Копія
Справа № 2270/7329/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру сплачених коштів пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому надміру виплачену пенсію у розмірі 6765,70 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причини неявки до суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали позову та додані докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі із наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебував на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому, з 10.12.2004 року по 31.05.2012 року та отримував соціальну пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року , а в період з 10.07.2008 року по 31.12.2008 року пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок поранення, отриманого при виконанні інтернаціонального обов'язку відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". У вищевказаний період з 10.12.2004 року по 09.07.2008 року відповідач отримував також підвищення до пенсії учаснику бойових дій, а з 10.07.2008 року по 31.12.2008 року підвищення до пенсії інваліду війни ІІІ групи відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Також відповідачу було призначено підвищення до пенсії, як учаснику бойових дій на підставі посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1, довідки Хмельницького об'єднаного військового комісаріату Хмельницької області № 329 від 04.03.2005 року, а пенсію з 10.07.2008 року по інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення, отриманого при виконанні інтернаціонального обов'язку з підвищенням інваліду армії, прирівняного до інваліда війни на підставі довідки МСЕК № 124567 (про встановлення 3 групи інвалідності з 20.03.2008 року внаслідок поранення, отриманого при виконанні інтернаціонального обов'язку) та посвідчення інваліда війни Серії НОМЕР_2.
Однак вищевказані виплати управлінням припинено з 01.01.2009 року на підставі листа військової прокуратури Хмельницького гарнізону № 6/2156 від 08.12.2008 р., протесту прокуратури № 6/1261 від 26.06.2008 року та витягу з протоколу засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу ветеранів війни при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті № 21 від 15.07.2008 року, згідно якого ОСОБА_1 скасовано статус учасника бойових дій.
Листом № 12175 від 26.12.2008 року Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому , що посвідчення "інвалід війни" серія Є НОМЕР_2 видане 22 травня 2008 року вважається недійсним.
Військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону надіслано лист № 6/1863 від 22.10.2008 р. головному лікарю Хмельницького центру МСЕ про перегляд рішення про встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювання ОСОБА_1 з проходженням військової служби у зв'язку із скасуванням статусу учасника бойових дій.
Внаслідок чого комісією МСЕК здійснено переогляд та встановлено відповідачу третю групу інвалідності внаслідок загального захворювання з 20.03.2008 року згідно довідки МСЕК № 108065, № 150740.
В зв'язку з чим, управлінням з 01.01.2009 року відповідачу продовжено виплату пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року без підвищень до пенсії по скасованому статусу ветерана війни.
Крім того, згідно заяви про призначення пенсії від 01.02.2005 року відповідач зобов'язувався повідомляти органи Пенсійного фонду в усіх випадках прийняття на роботу та звільнення як про обставини, що можуть вплинути на зміну розміру пенсії. Відповідачем було надано Управлінню Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому трудову книжку, згідно записів якої він був звільнений з роботи 26.12.2006 року.
З 01.04.2009 року відповідачу, як непрацюючому пенсіонеру виплачувалось підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту громадян" від 11.03.2009 року № 198.
Однак, ОСОБА_1 19 березня 2009 року зареєструвався приватним підприємцем, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Проте не з'явився та не повідомив Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зазначені обставини та продовжував безпідставно отримувати вищевказане підвищення до пенсії, що виплачується лише непрацюючим пенсіонерам.
Враховуючи переплату відповідачу пенсійних виплат, управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому прийнято рішення до пенсійної справи НОМЕР_3 від 06.07.11 про зняття переплати пенсії по 20%, починаючи з 01.08.2011 року.
Листом №19328/03 від 01.10.2012 року відповідача повідомлено про те, що переплата у сумі 8393,30 грн., яка виникла у зв'язку з відсутністю права на надбавку учасника бойових дій згідно до витягу з протоколу комісії по встановленню статусу при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті № 21 від 15.07.2008 року та у зв'язку з несвоєчасним повідомленням про працевлаштування управління ПФУ не погашена в повному обсязі. Вказаним листом запропоновано залишок боргу в сумі 6765,70 грн. сплатити на відповідні рахунки у добровільному порядку.
У зв'язку з несплатою заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся з позовом до суду.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.30 того ж Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Згідно ст.93 Закону соціальні пенсії призначаються і виплачуються непрацюючим громадянам, крім інвалідів з дитинства, при відсутності права на трудову пенсію: інвалідам I і II груп, у тому числі інвалідам з дитинства, а також інвалідам III групи; особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років; дітям - у разі втрати годувальника (пункт "а" статті 37); дітям-інвалідам віком до 16 років.
Механізм утримання надміру виплачених сум пенсій встановлено ст.50 Закон №1058-IV, частина перша якої передбачає, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року №6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 року за № 374/7695 (далі - Порядок).
Згідно з п.3 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо. Суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку, стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії провадиться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав. В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Зі змісту зазначених норм Закону №1058-IV та Порядку вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, враховуючи визнання відповідачем факту зловживання з його боку, стягненню з відповідача підлягає переплата виплаченої йому пенсії в розмірі 6765,70 грн., оскільки він не отримує пенсію і утримання з пенсії не здійснюється.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
В силу ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, отримані кошти підлягають поверненню державі, як безпідставно набуте майно, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254, 257 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому (вул.Володимирська, 49, м.Хмельницький, р/р 25607317826 в ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 315784, ЄДРПОУ 01526313) 6765,70 грн. (шість тисяч сімсот шістдесят п'ять гривень 70 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький