Постанова № 28840758, 05.09.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
2а/1770/3678/2011
Номер документу
28840758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Яковчук В.В.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" вересня 2012 р. Справа № 2а/1770/3678/2011

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Кузьменко Л.В.

Пасічник С.С.,

при секретарі Зеліковій О.В.,

за участю

від позивача: Хомюка В.Я., представника за довіреністю,

від відповідача: Остапенко Д.І., представника за довіреністю,

розглянувши апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" грудня 2011 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю" Лагуна-РА" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області про визнання нечинним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Рівненський окружний адміністративний суд постановою від 23 грудня 2011 року позов задовольнив. Визнав нечинним та скасував рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Рівненській області №171110-1600/32 від 21.07.2011 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лагуна-РА" фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700, 00 грн.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне дослідження судом обставин справи, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скаргу належить задовольнити, враховуючи таке.

Матеріали справи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лагуна-РА» звернулося з позовом до Регіонального управління Департаменту CAT ДПА України у Рівненській області про визнання нечинним та скасування рішення №171110-1600/32 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700, 00 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що підставою для застосування штрафу було порушення ТОВ «Лагуна-РА» частини 4 статті 11 Закону України «Про деражавне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995 року, та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, яке затверджене КМУ від 27.12.2010 року за №1251, що було встановлено за результатами перевірки від 11.07.2010 року згідно акта перевірки №177/01/33618822, «Нічного клубу «Лагуна», який розташований в місті Рівне, вулиця Соборна, будинок 191.

Зазначає, що описані в акті перевірки пачки тютюнових виробів були розкриті для здійснення продажу тютюнових виробів. При цьому, всі пачки тютюнових виробів були з вказаними марками. Підготовка для реалізації тютюнових виробі не можлива без пошкодження марок акцизного податку, після розкриття тютюнового виробу марка руйнується.

В ході розгляду справи судом апеляційної інстанції встановлено, що 07.07.2011р. працівниками Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Рівненській області відповідно до наказу від 07.07.2011р. №252к, направлення від 07.07.2011р. №181 проведено перевірку дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів господарської одиниці нічного клубу "Лагуна", який розташований за адресою: м.Рівне, вул.Соборна, 191, та належить ТзОВ "Лагуна-РА". За наслідками перевірки складено акт від 11.07.2011р. за реєстраційним №177/01/33618822.

21.07.2010 року начальником регіонального управління відділу Ліцензування РУ Департаменту CAT ДПА України у Рівненській області було прийняте рішення №171110-1600/32 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лагуна-PА» фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн. Підставою для застосування штрафу, було порушення ТОВ «Лагуна-РА», частини 4 статті 11 Закону України «Про деражавне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995 року, та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, яке затверджене КМУ від 27.12.2010 року за №1251, що було встановлено за результатами перевірки від 11.07.2010 року згідно акта перевірки №177/01/33618822 «Нічного клубу «Лагуна» який розташований в місті Рівне, вулиця Соборна, будинок 191.

Відповідальність за дане правопорушення передбачене абзацом 15 частини 2 ст.17 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995 року.

ТОВ «Лагуна-РА» здійснює торгівельну діяльність у «Нічному клубі «Лагуна» за адресою м. Рівне, вул. Соборна будинок 191., за видом діяльності громадське харчування, включаючи торгівлю тютюновими виробами, що підтверджується дозволом на розміщення об'єкта торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування №560, виданим Управлінням торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування виконавчого комітету Рівненської міської ради згідно з наказом від 03.06.2010р. №156.

Роздрібну торгівлю тютюновими виробами ТОВ «Лагуна-Pa» здійснює на підставі ліцензії серії АГ №383780 , виданої 08.12.2010р. Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області, строком дії з 09.12.2010р. по 08.12.2011р.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» N 329/95-ВР, 15.09.1995р. марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вироблених в Україні, відрізняються від марок для імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів дизайном та кольором відповідно до зразків, затверджених Кабінетом Міністрів України;

маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до п. 20 Положення Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.03р. №567, марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів.

Пунктом 21 Положення встановлено, що для прикріплення марок повинен використовуватися клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання. Аналогічна правова позиція викладена у Положенні про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів і Порядку реалізації або знищення конфіскованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженому Постановою КМУ N 1284, 24.10.1996р.

Згідно з абз. 15 частини 2 ст.17 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995 року до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

Частиною 4 статті 11 Закону №481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в країну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.226.5, п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.

Відповідно до пункту 226.3 статті 226 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 27.12.2010р. N1251 затвердив Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі по тексту - Положення №1251).

Пунктом 19 Положення №1251 передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.

Відповідно до п.20 Положення №1251 у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час розкривання товару.

Згідно з п.21 Положення №1251 для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у судовому засіданні були досліджені тютюнові вироби, вилучені протоколом огляду від 7 липня 2011 року, і марки акцизного збору на вказаних упаковках були пошкоджені, але не відсутні. Суд вказав, що відповідач не надав доказів підроблення марок акцизного збору або їх відсутності на вказаних упаковках тютюну.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції.

Так, з акта перевірки за № 177/01/33618822 (а. с. 31-35) вбачається, що перевіркою встановлено, що в реалізації знаходився тютюн для куріння кальяну без марок акцизного податку, кількість та ціна якого зазначена в додатку до акта перевірки.

Вказаний акт перевірки з додатком до нього підписаний директором ТОВ "Лагуна -РА" ОСОБА_1

Таким чином, уповноваженою особою суб"єкта господарювання підтверджується наявність виявленого порушення.

В акті відсутні будь-які застереження директора про те, що він не згоден з виявленими порушеннями.

Крім того, відсутність марок акцизного збору на тютюнових виробах підтверджується протоколом огляду нічного клубу "Лагуна", складеного 7 липня 2011 року оперуповноваженим СДСБЕЗ Рівненського МВ УМВС України в Рівненській області (а. с. 78-79).

Отже, факт виявленого порушення підтверджується належними та допустимими доказами.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно прийняв як належний речовий доказ тютюнові вироби, надані суду для огляду позивачем, та дійшов помилкового висновку, що саме ці тютюнові вироби були вилучені протоколом огляду від 7 липня 2011 року.

Так, як вбачається з постанови Рівненського міського суду від 13 жовтня 2011 року у справі № 3-4408/11 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, після розгляду справи вилучені згідно протоколу огляду від 7 липня 2011 року алкогольні напої та тютюнові вироби були повернуті ОСОБА_1 (а. с. 54).

Отже, до розгляду цієї справи тютюнові вироби знаходились у позивача.

За таких обставин не можна стверджувати, що оглянуті судом тютюнові вироби є ті самі, що були вилучені протоколом огляду від 7 липня 2011 року.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.

Постанову суду першої інстанції слід скасувати, як таку, що прийнята з невідповідністю висновків обставинам справи, та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,198,202,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" грудня 2011 р. скасувати. Прийняти нове рішення.

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Л.В. Кузьменко С.С. Пасічник

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю" Лагуна-РА" вул.Соборна, 191,Рівне,33001

3- відповідачу Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області вул.Черняка,6,м.Рівне,33000