ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" січня 2013 р. Справа № 5023/3898/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого -Панової І.Ю.,суддів -Білошкап О.В., Хандуріна М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.11.2012р. та постанову господарського суду Харківської області від 13.09.2012р. по справі №5023/3898/12 про банкрутство Приватного підприємства "Промкомплект Україна",-
в с т а н о в и в:
Постановою господарського суду Харківської області від 13.09.2012 року Приватне підприємство "Промкомплект Україна" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 29.11.2012 року апеляційну скаргу ПП "Промкомплект Україна" залишено без задоволення. Постанова господарського суду Харківської області від 13.09.2012 року залишено без змін. Справа № 5023/3898/12 направлена на подальший розгляд до господарського суду Харківської області.
Західна МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду Харківської області від 13.09.2012 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.11.2012 скасувати та направити справу на новий розгляд до господарського суду Харківської області, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального та матеріального права.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Тому колегія суддів вважає можливим розглянути справу у їх відсутність.
Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, голова ліквідаційної комісії ПП "Промкомплект" звернувся до господарського суду Харківської області з заявою про визнання ПП "Промкомплект" банкрутом.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 31.08.2012р. порушено провадження по справі про банкрутство ПП "Промкомплект" в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Харківської області від 13.09.2012 року Приватне підприємство "Промкомплект Україна" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
При цьому суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що сума кредиторської заборгованості перевищує активи боржника, що робить неможливим погашення заборгованості перед кредиторами, а тому боржник є неплатоспроможним.
Відповідно до вимог частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" якщо вартості майна боржника -юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.
Необхідними передумовами для звернення до суду з заявою на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" є дотримання боржником ст.ст.105, 110 Цивільного кодексу України, ч.5 ст.60 Господарського кодексу України.
Зокрема, статтею 105 ЦК України передбачено:
учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення;
учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи;
з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється;
комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи;
комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Статтею 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, загальними зборами ПП "Промкомплект Україна" прийнято рішення про ліквідацію боржника, призначено ліквідаційну комісію (ліквідатора) та встановлено двохмісячний термін для пред'явлення претензій кредиторів з дня опублікування оголошення про ліквідацію підприємства. Ліквідаційною комісією розглянуто вимоги кредиторів, проведено інвентаризацію майнових активів підприємства. За наслідками проведеної роботи було встановлено, що активів боржника недостатньо для погашення кредиторської заборгованості. На підставі цього було прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про визнання боржника банкрутом та призначення ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії Павлова В.В.
Про прийняте рішення щодо ліквідації боржника повідомлено державного реєстратора, податковий орган, органи пенсійного та соціального страхування та усіх відомих кредиторів.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації було опубліковане 15.05.2012 року - в офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації "Бюлетень державної реєстрації" №213 (13).
30 серпня 2012 року голова ліквідаційної комісії ПП "Промкомплект Україна" Павлов В.В. звернувся до господарського суду Харківської області із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ліквідаційною комісією у відповідності до ч. 3 ст. 60 ГК України було прийнято рішення про надіслання всім кредиторам боржника, перед якими відповідно до даних бухгалтерського обліку товариства рахується заборгованість, персональних повідомлень про припинення підприємства.
На адресу ліквідаційної комісії надійшла заява з вимогами до боржника від ТОВ "Хароптторг Ексім-ЛТД" в сумі 352119,60 грн., яка розглянута головою ліквідаційної комісії, заявлені вимоги визнані у повному обсязі, про що було повідомлено кредитора.
Повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства здійснено шляхом направлення заяви до Західної МДПІ м. Харкова по формі 8-ОПП та підтверджується матеріалами справи.
Крім цього, як встановлено судами, ліквідаційною комісією проведена інвентаризація майна боржника, за результатами якої встановлено наявність 100,00 грн. в касі підприємства.
З метою виявлення активів боржника ліквідаційною комісією було направлено запити до відповідних органів. Отримані відповіді підтверджують відсутність у боржника на праві власності (користування,) земельних ділянок, транспорту, об'єктів нерухомості, цінних паперів, грошових коштів, немайнових активів.
Зокрема, відповідно до довідки управління Держкомзему у м. Харкові від 07.09.2012 р. зареєстровані за боржником земельні ділянки не обліковуються.
Згідно з довідкою інспекції ДАІ в Харківській області від 07.09.2012 р., за боржником транспортні засоби не зареєстровані.
Відповідно до довідки КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 05.09.2012 р., за боржником нерухоме майно не зареєстроване.
Згідно з довідкою Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 04.09.2012 р. за боржником сільськогосподарська техніка, самохідні машини та механізми не обліковуються.
Після закінчення всіх необхідних ліквідаційних заходів у відповідності до п.1 ст. 111 ЦК України ліквідаційною комісією було складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 06.08.2012 р. з непогашеною кредиторською заборгованістю на загальну суму 352,1 тис. грн., який був затверджений власником.
Загальний розмір кредиторської заборгованості ПП "Промкомплект Україна" складає 352119,60 грн., а активи боржника - 100,00 грн.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ліквідаційною комісією ПП "Промкомплект Україна" були виконані усі передумови, встановлені чинним законодавством для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з матеріалів справи вбачається, що сума кредиторської заборгованості перевищує вартість активів боржника, підприємство не веде підприємницької діяльності, що робить неможливим погашення заборгованості перед кредиторами, отже боржник є дійсно неплатоспроможним.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про неплатоспроможність боржника та наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство ПП "Промкомплект Україна".
Тому суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, правомірно визнав юридичну особу ПП "Промкомплект Україна" банкрутом та відкрив відносно банкрута ліквідаційну процедуру.
Крім того, судом апеляційної інстанції правомірно відхилені доводи заявника апеляційної скарги (податкового органу) про неможливість проведення податкової перевірки через відсутність підприємства за юридичною адресою з наступних підстав.
Статтею 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з вимогами ст.ст.75, 78 Податкового кодексу України проведення документальних позапланових перевірок дотримання вимог податкового законодавства знаходиться у виключної компетенції державної податкової служби, остання не позбавлена права здійснювати, в межах повноважень, свої функції та проводити перевірку дотримання вимог податкового законодавства платником податків до моменту затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у справі про банкрутство такого платника податків, а у разі виявлення порушень норм податкового законодавства та встановленні заборгованості боржника по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) заявляти свої претензії до такого боржника шляхом подачі ліквідатору заяви з кредиторськими вимогами.
Отже, чинним законодавством не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства. В будь-якому випадку порушення провадження у справі про банкрутство боржника та винесення постанови судом про визнання боржника банкрутом і введення ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним планової або позапланової перевірки боржника та оформленні її результатів належним чином.
Крім цього, орган податкової служби вправі звернутися з цього приводу до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість проведення перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду або звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами.
Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що оскаржувані постанова господарського суду Харківської області від 13.09.2012р. та постанова Харківського апеляційного господарського суду від 29.11.2012р. прийняті у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства з урахуванням всіх обставин, які мають значення для справи, тому підстав для їх скасування немає.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів, які викладені в оскаржуваних рішеннях.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.11.2012р. та постанову господарського суду Харківської області від 13.09.2012р. по справі №5023/3898/12 залишити без змін.
Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Хандурін М.І.