Рішення № 28754034, 17.01.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
17.01.2013
Номер справи
24пд/5014/2990/2012
Номер документу
28754034
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.01.13 Справа № 24пд/5014/2990/2012

За позовом Прокурора м. Стаханова в інтересах держави в особі Ірмінської міської ради, м. Ірміно Луганської області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Стаханов Луганської області

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держкомзему у м. Cтаханов Луганської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.06 .2010

Суддя Рябцева О.В.

в присутності представників сторін:

від заявника - Трофименко П.В. - ст. прокурор відділу прокуратури Луганської області, посвідчення від 09.10.2012 № 008305;

від позивача - Юрченко Д.А. - нач. юридичного відділу, дов. від 08.01.2013 № 12, Чалкова С.М. - нач. відділу житлового господарства, комунальної власності виконавчого комітету Ірмінської міської ради, дов. від 08.01.2013 № 13;

від відповідача - ОСОБА_5 - предст. за дов. від 03.02.2012 № 342;

від третьої особи - не прибув.

в с т а н о в и в:

Прокурором заявлена вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.06.2010, державна реєстрація 31.08.2010 за № 041040700214, який укладено на підставі рішення 50-ї сесії Теплогірської міської ради 5 скликання від 17.05.2010, а саме:

- доповнити п. 4 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки починаючі з 01.01.2012 становить 400484 грн. 00 коп.";

- пункт 8 договору оренди доповнити: "Річна сума орендної плати з 01.01.2012 та подальші роки становить 32038 грн. 72 коп.";

- викласти пункт 12 розділу 1 "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу";

- пункт 22 доповнити реченням такого змісту: "Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу".

В обґрунтування позовних вимог заявник вказує, що рішенням 50-ї сесії Теплогорської міської ради 5 скликання від 17.05.2010 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 була передана в оренду строком на 5 років земельна ділянка загальною площею 0,4065 га для обслуговуванню комплексу по обробці зерна та виготовлення борошна за адресою: АДРЕСА_1. Між територіальною громадою в особі Теплогірської міської ради та приватним підприємцем фізичною особою ОСОБА_1 24.06.2010 укладено договір оренди землі, державна реєстрація від 31.08.2010 за № 041040700214.

Згідно п. 8 розділу "Орендна плата" вказаного договору річна сума орендної плати становить 7092 грн. 64 коп. У зв'язку з набуттям чинності Податковим кодексом України було змінено деякі положення щодо орендної плати за землю, а саме п. 288.5 ст. 288 кодексу встановлено, що розмір орендної плати за землю встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути менше трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.

Рішенням 7-ї сесії Ірмінської міської ради шостого скликання від 29.07.2011 № 7/10 була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Ірміно Луганської області станом на 01.01.2011 та введена в дію нормативна грошова оцінка земель, в зв`язку з чим до усіх землекористувачів, в тому числі до відповідача, повинна бути застосована нова нормативна грошова оцінка землі.

Листами від 01.08.2011 № 598 та від 01.12.2011 № 1017 позивач повідомив відповідача про необхідність надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. Листом від 21.09.2011 № 906 відповідач дав відповідь на лист позивача від 01.08.2011, в якому зазначив, що він не згоден з додатковою угодою та відмовляється від її підписання. Лист від 01.12.2011 отримано особисто, однак відповіді на нього від відповідача не надходило.

Листом від 25.06.2012 № 486 позивач відповідно до ст. 11 ГПК України направив відповідачу для ознайомлення та підписання додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 31.08.2010 за № 041040700215, вказані документи були отримані відповідачем особисто під підпис.

Пропозиція щодо внесення змін до договору залишена без задоволення, що стало підставою для звернення до суду на підставі ст. 651 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Відповідач відзивом, наданим у судовому засіданні 25.12.2012, проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на незаконність рішення Ірмінської міської ради від 29.07.2011 № 7/10 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Ірміно Луганської області (станом на 01.01.2011 року) та введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Ірміно Луганської області".

Третьою особою надані пояснення, суть яких зводиться до нормативного обґрунтування необхідності державної реєстрації як основної, так і додаткової угоди з орендних правовідносин.

Оцінивши надані докази і доводи сторін, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідач користується земельною ділянкою на підставі договору оренди землі від 24.06.2010, за умовами якого позивач на підставі рішення Теплогірської (нині Ірмінської) міської ради від 17.05.2010 № 50/9 надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування комплексу по обробці зерна та виготовлення борошна. Земельна ділянка площею 0,4065 га знаходиться по АДРЕСА_1, яке на підставі постанови Верховної Ради України від 08.07.2010 № 2474-VI перейменовано у м. Ірміно. Даним договором поновлено на 5 років з 11.05.2010 договір оренди землі від 25.11.2005. Договір зареєстровано Стахановським міським відділом Луганської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 31.08.2010 № 041040700214.

Пунктом 4 договору визначено, що нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 88658 грн. 00 коп.

Пунктом 8 договору, зокрема, передбачено, що річна сума орендної плати на 2010 рік становить 7092 грн. 64 коп.

За умовами пункту 12 договору у разі несвоєчасного внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення боргу або на день його сплати, в залежності від того, яка з величин таких ставок більше, за кожний дань прострочення.

У пункті 29 договору сторони домовились, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Рішенням Ірмінської міської ради від 29.07.2011 № 7/10 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Ірміно Луганської області (станом на 01.01.2011), яку введено в дію з 01.10.2011. Також даним рішенням зобов'язано орендарів земельних ділянок переглянути орендну плату за землю у зв'язку зі зміною ставки земельного податку шляхом укладання додаткових угод до договорів оренди землі.

Листами від 01.08.2011 № 598, від 01.12.2011 № 1017, від 25.06.2012 № 486 орендодавець звертався до орендаря з пропозиціями щодо укладання відповідної додаткової угоди. Зокрема, орендар пропонував внести зміни щодо нормативної грошової оцінки землі та річної орендної плати за землю з 01.10.2011.

Відповідач відмовився від укладання додаткової угоди, що стало підставою для звернення прокурора з цим позовом до суду.

Після порушення провадження у цій справі відповідач неодноразово звертався з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв'язку з оскарженням в порядку адміністративного судочинства рішення Ірмінської міської ради від 29.07.2011 № 7/10.

Судом встановлено, що ухвалою Стахановського міського суду від 19.12.2012 № 1231/8017/2012 адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про скасування вищевказаного рішення залишено без розгляду.

Відповідач оскаржив дану ухвалу до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. Оскільки на час вирішення спору господарським судом - тобто 17.01.2013, відсутні докази, що в провадженні адміністративного суду знаходиться відповідна справа, у господарського суду немає підстав для зупинення провадження у цій справі.

Господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Рішенням Ірмінської міської ради від 29.07.2011 № 7/10 затверджено нову нормативну грошову оцінку земель з 01.10.2011 і вирішено переглянути орендну плату за раніше укладеними договорами шляхом укладення додаткових угод до договорів оренди землі. Про вказане орендодавець неодноразово повідомляв орендаря, у тому числі направив проект відповідної угоди.

Згідно ст. 11 ГПК України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні умови сторони передбачили в п. 29 договору.

Законом України від 03.06.2008 № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до частин четвертої та п'ятої ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011, Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.п. 288.5-288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України).

Розмір земельного податку залежить від нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Нормативна грошова оцінка землі, розраховується відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 23.03.1995 № 213 (зі змінами та доповненнями) та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11.

З наведеного вбачається, що орендна плата за землю є регульованою і розраховується у встановленому законом порядку, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010 у справі № 27/15-10, які згідно ст. 11128 ГПК України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.

Вимога про внесення змін до договору щодо відповідальності за несвоєчасне внесення орендної плати за землю відповідає положенням п. 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України, якою передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Що стосується вимоги про доповнення пункту 22 договору, то вона відповідає ст. 8-1 Закону України "Про оренду землі", якою визначено, що право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу, крім передбачених частиною другою цієї статті випадків.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги заявника щодо внесення змін та доповнень до договору оренди землі.

Втім, вимоги про внесення змін до п. 8 та п. 12 договору щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки і річної орендної плати з 01.01.2012 є необґрунтованими. Згідно ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Суд вважає, що оскільки сторони не дійшли згоди відповідно до ст. 631 ЦК України про застосування договору до відносин між ними, які виникли до його укладення, у суду відсутні правові підстави для врегулювання цього питання за минулий період. А відтак, спірні правовідносини можуть бути врегульовані з моменту набрання рішенням законної сили.

За таких обставин, позовні вимоги задовольняються частково, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір в сумі 1073 грн. 00 коп. стягується з відповідача в доход Державного бюджету України, оскільки органи прокуратури відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнені від сплати судового збору.

У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1.Позовні вимоги задоволити частково.

2.Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 24.06.2010, державна реєстрація 31.08.2010 за № 041040700214, який укладено між Теплогірською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 на підставі рішення 50-ї сесії Теплогірської міської ради 5 скликання від 17.05.2010, а саме:

- доповнити п. 4 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки починаючі з дня набрання чинності судовим рішенням становить 400484 грн. 00 коп.";

- пункт 8 договору оренди доповнити: "Річна сума орендної плати з дня набрання чинності судовим рішенням та подальші роки становить 32038 грн. 72 коп.";

- викласти пункт 12 розділу 1 "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу";

- пункт 22 доповнити реченням такого змісту: "Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу".

3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в доход Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, банк отримувача - ГУДКСУ у Луганській області, отримувач - УДКСУ у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО - 37991503, код класифікації доходів 22030001 судовий збір в сумі 1073 грн. 00 коп., видати наказ Стахановській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби після набрання рішенням законної сили.

5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

6.Повне рішення складено і підписано - 22.01.2013.

Суддя О.В.Рябцева