ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" лютого 2013 р. м. Київ К-44924/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І. В. Бухтіярової І. О. Костенка М. І., розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2009 р.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009 р.
у справі № 2а-7106/09/0570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»
до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області
та Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області
про визнання дій протиправними та визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»(надалі -позивач, ТОВ «КСІ-У») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області (надалі -відповідач-1, Глухівська МДПІ) та Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області (надалі -відповідач-2, ДПІ у м. Краматорську) про визнання дій посадових осіб МДПІ щодо проведення планової перевірки від 11.03.2009 р. та складання акту перевірки протиправними, визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001232304 від 30.03.2009 р. згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при використанні гральних автоматів.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2009 р., яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009р., позов задоволено частково: визнано недійсним рішення ДПІ у м. Краматорську № 0001232304 від 30.03.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «КСІ-У» на суму 1 700,00 грн.; у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено; вирішено питання про судові витрати.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, ДПІ у м. Краматорську звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009 р. в частині задоволення позовних вимог щодо визнання недійсним рішення ДПІ у м. Краматорську № 0001232304 від 30.03.2009 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позивних вимог відмовити у повному обсязі.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу не надав.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що працівниками Глухівської МДПІ 11.03.2009 р. було здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Островського, 1, м. Кролевець, що належить ТОВ «КСІ-У», щодо дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996 р. № 98/96-ВР, Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячними і плодовими алкогольними напоями і тютюновими виробами»від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»від 01.06.2000 р. № 1775-1111, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. № 637, за результатами якої складено акт № 0098/05/15/23/33792358 від 17.03.2009 р. та встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (надалі -Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
На підставі зазначеного акту перевірки та згідно з пунктом 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ДПІ у м. Краматорську 30.03.2009 р. прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001232304, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 700,00 грн. за проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення ДПІ у м. Краматорську № 0001232304 від 30.03.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «КСІ-У»на суму 1 700,00 грн., суд першої інстанції, з висновками якого погодилась колегія апеляційного суду, з урахуванням приписів статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України виходив з того, що податковим органом, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено обов'язок доведення правомірності прийнятого ним рішення, не навів та не надав належних доказів на підтвердження обґрунтованості оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача.
Проте, колегія суддів Вищого адміністративного суду України з такими висновками судів попередніх інстанції погодитись не може з огляду на наступне.
Відповідно до преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з пунктом 1 статті 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
У статті 12 вказаного Закону встановлено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
У відповідності до пункту 1 частини 2 додатка до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Зі змісту пункту 6 додатка до постанови Кабінету Міністрів України № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»вбачається, що встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій для гральних автоматів - до 31 грудня 2006 року.
Згідно наказу ДПА України «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»від 01.07.2008 р. № 430 до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіксал», сфера застосування якої є казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
Тобто, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал»суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему. І з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Отже, суб'єкти господарювання повинні вжити всіх необхідних заходів для з'ясування питання про сумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал»із тими гральними автоматами, що введені в експлуатацію до включення зазначеної системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. При цьому накладення штрафних санкцій можливо лише в тому разі, якщо гральні автомати, введені в експлуатацію до моменту включення комп'ютерно-касової системи «Фіскал»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, мають технічну можливість сумісності з цією системою.
Факт використання позивачем гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, свідчить про порушення ним пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена статтею17.
Враховуючи зазначене та те, що контролюючим органом перевірка застосування позивачем реєстраторів розрахункових операцій була здійснена 11.03.2009 р., колегія суддів дійшла висновку про правомірне застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкції у розмірі 1 700,00 грн.
Отже, повно і правильно встановивши обставини справи, суди першої та апеляційної інстанцій, однак, дали їм невірну юридичну оцінку, що відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009 р. в частині визнання недійсним рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську № 0001232304 від 30.03.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»на суму 1 700,00 грн. -скасувати.
В задоволені позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області, Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області про визнання недійсним рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську № 0001232304 від 30.03.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»на суму 1 700,00 грн. -відмовити.
В решті постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009 р. -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис (підпис) І. В. Приходько Судді: підпис (підпис) І. О. БухтіяроваПомічник суддідя підпис (підпис) М. І. Костенко З оригіналом згідно З оригіналом згідно