ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" грудня 2012 р. м. Київ К-23557/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес»
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року
у справі № 2а-6088/09/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес»
до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес»(далі -позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області (далі -відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Яворівському районі Львівської області № 0002312320/0 від 15 грудня 2008 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року в позові відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ТОВ «Видавнича група «Експрес», посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у Яворівському районі Львівської області провела планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Видавнича група «Експрес»з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 01 жовтня 2006 року по 30 червня 2008 року, за результатами якої був складений акт № 1667/23-2/22393603 від 04 грудня 2008 року.
В акті перевірки було встановлено порушення позивачем вимог пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток за 4 квартал 2006 року на суму 280688,00 грн.
Зокрема, перевіркою було встановлено неправомірне застосування позивачем пільги з податку на прибуток за 4 квартал 2006 року у сумі 280688,00 грн., підставою для застосування якої у додатку К5 до декларації з податку на прибуток підприємства за 4 квартал 2006 року ТОВ «Видавнича група «Експрес»вказало постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14 лютого 2006 року у справі № 1/408-20/137 та Закон України «Про спеціальну економічну зону «Яворів»№ 402-ХІV від 15 січня 1999 року, оскільки пунктом 23 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»від 25 березня 2005 року № 2505-IV частину 2 статті 1 та статті 2 і 9 Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів»було виключено, а згідно пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»від 25 березня 2005 року № 2505-IV Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування у зв'язку із створенням спеціальної економічної зони «Яворів»визнано таким, що втратив чинність, у зв'язку з чим податкове зобов'язання з податку на прибуток ТОВ «Видавнича група «Експрес»за 4 квартал 2006 року повинно становити 280688,00 грн. (1122753,00 грн. * 25%), а прибуток, що підлягає оподаткування, повинен становити 1122753,00 грн. та відображатися по рядку 11 декларації з податку на прибуток підприємства.
15 грудня 2008 року ДПІ у Яворівському районі Львівської області на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення № 0002312320/0, яким згідно з підпунктом «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила ТОВ «Видавнича група «Експрес»суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток у розмірі 421032,00 грн., з яких 280688,00 грн. -за основним платежем, 140344,00 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»від 25 березня 2005 року № 2505-IV позивач повинен сплачувати податок на прибуток на загальних підставах, передбачених Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Згідно положень частин 1, 3 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) бюджет -план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Зі змісту пункту 3 частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) випливає, що нормативно-правовим актом, що регулює бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, закон про Державний бюджет України.
За приписами пункту 19 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) доходи бюджету -усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).
Отже, Закон про Державний бюджет України регулює бюджетні відносини, зокрема, в сфері наповнення бюджету через механізми справляння податків. Отже, дія зазначеного закону поширюється, у тому числі, і на податкові правовідносини, оскільки одним із джерел формування доходної частини Державного бюджету України є податки, які справляються за встановленими ставками. Закон про Державний бюджет України передбачає розмір кожної доходної статті бюджету, зокрема, шляхом визначення податкових ставок, зупинення дії податкових зобов'язань для визначеного кола суб'єктів і звільнення окремих суб'єктів господарювання від сплати певних видів податків.
Таким чином, закон про Державний бюджет України встановлює, зокрема, основи регулювання податкових відносин в частині спрямування податків до Державного бюджету України як елементу його доходної частини, а отже, цим Законом може зупинятися дія окремих положень податкових законів, вводитися та скасовуватися податкові пільги та інше.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»від 25 березня 2005 року № 2505-IV, який набрав чинності 31 березня 2005 року, було виключено положення частини 2 статті 1 та статті 2 і 9 Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів», а Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування у зв'язку із створенням спеціальної економічної зони «Яворів»визнано таким, що втратив чинність.
Виходячи з аналізу наведених вище правових норма, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»від 25 березня 2005 року № 2505-IV позивач повинен сплачувати податок на прибуток на загальних підставах, передбачених Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», з огляду на що визначення позивачу податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення є правомірним.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ТОВ «Видавнича група «Експрес» підлягає залишенню без задоволення, а постанова Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 222, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес»залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна