляційній скарзі Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просило скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанову господар господарського суду Сумської області від 21 січня 2008 року слід скасувати відповідно до правил ч.4 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.
____________________
Категорія: 47 Головуючий 1 інстанції – Гудим В.Д.
Справа № 22-а-2741/08 Суддя доповідач - Мельнікова Л.В.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме звіту підприємства відповідача, середньооблікова численність штатних працівників в 2006 році у ПП "Тристан" становить 177 осіб.
Фактично середньооблікова численність працюючих інвалідів – штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2006 році, на підприємстві відповідача склала 3 чоловік.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі по тексту – Закон), для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4-х відсотків від середньооблікової численності шатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю самостійно, розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Обов’язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені ч. 3 ст. 18 цього Закону, а саме: виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством; надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 20 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова численність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Наказом Державного комітету статистики № 286 від 28.09.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 року за № 1442/11722, затверджено форму статистичної звітності № З-ПН „Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)”, який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.
При досліджені матеріалів справи було встановлено, що зазначені звіти відповідачем до органів державної служби зайнятості надавалися 02.02.2006 р., 11.08.2006р., 09.10.2006р. Вказаний факт колегія суддів суд оцінює як неналежне виконання підприємством відповідача норм ст.ст.18, 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
З огляду на вищевказане, підприємство зобов’язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів, а не періодично, як це робило підприємство відповідача.
Дане, на думку колегії суддів, свідчать про те, що відповідачем не вжито всіх заходів для створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів тому, що обов’язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємством обов’язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» не можуть скористатися своїми правами.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що на підставі п.4 ч.1 ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України постанову господарського суду Сумської області від 21 січня 2008 року належить скасувати, а апеляційну скаргу – задовільнити в повному обсязі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 204 п.4 ч.1, 205, 206, 254Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовільнити, а постанову господарського суду Сумської області від 21 січня 2008 року – скасувати.
Позовні вимоги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовільнити.
Стягнути з приватного підприємства «Тристан» (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 1, р/р 26005301490265, ПІБ м. Охтирка, МФО 337319, код ЄДРПОУ 31877110) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31212230700002, Головне Управління Державного казначейства України у Сумській області, МФО 837013, код 23636315) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році у розмірі 26522 грн. (двадцять шість тисяч п’ятсот двадцять дві грн.) 04 коп. у тому числі 1393 грн. 00 коп. пені.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді: (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст постанови виготовлений 20 жовтня 2008 року.
З оригіналом згідно.
Суддя -