Ухвала суду № 2909021, 18.09.2008, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2008
Номер справи
22-а-1491/08
Номер документу
2909021
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

  

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

18 вересня 2008 року                                                                                      м. Львів

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

судді-доповідача – КУШНЕРИКА   М.П.

суддів: ОЛЕНДЕРА   І.Я.,  ЗАВЕРУХИ  О.Б.

при секретарі судового засідання – СЮТИК  Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу

за апеляційною скаргою– Державного підприємства Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод»

напостанову господарського суду Чернівецької області від 29серпня 2007р. у справі

за позовомДержавного підприємства Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод»

доДержавної податкової інспекції у м.Чернівці

проскасування податкових повідомлень-рішень №00002011700/0 від 15.02.2006р., №00002011700/1 від 11.03.2006р., №0000591700/2 від 12.05.2006р., №0000201700/2  від 12.05.2006р., податкову вимогу від 26.06.2006р. №1/478, податкову вимогу від 07.08.2006р. №2/545 -

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою Господарського суду Чернівецької області від 29.08.2007р. Державному підприємству Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод» відмовлено в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м.Чернівці №00002011700/0 від 15.02.2006р., яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем №5311010104 на загальну суму 6982,56грн., податкового повідомлення-рішення №00002011700/1 від 11.03.2006р., яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем №5311010104 на загальну суму 6982,56грн., податкового повідомлення-рішення №0000591700/2 від 12.05.2006р., яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем №5311010104 на загальну суму 6982,56грн., податкового повідомлення-рішення №0000201700/2  від 12.05.2006р., на загальну суму 363,48грн., податкової вимоги від 26.06.2006р. №1/478 на суму 7346,04грн. та податкової вимоги від 07.08.2006р. №2/545 на суму 7346,04грн.

                Постанова мотивована тим, що проведеною податковим органом виїзною позаплановою перевіркою з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб позивачаза період з 01.10.2004р. по 30.09.2005р. за результатами якої було складено акт №17-01/14263499 та зафіксовано безпідставне надання податкової соціальної пільги у місяці припинення відносин з працедавцем; ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - неповне нарахування, не утримання та неперерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) за період з 01.10.2004р. по 30.09.2005р.;  ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - неповне утримання та неповне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) при звільненні; ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - несвоєчасне перерахування (сплата) до бюджету податків з доходів, які виплачуються на користь платника податку та оподатковуються під час виплати та за її рахунок в період з 30.08.2005р. по 12.09.2005р.

              Відповідно до п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р., працедавець платника податку за місцем застосування податкової соціальної пільги здійснює перерахунок сум доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг: а) за наслідками кожного звітного податкового року; б) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги при зміні місця її застосування за самостійним рішенням платника податку; в) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким працедавцем.

              П.п.6.5.1 п.6.5 ст.6 того ж Закону передбачає, що соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.

              Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід – п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 зазначеного вище Закону, а в п.1.6 ст.1 зазначено, що загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, отриманих (нарахованих) протягом такого звітного податкового року.

              При проведенні перерахунку за 2004 рік об’єктом оподаткування відповідачем обрано не загальний місячний оподатковуваний дохід, а середньомісячний дохід отриманий шляхом додавання всіх оподатковуваних місячних доходів та діленням їх на кількість фактично відпрацьованих працівниками місяців.

              У відповідності до п.п. «б» п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», будучи податковими агентами юридичні особи зобов’язані подавати до податкових органів розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку, який по суті є податковою декларацією.

              П.п.17.1.9. п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов’язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов’язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов’язання з такого податку, збору (обов’язкового платежу).      

              Державне підприємство Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод»оскаржило постанову з підстав неповного з’ясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права.

                В обґрунтування покликається на те, що в ході проведеної податковим органом перевірки виявлено порушення вимог Закону України «Про податок з фізичних осіб», а саме в частині надання соціальної пільги.

    За наслідками перевірки складено акт №378/23 від 09.02.2006р. та встановлено, що річний перерахунок за 2004 рік проведено з порушенням норм п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 Закону України «Про податок з фізичних осіб», внаслідок чого недоутримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 2327,57грн.

   Оскільки в п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 цього ж Закону вказано, що перерахунок сум доходів нарахованих з застосуванням соціальних пільг необхідно робити за наслідками звітного податкового року, то таке і було зроблено в січні 2005р. Про  перерахунок за кожний місць не вказано.

 

    Рішенням ДПА у Чернівецькій області про результати розгляду повторної скарги від 12.05.2006р. у задоволенні скарги позивача відмовлено, податкове повідомлення-рішення №00002011700/0 від 15.02.2006р.на загальну суму 6982,56грн. залишено без змін, збільшено податок з доходів фізичних осіб на 121,16грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 242,32грн.

   При проведенні перерахунку за 2004 рік ДП Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод» керувався згаданим вище Законом, а не листом ДПА України від 18.02.2005р. №3059/7/17-3117 «Щодо забезпечення виконання вимог п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 Закону України «Про податок з фізичних осіб», яким передбачено, що річний перерахунок полягає, в тому числі, в уточненні виплачуваних протягом року місячних доходів з врахуванням сум, які були нараховані безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпускні, лікарняні, тощо). Такі уточнені місячні доходи розглядаються кожний окремо як об’єкти оподаткування і по них провадиться кінцеве оподаткування для визначення остаточної річної суми податку. По місяцях, в яких протягом року не провадилося ніяких змін щодо складу оподатковуваного доходу та підстав для надання податкової соціальної пільги перерахунків податку не здійснюється. Податок з загального річного оподатковуваного доходу складається з сум податків, визначених за наслідками перерахунку кожного окремого місячного оподатковуваного доходу.

  Вважає невірним нарахування штрафних санкцій в подвійному розмірі, оскільки відповідно до п.17.1.9 .17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» таке передбачено у разі коли платник податків здійснив грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку. Підприємство в 2004 році сплачувало податок з доходів фізичних осіб щомісячно у встановлені терміни, що стверджено і висновком судово-бухгалтерської експертизи.

  П.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платника податку, так і контролюючого органу, рішення у межах апеляційного узгодження приймається на користь платника податків. 

   Просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову.

              Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

              За результатами позапланової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб позивачаза період з 01.10.2004р. по 30.09.2005р. за результатами якої було складено акт №17-01/14263499 від 14.04.2006р. та зафіксовано безпідставне надання податкової соціальної пільги у місяці припинення відносин з працедавцем; ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - неповне нарахування, не утримання та неперерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) за період з 01.10.2004р. по 30.09.2005р.;  ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - неповне утримання та неповне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) при звільненні; ст.19.2 а Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» - несвоєчасне перерахування (сплата) до бюджету податків з доходів, які виплачуються на користь платника податку та оподатковуються під час виплати та за її рахунок в період з 30.08.2005р. по 12.09.2005р. Перевіркою донараховано 2448,68грн. податку з доходів фізичних осіб.

              п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р., передбачено, що працедавець платника податку за місцем застосування податкової соціальної пільги здійснює перерахунок сум доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг: а) за наслідками кожного звітного податкового року; б) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги при зміні місця її застосування за самостійним рішенням платника податку; в) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким працедавцем.

              П.п.6.5.1 п.6.5 ст.6 того ж Закону передбачає, що соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.

              Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід – п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 зазначеного вище Закону, а в п.1.6 ст.1 зазначено, що загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, отриманих (нарахованих) протягом такого звітного податкового року.

   Суд першої інстанції дійшов правильного висновку і з таким погоджується колегія суддів, що позивач проводив перерахунок податку з доходів фізичних осіб за 2004 рік, тобто проводив загальний річний перерахунок, а не з сум податків, визначених за наслідками перерахунку кожного окремого місячного оподатковуваного доходу, що також стверджено у висновку експерта №43а від 11.06.2007р. (а.с.139-144 т.2).

   Крім того, податковим органом, відповідно до п.17.1.9 .17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» підставно застосовано до позивача штрафні санкції, а, відтак, оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем прийняті без порушеньчинного законодавства.

За таких обставин колегія суддів вважає, що судове рішення відповідає вимогам процесуального та матеріального права і воно не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

             Керуючись ст.160 ч.3, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254  КАС України, колегія суддів, -

                                                                                   У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод» – залишити без задоволення, а постанову господарського суду Чернівецької області від 29серпня 2007р. у справі за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Чернівецький металообробний завод» до Державної податкової інспекції у м.Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень,- без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця, починаючи з 23.09.08р.

                                     Суддя-доповідач:                                                                            М.П.КУШНЕРИК

                                                        Судді:                                                                                        І.Я.ОЛЕНДЕР

                                                                                                                                                         О.Б.ЗАВЕРУХА