ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-38/17403-2012 05.02.13
За позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській областіДоФізичної особи підприємця ОСОБА_1Пророзірвання договору купівлі-продажу
Суддя Власов Ю.Л.
Представники: Від позивачане з'явилисьВід відповідачаОСОБА_2
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва - дитячого садка УКБ Закарпатської ОДА, що розташований за адресою АДРЕСА_3 від 19.10.2004р. №339.
Заявлені позовні вимоги Позивач обґрунтовує наступним. 19.10.04р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, за умовами якого Позивач зобов'язався передати у власність Відповідача об'єкт незавершеного будівництва - дитсадок, а Відповідач зобов'язався прийняти, сплатити ціну дитсадка та протягом 5 років після підписання зазначеного договору завершити будівництво ОНБ та здати в експлуатацію.
Зазначений строк завершення будівництва неодноразово був пролонгований шляхом укладення між Позивачем та Відповідачем додаткових договорів про внесення змін до договору, проте Відповідач свого обов'язку щодо завершення будівництва не виконав, в зв'язку з чим Позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 03.12.12р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 25.12.12р. У судовому засіданні розгляд справи відкладався на 05.02.13р.
Судом досліджені надані Позивачем докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання Відповідача суд, -
ВСТАНОВИВ:
10.09.04р. у газеті «Закарпатська правда» №34 опубліковано оголошення про продаж на аукціоні за методом зниження ціни лота об'єкта державної власності групи Д - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА (АДРЕСА_3).
07.10.04р. Відповідач подав Позивачеві заяву про приватизацію щодо об'єкту приватизації - незавершене будівництво дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3.
19.10.04р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, за умовами якого Позивач зобов'язався передати у власність Відповідача об'єкт незавершеного будівництва - дитсадок УКБ Закарпатської ОДА (надалі - ОНБ), що розташований за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці площею 0,5 га, (рішення виконавчого комітету Великоберезнянської ради народних депутатів від 12.06.1985р. №107), а Відповідач зобов'язався прийняти ОНБ і сплатити ціну відповідно до умов, що визначені в цьому договорі. Характеристика ОНБ наводиться в акті обстеження будівельного майданчика і технічного стану ОНБ, який є додатком до цього Договору. Питання землекористування Покупець вирішує самостійно з органами місцевого самоврядування згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п.1.2. договору право власності на ОНБ виникає у Відповідача з моменту підписання акта приймання - передачі ОНБ.
Згідно з п.3.1. договору передача об'єкта приватизації здійснюється Позивачем Відповідачу в 5-ти денний термін після сплати повної вартості продажу ОНБ.
Відповідно до п.3.2. договору передача об'єкта приватизації Відповідачем і прийняття об'єкта приватизації Відповідачем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.
Згідно з п.5.2. договору протягом 5-ти років після підписання договору купівлі-продажу завершити будівництво ОНБ та здати його в експлуатацію. Подальше призначення та використання ОНБ визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору.
Відповідно до п.7.5. договору у разі невиконання Відповідачем умов, зазначених в пунктах 5.2, 5.3, 5.4, цього договору Позивач згідно чинного законодавства має право у встановленому порядку на розірвання договору, відшкодування завданих збитків у цінах, діючих на момент розірвання договору та повернення ОНБ у власність Позивача.
Згідно з п.11.2. договору всі зміни та доповнення до договору здійснюються тільки у письмовій формі з наступним посвідченням таких змін в органах нотаріату.
Зазначений договір посвідчений нотаріально 19.10.04р. приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №1975.
22.12.04р. між Позивачем та Відповідачем підписаний акт прийому - передачі об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, відповідно до якого Позивач передав, а Відповідач прийняв об'єкт незавершеного будівництва державної власності - дитсадок УКБ Закарпатської ОДА, розташований за адресою: АДРЕСА_3 проданий 19 жовтня 2004 р. шляхом продажу на аукціоні за методом зниження ціни лота вартістю 102768,00 гривень в т. ч. ПДВ 17128,00 гривень.
