Постанова № 29075810, 24.01.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
2270/7614/12
Номер документу
29075810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/7614/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І. при секретарі Човган Д.В. за участі:представника позивача Гавриленко Р.В., представників відповідача 1 Колодюк О.В., відповідача 2 Соколовського А.І., відповідача 3 Мамаєвої А.С., представників третьої особи Сташевської В.В., Мельничука П.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" до Красилівського районного бюро технічної інвентаризації, Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області, Красилівської районної ради Хмельницької області, третя особа Приватне мале підприємство "Газ селу" про визнання протиправними та скасування рішень і реєстрації, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Красилівського районного бюро технічної інвентаризації (відповідач 1), Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області (відповідач 2), Красилівської районної ради (відповідач 3), третя особа Приватне мале підприємство "Газ селу", в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати реєстрацію права власності на нежитлове приміщення по вулиці Щорса, 90 у місті Красилів за ПМП "Газ селу" (р/н будівлі 22462187, номер запису 623 в книзі 48-а) та скасувати реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Відповідача - 2 про неприйняття обмінного файлу при реєстрації права користування земельною ділянкою для обслуговування нерухомого майна - нежитлової будівлі - бригадного будинку у селі Яворівці по вулиці Леніна, 70 та зобов'язати прийняти файл з внесенням відомостей до єдиного державного реєстру;

- визнати протиправним та скасувати рішення Відповідача - 3 № 17 від 20.07.2012 року про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду ПМП "Газ селу".

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 7 лютого 2011 року ТОВ "Агропартнер-1" здійснив реєстрацію права власності нежитлової будівлі, бригадний будинок по вулиці Леніна, 70 у селі Яворівці площею 234,3 кв. м., на підставі договору купівлі-продажу від 07.12.2010 року (реєстраційний номер будівлі 22462187, номер запису 623 в книзі 48-а). 25 вересня 2007 року Красилівським бюро технічної інвентаризації, на приміщення, яке належить товариству, зареєстровано право власності на нежитлове приміщення по вулиці Щорса, 90 у місті Красилів за ПМП "Газ селу" (реєстрова книга № 48-а номер запису 526, реєстраційний номер будівлі 20396592). Вказує, що про факт реєстрації належного товариству приміщення стало відомо під час оформлення прав на земельну ділянку по вул. Леніна, 70 у селі Яворівці в серпні 2012 року. Вважає, що Красилівським районним бюро технічної інвентаризації проведено реєстрацію права власності на одне і теж саме приміщення за ТОВ "Агропартнер - 1" та ПМП "Газ селу". 20 липня 2012 року Красилівською районною радою прийнято рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду ПМП "Газ селу". 12 жовтня 2012 року Відповідачем - 2 повідомлено про неприйняття обмінного файлу для реєстрації права користування земельною ділянкою по вул. Леніна, 70 за позивачем, яка необхідна йому для обслуговування належного на праві власності нерухомого майна; кадастровий номер не визначено і не відповідає встановленим нормам і правилам. Підставою такого негативного висновку є пересічення суміжних ділянок. Вважає, що рішення та дії відповідачів є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, виходячи з незаконного набуття права власності на нерухоме майно третьою особою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилався на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача 1 - Красилівського районного бюро технічної інвентаризації, проти позову заперечив, просив відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача 2 - Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області, проти позовних вимог заперечив, надав до суду письмові заперечення.

Представник відповідача 3 - Красилівської районної ради, також заперечив проти позовних вимог, просив суд відмовити в задоволені позову.

Представники третьої особи - ПМП "Газ селу", проти позову заперечили, надали до суду письмові заперечення.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" слід відмовити з наступних підстав.

Правові, економічні та організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації визначаються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"№1952-IV від 01.07.2004р. (зі змінами та доповненнями), та Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5. При цьому, норми Тимчасового положення діють в тій частині, що не суперечить вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у відповідній редакції.

Відповідно до ст. 2 Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, зокрема, серед іншого, право власності на нерухоме майно.

Статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено повноваження органу державної реєстрації прав:1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.19 даного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Додатком 1 до п. 2.1 Положення визначений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, зокрема, підставою для реєстрації зазначені рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.

Згідно п.10 додатку 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (чинного на момент спірних правовідносин, вересень 2007р.) до переліку правовстановлюваних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, відносяться рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.

Відповідно до ст. 16 Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви правонабувача, сторін (сторони) правочинну, за яким виникло право, або уповноважених ними (нею) осіб.

Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав.

Так само згідно розділу 2 Тимчасового Положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 (у редакціях, що діяли на час спірних правовідносин), для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно власник (власники) або належним чином уповноважена ним (ними) особа подає до БТІ заяву встановленої форми. Разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (згідно додатку 1), їх засвідчені копії.

