Ухвала суду № 29270390, 12.02.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
2а/0570/15354/2012
Номер документу
29270390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2013 року справа №2а/0570/15354/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Попова В.В.,

суддів Лях О.П., Нікуліна О.А.

секретар Гуринович А.Б.,

за участю представників сторін : Товариства з обмеженою відповідальністю "ВДТ-Автоматизація" Смольникової М.М., Гамаюн Р.Л., Кротюк А.І., Східної митниці Державної митної служби - Костиркіної Г.В., Остапенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Східної митниці Державної митної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/15354/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВДТ-Автоматизація" до Східної митниці Державної митної служби про визнання неправомірною та скасування картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року, визнання неправомірним та скасування рішення про призначення коду товару № КТ-700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Східної митниці Державної митної служби про визнання неправомірною та скасування картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року, визнання неправомірним та скасування рішення про призначення коду товару № КТ-700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/15354/2012 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» до Східної митниці про визнання неправомірною та скасування картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року; визнання неправомірним та скасування рішення про визначення коду товару № КТ-700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року, - задоволено повністю.

Визнано неправомірною та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року.

Визнано неправомірним та скасувати рішення про визначення коду товару № КТ - 700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» (код СДРПОУ 33560139, адреса: пр. Перемоги, буд. 97 А, м. Маріуполь, Донецька область, 87545) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 107 (сто сім) грн. 30 коп.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи встановлених судом першої інстанції.

Згідно ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 33560139, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 25). Позивач здійснює свою діяльність відповідно до Статуту у новій редакції, затвердженого Протоколом загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» № 01/04 від 25 квітня 2012 року (арк. справи 8-21).

03 січня 2012 року між позивачем (покупець) та фірмою «NDT Industrie Automatisierung GmbH», Німеччина (продавець) укладений контракт № 003/12/01 IMP, умовами якого передбачалося постачання покупцю (позивачу) товару на умовах, визначених у відповідних додатках до контракту, які є його невід'ємною частиною (арк. справи 120-122). Згідно пункту 2.1. контракту вартість товару визначається у відповідних додатках до контракту, що є його невід'ємною частиною. Згідно Додатку № 21 від 03 вересня 2012 року до вказаного контракту № 003/12/01 (арк. справи 124-125) сторони узгодили постачання товару згідно переліку та вартості, наведених в цій угоді на умовах постачання DAP- Маріуполь по Інкотермс 2010, яким, зокрема, у пункті 11 передбачили постачання двох терміналів оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000» вартістю 2 585,00 Євро за одиницю.

12 вересня 2012 року з метою здійснення митного оформлення товару, що надійшов на підставі контракту № 003/12/01 IMP від 03 січня 2012 року, позивач надав до Східної митниці вантажну митну декларацію № 700120801/2012/006748 (арк. справи 63-70). У вказаній ВМД позивач заявив до митного оформлення товар, серед іншого, під № 5, що описаний в графі 31 декларації наступним чином: термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000», до складу якого входить автоматичний пристрій для оброблення інформації, що програмується за допомогою RS View Studio Machine Edition та Enterprise Series. Каталожний номер 2711P-K10C4A1. Обладнаний власний процесор; кольоровий сенсорний дисплей 10,4, площа дисплею 211*158 мм, розподільча здатність 640*480, 18 бітова кольорова графіка; Оперативна пам'ять: стандарт 32МВ/64МВ; розширення 128МВ/128МВ (для повного кольорового зображення графіки та запису даних); 13 МВ флеш; розширення 115 MB (для зберігання прикладення). Комунікаційні порти: Ethernet та RS -232, 2 USB. Вхідна напруга 18...32 В (24 В постійного струму). Енергоспоживання 70 Вт (2,9 А при 24В постійного струму). Робоча температура 0...55 С (32... 131 F). Використовується в процесі автоматизованого керування виробничими процесами для відображення стану механізмів з можливістю ручного та автоматичного керування в різних галузях промисловості (металургії, хімічній промисловості, у галузі комунального господарства та інш.). Виробник: Rockwell Automation, країна виробництва: US, торговельна марка: Allen-Bradley.

У графі 33 вантажної митної декларації № 700120801/2012/006748 для класифікації наведеного товару позивач вказав код за УКТ ЗЕД 85371010 00.

Разом із зазначеною декларацією, крім інших, позивач надав митному органу наступні документи: контракт № 003/12/01 IMP від 03 січня 2012 року (арк. справи 120-122), додаткову угоду № 1 від 24 квітня 2012 року до контракту № 003/12/01 IMP (арк. справи 123), додаток № 21 від 03 вересня 2012 року до контракту № 003/12/01 IMP (арк. справи 124-125).

Позивачем на виконання запиту митного органу про надання додаткових документів необхідних для класифікації спірного товару 13 вересня 2012 року додатково надано Східній митниці, крім інших документів, посібник з вибору платформи візуалізації 2706, 2711Р, 2711, 2711Е, 6182Н, 6181Н, 6155R, 6180W, 6186, інструкцію з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500) (арк. справи 135-150).

За результатами класифікаційної роботи та після вивчення товаросупровідних та додатково доданих документів на вантаж відділом митних платежів Східної митниці прийнято рішення про визначення коду товару КТ-700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року, яким визначено класифікацію товару № 5 «термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000», в графі 31 ВМД, за кодом 8528 599 000 згідно УКТЗЕД (арк. справи 35-39).

На підставі рішення про визначення коду товару КТ-700000002-0918-2012 від 10 жовтня 2012 року митним органом прийнята картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року, згідно якої відмовлено у митному оформленні товарів за вантажною митною декларацією №700120805/2012/006748 від 12 вересня 2012 року (арк. справи 40-41).

Правомірність здійсненої митним органом класифікації товару № 5 «термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000», в графі 31 ВМД, пред'явленого позивачем до митного оформлення за ВМД № 700120805/2012/006748 у межах товарної позиції за УКТЗЕД 8528 599 000 замість визначеної позивачем 8537 101 000 і, як наслідок, правомірність прийняття картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10 жовтня 2012 року, є спірним питанням цієї справи.

Відповідно до пункту 2 Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 582/2011 Держмитслужба України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністра, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Відповідно до пунктів 3 та 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 582/2011 основними завданнями Держмитслужби України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері державної митної справи; реалізація державної політики у сфері державної митної справи; забезпечення захисту економічних інтересів України. Держмитслужба України відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого: організовує та забезпечує здійснення регіональними митницями, контролю за дотриманням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами установленого законом порядку переміщення : прав товарів, транспортних засобів через митний кордон України, застосування відповідно до закону заходів тарифного та нетарифного регулювання при переміщенні товарів через митний кордон України, у тому числі й після завершення операцій митного контролю та митного оформлення; здійснює контроль за: своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких законом покладено на митні органи; класифікацією за товарною номенклатурою Митного тарифу України товарів, поданих до митного оформлення тощо.

Пунктом 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено поняття митного контролю. Це - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

За приписами частини 1 статті 248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отриманні митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно частини 8 наведеної статті Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться, серед інших, такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; відомості про найменування країн відправлення та призначення; відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати.

У статті 69 цього ж Кодексу визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації. спеціальних знань, проведення досліджень тощо (частина 5 статті 69 Кодексу).

Відповідно до преамбули Закону України «Про Митний тариф України» від 05 квітня 2001 року № 2371-III, митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.

Класифікація товарів для цілей митного оформлення проводиться згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), яка побудована на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. УКТЗЕД є товарною номенклатурою митного тарифу України, який затверджений Законом України «Про Митний тариф України» з рахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.

Частиною 1 статті 68 Митного кодексу України визначено, що ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи в порядку встановленому Кабінетом Міністрі України.

Відповідно до Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року № 1863, УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі здійснення митного оформлення товарів.

Згідно Інструкції про порядок заповнення ВМД затвердженої наказом Держмитслужби України від 09 липня 1997 року № 307 - зазначення в графі 33 ВМД достовірного коду товару є обов'язком декларанта, за невиконання якого він несе відповідальність.

