ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2013 року Справа № 9104/3528/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Савицької Н.В. та Запотічного І.І.,
при секретарі судового засідання - Васильків А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові Державної податкової служби, Державної податкової інспекції в Галицькому районі м.Львова, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд», про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про визначення податкових зобов'язань з рентної плати за нафту,-
В С Т А Н О В И Л А:
18.03.2010р. позивач Дочірнє підприємство /ДП/ «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії /НАК/ «Надра України» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із врахуванням поданих під час розгляду справи заяв про уточнення позовних вимог, просив визнати нечинними та скасувати винесені Державною податковою інспекцією у м.Львові податкові повідомлення-рішення № 12573 від 28.07.2009р., № 12573/1/17462 від 14.10.2009р., № 12573/2/22777 від 31.12.2009р., № 12573/3/22777 від 22.03.2010р. про визначення податкового зобов'язання з рентної плати за нафту в загальному розмірі 761843 грн. 13 коп., в тому числі 507555 грн. 42 коп. за основним платежем і 254287 грн. 71 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1, а.с.1-11, Т.2, а.с.1-2, 203-212).
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (Т.2, а.с.257-258).
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив позивач ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України», який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою заявлений позов задоволити (Т.2, а.с.263-270).
В обґрунтування своїх апеляційних вимог покликається на те, що рентна плата за нафту фактично сплачувалася протягом спірних періодів договором простого товариства № 680/06 від 17.11.2006р., укладеним між позивачем і ТзОВ «Західенергобуд». В рамках вказаного договору позивачем жодним чином не відчужувався спеціальний дозвіл на користування надрами по Страшевицькому родовищу; наведений договір ґрунтується на вимогах ст.49 Закону України «Про нафту і газ», якими передбачена можливість використання нафтогазоносних надр в рамках спільної діяльності. Також цей договір був зареєстрований у податковому органі та взятий на відповідний облік, платником податків по вказаному договору виступає позивач (оператор), який у повному обсязі провів всі необхідні платежі до бюджету.
У зв'язку із реорганізацією ДПІ у м.Львові шляхом перетворення в Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків /СДПІ/ у м.Львові, судом апеляційної інстанції в порядку ст.55 КАС України допущено заміну відповідача (апелянта) його правонаступником - СДПІ у м.Львові (Т.2, а.с.337-338).
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представників третьої особи на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, протягом 30.04.2009р.-16.06.2009р. відповідачем ДПІ у м.Львові проведена планова виїзна перевірка ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р., по результатам якої складено Акт перевірки № 242/23-2/01432606 від 14.07.2009р. (Т.1, а.с.19-).
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема, вимог ч.3 ст.14 Закону України «Про нафту і газ», пп.1.1 «б» п.19 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», п.п.2, 3, 7 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затв. постановою КМ України № 256 від 22.03.2001р., через що ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» не нараховано і не сплачено рентної плати за видобутий природний газ та нафту за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. по договорам про спільну інвестиційну діяльність, як власником спеціального дозволу, у результаті чого занижені податкові зобов'язання з рентної плати за видобуту нафту на Страшевицькому родовищі на загальну суму 507555 грн. 42 коп.
На підставі наведеного Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 12573 від 28.07.2009р. про визначення податкового зобов'язання з рентної плати за нафту в загальному розмірі 761843 грн. 13 коп., в тому числі 507555 грн. 42 коп. за основним платежем і 254287 грн. 71 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1, а.с.15, 16).
По результатам процедури апеляційного узгодження податкових зобов'язань скарги позивача були відхилені, а винесене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, при цьому відповідачем прийняті нові податкові повідомлення-рішення № 12573/1/17462 від 14.10.2009р., № 12573/2/22777 від 31.12.2009р., № 12573/3/22777 від 22.03.2010р. на аналогічні суми (Т.1, а.с.17-18, Т.2, а.с.12).
Підставою для вищевказаних висновків податкового органу, які покладені в основу прийнятих рішень про визначення податкових зобов'язань, слугували наступні обставини.
17.11.2006р. між позивачем ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» і третьою особою ТзОВ «Західенергобуд» укладено договір простого товариства № 680/06 на спільну інвестиційну діяльність без створення окремої юридичної особи. Предметом вказаного договору є геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка надр, видобування нафти і газу з метою отримання прибутку. При цьому власником ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами № 1891 від 14.05.2002р. на Страшевицьке родовище є позивач, а третя особа на умовах вищевказаного договору веде бухгалтерський та податковий облік спільної діяльності. Також останнім подані до податкового органу податкові розрахунки рентної плати за січень-березень 2008 року та сплачено рентну плату.
Разом з тим, відповідно до Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затв. постановою КМ України № 256 від 22.03.2001р., платниками рентної плати визначено суб'єктів господарювання, які добувають вуглеводну сировину на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, наданих у встановленому законодавством порядку.
Також чинним законодавством заборонено відчуження (передача) спеціальних дозволів на користування надрами, а вказана ситуація із сплатою третьою особою, яка не є власником спеціального дозволу на користування надрами, є фактично переуступкою податкових зобов'язань, що заборонено чинним законодавством.
Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції погодився із вищенаведеними висновками податкового органу, при цьому зазначив про те, що податкові зобов'язання щодо податків, пов'язаних із використанням природних ресурсів і надр, мають виконуватися виключно власниками спеціальних дозволів на право користування надрами (тобто, лише позивачем).
Між тим, такі висновки суду першої інстанції є невірними, оскільки вони не ґрунтуються на фактичних обставинах справи, є суперечливими та не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.
Відповідно до ст.ст.1130, 1132 Цивільного кодексу України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
За договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети.
Приписами ч.2 ст.1134 цього Кодексу передбачено, що ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників.
Аналіз укладеного договору простого товариства № 680/06 від 17.11.2006р. вказує на те, що договірними сторонами покладено зобов'язання по веденню бухгалтерського обліку і встановленої звітності спільної діяльності згідно чинного законодавства на оператора (позивача) (Т.1, а.с.144-152).
Вказана спільна діяльність взята на податковий облік в ДПІ у Франківському районі м.Львова (Т.1, а.с.14); податкові розрахунки рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за січень-березень 2008 року подані ТзОВ «Західенергобуд» (Т.1, а.с.59-70), останнім сплачені узгоджені зобов'язання з рентної плати у повному обсязі (а.с.71-80).
При цьому, у розглядуваних відносинах позивач виступав уповноваженою особою від ведення спільної діяльності, діяв на підставі договору і сплату рентної плати провів від імені та в інтересах усіх учасників спільної діяльності.
Вказаний порядок сплати рентної плати і використання спеціального дозволу на користування надрами не суперечить також Закону України «Про нафту і газ» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Зокрема, відповідно до ст.14 цього Закону власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не може дарувати, продавати або будь-яким чином відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів створюваних з його участю суб'єктів господарської діяльності, а також до майна спільної діяльності.
Згідно з ст.49 наведеного Закону у разі, якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, спільне виробництво, виробничу кооперацію, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
Питання оподаткування спільної діяльності на час виникнення спірних правовідносин регулювалися п.п.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до яких спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність, що передбачає об'єднання коштів або майна учасників для досягнення спільної господарської мети. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Наказом ДПА України № 571 від 30.09.2004р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, згідно з яким облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника (п.3); уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності (п.8).
Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат визначено постановою КМ України № 256 від 22.03.2001р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відповідно до п.2 вказаної постанови платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які видобувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Сума податкового зобов'язання з рентної плати визначається платниками відповідно до обсягу видобутої ними вуглеводневої сировини і встановлених законом ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта (п.4 вказаної постанови).
Таким чином, у розглядуваному видобування вуглеводних речовин (надрокористування) здійснюється на підставі договору про спільну діяльність без створення юридичної особи, умовами якого визначено уповноважену особу на ведення бухгалтерського та податкового обліку вказаної діяльності. У зв'язку з цим вказана особа (оператор) правомірно подавала податкову звітність по рентній платі та сплачувала останню до бюджету.
Водночас, чинне законодавством передбачає можливість здійснення діяльності щодо користування нафтогазоносними надрами на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, при цьому один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
У такому випадку платником рентної плати є саме просте товариство (спільна діяльність), а безпосередні платежі рентної плати до бюджету проводяться уповноваженою особою.
Підтвердженням наведеного висновку є діючі положення п.263.1.4 ст.263 Податкового кодексу України, згідно яких платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один з учасників такого договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), та за умови, що один з учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи має відповідний спеціальний дозвіл.
Отже, в податкового органа відсутні правові підстави для визначення позивачу податкових зобов'язань по рентній платі за нафту (яка вже сплачена оператором по договору про спільну діяльність) та застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, заявлений позов підлягає до задоволення, при цьому, виходячи із передбачених ст.162 КАС України повноважень суду при вирішенні адміністративної справи, слід визнати протиправними і скасувати спірні податкові повідомлення-рішення № 12573 від 28.07.2009р., № 12573/1/17462 від 14.10.2009р., № 12573/2/22777 від 31.12.2009р., № 12573/3/22777 від 22.03.2010р. про визначення податкового зобов'язання з рентної плати за нафту в загальному розмірі 761843 грн. 13 коп., в тому числі 507555 грн. 42 коп. за основним платежем і 254287 грн. 71 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
При цьому у порядку ст.94 КАС України також підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» задоволити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Дочірнього підприємства «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» задоволити.
Визнати протиправними і скасувати прийняті Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Львові Державної податкової служби податкові повідомлення-рішення № 12573 від 28.07.2009р., № 12573/1/17462 від 14.10.2009р., № 12573/2/22777 від 31.12.2009р., № 12573/3/22777 від 22.03.2010р. про визначення податкового зобов'язання з рентної плати за нафту в загальному розмірі 761843 грн. 13 коп., в тому числі 507555 грн. 42 коп. за основним платежем і 254287 грн. 71 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Зобов'язати орган Державної казначейської служби України стягнути на користь Дочірнього підприємства «Західукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» судові витрати в розмірі 03 (три) грн. 40 коп. сплаченого судового збору із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові Державної податкової служби.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: Н.В.Савицька
І.І.Запотічний