28.10.08р. Закарпатська обласна служба Української державної інвестиційної експертизи надала позитивний висновок комплексної державної експертизи по робочому проекту «Реконструкція існуючої будівлі дитячого садка під розміщення спортивно-оздоровчого комплексу в АДРЕСА_3». Відповідно до висновку робочий проект «Реконструкція існуючої будівлі дитячого садка під розміщення спортивно-оздоровчого комплексу в АДРЕСА_3» відповідає вимогам нормативних документів на проектування, нормативних актів з питань охорони праці, щодо пожежної безпеки та санітарної гігієни та забезпечує міцність, надійність і сейсмостійкість будівлі в цілому.
10.12.08р. регіональним відділенням ФДМУ по Закарпатській області відповідно до вимог статей 7 і 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» та статті 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», представниками органу приватизації Міщенко Т.М. Перепелиця О.М., у присутності Відповідача, проведено перевірку за результатами якої складено акт поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва - дитсадка УКБ Закарпатської ОДА.
Відповідно до зазначеного акту поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва умови договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва - дитсадка УКБ Закарпатської ОДА від 19.10.04р. № 339 за станом на 10.12.08р. виконуються.
19.01.10р. між Позивачем та Відповідачем укладено додатковий договір про внесення змін до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації, проданого на аукціоні від 19.10.04р., за умовами якого сторони внесли зміни до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеної будівництвом будівлі дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації від 19.10.04р. виклавши пункт 5.2 договору в такій редакції: « 5.2. Протягом 6 років після підписання договору купівлі-продажу завершити будівництво об'єкта незавершеного будівництва та здати його в експлуатацію. Подальше призначення та використання об'єкта визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору.»
Додатковий договір від 19.01.10р. посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №37.
15.10.10р. між Позивачем та Відповідачем укладено додатковий договір про внесення змін до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації, проданого на аукціоні від 19.10.04р., за умовами якого сторони внесли зміни до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеної будівництвом будівлі дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації від 19.10.04р. виклавши пункт 5.2 договору в такій редакції: « 5.2. Завершити будівництво об'єкта незавершеного будівництва та здати його в експлуатацію до 01.09.12р. Подальше призначення та використання об'єкта визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору.»
Додатковий договір від 15.10.10р. посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №1328.
05.07.12р. рішенням Волосянківської сільської ради Великоберезнянського району Закарпатської області №132 «Про надання дозволу на продовження терміну будівництва ОСОБА_1» надано дозвіл Відповідачу на продовження терміну будівництва об'єкту незавершеного будівництва спортивно-оздоровчого комплексу на п'ять років (до серпня 2017 року). Відповідачу вирішено укласти додатковий договір на продовження строку будівництва з регіональним відділенням Фонду держмайна України по Закарпатській області.
30.07.12р. Позивач отримав від Відповідача лист про продовження строку завершення будівельних робіт ще на 3 роки.
31.07.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-02378 «Про внесення змін до договору купівлі-продажу №339 від 19.10.04р. та додаткового договору до нього 19.01.10р.» в якому повідомив Відповідачеві, що для позитивного вирішення питання внесення змін до договору купівлі-продажу, відповідно до Порядку внесення змін до договорів купівлі-продажу державного майна, затвердженого наказом ФДМУ від 03.05.12р. № 605, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.05.12р. №742/21055, Відповідачеві необхідно надати до регіонального відділення наступні документи: проект додаткового договору, що містить зміни до договору купівлі-продажу; рішення органу місцевого самоврядування про відповідну згоду; довідку про те, що ОНБ не є проданим, під заставою і арештом не знаходиться, судових справ щодо нього немає.
20.08.12р. Відповідач направив на адресу Позивача документи, необхідні для підготовки та підписання додаткового договору: проект додаткового договору до договору купівлі - продажу №339; рішення - згоду Волосянківської сільської ради №132 від 05.07.2012 року; довідку про те, що ОНБ не є проданим, не перебуває під заставою та арештом, та не є предметом судових спорів; довіреність №3961 від 16.08.12р., посвідчену приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_6 на уповноважену особу ОСОБА_7
13.09.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-02970 «Про внесення змін до договору купівлі-продажу №339 від 19.10.04р. та додаткового договору до нього 15.10.10р.» в якому повідомив Відповідачеві, що у поданих Відповідачем документах виявлено розбіжності щодо строків завершення будівництва ОНБ і оскільки Позивач вважав що доцільно продовжити терміни будівництва на 3 роки, то просив Відповідача надати до регіонального відділення проект додаткового договору про внесення змін до ДКП № 339 від 19.10.04р. в частині продовження терміну завершення будівництва протягом 3 років та графік виконання робіт по завершенню будівництва з розбивкою на 3 роки.
17.09.12р. Позивач отримав лист Відповідача від 06.09.12р., в якому останній повідомив, що в листі від 24.07.12р. (отриманого Позивачем 30.07.12р.) Відповідачем було допущено помилку щодо строків завершення будівельних робіт, а саме замість 5 років Відповідач помилково зазначив 3 роки, та відповідно просив продовжити строки будівництва ще на 5 років.
08.10.12р. Відповідач направив на адресу Позивача лист, в якому викладено графік виконання робіт по завершенню будівництва будівлі дитячого садка, а також проект договору про внесення змін до договору купівлі-продажу. Вказаний лист Позивач отримав 16.10.12р.
15.10.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-03338 «Про розірвання договору купівлі-продажу», в якому звернувся з пропозицією дати згоду на розірвання договору купівлі-продажу та просив повідомити про результати розгляду пропозиції протягом 20 днів.
15.10.12р. Позивач направив на адресу Волосянківської сільської ради лист, в якому просив надати інформацію про те, чи є у сільської громади с. Волосянка потреба у незавершеному будівництві дитячого садка.
30.10.12р. Волосянківська сільська рада Великоберезнянського району у своїй відповіді Позивачу повідомила, що потреби у незавершеному будівництві дитячого садка у сільської громади с. Волосянка немає.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Згідно з ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст.651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ст.653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Якщо договір розривається у судовому порядку, зобов'язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.6 Закону України «Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва» приватизація об'єктів незавершеного будівництва здійснюється органами приватизації, у тому числі за участю уповноважених ними юридичних осіб шляхом, в тому числі, продажу на аукціоні, за конкурсом.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва» договори купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва (в тому числі разом із земельною ділянкою) у разі приватизації підлягають нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Згідно з ст.14 Закону України «Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва» у разі відсутності заяв на приватизацію об'єкта незавершеного будівництва протягом 20 календарних днів з дня опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, орган приватизації може прийняти рішення про проведення аукціону за методом зниження ціни.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва» обов'язковими умовами приватизації об'єктів незавершеного будівництва, крім продажу під розбирання, є, в тому числі, встановлення строку завершення будівництва об'єкта незавершеного будівництва. У разі невиконання умов, зазначених у цій статті, договір купівлі-продажу підлягає розірванню в установленому законодавством порядку. При цьому покупець, з яким розірвано договір купівлі-продажу, повертає об'єкт приватизації в державну власність за актом приймання-передачі, а також відшкодовує державі збитки, завдані невиконанням умов договору.
Згідно з ст.4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у державній та комунальній власності, є відповідно: фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами.
Згідно з ст.27 Закону України «Про приватизацію державного майна» при приватизації об'єкта державної власності шляхом його викупу, продажу на аукціоні, за конкурсом між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Укладення та внесення змін до договорів купівлі-продажу здійснюється відповідно до вимог законодавства. Зміни, що вносяться до договорів купівлі-продажу, укладених у процесі приватизації, здійснюються в порядку, що затверджується Фондом державного майна України. Виключними умовами для розірвання договору купівлі-продажу об'єкта приватизації в порядку, передбаченому законодавством, є, в тому числі невиконання або неналежне виконання умов продажу об'єкта і зобов'язань покупця щодо основних напрямів розвитку і функціонування приватизованого об'єкта. У договорі купівлі-продажу чітко визначаються критичні значення неналежного виконання виключних умов (строк, відсоток виконання). Строк виконання зобов'язань, визначених у договорі купівлі-продажу, не повинен перевищувати п'яти років. На вимогу однієї із сторін договір купівлі-продажу може бути розірвано або визнано недійсним за рішенням суду в разі невиконання іншою стороною зобов'язань, передбачених договором купівлі-продажу, у визначені строки.
Відповідно до п.1.2. Порядку внесення змін до договорів купівлі-продажу державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 03.05.12р. №605 внесення змін до договору купівлі-продажу державного майна (далі - договір купівлі-продажу) здійснюється шляхом укладання між державним органом приватизації (далі - орган приватизації) та власником об'єкта приватизації (далі - власник) договору про внесення змін до договору купівлі-продажу (далі - договір про внесення змін).
Згідно з п.4.1-4.4. вказаного Порядку проект договору про внесення змін готується з урахуванням вимог чинного на час його укладання законодавства. Він має також ураховувати чинність вимог законодавства щодо інших умов договору купівлі-продажу, до якого вносяться зміни. Якщо ініціатором внесення змін до договору купівлі-продажу виступає власник, то пропозиції щодо внесення зазначених змін подаються ним у листі, що направляється органу приватизації, з яким укладався договір купівлі-продажу, за його місцезнаходженням. Орган приватизації в двотижневий строк з моменту надходження пропозицій щодо внесення змін до договору купівлі-продажу у разі відсутності всіх необхідних документів для прийняття остаточного рішення визначає перелік таких документів і повідомляє про це заявника листом. У разі внесення змін до договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва щодо продовження строків будівництва заявник, крім документів, визначених у цьому пункті, повинен надати рішення органу місцевого самоврядування про відповідну згоду. Визначені органом приватизації документи подаються власником до органу приватизації, де реєструються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.4.5.-4.6 зазначеного Порядку у двадцятиденний строк після одержання від власника всіх потрібних документів їх розглядає орган приватизації. Якщо зауваження відсутні, то договір про внесення змін підписується органом приватизації. За наявності зауважень щодо поданих документів або обґрунтованої незгоди з поданою пропозицією про внесення змін до договору купівлі-продажу орган приватизації у двотижневий строк готує і направляє заявнику протокол розбіжностей. Повторний розгляд доопрацьованих документів здійснюється відповідно до вимог цього Порядку.
Відповідно до п.4.11-4.12 вказаного Порядку договір про внесення змін має бути засвідчений в нотаріальному порядку. По одному примірнику договору про внесення змін зберігаються в органі приватизації та у власника.
Як встановлено судом 10.09.04р. у газеті «Закарпатська правда» №34 опубліковано оголошення про продаж на аукціоні за методом зниження ціни лота об'єкта державної власності групи Д - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА (АДРЕСА_3). 07.10.04р. Відповідач подав Позивачеві заяву про приватизацію щодо об'єкту приватизації - незавершене будівництво дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3.
Як встановлено судом, 19.10.04р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, за умовами якого Позивач зобов'язався передати у власність Відповідача об'єкт незавершеного будівництва - дитсадок УКБ Закарпатської ОДА, що розташований за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці площею 0,5 га, (Рішення Виконавчого комітету Великоберезнянської ради народних депутатів від 12.06.1985р. №107), а Відповідач зобов'язався прийняти ОНБ і сплатити ціну відповідно до умов, що визначені в цьому договорі. Характеристика ОНБ наводиться в акті обстеження будівельного майданчика і технічного стану ОНБ, який є додатком до цього Договору. Питання землекористування Покупець вирішує самостійно з органами місцевого самоврядування згідно з чинним законодавством. Відповідно до п.1.2. договору право власності на ОНБ виникає у Відповідача з моменту підписання акта приймання - передачі ОНБ. Згідно з п.3.1. договору передача об'єкта приватизації здійснюється Позивачем Відповідачу в 5-ти денний термін після сплати повної вартості продажу ОНБ. Відповідно до п.3.2. договору передача об'єкта приватизації Відповідачем і прийняття об'єкта приватизації Відповідачем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами. Згідно з п.5.2. договору протягом 5-ти років після підписання договору купівлі-продажу завершити будівництво ОНБ та здати його в експлуатацію. Подальше призначення та використання ОНБ визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору. Відповідно до п.7.5. договору у разі невиконання Відповідачем умов, зазначених в пунктах 5.2, 5.3, 5.4, цього договору Позивач згідно чинного законодавства має право у встановленому порядку на розірвання договору, відшкодування завданих збитків у цінах, діючих на момент розірвання договору та повернення ОНБ у власність Позивача. Згідно з п.11.2. договору всі зміни та доповнення до договору здійснюються тільки у письмовій формі з наступним посвідченням таких змін в органах нотаріату. Зазначений договір посвідчений нотаріально 19.10.04р. приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №1975.
Як встановлено судом, 22.12.04р. між Позивачем та Відповідачем підписаний акт прийому - передачі об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, відповідно до якого Позивач передав, а Відповідач прийняв об'єкт незавершеного будівництва державної власності - дитсадок УКБ Закарпатської ОДА, розташований за адресою: АДРЕСА_3 проданий 19 жовтня 2004 р. шляхом продажу на аукціоні за методом зниження ціни лота вартістю 102768,00 гривень в т. ч. ПДВ 17128,00 гривень.
