Ухвала суду № 29367260, 17.10.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
9101/80257/2011
Номер документу
29367260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2012 р.справа № 2а-3198/10/0870

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мельника В.В.

суддів: Дурасової Ю.В. Нагорної Л.М.

за участю секретаря: Песенко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 травня 2011р. у справі №2а-3198/10/0870 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області до про Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» зобов'язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:

Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області (далі по тексту - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» (далі по тексту - відповідач), в якому просило зобов'язати відповідача виконати пункт 4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного відділу в Вільнянському районі Запорізької області від 26.10.2009 вих.№008-14/269 в частині забезпечення повного відшкодування суми незаконної нарахованої заробітної плати та премії на загальну суму 38671,72 грн. та відкоригувати зайве нарахування відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на суму 14409,08 грн. (а.с.3-7)

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2010р. відкрито провадження в адміністративній справі №2а-3198/10/0870. (а.с. 2)

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в порушення наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я від 05.10.2005 №308/519 «Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», абз.10 Положення про преміювання працівників ОКП «АО Фармація», незаконно нараховано та виплачено заробітної плати та премії на загальну суму 38671,72 грн. та як наслідок зайво перераховано відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на загальну суму 14409,08 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26 травня 2011р. у справі №2а-3198/10/0870 адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області задоволено у повному обсязі. Зобов'язано Обласне комунальне підприємство «Аптечне об'єднання «Фармація» виконати пункт 4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного відділу в Вільнянському районі Запорізької області від 26.10.2009 вих. № 008-14/629 в частині забезпечення повного відшкодування суми незаконної нарахованої заробітної плати та премії на загальну суму 38 671,72 грн. та відкоригувати зайве нарахування відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на суму 14 409,08 грн. (суддя - Конишева О.В.) (а.с.92-94)

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25.03.2010 року по справі № 2а-210/10/0870 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області до Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» п. 4 обов'язкових вимог КРВ в Вільнянському районі визнано законним, внаслідок чого в задоволенні адміністративного позову ОКП «АО «Фармація» було відмовлено повністю. Вказана постанова Запорізького окружного адміністративного суду набрала законної сили 13.04.2010 року.

Відповідач - Обласне комунальне підприємство «Аптечне об'єднання «Фармація», не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2011 р. по справі №2а-3198/10/0870 та прийняти нове рішення. (а.с.99)

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що оскільки Закон має вищу юридичну силу ніж Наказ, а вимоги акту конфліктують із Законом «Про державну контрольну - ревізійну службу», то обов'язкові вимоги Контрольно-ревізійного відділу Вільнянського району від 26.10.2009 р. № 008-14/629 щодо повернення виплаченої заробітної плати і повернення (зайво) нарахованих коштів з державних загальнообов'язкових фондів на рахунок підприємства також порушують вимоги Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу».

Позивач та відповідач про час і місце розгляду справи повідомлялися у встановленому порядку, своїх представників для участі у її розгляді не направили, з заявами про розгляд справи за їх обов'язкової участі не звертались.

За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу без участі представників зазначених сторін.

Перевіривши у судовому засіданні доводи апеляційної скарги та матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на такі підстави.

Правовідносини, які виникли між сторонами у даній адміністративній справі врегульовано нормами Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу України», Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу України» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Органам державної контрольно-ревізійної служби, у відповідності до ч. 7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, та згідно із ч.2 ст.15 цього Закону, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Відповідно до п. 49 Порядку, у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Згідно зі ст.13 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» дії або бездіяльність службових осіб державної контрольно-ревізійної служби можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Відповідно до п. 3.1.9 Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Головного управління КРУ України від 09.01.2001 № 111 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2010 за № 37/5228, Контрольно-ревізійні управління мають право пред'являти, у межах своєї компетенції, керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 1.3.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного відділу в Вільнянському районі на ІІІ квартал 2009 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності установи за період з 01.01.2006 по 01.06.2009.

За результатами зазначеної ревізії складено акт ревізії від 02.10.2009 № 330/0011, який підписано посадовими особами відповідача із запереченнями.

Ревізією питання правильності формування посадових окладів, встановлення надбавок і доплат працівникам ОКП «АО «Фармація» встановлено, що формування заробітної плати передбачено Положенням про оплату праці робітників ОКП «АО «Фармація», яке є додатком № 7 Колективного договору на 2005 рік, в якому зазначено, що дійсне положення вводиться з метою удосконалення організації праці робітників аптечних підприємств, робітників складу, службовців, водіїв та допоміжних працівників, покращення соціальної захищеності згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я від 06.04.2001 № 161/137 «Про впорядкування та затвердження соціального захисту населення», який втратив чинність на підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» (далі по тексту - Наказ № 308/519).

Згідно п. 4.4 Наказу № 308/519, граничний розмір надбавок за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання), за складність, напруженість у роботі для одного працівника не повинен перевищувати 50 відсотків посадового окладу.

Судом першої інстанції встановлено, що ревізією питання правильності встановлення працівникам ОКП «АО «Фармація» надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, складність і напруженість у роботі за період з 01.04.2009 по 01.07.2009 виявлено, що надбавка установлювалась працівникам згідно наказів, підписаних в.о. генерального директора ОСОБА_1, та по окремим працівникам перевищувала 50% посадового окладу.

Крім того, накази про надбавки, в порушення Положення про преміювання працівників ОКП «АО «Фармація» не були погоджені з профспілковим комітетом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що в порушення п. 4.4 наказу № 308/519 та Положення про преміювання працівників ОКП «АО «Фармація» за період з 01.04.2009 по 01.07.2009 працівникам ОКП «АО «Фармація» незаконно нараховано і виплачено надбавку за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, складність і напруженість у роботі на загальну суму 32791,72 грн., та як наслідок зайво нараховано і перераховано відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на загальну суму 12218,19 грн.

Ревізією питання правильності нарахування і виплати премії встановлено, що премії нараховувалися згідно наказів по ОКП «АО «Фармація». Положення про преміювання працівників за основні показники затверджене генеральним директором ОКП «АО «Фармація» і є додатком № 8 до Колективного договору.

Абзацом 3 даного положення визначено, що преміювання проводиться по результатам праці за місяць при умові виконання прибутку наростаючою сумою з початку року.

Згідно даних фінансового звіту форми № 2 «Звіт про фінансові результати, за травень та червень 2009 року прибуток ОКП «АО «Фармація» не отримала.

Однак, наказом по підприємству від 28.05.2009 №01-58, який підписаний в.о. генерального директора ОСОБА_1, по підсумкам роботи за травень 2009 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 преміюють на суму 530,00 грн., 1000,00 грн. та 200,00 грн. відповідно. Також, згідно до наказу по підприємству від 02.07.2009 № 01-109 (виплачено в червні 2009 року) по підсумкам роботи за червень 2009 року експедитора ОСОБА_5 преміюють на суму 2900,00 грн.

Крім того, на підставі наказу по підприємству від 19.06.2009 №01-70, який підписаний в.о. генерального директора ОСОБА_1, з нагоди святкування професійного свята - Дня медичного працівника премійовано працівників аптеки № 212 та відділу № 3 в розмірі 50 грн. на загальну суму 1250,00 грн.

Водночас, відповідні накази, в порушення Положення про преміювання працівників ОКП «АО «Фармація» не були погоджені з профспілковим комітетом.

Таким чином, у травні та червні 2009 року працівникам ОКП «АО «Фармація» незаконно, всупереч абз. 10 Положення про преміювання працівників ОКП «АО «Фармація», нараховано і виплачено премію по підсумкам роботи за місяць на загальну суму 5880,00 грн. та як наслідок зайво нараховано перераховано відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на загальну суму 2190,89 грн.

Отже, в порушення наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», абз. 10 Положення про преміювання працівників ОКП «АО «Фармація», незаконно нараховано та виплачено заробітної плати та премії на загальну суму 38671,72 грн. та як наслідок зайво перераховано відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на загальну суму 14409,08 грн.

Відповідно до матеріалів справи, 26.10.2009 року керівнику Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» були пред'явлені обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією ОКП «АО «Фармація». Зазначеною вимогою встановлено термін зворотного інформування про вжиті заходи до 15 листопада 2009 року.

Пунктом 4 зазначених вимог на відповідача було покладено обов'язок відшкодувати суму незаконно нарахованої заробітної плати та премії на загальну суму 38671,72 грн. та відкоригувати зайве нарахування відрахувань до державних загальнообов'язкових фондів на суму 14409,08 грн.

Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог, колегія суддів бере до уваги постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року по справі №2а-210/10/0870, яка 19 січня 2011 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду була залишена без змін, пункт 4 обов'язкових вимог КРВ в Вільнянському районі визнано законним.

Матеріали справи не містять доказів виконання спірної вимоги.

Згідно із ч.7 ст.10 «Про державну контрольно-ревізійну службу», органам державної контрольно-ревізійної служби надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, та згідно зі ст.15 цього Закону, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Відповідно до п. 8 ст.10 «Про державну контрольно-ревізійну службу», органам державної контрольно-ревізійної служби надано право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються належними письмовими доказами, які зібрані та досліджені судом у судовому засіданні під час розгляду даної адміністративної справи, рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права, і тому постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі від 26 травня 2011 року необхідно залишити без змін.

Доводи апеляційної скарги відповідача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування законної постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,196,198,200,205,206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Аптечне об'єднання «Фармація» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 травня 2011р. у справі №2а-3198/10/0870 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено - 06 грудня 2012 року.

Головуючий: В.В. Мельник

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.М. Нагорна