Відповідно до п. 3.1 Тимчасового положення реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав, а також відповідність відомостей про об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, наявним у Реєстрі прав та поданим документам.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують. Так само Тимчасовим положенням (в редакції, що діяла на час правовідносин) передбачена вищевказана підстава для відмови у реєстрації прав на нерухоме майно.

Судом встановлено, що 25 вересня 2007 року начальником Красилівського районного бюро технічної інвентаризації зареєстровано право власності на нерухоме майно - адміністративне приміщення, що розташоване по вул. Щорса, будинок 90, місто Красилів Хмельницької області за Приватним малим підприємством "Газ селу", про що зроблено запис в книзі 48-а за № 526 та присвоєно реєстраційний номер 20396592.

Реєстрація права власності проведена на підставі рішення Постійно діючого третейського суду при асоціації "Правозахисник" по справі № 05-02/07-03 від 07.02.2007 року та Біржової угоди купівлі-продажу нерухомого майна від 01.02.2001 року № 0173, зареєстрованій на Південно - західній універсальній товарній біржі. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 20396592.

Бюро технічної інвентаризації здійснюють делеговані державою повноваження щодо державної реєстрації права власності, до яких відносяться в тому числі інвентаризаційні дії, необхідні для прийняття відповідного рішення. Виконання таких дій має відбуватись на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавчими актами України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначені вище вимоги чинного законодавства суд приходить до висновку, що Красилівське районне бюро технічної інвентаризації у даних правовідносинах (станом на вересень 2007 року) діяв в межах делегованих державною повноважень та у спосіб, що передбачений діючим на час виникнення спірних правовідносин законодавством України про реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Щодо посилання представника позивача на укладення зазначеної вище біржової угоди та виконання рішення третейського суду із порушенням вимог законодавства, то суд зазначає, що відповідні обставини вказують на спір про право, який не розглядається в межах адміністративного судочинства.

Крім того, суд вважає, що не підлягають задоволенню і позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" до Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення про неприйняття обмінного файлу при реєстрації права користування земельною ділянкою для обслуговування нерухомого майна - нежитлової будівлі - бригадного будинку у селі Яворівці по вулиці Леніна, 70 та зобов'язати прийняти файл з внесенням відомостей до єдиного державного реєстру.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно статті 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

За приписами статті 204 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Як вбачається з матеріалів справи, технічна документація на земельну ділянку позивача була подана до Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області.

Питання присвоєння кадастрового номера земельній ділянці регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 №749 «Про затвердження Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці», який містить аналогічні приписи, що і Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 168 від 15.02.2010.

Так, згідно пунктів 11, 12 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого Постановою КМУ № 749 від 18.08.2010, для визначення кадастрового номера земельної ділянки розробник документації із землеустрою подає до територіального органу Держкомзему за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про визначення кадастрового номера земельної ділянки, документацію із землеустрою, файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді.

Територіальний орган Держкомзему перевіряє протягом трьох робочих днів відповідність меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану і у разі відповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану визначає кадастровий номер земельної ділянки з дотриманням вимог пунктів 8 і 9 цього Тимчасового порядку та вносить до обмінного файлу відомості про кадастровий номер земельної ділянки.

У разі невідповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану посадова особа територіального органу Держкомзему повертає розробникові документації із землеустрою таку документацію та обмінний файл для доопрацювання протягом п'яти робочих днів з урахуванням зауважень, зазначених у протоколі проведення перевірки та викопіюванні з чергового кадастрового плану, і проведення повторної перевірки.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2. Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003 за № 174 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за № 641/7962) для внесення відповідних відомостей до бази даних АС ДЗК формується так званий «обмінний файл»- файл обміну даними результатів землевпорядних робіт в електронному вигляді.

Виконавець робіт, суб'єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт (пункт 1.2. Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель), формує та надає реєстратору обмінний файл разом із технічною документацією. Обмінний файл надається реєстратору на гнучкому магнітному носії або компакт-диску (далі - цифровому носії). Цифрові носії повинні бути марковані. Маркування має відображати таку інформацію: кадастровий номер кварталу, до якого належить земельна ділянка (ділянки); порядковий номер носія та загальну кількість носіїв у комплекті; назву виконавця робіт, прізвище, ім'я та по батькові представника виконавця робіт; дату запису інформації на цифровий носій.

Далі реєстратор здійснює процедуру перевірки та приймання обмінного файлу, у тому числі порівняння з технічною документацією. У разі відповідності обмінного файлу відомостям, які наведено в технічній документації, та вимогам до структури, змісту та формату обміну даними, за результатами перевірки та приймання реєстратором робиться відмітка на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файлу, після чого заповнюється реєстраційна картка.