Як встановлено судом, 28.10.08р. Закарпатська обласна служба Української державної інвестиційної експертизи надала позитивний висновок комплексної державної експертизи по робочому проекту «Реконструкція існуючої будівлі дитячого садка під розміщення спортивно-оздоровчого комплексу в АДРЕСА_3». Відповідно до висновку робочий проект «Реконструкція існуючої будівлі дитячого садка під розміщення спортивно-оздоровчого комплексу в АДРЕСА_3» відповідає вимогам нормативних документів на проектування, нормативних актів з питань охорони праці, щодо пожежної безпеки та санітарної гігієни та забезпечує міцність, надійність і сейсмостійкість будівлі в цілому.
Як встановлено судом, 10.12.08р. регіональним відділенням ФДМУ по Закарпатській області відповідно до вимог статей 7 і 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» та статті 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», представниками органу приватизації Міщенко Т.М. Перепелиця О.М., у присутності Відповідача, проведено перевірку за результатами якої складено акт поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва - дитсадка УКБ Закарпатської ОДА. Відповідно до зазначеного акту поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва умови договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва - дитсадка УКБ Закарпатської ОДА від 19.10.04р. № 339 за станом на 10.12.08р. виконуються.
Як встановлено судом, 19.01.10р. між Позивачем та Відповідачем укладено додатковий договір про внесення змін до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації, проданого на аукціоні від 19.10.04р., за умовами якого сторони внесли зміни до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеної будівництвом будівлі дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації від 19.10.04р. виклавши пункт 5.2 договору в такій редакції: « 5.2. Протягом 6 років після підписання договору купівлі-продажу завершити будівництво об'єкта незавершеного будівництва та здати його в експлуатацію. Подальше призначення та використання об'єкта визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору.». Додатковий договір від 19.01.10р. посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №37.
Як встановлено судом, 15.10.10р. між Позивачем та Відповідачем укладено додатковий договір про внесення змін до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації, проданого на аукціоні від 19.10.04р., за умовами якого сторони внесли зміни до договору №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеної будівництвом будівлі дитсадка УКБ Закарпатської облдержадміністрації від 19.10.04р. виклавши пункт 5.2 договору в такій редакції: « 5.2. Завершити будівництво об'єкта незавершеного будівництва та здати його в експлуатацію до 01.09.12р. Подальше призначення та використання об'єкта визначає Відповідач. У разі неможливості завершення будівництва у встановлені строки за наявності відповідних обґрунтувань, строки завершення будівництва можуть змінюватися за рішенням Позивача та органу місцевого самоврядування з укладанням додаткового договору.». Додатковий договір від 15.10.10р. посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №1328.
Як встановлено судом, 05.07.12р. рішенням Волосянківської сільської ради Великоберезнянського району Закарпатської області №132 «Про надання дозволу на продовження терміну будівництва ОСОБА_1» надано дозвіл Відповідачу на продовження терміну будівництва об'єкту незавершеного будівництва спортивно-оздоровчого комплексу на п'ять років (до серпня 2017 року). Відповідачу вирішено укласти додатковий договір на продовження строку будівництва з регіональним відділенням Фонду держмайна України по Закарпатській області.
Як встановлено судом, 30.07.12р. Позивач отримав від Відповідача лист про продовження строку завершення будівельних робіт ще на 3 роки. 31.07.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-02378 «Про внесення змін до договору купівлі-продажу №339 від 19.10.04р. та додаткового договору до нього 19.01.10р.» в якому повідомив Відповідачеві, що для позитивного вирішення питання внесення змін до договору купівлі-продажу, відповідно до Порядку внесення змін до договорів купівлі-продажу державного майна, затвердженого наказом ФДМУ від 03.05.12р. № 605, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.05.12р. №742/21055, Відповідачеві необхідно надати до регіонального відділення наступні документи: проект додаткового договору, що містить зміни до договору купівлі-продажу; рішення органу місцевого самоврядування про відповідну згоду; довідку про те, що ОНБ не є проданим, під заставою і арештом не знаходиться, судових справ щодо нього немає.
