ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" січня 2013 р. Справа № 2а/1770/3474/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Котік Т.С.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Грищенко І.В. ,
за участю представників сторін
розглянувши апеляційну скаргу Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" жовтня 2012 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Племзавод" до Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області, Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області про стягнення податкової заборгованості ,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2012 року ТОВ "Племзавод" звернулося до суду з позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 403985 грн. В обґрунтування позову посилалося на те, що підприємством правомірно розраховано суми бюджетного відшкодування, які відображені по деклараціях з податку на додану вартість за жовтень 2009 року на суму 186608,00 грн., яка подана в листопаді 2009 року та за грудень 2009 року на суму 217 377,00 грн., яка подана у січні 2010 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Рівненській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Племзавод" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 403 985 грн.
Присуджено на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Племзавод" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 2 146 грн.
В апеляційній скарзі Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція, посилаючись на невідповідність судового рішення вимогам чинного законодавства, просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Розглянувши справу, колегія судді вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ "Племзавод" в листопаді 2009 року було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 року , з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування на відповідний розрахунковий рахунок в сумі 186608 грн.
21.01.2010 року Здолбунівською ОДПІ складено довідку № 28/23-34119126 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, в якій зазначено, що перевіркою показників залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування - не встановлено порушення, але за результатами перевірки неможливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року на суму 186608 грн., у зв'язку із тим, що станом на 21.01.2010 року не надійшли відповіді від органів ДПС, до яких були надіслані запити для підтвердження отриманих від платника податків відомостей.
В січні 2010 року ТОВ "Племзавод" було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2009 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування та завою про повернення суми бюджетного відшкодування на відповідний розрахунковий рахунок в сумі 217377 грн.
03.03.2010 року Здолбуніською ОДПІ складено довідку №222/23-34119126 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, в якій зазначено, що перевіркою показників залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування - не встановлено порушення, але за результатами перевірки неможливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за листопад 2009 року на суму 217377 грн., що пов'язано з тим, що станом на 03.03.2010 року не надійшли відповіді від органів ДПС, до яких були надіслані запити для підтвердження отриманих від платника податків відомостей.
Заявлені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень та грудень 2009 року були перевірені податковим органом в порядку п.п.7.7.5 п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
На підставі акту податкового органу від 21.12.2010 року №1451/23-34119126 було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000672340/0 від 27.12.2010 року, яким ТОВ "Племзавод" було зменшено бюджетне відшкодування за жовтень 2009 року в сумі 181442,50 грн., за грудень 2009 року на суму 217377 грн.
За наслідками адміністративного оскарження прийнято податкове повідомлення- рішення №0000672340/1 від 17.01.2011 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2011р. по справі №2а/1770/2494/2012, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2012 року податкове повідомлення-рішення №0000672340/1 від 17.01.2011 року визнано нечинним.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов до висновків, що Здолбунівська ОДПІ не виконала вимоги абз.2 п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України, чим порушила права ТОВ "Племзавод" на отримання суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Колегія погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.
Згідно приписів п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що податковий орган, в порушення вказаних приписів закону не подав до Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Окрім цього, податковим органом не встановлено порушення позивачем вимог діючого законодавства, яке б позбавляло його права на заявлення до відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість.
Суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що Закон України "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на момент права на бюджетне відшкодування) не ставив право на заявлення до бюджетного відшкодування податку на додану вартість та на отримання такого відшкодування на рахунок у банку в залежність від наявності матеріалів зустрічних перевірок щодо підтвердження сплати податку на додану вартість усіма попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару до виробника.
Приписами п. 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 17.01.2011 року №39 визначено, що на підставі висновку податкового органу та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Згідно приписів п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення у позивача права на бюджетне відшкодування) на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Приписами п.200.13. ст.200 Податкового кодексу України визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Тому, у податкового органу були відсутні підстави щодо не проведення бюджетного відшкодування позивачу.
Згідно приписів п.200.23. ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
З огляду на вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо задоволення позовних вимог.
Проте, в суді апеляційної інстанції встановлено, що не заперечується представником позивача, що 03.06.20111 року товариству було здійснене бюджетне відшкодування на суму 5165, 50 грн., а тому сума бюджетного відшкодування підлягає зменшенню на цю суму. У зв'язку з цим постанову суду першої інстанції слід змінити, зменшивши розмір бюджетного відшкодування.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права, а тому в решті постанова підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області задовольнити частково. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" жовтня 2012 р. змінити, зменшивши суму бюджетного відшкодування з 403985 грн. до 398819 грн. 50 коп. В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова
судді: (підпис) (підпис) Т.С. Котік Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "16" січня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Племзавод" вул.Дружби,88-А,с.Миротин,Здолбунівський район, Рівненська область,35721
3- відповідачу Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області вул.С.Петлюри, 13,м.Рівне,33028
4 - Здолбунівська об"єднана державна податкова інспекція Рівненської області вул.Приходька, 1-А,м.Здолбунів,Рівненська область,35705