У разі негативного висновку щодо результатів перевірки та приймання обмінного файлу, виконавцю робіт для доопрацювання надається список конкретних вимог та зауважень у вигляді протоколу перевірки, відповідно до якого необхідно внести зміни і доповнення.

Поряд із цим, реєстратор перевіряє структуру, формат, об'єм та склад земельно-кадастрових даних, що містить обмінний файл за такими критеріями: відповідність вимогам, установленим до структури, змісту та формату обмінного файлу; належність земельних ділянок кадастровому кварталу згідно з індексними кадастровими планами; відсутність перетинів та розривів між суміжними земельними ділянками, суміжними земельними ділянками суміжних кварталів, тотожність даних балансу земель; відсутність перетинів та розривів меж угідь земельних ділянок; контроль відповідності атрибутивних даних земельних угідь чинній нормативній базі класифікаторів та кодифікаторів.

Таким чином, заключною стадією перевірки технічної документації являється, зокрема, перевірка на відсутність перетинів та розривів меж угідь земельних ділянок.

При перевірці земельно-кадастрових даних, що містить обмінний файл по земельній ділянці позивача та його порівняння з технічною документацією було виявлено перетин (накладання) з суміжними земельними ділянками, в зв'язку з чим формування обмінного файлу, погодження технічної документації та внесення відомостей до автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру виявилось неможливим, що, як наслідок, призвело до неможливості присвоєння відповідачем кадастрового номеру земельній ділянці, яка належать на праві приватної власності позивачу, про що позивача було повідомлено листом від 18.05.2010 № 1259 з наданням протоколу перевірки технічної документації та графічного матеріалу.

Як встановлено судом, відповідачем виявлено пересічення суміжних земельних ділянок, а саме 6822789800050010121 - ПМП "Газ селу" та 6822789850010110 - ПП "Печеська цегельня". В зв'язку із зазначеним відповідач - 2, у відповідності до зазначених вище вимог законодавства, надав позивачу відповідний висновок в якому вказав, що кадастровий номер не визначений і не відповідає встановленим нормам і правилам. Обмінний файл не прийнято. Підставою негативного висновку є пересічення з суміжними земельними ділянками, а саме 6822789800050010121 - ПМП "Газ селу" та 6822789850010110 - ПП "Печеська цегельня", що виключає можливість відповідача - 2 прийняття обмінного файлу при реєстрації права користування земельною ділянкою для обслуговування нерухомого майна - нежитлової будівлі - бригадного будинку у селі Яворівці по вулиці Леніна, 70 з внесенням відомостей до єдиного державного реєстру.

Щодо позовних вимог позивача до Красилівської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення Відповідача - 3 № 17 від 20.07.2012 року про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду ПМП "Газ селу", суд зазначає наступне.

21 лютого 2012 року до Красилівської районної ради звернувся директор ПМП "Газ селу " з проханням затвердити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що призначена для обслуговування нежитлового приміщення за адресою Хмельницька область, Красилівський район, Яворовецька сільська рада, за межами населеного пункту с. Яворівці.

20 липня 2012 року Красилівською районною радою звернення позивача "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду ПМП "Газ селу" розглянуто на дванадцятій сесії шостого скликання. При розгляді звернення було встановлено, що існує спір щодо права власності між ПМП "Газ селу" та ТОВ "Агропартнер-1", а також накладка адрес (м. Красилів ті с. Яворівці) на одну і туж будівлю, про що було повідомлено депутатів районної ради. Однак проект рішення районної ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду ПМП "Газ селу" депутатами районної ради підтриманий не був, відповідно рішення про затвердження технічної документації Красилівською районною радою не прийнято.

Суд бере до уваги пояснення представника відповідача 3, що рішення дванадцятої сесії Красилівської ради Хмельницької області від 20 липня 2012 року № 17 із приміткою: рішення не прийнято у відповідності до ст. 48 Регламенту районної ради шостого скликання, що міститься в матеріалах справи, є проектом рішення, яке не прийняте на сесії у відповідному порядку. Про що свідчить витяг з протоколу дванадцятої сесії Красилівської районної ради від 20 липня 2012 року.

Отже, суд приходить до висновку, що оскільки рішення ради не прийнято у відповідності до ст. 48 Регламенту районної ради шостого скликання, тому відповідно до вимог законодавства України не може бути скасовано.

Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача - ТОВ "Агропартнер-1", оскільки відповідачі по справі діяли у межах повноважень та у спосіб, передбачений нормами діючого законодавства.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не доведено наявність порушення з боку відповідача прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" до Красилівського районного бюро технічної інвентаризації, Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області, Красилівської районної ради, третя особа Приватне мале підприємство "Газ селу" про визнання протиправними та скасування рішень і реєстрації відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2013 року

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький