ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2013 р.Справа № 1570/3703/2012
Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Руденко І.Ю.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області. З урахуванням уточнень до позову ОСОБА_1 просив визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління МВС України в Одеській області від 25 жовтня 2011 року № 652 о/с в частині, що стосується звільнення старшого прапорщика міліції ОСОБА_1, та зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора ДПС взводу ДПС по обслуговуванню СП № 1 роти ДПС, підпорядкованої УДАІ ГУМВС України в Одеській області (а. с. 56 - 57).
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначав, що проходив службу в органах внутрішніх справ України з січня 1999 року, в тому числі в батальйоні дорожньо-патрульної служби при УДАІ ГУМВС України в Одеській області на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби 1-го взводу (обслуговування доріг державного значення). Наказом начальника ГУМВС України в Одеській області від 25 жовтня 2011 року № 652 о/с його звільнено у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за п. 63 «з» (через скорочення штатів). На думку позивача, вказаний наказ видано безпідставно, з порушенням норм Закону України «Про міліцію», п. 24 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, і, крім того, в період знаходження позивача на лікарняному.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконним та скасовано наказ Головного управління МВС України в Одеській області від 25 жовтня 2011 року № 652 о/с в частині, що стосується звільнення старшого прапорщика міліції ОСОБА_1. Зобов'язано Головне управління МВС України в Одеській області поновити старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 на посаді інспектора взводу ДПС по обслуговуванню СП № 1 роти ДПС, підпорядкованої УДАІ ГУМВС України в Одеській області.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник ГУМВС України в Одеській області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права. Зокрема, при звільненні позивача зі служби у зв'язку зі скороченням штатів керівництвом ГУМВС України в Одеській області не було порушено чинного законодавства. При цьому ОСОБА_1 було своєчасно повідомлено про наступне звільнення у зв'язку зі скороченням штатів. Крім того, судом помилково застосовано до спірних правовідносин норми Кодексу законів про працю України. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з січня 1999 року, в тому числі в батальйоні дорожньо-патрульної служби при УДАІ ГУМВС України в Одеській області на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби 1-го взводу (обслуговування доріг державного значення).
Відповідно до наказів Міністерства внутрішніх справ України від 29 червня 2011 року № 382, від 09 серпня 2011 року № 544 та наказу Головного управління МВС України в Одеській області від 25 серпня 2011 року № 1091 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах ДАІ ГУМВС України в Одеській області» старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 25 серпня 2011 року попереджено про наступне звільнення у зв'язку зі скороченням штатів. В цей же день позивача також повідомлено про неможливість працевлаштування в Головному управлінні МВС України в Одеській області.
Наказом ГУМВС України в Одеській області від 25 жовтня 2011 року № 652 о/с ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил за п. 63 «з» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
В період з 19 жовтня по 06 листопада 2011 року, з 07 по 20 листопада 2011 року та з 21 листопада по 05 грудня 2011 року позивач перебував на лікарняному.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції надійшов до обґрунтованого висновку про задоволення вимог позивача, однак при цьому помилково застосував окремі норми матеріального права.
Так, відповідно до ст. 18 Закону України «Про міліцію» порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки врегульовано Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114.
Згідно п. п. «з» п. 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
За змістом наведеного пункту Положення, обов'язковою умовою звільнення особи рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ через скорочення штатів є неможливість подальшого використання цієї особи на службі.
Як встановлено матеріалами справи, позивач проходив службу на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби 1-го взводу батальйону дорожньо-патрульної служби при УДАІ ГУМВС України в Одеській області.
Згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09 серпня 2011 року № 544 «Про організаційно штатні зміни в підрозділах ДАІ ГУМВС України в Одеській області» та наказу ГУМВС України в Одеській області від 25 серпня 2011 року № 1091 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах ДАІ ГУМВС України в Одеській області» скорочено всі посади батальйону дорожньо-патрульної служби при УДАІ ГУМВС України в Одеській області.
25 серпня 2011 року ОСОБА_1 попереджено про наступне звільнення. При цьому в абзаці третьому повідомлення зазначено про те, що позивачу буде запропоновано на засіданні кадрової комісії ГУМВС ряд посад, на яких він в подальшому зможе проходити службу в органах внутрішніх справ. Роз'яснено, що в разі відмови, не раніше ніж за два місяці, на підставі п. 63 «з» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України його буде звільнено з ОВС (а. с. 38).
Проте, в кінці цього ж повідомлення зазначено про неможливість працевлаштування старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 у ГУМВС України в Одеській області.
Остання обставина свідчить про невиконання відповідачем обов'язку щодо вжиття заходів по подальшому використанню позивача на службі. Зокрема, на засідання кадрової комісії ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_1 не запрошувався, будь-які посади для подальшого проходження служби йому не пропонувалися, що суперечить викладеному в абзаці третьому повідомлення про наступне звільнення, дані про особу позивача не вивчалися.
Наведене фактично визнано представником відповідача в наданому до суду апеляційної інстанції листі від 30 січня 2013 року № 40/115, в якому зазначено, що при звільненні ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ через скорочення штатів з технічних причин не врахований факт наявності на утриманні позивача 3 дітей. В теперішній час прийнято рішення про просування позивача по службі та призначення на посаду помічника оперативного чергового з оброблення інформації на ЕОМ чергової частини роти дорожньо-патрульної служби.
За таких обставин висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 є правильним.
Разом з цим, правильно по суті вирішивши справу, суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин положення Кодексу законів про працю України, норми якого, виходячи зі змісту ст. 18 Закону України «Про міліцію», не розповсюджуються на правовідносини, пов'язані з порядком та умовами проходження служби в органах внутрішніх справ.
Оскільки судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але при цьому помилково застосовано окремі норми матеріального права, суд апеляційної інстанції на підставі п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України приходить до висновку про зміну постанови суду першої інстанції, з виключенням з мотивувальної частини оскарженого судового рішення посилання на порушення Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області норм Кодексу законів про працю України як на підставу для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2012 року змінити.
Виключити з мотивувальної частини постанови Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2012 року посилання на порушення Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області норм Кодексу законів про працю України як на підставу для задоволення позовних вимог.
В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2012 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст постанови складено 04 лютого 2013 року.
Головуючий:
Судді: