Постанова № 28871877, 21.01.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
к-12256/09-с
Номер документу
28871877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" січня 2013 р. м. Київ К-12256/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Муравйова О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області

на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2007

та постанову Господарського суду Хмельницької області від 07.06.2007

у справі № 15/366-НА

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Полонський гірничий комбінат»

до Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області

про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ

Відкрите акціонерне товариство «Полонський гірничий комбінат»звернулось до суду з позовом про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області № 0002542301/0 від 20.06.2006.

Постановою Господарського суду Хмельницької області від 07.06.2007, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2007, позов задоволено; визнано незаконним та скасовано спірне податкове повідомлення-рішення, з мотивів протиправності його прийняття.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної перевірки ВАТ «Полонський гірничий комбінат»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01 по 31.12.2005, складено акт № 324/231-05471879, в якому зафіксовано порушення п. 1 абз. 2 ст. 28 Кодексу України про надра, ст. ст. 89, 109 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», Постанови КМ України № 1014 від 12.09.1997 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», що призвело до заниження плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 212 310 грн., в зв'язку з невірним застосуванням нормативу плати за користування надрами.

На підставі результатів проведеної перевірки, 20.06.2006 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002542301/0 про нарахування плати за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення у розмірі 270 152 грн., в т.ч.: 212 310 основного платежу та 57 842 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В 2005 році згідно актів приймання вибухових робіт, які затверджені маркшейдером ВАТ ПГТ, обсяг погашених балансових запасів корисних копалин (гірнича маса) становив 212 310 т м куб. Згідно ліцензії на експлуатацію родовища корисних копалин, виданої для ВАТ «Полонський гірничий комбінат»Державним комітетом України по геології і використанню надр 20.12.1995 № 390 за погодженням Мінекобезпеки 20.11.1995 № 12-5/125 та Держнаглядохоронпраці 21.11.1995 №06-11/4733, гірничою масою є граніти і мігматити.

Відповідно до акта про надання гірничогідноліцензії на експлуатацію родовища корисних копалин, виданої для ВАТ «Полонський гірничий комбінат»Державним комітетом України по геології і використанню надр 20.12.1995 № 390 за погодженням Мінекобезпеки 20.11.1995 № 12-5/125 та Держнаглядохоронпраці 21.11.1995 № 06-11/4733 гірничою масою є граніти і мігматити. Відповідно до акта про надання гірничого відводу виданого Хмельницькою обласною Радою народних депутатів за № 1 від 14.05.1998, що засвідчує надання гірничого відводу ВАТ «Полонський гірничий комбінат»з метою розробки Полонського родовища мігматитів гранітів для виробництва бутового каменю, фракційного щебеню, відсіву. В довідці наданій Міністерством екології та природних ресурсів України №1563/10/3-10 від 24.07.00 року, застосовується підприємством до нормативу збору за проведення геологорозвідувальних робіт понижуючий коефіцієнт 0,6 вказано, що корисною копалиною являються затронуті вивітрюванням і незмінні мігматити і граніти. Відповідно до вимог Інструкції із застосування класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного і облицювального каменю затвердженої, після погодження з Мінекоресурсів, Мінекономіки, Мінпраці та Держбуді наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16 грудня 2002 року № 199 і зареєстрованої Міністерством юстиції України 30 січня 2003 року за № 78/7399 до будівельного каменю відносяться гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовують у будівництві без зміни їх хімічного складу. Зазначені Держбудом ДСТУ БВ.2.7-75-98, ГОСТ 7392-85 , ТУ 21-10-69-89 і ДСТУ БВ 2.7.-43-96 встановлюють лише вимоги до гірських порід та готової продукції виготовленої з них, яка використовується в галузі будівництва і промисловості будівельних матеріалів. Відповідно до сертифікату відповідності виданого органом з сертифікації ДП «Хмельницькстандартметрологія» вироблена ВАТ «Полонський гірничий комбінат»продукції саме щебінь щільний природний для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт фракцій 5-10мм, 10-20-мм. 20-40 мм та суміш фракцій 5-20 мм, 25-60 мм і 20-70 мм відповідає вимогам ДСТУ БВ.2.7-75-98, пп.4.2-4.9.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач не видобуває, а отже і не реалізує такий вид продукції як камінь будівельний, а здійснює видобуток граніту шляхом проведення вибухових робіт суцільної гірничої маси, тому в даному випадку повинен братись за основу норматив плати 1 грн. за м3.

Судова колегія касаційної інстанції не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Нормативи плати за користування надрами та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України (ст. 30 цього Кодексу).

Відповідно до п. 3, абз. 1, 2 п. 4 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 № 1014, об'єктом справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин; плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється, зокрема, для будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин (якщо такі квоти (ліміти) встановлено) та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.

Пунктом 1 ст. 75 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»передбачено, що з метою приведення окремих норм законів у відповідність з бюджетним законодавством зупинено на 2005 рік дію частини шостої статті 30 (в частині встановлення Кабінетом Міністрів України базових нормативів плати за користування надрами) Кодексу України про надра. Статтею 90 цього Закону встановлено, що у 2005 році запроваджуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з додатком № 9: плата за одиницю погашених запасів корисних копалин каменю будівельного становить 2,0 грн/м куб, піщано-гравійної сировини -1,0 грн/м куб. За відсутності жодних застережень відносно порядку застосування цього Закону та визнання його неконституційним в установленому законом порядку він є обов'язковим для виконання на території України з дня набрання чинності.

Відповідно до п. 3.1 Інструкції із застосування класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного і облицювального каменю затвердженої, після погодження з Мінекоресурсів, Мінекономіки, Мінпраці та Держбуді наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16 грудня 2002 року № 199 і зареєстрованої Міністерством юстиції України 30 січня 2003 року за № 78/7399, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин.

Обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування (пункт 3.2 вказаної Інструкції).

Згідно п. п. 4.1, 5.1 Інструкції нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ. Сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у пункті 4.3 цієї Інструкції.

Судом першої та апеляційної інстанції з підтвердженням матеріалів справи встановлено, що позивач здійснює розробку гранітного кар'єру з видобування гранітів та мігматитів для виробництва щебеню.

Відповідно до Переліку корисних копалин місцевого значення, затвердженого постановою КМ України від 12.12.1994 № 827 до піщано-гравійної сировини відносяться: галька, піщано-гальковий матеріал, гравій, ракуша, пісок.

А тому, щебінь вироблений внаслідок видобутих з гранітного масиву гранітів та мігматитів є каменем та до піщано-гравійної сировини не відноситься. А відтак позивач повинен сплачувати плату за користування надрами, обчислену з обсягів щебеню, виходячи з базового нормативу плати для каменю будівельного.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки, судами попередніх інстанцій повно і правильно встановлені обставини справи, але невірно застосовані норми матеріально права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій, з постановленням нового судового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області задовольнити.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2007 та постанову Господарського суду Хмельницької області від 07.06.2007 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.В. Муравйов