справа №2а-114/13
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2013 року Ленінський районний суд міста Луганська у складі:
Головуючого –судді Золотарьова О.Ю.
при секретарі –Красновській М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську справу адміністративної юрисдикції за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-Інвест»до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про скасування довідки, визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, який згодом уточнив, посилаючись на ту обставину, що між ним та Луганською міською радою в особі Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів був укладений договір оренди землі від 13 липня 2011 року щодо ділянки загальною площею 9,2812 га за адресою: м. Луганськ, вул. Совєтська, 20 б, під будівництво та розміщення споруд громадського торгівельного та бізнес центрів.
02.10.2012 року позивачем отримано від відповідача довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2012 рік, згідно якої на період з 14.07.2012 року по 14.07.2060 року відповідачем встановлена нормативна грошова оцінка землі у розмірі 5345403,25 грн. за 1 га з урахуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки у розмірі 2,5.
Позивач вважає, що застосування вказаного функціонального коефіцієнту для проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки в наданих для розрахунку орендної плати даних безпідставне, що змусило позивача звернутись з позовом до суду.
Посилаючись на положення Закону України "Про оренду землі", Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, позивач в уточненому позові просив суд визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «Амстор - інвест»Довідки для розрахунку орендної плати на 2012 рік від 27.09.2012 № 5367, згідно з якою застосований коефіцієнт функціонального використання 2,5 для земельної ділянки площею 9,2812 га, за адресою: м. Луганськ, вул. Советская, 20-6, та скасувати Довідку для розрахунку орендної плати на 2012 рік від 27.09.2012 № 5367. Зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів встановити з 14.07.2012 року при розрахунку орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м. Луганськ, вул. Советская, 20-6, яка була передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Амстор - інвест»відповідно до Договору оренди землі від 13.07.2011, державна реєстрація від 14.07.2012 року за № 44010004000335 під будівництво та розміщення споруд громадсько - торгівельного та бізнес центрів, коефіцієнт функціонального використання - 0,5 «інші землі - землі, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво», до прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, у встановленому законодавством порядку, про що на відповідний рік видавати відповідні Довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку розміру орендної плати на зазначену земельну ділянку, стягнути з відповідача судовий збір.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та просила уточнений позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити, надала письмові заперечення проти позову, які підтримала в поясненнях, наданих в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що на підставі рішення Луганської міської ради від 24.02.2011 №6/69 Позивачу в оренду терміном на 49 років надана земельна ділянка за адресою: м. Луганськ, вул. Советская, 20-6 площею 9,2812 га під будівництво та розміщення будівель та споруд (а.с. 7-8).
Між Луганською міською радою та позивачем було укладено договір оренди землі від 13.07.2011, державна реєстрація від 14.07.2011 № 441010004000335 (а.с. 9-18, 19).
Позивачу в оренду за вказаним договором оренди землі було передано земельну ділянку площею 9,2812 га під будівництво та розміщення будівель та споруд громадсько-торгівельного та бізнес центрів. Цільове призначення земельної ділянки –землі житлової та громадської забудови (п. 17, 18 договору).
Стаття 19 ЗК визначає вичерпний перелік категорій земель, а саме: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Таким чином, вбачається, що Луганська міська Рада, відповідно до ст. 12 ЗК України, передала за договором оренди позивачу в оренду земельні ділянки житлової та громадської забудови.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.11 року Закон України «Про плату за землю»припинив свою дію, а питання внесення плати за користування землею врегульовано розділом ХІІ Податкового кодексу «Плата за землю».
Статтею 288 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Частиною 1 та 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11.
Відповідно до п. 3.5 зазначеного Порядку, коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою. Відповідно до таблиці 1.1 Порядку землі змішаного використання розраховуються.
Згідно з положенням про Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, затвердженого розпорядженням Луганського міського голови від 28.08.2007 року № 179, відповідач здійснює контроль за дотриманням зобов'язань щодо платежів за землю, веде розрахунки за користування земельними ділянками, проте до управління не входить повноваження щодо розрахунку функціонального використання земель.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про землеустрій»інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Статтею 26 Закону України «Про землеустрій»передбачено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Відповідач не є стороною по договору оренди землі. До повноважень управління не входить проведення інвентаризації або виступати замовником інвентаризації земель.
Пунктом 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно Порядку, віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, яку затверджено Наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року № 377, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної влади.
Позивач є зареєстрованим товариство з обмеженою відповідальністю, код ЄДР ПОУ 33549267 (а.с. 21).
Відповідно до п. 4 договору оренди землі від 13.07.2011 року на момент укладання цього договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 9922513,92 грн.
Згідно довідки нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без врахування коефіцієнту функціонального використання) становить 5345403,25 грн. Вказані суми розраховані з урахуванням функціонального коефіцієнту 2.5, що вбачається із підрахунків (а.с. 15, 91).
Договором оренди визначено умову про зміну коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки. Тобто, зміна коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки є умовою договору оренди землі. В матеріалах справи відсутні відомості щодо внесення змін до зазначеного договору. Будь-які докази щодо зміни вказаного коефіцієнту функціонального використання орендодавцем в матеріалах справи відсутні і, оскільки відповідач не був стороною договірних правовідносин, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-Інвест»- відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 10-ти денний строк з дня проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: суддя О.Ю.Золотарьов