ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-48/18603-2012 08.01.13
Суддя Господарського суду міста Києва Князьков В.В.
За участю секретаря судового засідання П`яннікової Т.М.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Харківспецгазснаб", Харківська обл.,до1. Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Київ; 2. Української аграрної біржі;проукладання договору №А148-1/сг-450 за участю представників сторін:
від позивача:Гавріш Н.С.; від відповідача 1:Малярчук Ю.Б.; від відповідача 2:Луцюк З.М.;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківспецгазснаб" (надалі - позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (надалі - відповідач-1) та Української аграрної біржі (надалі -відповідач-2) про укладення сторонами договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 та зобов'язання відповідача-2 зареєструвати цей договір.
Позовні вимоги обґрунтовано, що відповідачі всупереч приписам ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України та п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. ухиляються від укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, який відбувся 06.04.2012 р. При цьому, як зазначає позивач, відповідач-2 також відмовляється реєструвати вказаний договір.
Ухвалою від 21.12.2012 р. за вказаним позовом господарським судом міста Києва у складі судді Бойко Р.В. порушено провадження у справі № 5011-48/18603-2012, а ухвалою від 08.01.2013 р. справу прийнято до провадження господарським судом міста Києва у складі судді Князькова В.В.
28.12.2012 р. від відповідача-1 через відділ діловодства господарського суду міста Києва надійшли додаткові документи у справі та відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та зазначає про те, що протокол аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р. суперечить чинному законодавству, оскільки прийнятий аукціонним комітетом, який не відповідає вимогам п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. Окрім того, відповідач-1 вказував на відсутність у нього обов'язку виставляти річний обсяг скрапленого газу на спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для потреб населення та зазначив, що відповідач-2 не уповноважений проводити спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу для потреб населення, оскільки Міненерговугілля не проведено конкурс з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення відповідних аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу. Також, відповідач-1 наголосив на тому, що в силу п. 67 Постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. результати спірного аукціону є анульованими, так як протягом 3-х днів після видачі аукціонного свідоцтва не було укладено відповідних договорів купівлі-продажу між сторонами.
Від позивача 28.12.2012 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва надійшли додаткові документи у справі та відзив на відзиви відповідачів, в якому він стверджує, що спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік проведений з дотриманням норм чинного законодавства.
28.12.2012 р. від представника відповідача-1 надійшло клопотання, яким він просить замінити Дочірню компанію "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" її правонаступником Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування". Клопотання обґрунтоване тим, що на виконання розпорядження Кабінету міністрів України від 13.06.2012 р. № 360-р "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 18.07.2012 р. № 529, створено Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування", яке є правонаступником майнових та немайнових прав і обов'язків ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України".
04.01.2013 р. від відповідача-2 через відділ діловодства господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову не заперечує та підтверджує готовність виконати обов'язок щодо підписання та реєстрації договорів купівлі-продажу за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012 р. При цьому, зазначає, що недотримання триденного терміну укладання договорів купівлі-продажу не є підставою для звільнення продавця від обов'язку їх укладення та підписання.
Представники позивача в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити їх повністю.
В судове засідання представник відповідача 1 з'явився, проти позову заперечує, в його задоволенні просить відмовити повністю.
Представник відповідача 2 в судове засідання з'явився, проти задоволення позову не заперечує.
Клопотань про відкладення розгляду справи в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України від відповідача до Господарського суду міста Києва не надходило.
У судовому засіданні 08.01.2013 р. судом розглянуто клопотання представника відповідача-1 про заміну сторони.
Згідно частини першої статті 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ст. 104 ЦК України особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам.
Статтею 59 ГК України визначено, що реорганізація може проводитися шляхом: злиття; приєднання; поділу; перетворення.
У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
За наслідками проведення відповідно до п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"" від 13.06.2012 р. №360-р, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"" від 18.07.2012 р. №529 реорганізації Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" було створено Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування", яке є правонаступником Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в порядку, передбаченому ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Наведені обставини підтверджуються відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Враховуючи зазначене, суд задовольняє подане представником відповідача-1 клопотання про здійснення заміни сторони правонаступником.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд у нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ухвалив рішення по справі № 5011-48/18603-2012.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, оформленого Протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р. вирішено доручити ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року; затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком; доручити ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні № 148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями; доручити ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
Так, відповідно до п. 1.2. Угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі від 10.05.2000 р., укладеної між Міністерством економіки України та Українською аграрною біржею, останню визначено як переможця конкурсу з організації та проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення.