Як зазначалося раніше, 12 вересня 2012 року відповідно до вантажної митної декларації № 700120801/2012/006748 позивачем заявлено до митного оформлення термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000» за кодом 8537101000 згідно з УКТЗЕД.

Класифікацію електричних машин, обладнання та їх частин; апаратури для запису або відтворення звуку, телевізійної апаратури для запису та відтворення зображення і звуку, їх частин та приладдя наведено в одно іменному розділу XVI Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» (групи 84-85).

Зокрема, до товарної позиції 8537 належать пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування.

Вказана товарна позиція має деталізацію в залежності від напруги використання, згідно коду 8537 10 10 00 класифікуються панелі з числовим керуванням, до складу яких входить автоматичний пристрій оброблення інформації, для напруги не більше 1000 В.

Отже, за кодом УКТ ЗЕД 8537 10 10 00 можуть класифікуватися панелі з числовим керуванням з робочою напругою не більше 1000 В, що мають у своєму складі автоматичний пристрій оброблення інформації.

Згідно примітки 5 (А) до групи 84 УКТ ЗЕТ термін "машини автоматичного оброблення інформації" у товарній позиції 8471 означає машини, які здатні:

(і) зберігати робочу програму або програми і принаймні інформацію, необхідну для виконання програми;

( іі) вільно змінювати програму залежно від потреб користувача;

( ііі) виконувати арифметичні операції, визначені користувачем;

(іv) виконувати без втручання людини у програму оброблення, за необхідності змінювати її шляхом прийняття логічних рішень під час оброблення.

У судовому засіданні представником позивача були надані пояснення, що пред'явлений до митного оформлення термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000» мав у своєму складі автоматичний пристрій оброблення інформації в інтерпретації примітки 5 (А) до групи 84 УКТ ЗЕТ .

Як вже зазначалося вище, імпортований товар - термінал оператора серії «Panel View Рlus СЕ 1000» мав каталожний номер 2711Р-К10С4А1, вхідна напруга 18...32 В (24 В постійного струму).

Колегія суддів зазначає, що посібником з вибору платформи візуалізації 2706, 2711Р, 2711, 2711Е, 6182Н, 6181Н, 6155R, 6180W, 6186, інструкцією з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500) (арк. справи 107-118, 136-150), які позивачем надавалися митному органу на його вимогу для класифікації спірного товару, підтверджуються можливості та характеристики імпортованої панелі

Так, на сторінці 18 вказаного посібника вказано, що робоча напруга терміналу складає 18...32 В (постійного струму), тобто не перевищує 1000 В, пам'ять стандарт 32МВ/64МВ; розширення 128 MB/128 MB (для повного кольорового зображення графіки та запису даних), 13 MB флеш; розширення 115 MB (для зберігання прикладення) (арк. справи 107), на сторінці 22 - з метою запуску програм в терміналі Panel View Plus необхідно перетягти її до цього терміналу (арк. справи 140), на сторінці 14 - передбачена можливість виконання математичних функцій (арк. справи 109). Згідно інструкції з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500) з метою запуску програми Factory Talk View ME Station на терміналі Panel View необхідно дотриматись мінімальних умов, серед яких, умови стосовно пам'яті оперативної (64 мб) та операційної 32 мб, та встановлення операційної системи «Microsoft Windows CE.NET 4.1», а також вказано, що при необхідності можна встановити будь-яку програму (арк. справи 108, 110- 112).

За даних обставин, з дослідження означених документів, суд приходить до висновку, що пред'явлений до митного оформлення термінал оператора серії «Panel View Plus СЕ 1000» мав у своєму складі автоматичний пристрій оброблення інформації, що надає можливість класифікувати даний товар за кодом 8537 10 10 00, тобто як панель з числовим керуванням, до складу якого входить автоматичний пристрій оброблення інформації, для напруги не більше 1000 В.

Тому з урахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем картка відмови у прийнятті митної декларації, винесена необґрунтовано.

Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Східної митниці Державної митної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/15354/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/15354/2012 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Ухвала в повному обсязі складена та підписана колегією суддів 12.02.2013 р.

Колегія суддів : В.В. Попов

О.П.Лях

О.А.Нікулін