ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Кондратюк В.І.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" січня 2013 р. Справа № 617/14437/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" листопада 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про перерахунок грошової компенсації за втрачене майно ,
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2012 року ОСОБА_4 звернулася до Овруцького районного суду Житомирської області з позовною заявою, в якій просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати на її користь 73208,28 грн. - суму індексації вартості зданого домоволодіння №1 по вул.Піщана в с.Заболоть Овруцького району Житомирської області. В обґрунтування позову посилалася на те, що вона на праві власності мала вказаний будинок, який здала на баланс сільської ради, перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту постановки на чергу вартість об'єктів житлового фонду індексувалась за коефіцієнтами 1,24 та 1,18, а тому сума компенсації має бути перерахована з урахуванням вказаних коефіцієнтів, але відповідач відмовляє їй у застосуванні вказаних індексів.
Постановою Овруцького районного суду від 05.11.2012 р. зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації донарахувати позивачу ОСОБА_4 компенсацію за втрачене нею домоволодіння №1 по вул.Піщаній у с. Заболоть Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнта індексації 1,24 та 1,18, визначивши її в сумі 73208,28 грн.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на незаконність постанови суду, просить її скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території майно в сумі 50033 грн., яка на час розгляду справи їй не виплачена.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача та наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції частково, виходячи з наступного.
Згідно приписів ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97 р. ( чинного на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Як вбачається з матеріалів справи, наказами Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 76 від 05.03.2007 року, №100 від 27.02.2008 року було проведено індексацію об'єктів житлового фонду відповідно з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007 року, 1,18 станом на 01.01.2008 року.
Згідно повідомлення УПСЗН Овруцької РДА № 07-04/2390 від 09.07.2012 року (а.с.5) індексація суми компенсації за втрачене на радіоактивній території майно, що належить позивачу не проводилася у зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 року не передбачено виплати компенсації з врахуванням індексації.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що при застосуванні до позивачки вимог Порядку, на який посилається відповідач, будуть порушені її права.
Приписами ст. 58 Конституції України зазначається, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки ОСОБА_4 перебуває на черзі для отримання компенсації з 23.04.07 року, не отримала її з вини державного органу, то суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що за період з часу постановки позивачки на чергу для отримання компенсації та до 28.11.2009 року підлягають до застосування приписи пункту 8 вищезазначеного Положення, в якому було передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Проте, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував, що згідно приписів п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.97 року № 755 (чинного на час перебування позивачки у черзі) індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації. Отже, саме до компетенції Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації належить проведення індексації сум, які підлягають виплаті позивачу.
З огляду на вищенаведене, постанову суду першої інстанції слід змінити, зазначивши про зобов'язання відповідача перерахувати належну позивачці компенсацію із врахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28.11.2009 року, згідно нормативних актів, прийнятих до цієї дати.
Доводи апеляційної скарги, що згідно приписів постанову Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 № 1243, якою затверджений Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, позивачка втратила право на суму компенсації з врахуванням індексації вартості об'єктів житлового фонду, не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права, оскільки основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно приписів ст.35 вказаного Закону та Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 № 755 позивач мала право на отримання грошової компенсації - відшкодування вартості жилого будинку в повному розмірі, за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Окрім цього, приписами п.3 ч.1 ст.13 цього Закону визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
За наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" листопада 2012 р. змінити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_5 компенсації вартості зданого домоволодіння № 1 по вул. Піщаній в с. Заболоть Овруцького району Житомирської області з врахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11100
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101