ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2012 року< Час проголошення > справа № 2а-7664/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., суддів Каракашьян С.К., Шрамко Ю.Т. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доСлужби безпеки України Начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого ОСОБА_3 Державного реєстратора Щербина Лариса Миколаївна Державного реєстратора Толочко Валентина Дмитрівна Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради Кабінету Міністрів Українитреті особиПрезидент України Янукович Віктор Федорович ОСОБА_7 Національна юридична Академія України імені Ярослава Мудрого Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»про визнання неправомірними та скасування наказів, визнання неправомірними дій відповідачів, зобов'язання вчинити дії та утриматись від вчинення дій
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Служби безпеки України, Начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого ОСОБА_3, треті особи Національна юридична Академія України імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» про визнання дій протиправними та скасування наказу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2012 зазначену адміністративну справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.06.2012 прийнято зазначену адміністративну справу до свого провадження та призначено до судового розгляду.
На адресу суду 13.09.2012 позивачем подано уточнення позовних вимог в яких просить суд скасувати накази від 28.10.2011 №406/дск, яким Національну юридичну академія України ім. Ярослава Мудрого перейменовано в Інститут підготовки кадрів юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого»; від 09.11.2011 №415 «Про внесення змін до Положення про Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України»; визнати неправомірною реєстраційну дію від 19.01.2005 під номером 14801030001004734 «Внесення відомостей про створення відокремленого підрозділу юридичної особи» щодо найменування - Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого»; визнати незаконною з дня видання постанову Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 №1170 «Питання Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого», а також зобов'язати відповідачів вчинити певні дії та утриматись від вчинення дій.
Представники відповідачів - Державного реєстратора Щербина Л.М., Державного реєстратора Толочко В.Д., Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради в судове засідання не з'явились, хоча про час і місце проведення судового засідання зазначену особу повідомлено належним чином. Про причини неявки суд не повідомлено. Заяву про розгляд справи за відсутності відповідача до суду не надходило.
Представники відповідачів - Служби безпеки України, Начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого ОСОБА_3 та Кабінету Міністрів України в судовому засіданні надано усні та письмові заперечення проти позовних вимог.
Представником третьої особи - Президента України Януковича В.Ф. на адресу суду подано клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники третіх осіб - Національна юридична Академія України імені Ярослава Мудрого в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце проведення судового засідання зазначену особу повідомлено належним чином. Про причини неявки суд не повідомлено. Заяву про розгляд справи за відсутності відповідача до суду не надходило.
На адресу суду Національним університетом «Юридична академія України імені рослава Мудрого» подано письмові заперечення проти позовних вимог, в яких просив в позові відмовити та слухати справу за відсутності представника.
З урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до Указу Президента України від 24.12.2010 №1194/2010 «Про Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 №2213-р «Про реорганізацію Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого» Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого реорганізовано в Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» шляхом її перетворення із збереженням за університетом статусу національного.
В зв'язку з чим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 №962 «Про затвердження Статуту Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» затверджено Статут Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого».
Пунктом 5 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» передбачено, що самоврядність університету передбачає самостійне визначення власної структури, зокрема утворення і припинення діяльності структурних підрозділів, що входять до його складу, в тому числі відокремлених.
Крім того, п.15-17 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» зазначено, що до складу Університету входять навчально-наукові, науково-дослідні та інші (в тому числі відокремлені) інститути, факультети (в тому числі відокремлені), кафедри, наукова бібліотека, лабораторії, центри, відділи, комплекси, підрозділи громадського харчування, інші структурні підрозділи. Структурні підрозділи Університету провадять свою діяльність відповідно до положень, що затверджуються ректором Університету. Інститут (факультет) є основним організаційним та навчальним підрозділом Університету і утворюється, реорганізується та ліквідується за рішенням Вченої ради Університету, що вводить в дію наказом ректора.
Безпосереднє управління діяльністю Університету здійснює ректор відповідно до п.36 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» та Закону України «Про вищу освіту».
Наказом ректора Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» від 04.10.2011 №160 «Про перейменування структурного підрозділу Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», згідно якого Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого перейменовано в Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».
Отже, відповідачами здійснено заходи щодо зміни найменування Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого на Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».
Службою безпеки України 28.10.2011 видано наказ №406/дск «Про зміни в штатах СБ України», відповідно до якого Інститут підготовки кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого перейменовано на Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».
Головним управлінням статистики в Харківській області Державного комітету статистики України видано довідку АА №427292 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» в якій зазначено ідентифікаційний код - 20001289, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи, вид діяльності за КВЕД - 80.30.0 «вища освіта», та інші дані про організаційно-правову форму, місцезнаходження та керівника. Як вбачається з довідок (№10074 та АА №405474 ознаки військового навчального підрозділу збережені копії наявні в матеріалах справи).
Позивач вважає, що такі дії відповідачів призвели до порушення Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 №2213-р «Про реорганізацію Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого» та Указу Президента України від 24.12.2010 №1194 «Про національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».
Суд не може погодитись з такими твердженнями позивача виходячи з наступного.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 №1170 «Питання Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого» передбачено прийняття пропозиції Міністерства освіти і науки України та Служби безпеки України щодо перетворення факультету підготовки слідчих кадрів для Служби безпеки України (слідчий факультет) Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого в Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про вищу освіту» (чинного на момент виникнення правовідносин) структурні підрозділи вищого навчального закладу створюються відповідно до законодавства. Структурні підрозділи можуть мати окремі права юридичної особи.
Частиною 2 даного Закону визначено, що структурними підрозділами вищого навчального закладу третього і четвертого рівнів акредитації є кафедри, факультети, інститути, філії, бібліотека тощо.
Факультет - основний організаційний і навчально-науковий структурний підрозділ вищого навчального закладу третього та четвертого рівнів акредитації, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії. Факультет створюється рішенням Вченої ради вищого навчального закладу за умови, якщо до його складу входить не менше ніж три кафедри і на ньому навчається не менше ніж 200 студентів денної (очної) форми навчання.
Згідно ст.25 Закону України «Про вищу освіту» в Україні діють вищі навчальні заклади таких типів, зокрема, інститут - вищий навчальний заклад третього або четвертого рівня акредитації або структурний підрозділ університету, академії, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації у певній галузі науки, виробництва, освіти, культури і мистецтва, проводить наукову, науково-методичну та науково-виробничу діяльність і має відповідний рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення.
Крім того, згідно з п.3 Положення про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 №228, рішення про створення навчально-виховних закладів, заснованих на загальнодержавній власності щодо вищих навчальних закладів третього й четвертого рівнів акредитації приймається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 та 9 даного Положення передбачено, що реорганізація навчально-виховних закладів здійснюється відповідно до порядку, визначеного цим Положенням щодо створення відповідних навчально-виховних закладів.
Навчально-виховний заклад вважається реорганізованим чи ліквідованим з дня внесення відповідних змін до Державного реєстру навчально-виховних закладів України.
Статтею 10 Закону України «Про Службу безпеки України» передбачено, що Центральне управління Служби безпеки України видає положення, накази, розпорядження, інструкції, дає вказівки, обов'язкові для виконання у системі Служби безпеки України. Зазначені акти не підлягають виконанню, якщо в них встановлюються не передбачені законодавством додаткові повноваження органів і співробітників Служби безпеки України або антиконституційні обмеження прав та свобод громадян.
Згідно ст.22 Закону України «Про Службу безпеки України» підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації спеціалістів для Служби безпеки України здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту» та інших актів законодавства. Для забезпечення професійної освіти кадрів Служба безпеки України створює відповідні навчальні заклади.
Абзацом 3 ч.1 ст.1 України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (чинного на момент виникнення правовідносин) державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Статтею 5 даного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Частиною 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
З матеріалів справи вбачається, що внесені зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, лише змінено найменування зазначеного вище відокремленого підрозділу на Інститут підготовки слідчих кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого.
Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно реєстраційних довідок, виданих Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого АА №114909 та Національному університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» АА №427292 не вбачається змін щодо реорганізації, а лише відбулась зміна назви юридичної особи.
Отже, твердження позивача про реорганізацію даного вищого навчального закладу не знайшли свого підтвердження, так як і не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення відповідачами вимог законодавства щодо здійснення реєстраційних дій.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги всі наявні в матеріалах справи докази, керуючись внутрішнім переконанням суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.М. Клименчук
Судді С.К. Каракашьян
Ю.Т. Шрамко