ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2013 р. Справа № 9104/63570/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання Прухницької Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07.03.2012р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області про визнання дій неправомірними та скасування наказу, -
в с т а н о в и л а :
28.02.2012р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати наказ про проведення позапланової виїзної документальної перевірки №116 від 06.02.2012 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач вийшов за межі своїх повноважень, дії посадових осіб Нововолинської ОДПІ щодо організації проведення позапланової виїзної документальної перевірки є неправомірними, оскільки відповідно до п.78.1.12. ст.78 ПК України, повторне проведення виїзної документальної перевірки з тих самих питань здійснюється органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю, і можливе виключно у випадку проведення розслідування стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 07.03.2012р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи позивач, подав апеляційну скаргу.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ «ВМП» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року, посадовими особами Нововолинської ОДПІ, що проводили перевірку 18 травня 2011 року було складено Акт №393/24/2301/36266887.
Перевіркою встановлено порушення з боку ТОВ «ВМП» ст.198 та ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит за січень 2011 року на суму 607 454,00 грн. та завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за лютий 2011 року на суму 607 454,00 грн.
На думку працівників Нововолинської ОДПІ, ТОВ «ВМП» порушило п.198.3 ст.198 та п.200.1 Податкового кодексу України, завищивши в січні 2011 року, суму податкового кредиту в частині ПДВ 607 454,00 грн., який при подальшій реалізації у межах господарської діяльності не бере участь у формуванні податкових зобов'язань та не включається у собівартість при виробництві продукції із імпортної сировини. Викладена в Акті позиція працівників Нововолинської ОДПІ, що проводили перевірку, полягає в тому, що в собівартість продукції ТОВ «ВМП» повинна включатись не фактична собівартість імпортної сировини, а собівартість у розмірі митної вартості.
На цій підставі, Нововолинською ОДПІ 20 травня 2011 року було винесене податкове повідомлення-рішення №0001182301/211, яким зменшено розмір сум, які підлягають відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «ВМП» на суму 607 454,00 грн.
Підприємство не погодилось з такими висновками та рішенням Нововолинської ОДПІ і в порядку п.56.2 ст.56 Податкового, кодексу України звернулось до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про їх перегляд та скасування.
30 травня 2011 року, на ім'я Голови ДПА у Волинській області було направлено скаргу з вимогою скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ від 20 травня 2011 року. Відповідно до результатів розгляду, рішенням № 3107/10/25-006 від 20.07.2011 року, ДПА у Волинській області позицію Нововолинської ОДПІ повністю підтримала, в задоволені скарги ТОВ «ВМП» відмовила та податкове повідомлення-рішення залишила без змін.
Відповідно до п.56.6. та 56.18 ст.56 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ та рішення ДПА у Волинській області, прийняте за розглядом первинної скарги були 26 липня 2011 року оскаржені в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Згідно рішення про результати розгляду скарги Державної податкової служби України №2634/6/10-2115 від 29 вересня 2011 року - скаргу ТОВ «ВМП» задоволено в повному обсязі, а податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ №0001182301/211 від 20 травня 2011 року та рішення про результати розгляду первинної скарги ДПА у Волинській області №3107/10/25-006 від 20 липня 2011 року - скасовано.
06 лютого 2012 року посадові особи Нововолинської ОДПІ прибули на підприємство з метою проведення повторної позапланової виїзної документальної перевірки з питань достовірності заявленого до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року в зв'язку із проведенням службового розслідування. Для їх допуску до перевірки, працівники Нововолинської ОДПІ надали адміністрації ТзОВ «ВМП» копію наказу про проведення позапланової виїзної документальної перевірки №116 від 06.02.2012р. та 2 направлення на перевірку - № 92/2301 від 06.02.2012р. та № 93/2301 від 06.02.2012 року.
Відповідно до п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому кодексом. Порядок проведення та перелік підстав для проведення документальних позапланових виїзних перевірок визначений ст.78 Податкового кодексу України. Перелік обставин для проведення перевірки, визначений у зазначеній статті є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Разом з тим, враховуючи положення п.78.1.12. ст.78 ПК України, повторне проведення позапланової виїзної документальної перевірки з тих самих питань здійснюється органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю, і можливе виключно у випадку проведення службового розслідування стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня.
Відповідач - Нововолинська ОДПІ - відповідно до положень Податкового кодексу України не має повноважень видавати наказ на проведення повторної перевірки з таких підстав.
В силу дії п.78.1.12. ст.78 ПК України, позапланова виїзна документальна перевірка проводиться якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Згідно п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Таким чином, прийняти рішення про проведення повторної позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВМП» з питань достовірності заявленого до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року в зв'язку із проведенням службового розслідування та оформити відповідний наказ може лише керівник органу державної податкової служби вищого рівня.
Заперечення та доводи Нововолинської ОДПІ, відносно того, що лист голови ДПС у Волинській області №179/7/13-022 «Про проведення службового розслідування» від 12 січня 2012 року є саме рішенням про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ВМП» є безпідставними, так як і ст.78 ПК України, і п.п.1.1. розділу 1 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України №213 від 14 квітня 2011 року, вказує на те, що відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.
Вважає, що Нововолинська ОДПІ вийшла за межі своїх повноважень, дії посадових осіб Нововолинської ОДПІ щодо організації проведення позапланової виїзної документальної перевірки є неправомірними, наказ про проведення позапланової виїзної документальної перевірки №116 від 06.02.2012 року винесений з порушенням норм законодавства, а отже підлягає скасуванню.
Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задоволити апеляційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, заслухавши представника позивача, яка просить задоволити апеляційну скаргу, представника відповідача, який заперечив апеляційну скаргу, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 18 травня 2011 року посадовими особами Нововолинської ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «ВМП» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року. За результатами перевірки було складено акт №393/24/2301/36266887 в якому зафіксовано порушило товариством п.198.3 ст.198 та п.200.1 Податкового кодексу України, та встановлено, що ТзОВ «ВМП» в січні 2011 року завищило суму податкового кредиту в сумі 607454,00 грн., який при подальшій реалізації у межах господарської діяльності не бере участь у формуванні податкових зобов'язань, та не включається у собівартість при виробництві - продукції із імпортної сировини. За наслідками перевірки Нововолинською ОДПІ 20 травня 2011 року було винесене податкове повідомлення-рішення №0001182301/211, яким зменшено товариству розмір сум, які підлягають відшкодування з бюджету на суму 607454,00 грн.
30 травня 2011 року ТзОВ «ВМП» на ім'я Голови ДПА у Волинській області було направлено скаргу з проханням скасувати вищевказане повідомлення-рішення. 20.07.2011 року ДПА у Волинській області надіслало рішення №3107/10/25-006, яким в задоволені скарги товариства відмовила та податкове повідомлення-рішення залишила без змін. 26 липня 2011 року позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення №0001182301/211 до Державної податкової служби України.
З рішення про результати розгляду скарги Державною податковою службою України 2634/6/10-2115 від 29 вересня 2011 року вбачається, що скарга ТзОВ «ВМП» задоволено та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001182301/211 від 20.05.2011 року.
06 лютого 2012 року Нововолинською ОДПІ винесено наказ №116 про проведення повторної позапланової виїзної документальної перевірки з питань достовірності заявленого до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року з 06.02.2012 року по 17 лютого 2012 року.
З направлення на перевірку №92/2301 від 06.02.2012 року та №93/2301 від 06.02.2012 року вбачається, що податковим інспекторам Семенюку С.С. та Бутинець Н.М. доручено в період з 06.02.2012 року по 17.02.2012 року провести вищезазначену перевірку ТзОВ «ВМП».
Вищевказаними працівниками податкового органу 06.02.2012 року складено акт про відмову директора ТзОВ «ВМП» у допуску працівників податкового органу до її проведення.
Підставою для винесення оскаржуваного наказу від 06.02.2012 року №116 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з підстав, передбачених пп.78.1.12 п.78.1 ст.78 ПК України, видано Нововолинською ОДПІ, є лист голови ДПС Волинській області №179.13-022 «Про проведення службового розслідування», відповідно до якого начальника Нововолинської ОДПІ зобов'язано провести службове розслідування стосовно посадових осіб інспекції, які не забезпечили якісного проведення перевірки вказаного підприємства (в акті перевірки відсутня інформація з посиланням на первинні документи стосовно правомірності формування податкового кредиту з ПДВ), що призвело до скасування повідомлення-рішення №000118230/211 від 20.05.2011 року та зобов'язано в ході службового розслідування організувати проведення позапланової документальної перевірки ТзОВ «ВМП».
На виконання вимог вищевказаного листа 13.01.2012 року Нововолинською ОДПІ видано наказ № 43 «Про проведення службового розслідування».
Посилання представника податкового органу на лист голови ДПА у Волинській області №179/7/13-022 від 12.01.2012 року (а.с.38), як на відповідний наказ, не узгоджується з вимогами п.78.1.12 ст.78 ПК України, якою передбачено, що рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу, оскільки наказ Нововолинської ОДПІ «Про проведення службового розслідування» №43 датований тільки 13.01.2012р. (а.с.39), тобто на час виготовлення листа голови ДПА у Волинській області №179/7/13-022 від 12.01.2012 року, не було розпочато службове розслідування.
Таким чином, дії Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача є протиправними, а наказ податкового органу №116 від 06.02.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «ВМП» слід скасувати.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з»ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає до скасування з прийняттям нового рішення про задоволення заявленого позову, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, ч.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП" - задоволити.
Скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07.03.2012р. та прийняти нову, якою позов задоволити.
Визнати протиправними дії Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача.
Скасувати наказ Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області №116 від 06.02.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «ВМП».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: В.М.Багрій
Д.М.Старунський
Повний текст виготовлено 28.01.2013р.