Головуючий у 1 інстанції – Хрімлі О.Г.
Суддя-доповідач – Сіваченко І.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
30 жовтня 2008 р. справа № 22-а-10198/08
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючогоСіваченка І.В.суддівДяченко С.П., Нікуліна О.А.при секретарі
за участі
представника позивачаШептульовій С.Ю.
Баканової Г.В.розглянувши у відкритомусудовому засіданніапеляційну скаргуМіністерства палива та енергетики Українина постанову Донецького окружного адміністративного судувід03 липня 2008 рокуу справі№ 2-а-10003/08за позовом
доКомунального підприємства по теплопостачанню «Вуглик» Горлівської міської ради
Міністерства палива та енергетики України, третя особа – Державне підприємство «Енергоринок» - розрахунковий центрпровизнання частково протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Донецького окружного адміністративного судувід 03 липня 2008 року позов Комунального підприємства по теплопостачанню «Вуглик» Горлівської міської радибуло задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства палива та енергетики України від 19.06.2007 року № 298 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості" у частині внесення до Переліку підприємств, яки виключаються із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" Комунального підприємства по теплопостачанню „Вуглик" Горлівської міської ради, код ЄДРПОУ 30500344.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Міністерство палива та енергетики Україниподало апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного судуяк таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що однією з підстав виключення підприємств з Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з п. 3.5.1 ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є ненадання підприємством звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом, протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу. Абзацом 6 п.п. 2.2 п. 2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості передбачено, що звіти складаються щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Першим звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього порядку. Обов'язок подання підприємством ПЕК, яке внесено до реєстру, звітності розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Відповідач не погоджується з мотивами, викладеними у позові, оскільки підставою для виключення є неподання звітності саме за результатами проведених розрахунків. Якщо підприємством проведено хоча б одна операція з погашення заборгованості, підприємство вже отримало результат проведення такої операції. Таким чином, відповідний результат необхідно відображати у щомісячному звіті, оскільки результат проведення операцій у позивача вже наявний за попередній звітний місяць. Ні Порядком, ні Законом не передбачено можливості неподання звітів за звітний період у разі нездійснення операцій погашення заборгованості. Оскільки позивач не виконував належним чином встановлених обов'язків щодо надання звітності, на підставі п. 3.5.1 ст. 3 Закону його було виключено з реєстру шляхом надання наказу від 19.06.2007 року № 298 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості".
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги. Інші особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Комунальне підприємство по теплопостачанню „Вуглик" Горлівської міської ради включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", що підтверджується випискою від 29.05.2006 року (а.с. 4).
04.07.2007 року заступник директора ДП „Енергоринок" - начальник розрахункового центру листом № 1117 повідомив позивача, що його виключено з вищевказаного Реєстру на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 19.06.2007 року № 298 (а.с. 5).
Як вбачається з наказу Міністерства палива та енергетики України від 19.06.2007 року № 298 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості", позивача внесено до Переліку підприємств, яки виключаються із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", у зв'язку з ненаданням ним звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Суд першої інстанції вірно вважав зазначений наказ Міністерства палива та енергетики України у зазначеній частині протиправним, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апеляційний суд, підтверджуючи висновки місцевого суду, також вважає, що відповідачем у даному випадку не доведена правомірність своїх дій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005 року № 1163 затверджено порядок ведення Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та користування його даними. Цією ж Постановою визнано Адміністратором Реєстру (п.5) - Розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - Державного підприємства „Енергоринок".
Згідно з п. 3.5.1 ст. 3.5 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", у разі, якщо протягом трьох місяцівз дати видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємства паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості..
Пунктом 3.5.4 ст. 3 цього Закону встановлено, що підприємство вважається виключеним із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання відповідного наказу Міністерством палива та енергетики України, про що здійснюється відповідний запису Реєстрі.
Наказ про порядок надання звітності № 612 було затверджено Міністерством палива та енергетики України 22.12.2005 року.
Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначаються такі механізми проведення розрахунків, як проведення взаєморозрахунків (ст. 7); погашення заборгованості з частковою оплатою її суми (ст. 8); списання заборгованості (ст. 9); реструктуризація заборгованості (ст. 10).
Порядок проведення взаєморозрахунків визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року „Про порядок проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу та інших учасників розрахунків" та Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2006 року № 705 „ Про затвердження порядку перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, затверджених для населення".
Порядок погашення заборгованості з частковою оплатою її суми встановлюється ст. 8 вищевказаного Закону та передбачає укладення відповідних договорів із контрагентами відносно погашення суми боргу за принципами дисконтування.
Процедуру списання заборгованості встановлено ст. 9 цього Закону, що передбачає затвердження обсягів списання Територіальною комісією із списання заборгованості та Міжвідомчою комісією відповідно Положень, затверджених Міжвідомчою комісією.
Реструктуризація заборгованості визначена ст. 10 та передбачає укладення договору на реструктуризацію боргу.
Відповідно до пункту 2.2. Порядку, затвердженого Наказом Мінпаливенерго України № 612 від 22.12.2005 р., звітність складається підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, за результатами проведення операцій з погашення заборгованості, які відображені у бухгалтерському обліку підприємств.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій та не оспорюється сторонами, з листопада 2005 року по лютий 2006 року позивачем у цей період застосовувався механізм проведення розрахунків, визначених Законом України „Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" у грудні 2005 р. та у січні 2006 р. з наданням звітів (а.с. 7, 8). В листопаді 2005 р. та у лютому 2006 р. підприємство механізми розрахунків не застосовувало, а відтак, мало змогу не надавати відповідні звіти.
До того ж, вищевказані норми законодавства передбачають обов'язок подання підприємством ПЕК відповідної звітності лише за умови проведення цим підприємством комплексу операцій з погашення заборгованості. Оскільки такі процедури позивачем у вищевказаний період не проводилися, в нього був відсутній обов'язок надавати ці звіти.
Крім того, згідно з п. 3.5.1 ст. 3.5 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", у разі, якщо протягом трьох місяцівз дати видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємства паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості..
Застосований законодавством термін «протягом трьох місяців» колегія суддів розуміє як визначення неподання звітності протягом всіх цих трьох місяців безперервно, що також виключає правомірність дій відповідача.
Більш того, на підставі ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів вважає, що прийняте відповідачем рішення прийнято з надзвичайним формалізмом, без врахування, зокрема, принципів обґрунтованості, розсудливості, пропорційності.
Враховуючи викладені обставини, суд першої інстанції правильно задовольнив позовні вимоги Комунального підприємства по теплопостачанню „Вуглик" Горлівської міської ради у повному обсязі.
Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду. Тобто, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
В повному обсязі ухвала складена 03.11.2008 року.
Керуючись ст.ст. 196, п.1 ч.1 198, 200, п.1 ч.1 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Міністерства палива та енергетики України – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року у справі № 2-а-10003/08 за позовом Комунального підприємства по теплопостачанню «Вуглик» Горлівської міської ради до Міністерства палива та енергетики України, третя особа – Державне підприємство «Енергоринок» - розрахунковий центр «про визнання частково протиправним та скасування наказу» - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: