Ухвала суду № 29212722, 05.02.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2013
Номер справи
2а-1970/3778/11
Номер документу
29212722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2013 р. Справа № 9104/19824/12

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.

при секретарі судового засідання: Дутки І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу Тернопільською ОДПІ на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.01.2012 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» до Тернопільської ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення ,-

встановила:

У листопаді 2011 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» звернулося з позовом до Тернопільської ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення.

Позивач зазначав, що відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Тернопільгаз» з питань достовірності формування акцизного податку за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення №7817/23-05/03353503 від 31.10.2011 року.

Актом перевірки встановлено порушення ПАТ «Тернопільгаз» п. 49.1, п. 49.2, п. 49.3, п. 49.18, п. 49.19 Податкового кодексу України, а саме товариством не подано декларації з акцизного податку за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року на суму 147 120,82 грн.

На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0289322305 від 17.11.2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «акцизний податок» (скраплений газ) на суму 137 387,49 грн., з них 129 509,10 грн. за основним платежем та 7879,39 грн. штрафних санкцій.

Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду та просив його скасувати.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.01.2012 року позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ №0289322305 від 17.11.2011 року.

Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Тернопільгаз» з питань достовірності формування акцизного податку за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення №7817/23-05/03353503 від 31.10.2011 року.

Актом перевірки встановлено порушення ПАТ «Тернопільгаз» п. 49.1, п. 49.2, п. 49.3, п. 49.18, п. 49.19 Податкового кодексу України, а саме товариством не подано декларації з акцизного податку за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року на суму 147 120,82 грн.

На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0289322305 від 17.11.2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «акцизний податок» (скраплений газ) на суму 137 387,49 грн., з них 129 509,10 грн. за основним платежем та 7879,39 грн. штрафних санкцій.

Підставою для прийняття такого рішення є висновок податкового органу про те, що на підставі укладених на спеціалізованих аукціонах між Дочірньою компанією «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (Продавець), ПАТ «Тернопільгаз» (Покупець) та третьою стороною - Українською аграрною біржею (Біржа) договорів кулівлі-продажу скрапленого газу (від 22.12.10 р., 24.03.11 р., 21.04.11 р., 25.05.11 року), Покупець (позивач) купував у Продавця скраплений газ власного виробництва (надалі - скраплений газ) для потреб населення, проте в подальшому реалізував його не населенню, а юридичним особам: ПАТ «Заліщикигаз», ПАТ «Кременецьгаз», ПАТ «Борщівгаз», ПАТ«Бучачгаз», ПАТ«Чортківгаз», ПАТ «Монастириськгаз», ПАТ «Бережанигаз», ПАТ «Теребовлягаз», ПАТ «Збаражгаз», ПАТ «Підволочиськгаз».

Такі висновки податкового органу є хибними з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 р. № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля» запроваджено починаючи з 01.05.2000 р. проведення аукціонів з продажу, зокрема, скрапленого газу. Крім того, установлено, що аукціони з продажу скрапленого газу проводяться на базі бірж, визначених за результатами спеціалізованого конкурсу, який організовує і проводить Міністерство економічного розвитку і торгівлі, а також зобов'язано Міністерство економічного розвитку і торгівлі організовувати спеціалізовані конкурси з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу зокрема скрапленого газу, і укладати угоди з біржами - переможцями конкурсів.

Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 р. №599 (надалі - Положення № 599), регулює порядок продажу зокрема скрапленого газу на внутрішньому ринку України, встановлює порядок організації та проведення аукціону, визначає повноваження аукціонного комітету та бірж, на базі яких проводяться аукціони з продажу скрапленого газу, зміст аукціонних угод і гарантії їх виконання.

Пунктом 2 Положення № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля» визначено, що спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу - аукціон, покупцями скрапленого газу на якому виступають спеціалізовані суб'єкти господарської діяльності, які одержали відповідний дозвіл і реалізують скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах, виключно населенню через власні або орендовані майнові об'єкти (крім автомобільних газозаправних станцій) відповідно до порядку та умов, затверджених Міністерством енергетики та вугільної промисловості, НАК «Нафтогаз України» за погодженням з Мінекономіки та Антимонопольним комітетом.

Покупець повинен подати біржі за формою, затвердженою комітетом, довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові. Покупець - учасник спеціалізованого аукціону з продажу скрапленого газу для потреб населення має право подати заявку на участь у спеціалізованому аукціоні з визначенням обсягу місячного споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ, відповідно до обсягів потреби скрапленого газу, зазначених у довідці, яку покупець подає комітету згідно з двадцять другим абзацом цього пункту (п. 12 Положення № 599).

У відповідності до пп. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 ПК України, платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

До підакцизних товарів належать скраплений газ (п. 215.1 ст. 215 ПК України).

Згідно пп. 213.3.11 п. 213.3 ст. 213 ПК України, до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування належить реалізація скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення із звільненням від оподаткування акцизним податком затверджується відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» діє з метою збереження єдиної системи газопостачання природним і скрапленим газом споживачів Тернопільської області із застосуванням єдиної ціпової політики, яка формується із покупної ціни і експлуатаційних витрат всіх газових господарств області.

Для утримання на найнижчому рівні ціни балону скрапленого газу ПАТ «Тернопільгаз» був єдиним акредитованим представником закупівлі на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу для населення Тернопільської області.

Судом встановлено, у 2011 році Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» здійснювало реалізацію скрапленого газу для побутових потреб населення.

Посилання податкового органу, що згідно договорів поставки, укладених позивачем з юридичними особами: ПАТ «Заліщикигаз», ПАТ «Кременецьгаз», ПАТ «Борщівгаз», ПАТ«Бучачгаз», ПАТ«Чортківгаз», ПАТ «Монастириськгаз», ПАТ «Бережанигаз», ПАТ «Теребовлягаз», ПАТ «Збаражгаз», ПАТ «Підволочиськгаз», позивачем реалізовувався скраплений газ промисловості є помилковим.

Позивач передавав скраплений газ районним газовим господарствам по єдиній ціні для потреб населення, згідно договорів поставки, а не купівлі-продажу, як про це стверджує відповідач. В подальшому районні газові господарства здійснювали поставку газу населенню по ціні, що встановлював сам позивач (наказ № 38 від 10.03.2010 р.) 135,00 гри. за один балон газу, яка діє і в даний час.

Таким чином позивач реалізовував газ споживачу (виключно населенню) по ціні закупівлі із врахуванням витрат по доставці та експлуатації, що підтверджує його цільове використання, як підакцизного товару, що підтверджують надані суду відомості розвозки газу населенню районними газовими господарствами.

Ст. 223 ПК України передбачено складення та подання декларації з акцизного податку. Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю. Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, та імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду органу державної податкової служби за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

Оскільки ПАТ «Тернопільгаз» здійснювало реалізацію скрапленого газу (придбаного на спеціалізованих аукціонах), лише для потреб населення, тому позивач не є платником акцизного податку і висновки податкового органу про порушення п. 49.1, п. 49.2, п. 49.3, п. 49.18, п. 49.19 Податкового кодексу України є протиправними.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним спірного податкового повідомлення-рішення належними доказами.

Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Зважаючи на викладене, та керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу Тернопільською ОДПІ залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.01.2012 року у справі №2а-1970/3778/11- без змін.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: Р. Гулид

В. Каралюс

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 07.02.2013 року