Постанова № 28903820, 23.01.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2013
Номер справи
2а-1293/12/1370
Номер документу
28903820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2013 р. Справа № 9104/116255/12

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.

з участю секретаря судового засідання Прухницької Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2012р. по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до ДПІ у Галицькому районі м.Львова про визнання протиправним рішення, -

в с т а н о в и л а :

13.02.2012р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням доповнень, просить визнати протиправним рішення відповідача про відмову у реєстрації його як платника єдиного податку з 01 січня 2012 року; зобов'язати відповідача зареєструвати платником єдиного податку з 01 січня 2012 року та стягнути з відповідача 3 000 грн. як відшкодування витрат на правову допомогу.

В обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність рішення відповідача від 31 січня 2012 року №1500/17-119 про відмову у реєстрації платником єдиного податку з 01 січня 2012 року у зв'язку із наявністю податкового боргу по єдиному податку з доходів фізичних осіб в сумі 4,52 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2012р. позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби від 31.01.2012 року №1500/17-119 у видачі фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 свідоцтва платника єдиного податку. Зобов'язано податковий орган повторно розглянути у відповідності до вимог Податкового кодексу України заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування спрощеної системи оподаткування від 23 січня 2012 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанова мотивована тим, що така відмова прийнята відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу України і з порушенням передбачених ст.2 КАС України принципів.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати ФОП ОСОБА_1 платником єдиного податку з 01 січня 2012 року та видати йому свідоцтво про сплату єдиного податку, то такі до задоволення не підлягають, оскільки, виходячи з положень статей 105 та 162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не вправі переймати на себе повноваження та функції посадових осіб органу виконавчої влади.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, з підстав неповного з»ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права позивач, подав апеляційну скаргу.

Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що відповідно до п.п.291.5.8 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України, не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до п.2 Указу Президента від 03 липня 1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єкта малого підприємництва", суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до Державного бюджету України - 20 відсотків; до місцевого бюджету - 23 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.

Підрозділом 8 Розділу XX Податкового кодексу України дія Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (в редакції Указу від 28.06.99 N 746/99) продовжена до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва. Особливістю є те, що єдиний податок буде сплачуватись на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку, що підлягає перерахуванню до бюджетів відповідно до норм Указу (крім єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року). При цьому розподіл коштів єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється.

Нарахування, обчислення та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються суб'єктами малого підприємництва, які сплачують єдиний податок відповідно до Указу у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Таким чином, починаючи з 7 лютого 2011 року, тобто з дати відкриття Державним казначейством України рахунків з обліку надходжень до державного та місцевих бюджетів відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11 "Про бюджетну класифікацію та її запровадження", нараховані за звітні періоди 2011 року суми єдиного податку будуть сплачуватись платниками до місцевих бюджетів у розмірі 43 відсотка від загальної нарахованої суми на рахунки, відкриті за кодами бюджетної класифікації 18050300 для юридичних осіб та за кодом 18050400 для фізичних осіб - платників єдиного податку, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - на окремий рахунок, відкритий Державним казначейством України у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 1 січня 2011 року.

Так як раніше відкриті рахунки (за кодами 16050100 та 16050200) є розподільчими, то будь-які суми, що надходили на них, розподілялись відповідно до вимог Указу: 43 відсотка - до місцевих бюджетів, 57 відсотків - до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тому авансові платежі, сплачені платниками єдиного податку на зазначені рахунки у січні -лютому за звітні періоди 2011 року, розподілені органами Державного казначейства України у встановленому раніше порядку.

У разі, якщо до 07.02.2011р. платниками єдиного податку вказані авансові платежі сплачувались у розмірі 43 відсотків єдиного податку, то з метою упередження виникнення недоплат єдиного податку до місцевих бюджетів зазначеній категорії платників необхідно самостійно доплатити суми раніше сплачених та розмежованих органами Держказначейства авансових внесків до рівня 43 відсотків єдиного податку. Кошти повинні бути спрямовані на рахунки, відкриті за кодом бюджетної класифікації 18050300 для платників - юридичних осіб та за кодом 18050400 для платників - фізичних осіб.

Крім того, платежі, що підлягають сплаті до бюджету після 07.02.2011р., вносяться платниками податку в сумі 43 відсотків нарахованого єдиного податку на рахунки, відкриті за кодами бюджетної класифікації 18050300 для платників - юридичних осіб та за кодом 18050400 для платників - фізичних осіб.

У разі наявності у платника заборгованості з єдиного податку станом на 07.02.2011р., кошти, спрямовані в рахунок погашення такого податкового боргу, повинні сплачуватись на розподільчі рахунки, відкриті за кодами бюджетної класифікації 18050100 та 18050200, які за економічним змістом є аналогами кодів 16050100 та 16050200, оскільки ці кошти підлягають розподілу за нормативно встановленими пропорціями до місцевого бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які діяли в період виникнення цього боргу.

Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задоволити апеляційну скаргу.

Заслухавши суддю-доповідача, заслухавши представника позивача, яка просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець 24.01.2008 року виконавчим комітетом Львівської міської ради та згідно Свідоцтва про сплату єдиного податку від 22 грудня 2009 року (серія З №045128) з 01 січня 2010 року та Свідоцтва про сплату єдиного податку від 20 грудня 2010 року (серія З №796662) з 01 січня 2011 року перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

23 січня 2012 року ОСОБА_1 подав до ДПІ у Галицькому районі м.Львова заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

31.01.2012 року за №1500/17-119 ДПІ у Галицькому районі м.Львова, відповідно до п.291.5.8 ст.291 Податкового кодексу України, надала ОСОБА_1 письмову відмову у реєстрації платника єдиного податку з 01.01.2012 року з тих підстав, що станом на 23.01.2012 року, згідно КОР за ним рахується податковий борг по єдиному податку з доходів фізичних осіб, нарахованому до 01.01.2011 року в сумі 4,52 грн.

Відповідно до п.2 Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», який діяв до 01.01.2011р. - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа повинен був сплачувати єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Згідно пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» від 4 листопада 2011року № 4014-УІ (далі - Закон №4014-УІ), який набрав чинності з 01.01.2012р., припинена дія Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

Відповідачем ні в судовому засіданні суду першої інстанції, ні при розгляді справи в апеляційному провадженні не підтверджено борг позивача в сумі 4,52 грн.

Колегія суддів вважає, що позов підлягає до задоволення в частині вимог про визнання протиправною відмову ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС від 31.01.2012р. №1500/17-119 у реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку з 01.01.2012р. та зобов»язанні відповідача зареєструвати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку з 01.01.2012р.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Щодо вимоги позивача про відшкодування витрат на правову допомогу в сумі 3 000 грн., то такі не підлягають задоволенню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази здійснення оплати за надання правової допомоги, відповідно до договору про надання юридичних послуг від 08.02.2012р. укладеного між позивачем та ФОП ОСОБА_2

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196 ч.4, п.3 ч.1 ст.198, ч.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС - задоволити.

Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2012р. та прийняти нову, якою позов задоволити частково.

Визнати протиправною відмову ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС від 31.01.2012р. №1500/17-119 у реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку з 01.01.2012р..

Зобов»язати ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС зареєструвати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку з 01.01.2012р.

В решті вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: В.М.Багрій

Д.М.Старунський

Повний текст виготовлено 28.01.2013р.