Вказана Угода укладена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 р. № 599 та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, затвердженого цією постановою, та відповідно до Протоколу № 2 засідання конкурсної комісії від 05.05.2000 р. з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля (п. 1.1. Угоди).
06.04.2012 р. Українською аграрною біржею було проведено спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, на якому відповідач-1 виставив на продаж прогнозні обсяги скрапленого газу марки СПБТ виробництва січня-грудня 2013 року.
Для участі в спеціалізованому аукціоні, позивач подав відповідачу-2 аукціонну документацію та перерахував на його рахунок гарантійний внесок в розмірі 5 відсотків заявленого обсягу закупівлі, який становить 3 294 577,50 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 178 від 05.04.2012 р., № 179 від 06.04.2012 р.
Відповідно до Аукціонного свідоцтва № 148-1/1-449, що підписано уповноваженими особами покупця, продавця, біржі та затверджене уповноваженою особою аукціонного комітету, позивач прийняв участь в спеціалізованому аукціоні № 148-1 та був визнаний переможцем цього аукціону.
В аукціонному свідоцтві було визначено основні умови договору купівлі-продажу, який відповідно до п. 3 мав бути укладений протягом 3-х днів, а саме предмет, кількість, ціна, загальна вартість товару, порядок транспортування, базис поставки, строк поставки, якісні характеристики товару.
Всього на спеціалізованому аукціоні позивач придбав скрапленого газу для потреб населення у загальному обсязі 30 935,000 тонн., при цьому відповідно до Аукціонного свідоцтва № 148-1/1-449 продавець № 1 ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" продав, а покупець № 85 ТОВ "Харківспецгазснаб", що визнаний переможцем аукціону, купив скраплений газ для потреб населення: загальним обсягом 500 тонн, загальною вартістю 1 065 000,00 грн. з ПДВ, на умовах постачання: транспортування -залізниця, базис поставки - ТЦСК Базилівщина філії "Управління з переробки газу та газового конденсату"; строк поставки - квітень 2013 р.; якісні характеристики - суміш пропану та бутану технічних; № Угоди - 450.
Рішенням Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля від 09.04.2012 р., оформленого Протоколом № 453 УАБ-СГ від 09.04.2012 р., вирішено затвердити результати Спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р. та доручено ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" відповідно до вимог Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженою Постановою № 1064, підписати договори купівлі-продажу на поставку скрапленого газу з покупцями-переможцями спеціалізованого аукціону № 148-1, в тому числі, з ТОВ "Харківспецгазснаб" у загальному обсязі 30 935,000 тонн скрапленого газу.
Листом від 27.11.2012 р. Товариство звернулося до Компанії з пропозицією укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу на умовах, визначених аукціонним свідоцтвом №148-1/1-449, до якого було додано три примірники відповідного договору, підписаного позивачем.
У свою чергу, у відповідь на пропозицію позивача укласти договір купівлі-продажу на підставі Аукціонного свідоцтва, відповідач-1 у своєму Листі від 10.12.2012 р. за № 2/2-01/1-6353 вказав, що у нього відсутні правові підстави для укладення договору купівлі-продажу, оскільки, на думку відповідача-1, договори купівлі-продажу не були укладені в 3-х денний строк, тобто до 09.04.2012, а отже результати спеціалізованого аукціону №148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік є анульованими в силу п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу".
Листом від 29.11.2012 р. за № 1 позивач звернувся до відповідача-2 з проханням повідомити чи анульовані аукціонним комітетом з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля результати спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, що відбувся 06.04.2012 р.
У відповідь на вказаний лист відповідач-2 листом від 30.11.2012 р. за № 062.06/642 повідомив, що станом на 30.11.2012 р. рішень Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, щодо анулювання результатів спеціалізованого аукціону з продажу скрапленого газу для потреб населення, що відбувся 06.04.2012 р. № 148-1 на Українську аграрну біржу не надходило.
Враховуючи вказані обставини, позивач вирішив звернутись за захистом своїх прав та законних інтересів до суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:
Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом: установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Статтею 627 ЦК України закріплено свободу договору, зокрема, зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 179 ГК України).
Відповідно до статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Частиною першою статті 41 Закону України "Про нафту і газ" встановлено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.
Судом встановлено, що відповідач-1, станом на момент проведення спірного аукціону був дочірнім підприємством підприємства, частка держави у статутному капіталі якого складає 100 відсотків, та є правонаступником такого дочірнього підприємства на момент розгляду даного спору по суті.
Відповідно до частини третьої статті 41 Закону України "Про нафту і газ" порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу", яка набрала чинності 28.10.2011 р., затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (надалі - Порядок №1064).
Відповідно до п. 1 Порядку № 1064 цей порядок визначає механізм організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу на внутрішньому ринку, в тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення. Дія цього порядку поширюється на підприємства, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків і більше, господарські товариства, 50 відсотків і більше акцій (часток, паїв) яких належить до статутного капіталу інших господарських товариств, акціонером яких є держава, що володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу зазначених підприємств, товариств, дочірніх підприємств, представництв та філій становить 50 відсотків і більше загальної вартості вкладів учасників договорів, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю таких підприємств.
Згідно з п. 24 Порядку № 1064 для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.
Як встановлено судом, до складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, який прийняв рішення, оформлене протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., входять три представники Мінекономрозвитку, три представники Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", персональний склад зазначеного Аукціонного комітету затверджений спільним наказом Міністерства економіки України, правонаступником якого є Мінекономрозвитку, та Міністерства палива та енергетики України, правонаступником якого є Міненерговугілля, що повністю відповідає вимогам п. 24 Порядку № 1064.
Виходячи з системного аналізу положень постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу", суд звертає увагу на те, що доводи представника відповідача-1 про те, що аукціонний комітет повинен бути утворений після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р. є необґрунтованими, оскільки зазначена постанова встановлює вимоги щодо складу аукціонного комітету, однак не встановлює вимог створення нового аукціонного комітету після набрання чинності цією постановою.
Відповідно до п. 72 Порядку № 1064 спеціалізовані аукціони проводяться окремо згідно із затвердженим аукціонним комітетом графіком. Продавці скрапленого газу для потреб населення заявляють увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.
Згідно з п. 73 Порядку № 1064 покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу. Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Продавці скрапленого газу для потреб населення подають аукціонному комітетові до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком. Аукціонний комітет на підставі отриманої інформації протягом двох днів після надходження останньої інформації передає продавцям дані, на підставі яких вони формують пропозицію з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні, та подають її аукціонному комітетові.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1064 Аукціонний комітет:
1) установлює форму заявки на участь в аукціоні;
2) затверджує регламент організації та проведення аукціону;
3) затверджує графік проведення аукціонів;
4) розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції;
5) затверджує стартову ціну кожного лота;
6) приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів;
7) затверджує секретаря на кожний вид аукціону;
8) контролює виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів;
9) затверджує аукціонні свідоцтва.
Згідно з п. 30 Порядку № 1064 рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. Рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржею, на якій проводиться аукціон.
Вищезазначені норми встановлюють наступний механізм проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення:
1. Обсяг скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, формується виходячи з потреб покупців скрапленого газу для потреб населення.
2. Суб'єктом, уповноваженим визначати обсяги скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу та надавати дані продавцям скрапленого газу щодо формування останніми пропозицій з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні є Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
3. Продавці скрапленого газу зобов'язані формувати пропозиції з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні виключно на підставі даних Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
Українській аграрній біржі було подано інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік.
Відповідно, Українська аграрна біржа узагальнила інформацію, подану її покупцями скрапленого газу для потреб населення, надала її Аукціонному комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля. Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля на підставі отриманої від Української аграрної біржі інформації, визначив обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення.
В подальшому Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля звернувся до відповідача-1 з вимогою повідомити про обсяги скрапленого газу, який відповідач-1 планує виробити, реалізувати протягом 2013 року.
У відповідь на звернення Аукціонного комітету, відповідач-1 листом № 21-8300-1 від 30.03.2012 р. повідомив Аукціонний комітет, що обсяг скрапленого газу, який відповідач-1 планує виробити, реалізувати протягом 2013 року складає 183 746 тонн.
На підставі отриманої інформації Аукціонний комітет протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р. вирішив:
1. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року.
2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком.
3. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні №148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями.
4. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
Протокол Аукціонного комітету №451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р. є чинним та не скасований.
Таким чином, вимоги Аукціонного комітету, викладені в протоколі № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р., повністю відповідають нормам чинного законодавства України та є обов'язковими для відповідача-1, який є правонаступником ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України", а тому твердження відповідача-1 про незаконність протоколу аукціонного комітету № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 р. та, як наслідок, незаконність результатів спеціалізованого аукціону №148-1 є безпідставними.
Щодо тверджень відповідача-1 про відсутність у нього обов'язку виставити на спеціалізованому аукціоні №148-1, який проводився Українською аграрною біржею, на реалізацію увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року, суд вважає, що вони не відповідають п. 72 Порядку № 1064, згідно з яким відповідач-1 зобов'язаний заявити на спеціалізований аукціон увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому відповідач-1 брав участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.
Суд також не погоджується з доводами відповідача-1 про відсутність у Української аграрної біржі повноважень щодо проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу для потреб населення, виходячи з слідуючого.
Підпунктом 1) пункту 2 постанови № 1064 від 03.10.2011 року Кабінет Міністрів України доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості України провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.
Порядок визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, встановлений пунктами 4-23 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року.
Станом на час виникнення спору та розгляду справи судом, біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому постановою кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011 року, не визначені.
Судом встановлено, що на час подання покупцями скрапленого газу для потреб населення інформації про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік і формування Аукціонним комітетом обсягів реалізації скрапленого газу для потреб населення біржою, яка уповноважена проводити спеціалізовані аукціони для потреб населення була Українська аграрна біржа.
Так, як зазначалось вище, саме остання була визначена переможцем конкурсу з організації та проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення та з нею у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 р. № 599 та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, затвердженого цією постановою, та відповідно до Протоколу № 2 засідання конкурсної комісії від 05.05.2000 р. з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, - Міністерством економіки України було укладено Угоду про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі від 10.05.2000 р.
З урахуванням наведеного та враховуючи вимоги ст. 41 Закону України "Про нафту і газ", відповідно до якої біржові аукціони з продажу скрапленого газу повинні проводитись щомісячно, угоду про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладену між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України, суд приходить до висновку, що оскільки угода від 05.05.2000 р. про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладена між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України, є чинною, а біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 р., не визначені, до визначення таких бірж у встановленому порядку біржею, уповноваженою проводити спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу для потреб населення, є Українська аграрна біржа.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік проведений з дотриманням норм чинного законодавства, а тому результати зазначеного спеціалізованого аукціону є законними та обов'язковими для позивача та відповідачів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України, від 02.03.2012 р. у справі № 35/401 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорожгаз-2000" до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про зобов'язання вчинити дії (№ ЄДРСР 21778095).
Як вже зазначено судом вище, згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про нафту і газ" підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.
Згідно з абз. 1 п. 67 Порядку № 1064 на підставі аукціонного свідоцтва покупець -переможець аукціону і продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити нафту сиру, газовий конденсат і скраплений газ відповідно до визначеного базису поставки та якісної характеристики, а покупець - прийняти та оплатити їх.
З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р. є обов'язковим для відповідача-1, а відтак відповідач-1 був зобов'язаний підписати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р., направлений йому позивачем.
Твердження відповідача-1 про відсутність у нього правових підстав для укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р., у зв'язку з анулюванням результатів спеціалізованого аукціону № 148-1, є необґрунтованими, оскільки відповідно до абзацу 3 п. 67 Порядку № 1064, на який посилається відповідач-1, результати аукціону щодо відповідних лотів анулюються лише за рішенням аукціонного комітету, однак суду не надано доказів щодо прийняття аукціонним комітетом рішення про анулювання результатів спеціалізованого аукціону №148-1.
Згідно статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до частини третьої статі 509 ЦК України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Вказані принципи віднесені до загальних засад цивільного законодавства (п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України) і під ними слід розуміти фактичну чесність суб'єктів господарювання, усвідомлення ними правомірності своєї поведінки та її відповідність моральним нормам, що панують у суспільстві.
На підставі викладеного, суд вважає неправомірною відмову від укладення спірного договору купівлі-продажу за обставин визнання позивача переможцем аукціону від 06.04.2012 р. у відповідній частині, а також зважаючи на наведені вище норми чинного законодавства.
Таким чином, з урахуванням вище встановленого, позовна вимога про укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р. ґрунтується на нормах чинного законодавства та підлягає задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що в силу частини другої статті 187 Господарського кодексу України днем укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р. є день набрання цим рішенням законної сили та зазначений договір не потребує підписання його сторонами.
Відповідно до п.п. 34, 35 Порядку № 1064 продавці відповідно до графіків проведення аукціонів подають не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дня проведення аукціону аукціонному комітетові пропозиції, які ним схвалюються або відхиляються. До пропозиції додаються: 1) документи, що засвідчують наявність заявлених обсягів нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу, або розрахунки, які підтверджують наявність технологічних та інших можливостей продавця для забезпечення постачання заявлених товарів на відповідну дату; 2) проект договору купівлі-продажу; 3) відомості про умови транспортування нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу з використанням трубопровідної системи, залізничного та автомобільного транспорту відповідно до визначеного базису поставки, який повинен передбачати наявність гарантованої можливості для подальшого транспортування нафти до всіх вітчизняних нафтопереробних заводів, що функціонують на час подання пропозиції, та рівних умов доступу для всіх покупців до ресурсу нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу. Спосіб відвантаження та напрямок транспортування визначаються покупцем у відповідних договорах купівлі-продажу; 4) документи, що підтверджують якісні характеристики товару, в тому числі сертифікат відповідності на кожну партію нафти сирої і газового конденсату.
Згідно з п. 44 Порядку № 1064 умови аукціону, оголошені перед його проведенням, під час укладення договору купівлі-продажу зміні не підлягають.
Враховуючи, що судом встановлено законність проведеного 06.04.2012 р. Спеціального аукціону №148-1 та факт підписання сторонами аукціонного свідоцтва №148-1/1-449, то в силу положень п. 67 Порядку укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення на умовах наведеного свідоцтва є обов'язковим для сторін, а відтак, відповідач 1 був зобов'язаний підписати направлений йому позивачем договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення №А148-1/сг-450.
Положеннями законодавства не затверджено типової форми подібних договорів, разом з тим, суд відзначає, що зміст проекту в частині істотних умов (ціна, обсяг, умови поставки) відповідає приписам Порядку та Аукціонному свідоцтву, по-друге, за результатами проведеного у 2011 році аналогічного аукціону, сторонами, які є учасниками спору у даній справі, підписано договір купівлі-продажу, зміст якого є тотожним умовам надісланого проекту, що в розумінні ст. 7 Цивільного кодексу України, може свідчити про відповідність проекту звичаю ділового обороту.
Статтями 33, 34 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Позивачем доведено правомірність своїх вимог поданими доказами.
Таким чином, вимога позивача про укладення між сторонами договору купівлі-продажу скрапленого газу №А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р. за результатами Спеціалізованого аукціону №148-1, що відбувся 06.04.2012 р., на умовах надісланого позивачем проекту, є правомірною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до пп. 7) п. 32 Порядку № 1064 біржа, на якій проводиться аукціон реєструє укладені на аукціоні угоди, у зв'язку з чим позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27.11.2012 р. також підлягає задоволенню, а відповідач-2 зобов'язаний зареєструвати цей договір в день його укладення, тобто день набрання цим рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача-1, оскільки з матеріалів справи вбачається, що саме у зв'язку з його діями (бездіяльністю) виник спір у даній справі, проте як відповідач-2 не заперечує проти укладення спірного договору, однак, в силу того, що він є трьохстороннім, позбавлений такої можливості у зв'язку з відмовою відповідача-1 щодо його укладення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 25, 32, 33, 44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Замінити відповідача 1 - Дочірню компанію "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" правонаступником - Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування".
2. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківспецгазснаб" задовольнити повністю.
3. Укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27 листопада 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28; ідентифікаційний код 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25; ідентифікаційний код 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Харківспецгазснаб" (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, вул. Спортивна, 1; ідентифікаційний код 37846438) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р., в наступній редакції:
Д О Г О В І Р № А148-1/сг-450
купівлі-продажу скрапленого газу
м. Київ 27.11.2012 року
Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" надалі - Продавець, в особі директора Борисова Юрія Сергійовича, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони і ТОВ "Харківспецгазснаб", надалі - Покупець, в особі директора Єфіменка Євгена Вікторовича, який діє на підставі Статуту, з іншої сторони, та Українська аграрна біржа, надалі - Біржа, в особі Виконавчого директора Протасової Марини Володимирівни, яка діє на підставі Статуту, з третьої сторони, разом іменовані Сторони, керуючись Порядком організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011 року №1064, та на підставі аукціонних свідоцтв № 148-1/1-449, згідно з якими Покупець визнаний переможцем спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012 р., уклали даний Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. На спеціалізованому аукціоні № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення, що відбувся 06.04.2012 р., за результатами проведення торгів Покупець купує у Продавця скраплений газ власного виробництва Продавця (надалі - скраплений газ).
1.2. Покупець зобов'язується оплатити та прийняти скраплений газ на умовах цього Договору, а Продавець зобов'язується передати Покупцю скраплений газ у квітні 2013 р. відповідно до строку поставки, вказаного в п.5.2 цього Договору, в загальній кількості 500 (п`ятсот) тонн.
2. Ціна та якість скрапленого газу
2.1. Ціна за одну тонну скрапленого газу без врахування вартості його транспортування складає 2 130,00 (Дві тисячі сто тридцять) грн. 00 коп., в т.ч. ПДВ 20 %.
2.2. У разі купівлі Покупцем скрапленого газу в обсязі, який складається з декількох лотів різної вартості, в Договорі купівлі-продажу зазначається ціна за одну тонну, визначена як середньозважена. При цьому округлення величини ціни за одну тонну скрапленого газу, визначеної таким шляхом, проводиться до другого значущого знака після коми.
2.3. Загальна сума даного Договору складає 1 065 000,00 грн. (один мільйон шістдесят п`ять) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ складає 177 500,00 (сто сімдесят сім тисяч п`ятсот) грн. 00 коп.
2.4. Якість скрапленого газу повинна відповідати ДСТУ 4047-2001, марка СПБТ.
3. Порядок та умови постачання, приймання скрапленого газу
3.1. Передача скрапленого газу здійснюється Продавцем залізничним транспортом на умовах EXW франко-завод в наступних пунктах: ТЦСК Базилівщина філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" в строки, визначені в п.5.2 цього Договору.
3.2. У випадку відсутності необхідних обсягів скрапленого газу в одному із пунктів філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" Продавець має право відвантажити необхідний обсяг скрапленого газу з іншого пункту філії "Управління з переробки газу та газового конденсату".
3.3 Передача скрапленого газу здійснюється після отримання Продавцем оплати згідно з п.5.2 цього Договору та за умови своєчасного подання транспортного засобу.
3.4. Покупець самостійно забезпечує та оплачує послуги по наливу та транспортуванню скрапленого газу за окремо укладеним договором з філією ПАТ «Укргазвидобування» «Управління з переробки газу та газового конденсату» по оформленню та відвантаженню нафтопродуктів залізничним транспортом.
3.5. Перехід права власності та усі ризики на скраплений газ у разі відвантаження залізницею переходять з моменту приймання завантаженої вагоно-цистерни до перевезення залізницею, при чому момент приймання визначається відміткою станції відправлення залізниці у квитанції про приймання вантажу.
3.6. Продавець має право в односторонньому порядку збільшувати або зменшувати обсяг відвантаження скрапленого газу в межах транзитної норми (до 3% від визначеного даним договором обсягу).
3.7. Продавець не передає скраплений газ в разі відсутності попередньої оплати за скраплений газ.
3.8. Фактичний обсяг скрапленого газу, переданого Продавцем Покупцю, оформляється накладними на відпуск товарно-матеріальних цінностей до 15-го числа місяця наступного за звітним на підставі наданих Покупцем Продавцю товарно-транспортних накладних, за якими здійснюється відвантаження.
4. Обов'язки сторін
4.1. Продавець зобов'язаний:
4.1.1. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дати проведення аукціону надати для реєстрації Біржі підписаний Сторонами Договір.
4.1.2. Здійснити передачу скрапленого газу Покупцю відповідно до графіку поставки, зазначеного у п.5.2. цього Договору, після оплати за скраплений газ
4.2. Покупець зобов'язаний:
4.2.1. Сплатити на рахунок Продавця вартість скрапленого газу відповідно до строків, зазначених в п.5.2 цього Договору.
4.2.2. Забезпечити своєчасне подання транспортних засобів згідно з графіком постачання скрапленого газу, зазначеним в п. 5.2 цього договору.
4.2.3. Не здійснювати експорт скрапленого газу, що є предметом цього Договору.
4.3. Біржа зобов'язана:
4.3.1. Перерахувати Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в спеціалізованому аукціоні на підставі листів, наданих Продавцем із зазначенням суми, термінів/строків та реквізитів для перерахування гарантійного внеску.
5. Порядок та умови проведення розрахунків
5.1. Розрахунки за скраплений газ здійснюються Покупцем у національній грошовій одиниці - гривні після узгодження з Продавцем банківських платіжних реквізитів.
5.2. Покупець здійснює оплату скрапленого газу по цьому Договору шляхом перерахування коштів на рахунок Продавця за наступним графіком:
№ п/пСтрок відвантаженняСтроки оплатиСума до cплати, грн. в т.ч. ПДВ, грн.1.01.04.2013 - 30.04.2013до 30.03.2013 р.1 065 000,00177 500,00 Всього 1 065 000,00177 5000,00
5.3. Загальна сума гарантійного внеску 53 250,00 (п`ятдесят три тисячі двісті п`ятдесят) грн. 00 коп., перерахованого Покупцем Біржі, зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу.
Сума гарантійного внеску зараховується Продавцем як часткова оплата за скраплений газ в розмірі 5% від вартості обсягу скрапленого газу, що передається в кожному місяці. Гарантійний внесок не зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу у випадку, передбаченому п.6.2. цього Договору.
5.4. Продавець здійснює відвантаження скрапленого газу тільки в обсягах проведеної попередньої оплати відповідно до умов цього Договору.
5.5. Біржа перераховує Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в аукціоні, в терміни/строки та за реквізитами, вказаними в листах Продавця, що надаються біржі Продавцем.
5.6. У випадку, коли обсяг фактично відвантаженого та переданого скрапленого газу перевищив обсяг, оплачений Покупцем на умовах п.5.2. цього Договору, оплату обсягу перевантаженого скрапленого газу Покупець здійснює за ціною згідно з п.2.1 цього Договору протягом 3 (трьох) днів з дати відвантаження.
5.7. Остаточний розрахунок за фактично відвантажений та переданий скраплений газ проводиться на підставі накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей протягом 3 (трьох) робочих днів з дати складання цих накладних.
5.8. Не допускається оплата скрапленого газу за цим Договором третіми особами без письмової згоди Продавця.
6. Відповідальність сторін
6.1. Продавець звільняється від відповідальності за передачу меншої кількості скрапленого газу ніж це встановлено в цьому Договорі у випадках:
- зменшення обсягів купівлі скрапленого газу за ініціативою Покупця або відповідно до п.3.6. цього Договору;
- несплати Покупцем обсягів скрапленого газу, зазначених у п.п.1.2.,5.2 цього Договору;
- у разі вилучення та/або внесення (опису) у податкову заставу скрапленого газу Продавця Державними податковими органами.
6.2. У випадку відмови Покупця від цього Договору або несвоєчасної чи не в повному обсязі оплати Покупцем на рахунок Продавця суми, вказаної в п.5.2 цього Договору, гарантійний внесок не зараховується як оплата Покупцем скрапленого газу та залишається Продавцю як штраф за неналежне виконання Покупцем своїх зобов'язань.
6.3. У випадку порушення Покупцем термінів/строків оплати, вказаних в п.5.2. даного Договору, Покупець сплачує на користь Продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми прострочення платежу за кожний день прострочення платежу. Оплата пені не звільняє Покупця від виконання зобов'язань за даним Договором.
6.4. У випадку прострочення Біржею строків перерахування гарантійного внеску на рахунок Продавця, Біржа сплачує Продавцю пеню в розмірі 0,2% від суми не перерахованого гарантійного внеску за кожний день прострочення. Оплата пені не звільняє Біржу від виконання зобов'язань за цим Договором.
6.5. У випадку порушення Покупцем п.п. 1.2., 5.2 цього Договору в частині приймання обсягів скрапленого газу останній сплачує Продавцю штраф в розмірі 2% від загальної вартості скрапленого газу не відвантаженого з вини Покупця.
6.6. У випадку порушення строків передачі скрапленого газу, визначених в п.5.2. даного Договору з вини Продавця, останній сплачує Покупцю штраф в розмірах згідно з чинним законодавством України.
7. Обставини непереборної сили
7.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків по даному Договору, якщо це невиконання є наслідком обставин непереборної сили.
7.2. Під обставинами непереборної сили розуміють обставини, які виникли після підписання даного Договору, внаслідок непередбачуваних сторонами подій надзвичайного характеру, включаючи пожежі, землетруси, повені, оповзні, інші стихійні лиха, вибухи, війну або військові дії.
Строк виконання зобов'язань відкладається відповідно на строк, протягом якого будуть діяти такі обставини.
7.3. Достатнім доказом дії обставин непереборної сили є документ, виданий Торгово-промисловою палатою України або іншими уповноваженими на це органами.
7.4. Про настання таких обставин Сторона, для якої вони наступили, повинна протягом 2 (двох) днів повідомити іншу Сторону даного Договору та Біржу у письмовому вигляді. У разі не повідомлення, Сторона, що не виконує свої зобов'язання, позбавляється права посилатися на такі обставини.
7.5. Виникнення зазначених обставин не є підставою для відмови Покупця від сплати Продавцю за скраплений газ, який переданий до їх виникнення.
8. Порядок вирішення спорів
8.1. Сторони прийшли до згоди, що всі спори (розбіжності), які можуть виникнути при виконанні умов даного Договору, повинні вирішуватися шляхом переговорів.
8.2. У випадках неможливості досягнення згоди шляхом переговорів, спір підлягає вирішенню в судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
9. Інші умови
9.1. Сторони визнають, що інформація, якою вони будуть обмінюватись під час виконання даного Договору, є конфіденційною та зобов'язуються не передавати конфіденційну інформацію та не використовувати таку інформацію у відносинах з третьою особою, зберігати конфіденційність і не надавати третім особам інформацію, що є конфіденційною, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
9.2. Взаємовідносини Сторін, не передбачені цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
9.3. Всі зміни та доповнення до даного Договору дійсні тільки при умові, якщо вони викладені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це особами.
9.4. Даний Договір складений українською мовою у трьох примірниках (по примірнику для кожної із Сторін), які мають однакову юридичну силу.
9.5. Сторони зобов'язуються повідомляти у письмовій формі одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, адрес, номерів телефонів, телефаксів у 5-ти денний строк з дня виникнення відповідних змін.
10. Строк дії Договору
10.1. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2013 р., а у частині розрахунків до їх повного виконання.
11. Місцезнаходження та реквізити Сторін
Продавець ПАТ "Укргазвидобування" Адреса: 04053, м. Київ вул. Кудрявська, 26/28, п/р 260063032608 в ПАТ "Промінвестбанк" м. Київ МФО 300012 Код ЄДРПОУ: 30019775 Індивідуальний податковий номер: 300197726657 Свідоцтво №35481203 Тел.: 230-80-09 Факс: 461-25-69 Покупець ТОВ "Харківспецгазснаб" Адреса: 62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, вул. Спортивна, 1, розрахунковий рахунок: 2600830133403 в ПАТ "РЕАЛ Банк", МФО: 351588, Код ЄДРПОУ: 37846438, Тел.: 0652-70-87-23Біржа Українська аграрна Біржа Юридична адреса: м. Київ, вул. пр-т Науки, 25 Адреса поштова: 01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького,16-22 МСП 01601 п/р:2600200029536 в ПАТ КБ "Хрещатик" МФО: 300670 п/р 26007303114401 ПАТ "Сведбанк" МФО 300164 п/р 2600500019536 ПАТ КБ "Хрещатик" МФО 300670 Код ЄДРПОУ: 23389377 ІПН 233893726105 Свідоцтво № 37462334 Тел.: 235-50-69____ Ю.С. Борисов_____ Єфіменко Є.В._____ Протасова М.В.
4. Зобов'язати Українську аграрну біржу (03028 м. Київ, пр. Науки, 25; ідентифікаційний код 23389377) зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-450 від 27 листопада 2012 року, укладений між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28; ідентифікаційний код 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25; ідентифікаційний код 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Харківгазспецснаб" (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, вул. Спортивна, 1; ідентифікаційний код 37846438) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р.
5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28; ідентифікаційний код 30019775) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгазспецснаб" (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, вул. Спортивна, 1; ідентифікаційний код 37846438) судовий збір у розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.
6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 08.01.2013
Суддя В.В.Князьков