Як встановлено судом, 20.08.12р. Відповідач направив на адресу Позивача документи, необхідні для підготовки та підписання додаткового договору: проект додаткового договору до договору купівлі - продажу №339; рішення - згоду Волосянківської сільської ради №132 від 05.07.2012 року; довідку про те, що ОНБ не є проданим, не перебуває під заставою та арештом, та не є предметом судових спорів; довіреність №3961 від 16.08.12р., посвідчену приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_6 на уповноважену особу ОСОБА_7 13.09.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-02970 «Про внесення змін до договору купівлі-продажу №339 від 19.10.04р. та додаткового договору до нього 15.10.10р.» в якому повідомив Відповідачеві, що у поданих Відповідачем документах виявлено розбіжності щодо строків завершення будівництва ОНБ, в зв'язку з чим просив Відповідача надати до регіонального відділення проект додаткового договору про внесення змін до ДКП № 339 від 19.10.04р. в частині продовження терміну завершення будівництва протягом 3 років та графік виконання робіт по завершенню будівництва з розбивкою на 3 роки.
Як встановлено судом, 17.09.12р. Позивач отримав лист Відповідача від 06.09.12р., в якому останній повідомив що в листі від 24.07.12р. (отриманого Позивачем 30.07.12р.) Відповідачем було допущено помилку щодо строків завершення будівельних робіт, а саме замість 5 років Відповідач помилково зазначив 3 роки, та відповідно просив продовжити строки будівництва ще на 5 років. 08.10.12р. Відповідач направив на адресу Позивача лист, в якому викладено графік виконання робіт по завершенню будівництва будівлі дитячого садка, а також проект договору про внесення змін до договору купівлі-продажу. Вказаний лист Позивач отримав 16.10.12р.
Як встановлено судом, 15.10.12р. Позивач направив на адресу Відповідача лист №18-08-03338 «Про розірвання договору купівлі-продажу», в якому звернувся з пропозицією дати згоду на розірвання договору купівлі-продажу та просив повідомити про результати розгляду пропозиції протягом 20 днів. 15.10.12р. Позивач направив на адресу Волосянківської сільської ради лист, в якому просив надати інформацію про те, чи є у сільської громади с. Волосянка потреба у незавершеному будівництві дитячого садка. 30.10.12р. Волосянківська сільська рада Великоберезнянського району у своїй відповіді Позивачу повідомила, що потреби у незавершеному будівництві дитячого садка у сільської громади с. Волосянка немає.
З наведеного вбачається, що між Позивачем та Відповідачем був укладений договір купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА, за умовами якого Відповідач зобов'язався завершити будівництво зазначеного об'єкту протягом п'яти років після підписання договору. В подальшому між Позивачем та Відповідачем були підписані два додаткових договори про продовження строку будівництва об'єкту незавершеного будівництва дитсадка до 01.09.12р. Вказаний обов'язок Відповідачем до 01.09.12р. виконаний не був. Інших додаткових договорів про продовження строків будівництва сторони не підписували, нотаріально їх не посвідчували та не укладали.
За вказаних обставин суд вважає, що Відповідачем були порушені суттєві умови укладеного договору купівлі-продажу об'єкта державної власності, укладеного 19.10.04р. №339, порушення яких має наслідком розірвання договору відповідно до вимог вказаних норм законодавства та умов укладеного договору.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливо задовольнити вимоги Позивача про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота від 19.10.04р. №339.
Судом не можуть бути прийняті до уваги доводи Відповідача про прийняття Позивачем оферти про внесення змін до договору про продовження термінів будівництва, оскільки вказаними нормами чинного законодавства України та умовами укладеного сторонами договору передбачено, що договори або угоди про внесення змін до даного договору купівлі-продажу підлягають нотаріальному посвідченню, тому згідно з ст.639 Цивільного кодексу України такі договір чи угода є укладеними з моменту їх нотаріального посвідчення.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 35, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір №339 купівлі-продажу об'єкта державної власності - незавершеного будівництва дитсадка УКБ Закарпатської ОДА проданого на аукціоні за методом зниження ціни лота, укладений 19.10.04р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 60, код 22111310) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (01040, АДРЕСА_1; 02098, АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (01040, АДРЕСА_1; 02098, АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 60, код 22111310) судовий збір в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.
Суддя Ю.Л. Власов
Рішення підписане 07.02.2013 р.