ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2013 р. Справа № 9104/5298/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Дутки І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу ПАТ «Ковельсільмаш» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.12.2011 року у справі за позовом ПАТ «Ковельсільмаш» до Ковельської МДПІ про визнання дій неправомірними,-
встановила:
У листопаді 2011 року ПАТ «Ковельсільмаш» звернулося з позовом до Ковельської МДПІ про визнання дій неправомірними.
Позивач зазначав, що 05.07.2011 року державним податковим інспектором Лущук С.А. Ковельської МДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку ПАТ «Ковельсільмаш» щодо своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість ПАТ «Ковельсільмаш», за результатами якої складено акт перевірки №731/16-00238138 від 05.07.2011 року.
Вважаючи дії відповідача щодо проведення перевірки незаконними, проведеними з порушеннями вимог ст.. 75, 79, 200 Податкового кодексу України, позивач звернувся до суду та просив визнати неправомірними дії Ковельської МДПІ Волинської області щодо проведення невиїзної документальної перевірки від 05.07.2011 року.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.12.2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду оскаржив позивач. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 05.07.2011 року державним податковим інспектором Ковельської МДПІ Ліщук С.А. на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 79 ПК України, наказу Ковельської МДПІ «Про проведення документальної невиїзної перевірки» №659 від 05.07.2011 року, повідомлення від 05.07.2011 року №1, які вручені під розписку головному бухгалтеру ПАТ «Ковельсільмаш» проведено документальну позапланову невиїзну перевірку своєчасності сплати суми узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2010 року, про що складено акт №731/16-00238138 від 05.07.2011 року.
Перевіркою встановлено порушення строків погашення узгоджених податкових зобов'язань.
13.07.2011 року Ковельською МДПІ на підставі акту перевірки №731/16-00238138 від 05.07.2011 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0000491601 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 16723 грн. 10 коп. з податку на додану вартість. Вказане податкове повідомлення-рішення Ковельської МДПІ оскаржене позивачем у судовому порядку та є предметом розгляду іншої адміністративної справи.
Згідно пункту 75.1, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і повязані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
В наказі про проведення перевірки (арк. 23) відсутні покликання на підстави проведення документальної позапланової перевірки передбачені ст. 78 ПК України, натомість вказана причина не визначена даною статтею, а саме своєчасність сплати суми узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що відповідачем проведена перевірка позивача з порушенням повноважень встановлених Податковим кодексом України.
Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги являються законними і обґрунтованими та спростовують висновків суду першої інстанції, а тому оскаржена постанова підлягає скасуванню.
Зважаючи на викладене, та керуючись ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу ПАТ «Ковельсільмаш» задоволити. Скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.12.2011 року у справі №2а/0370/3164/11 та прийняти нову постанову, якою позов задоволити. Визнати неправомірними дії Ковельської МДПІ Волинської області щодо проведення невиїзної документальної перевірки від 05.07.2011 року.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
В. Каралюс
Повний текст постанови виготовлено та підписано 07.02.2013 року