ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2013 року м. Київ К-12905/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2009 р.
у справі № 2а-8525/08
за позовом Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація»в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт»
до Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт»
про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація»в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області (далі -відповідач, ДПІ в м. Лисичанську).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р. позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Лисичанську від 01.04.2008 р. № 0000392301/0.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2009 р. постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2009 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надав.
Третя особа письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надала.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
За наказом Міністерства вугільної промисловості України № 612 від 29 грудня 2007 року було створено державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств -скорочена назва ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»та припинена діяльність ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»шляхом його реорганізації та приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація». За довідкою відділу статистики у м. Стаханові ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»перебуває в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 32449971. Згідно листа державного реєстратора ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»(далі -позивач) знаходиться у стані реорганізації і не виключене з Єдиного державного реєстру.
Стаханівською ОДПІ була здійснена додаткова виїзна позапланова тематична перевірка ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року, за результатами якої складено акт від 27.03.2008 р. № 225/23-32449971.
В акті перевірки зазначено, що ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»в поданих в Стаханівську ОДПІ за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року податкових розрахунках земельного податку визначило 100 відсоткову пільгу по сплаті земельного податку, як підприємство, яке повністю утримується з державного бюджету, в порушення вимог частини 1 статті 2, частини 1 статті 4, статті 5, пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про плату за землю»був занижений земельний податок у сумі 3 280 064,45 грн. по землям Антрацитівського, Брянківського, Золотовського, Краснодонського, Краснолучського, Кременського, Лісічанського, Лутугінського, Первомайського, Перевальського, Попаснянського, Ровеньківського, Рубіжанського, Свердловського, Слов'яносербського міських та районних рад у загальній сумі 2 286 128,71 грн., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі 574 505,43 грн., за 2006 рік у сумі 1 175 600,37 грн., за період з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 року у сумі 536 022,91 грн., по землям Стахановської та Кіровської міських рад у загальній сумі 993 935,74 грн., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі 279 951,62 грн., за 2006 рік у сумі 578 701,00 грн., за період з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 у сумі 135 283,12 грн.
На підставі акта перевірки, Стаханівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення -рішення № 0000392301/0 від 01.04.2008 р. про визначення ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»податкового зобов'язання з земельного податку на загальну суму 731 729,66 грн., у тому числі основного платежу -487 819,77 грн., штрафних (фінансових) санкцій -243 909,89 грн.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону України «Про плату за землю»передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, за даними Державного земельного кадастру (листи № 01-3/145 від 12 грудня 2007 року, № 01-3/78 від 22 жовтня 2008 року, № 01-3/33 від 19 січня 2009 року) ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»для здійснення ліквідаційних робіт по шахті Чорноморка користується земельними ділянками загальною площею 59,9132 га без оформлення правовстановлюючих документів, відчуження площ, які належали шахті Чорноморка іншим суб'єктам господарювання, у тому числі дирекції не відбувалося. До Управління Держкомзему м. Лисичанськ ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація»з питання виділення в користування площ шахти Чорноморки, що ліквідується та проведення інвентаризації протягом 2008 року не зверталася.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій вірно застосували норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р. та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2009 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області відхилити.
2. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2009 р. залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов