Постанова № 2854850, 03.10.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2008
Номер справи
2-а-6927/08
Номер документу
2854850
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-6927/08

                                                                                   

П  О  С  Т  А  Н  О  В  А

Іменем України

   м. Харків                                                                                                                  03 жовтня 2008 року                                                                                       

            Харківський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді  -               Тацій Л. В.

при секретарі           -               Андрієць М.О.

 

за участю:

представника позивача –  Шебаніц Н.М., діє за дорученням № 06 ю-11/181 від 23.01.08

представників відповідача – Грицак Н.А., діє за дорученням від 01.10.08

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом  Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Спільного підприємства «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю  про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського оружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з Спільного підприємства «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році у сумі 40905,91 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. Згідно форми звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Спільного підприємства «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю у 2007 році становила 143 особи. Відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив для працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача складає 6 робочих місць. Відповідачем не виконано норматив в 6 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів, 2 робочих місця залишились вакантними. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача за 2007 рік становить 19841,96 грн. Таким, чином, сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році становить 39683,92 грн.  На момент звернення до суду відповідачем адміністративно-фінансові санкції не сплачені. Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008 становить 1221,99 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 40905,91 грн.  

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення (а.с. 28), в яких посилався на наступне. Відповідачем у 2007 році до Куп’янського міськрайонного центру зайнятості подавалась звітність про наявність вакансій робочих місць для інвалідів, обов’язку відповідача самочинно здійснювати пошук та подальше працевлаштування інвалідів в Спільному підприємстві «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю, жодним нормативно-правовим актом не передбачено. 

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року для  підприємств,  установ,  організацій, у тому числі  підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних  осіб,  які  використовують найману працю, установлюється норматив  робочих  місць  для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох    відсотків    середньооблікової   чисельності   штатних працівників  облікового  складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.  

            Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, яка діє на цей час в редакції Закону України від 06.10.2005 року № 2960-IV, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

            Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (а.с. 4) встановлено, що на підприємстві відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників за 2007 рік становила 143 особи, норматив для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на 2007 рік встановлено у кількості 6 осіб, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2007 році склала 4 особи, фонд оплати праці штатних працівників в 2007 році склав 2837,40 тис. грн., середньорічна заробітна плата на підприємстві в 2007 році складала 19841,96 грн.(а.с. 5), сума адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2007 рік відповідачем не зазначена (а.с. 5).

            Згідно з розрахунком позивача, сума адміністративно-господарських санкцій складає 39683,92 грн., нарахована пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій в сумі 1221,99 грн. (а.с. 5).

             Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.

            Працевлаштування – це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення. 

Відповідно до ч. 3 ст. 18  Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи,  організації, фізичні особи, які використовують  найману працю,  зобов'язані виділяти та створювати робочі  місця  для  працевлаштування інвалідів,  у   тому   числі спеціальні   робочі  місця,  створювати  для  них  умови  праці  з урахуванням індивідуальних програм  реабілітації  і  забезпечувати інші    соціально-економічні    гарантії,    передбачені    чинним законодавством,  надавати державній службі зайнятості  інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів,  і звітувати Фонду   соціального   захисту   інвалідів   про   зайнятість    та працевлаштування  інвалідів  у  порядку,  встановленому  Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до листа від 26.06.2008 року за № 2301 Куп’янського міськрайонного центру зайнятості, відповідач протягом 2007 року не подавав звіт за формою З-НП до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості про наявність у нього вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів (а.с. 20).

Посилання представника відповідача про працевлаштування на підприємстві необхідної кількості інвалідів суд не бере за уваги за наступне.

Судом встановлено, що визначення показника середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, здійснюється відповідно до Інструкції із статистики кількості працівників, затвердженої  Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005  N286. Згідно вказаної інструкції п. 3.2.5. середньооблікова кількість штатних працівників за період з  початку  року  (у  тому  числі  за  квартал,   півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється     шляхом підсумовування середньооблікової кількості  штатних  працівників  за  всі  місяці роботи  підприємства,  що  минули  за  період  з  початку  року до звітного місяця включно,  та ділення одержаної суми  на  кількість місяців у цьому періоді. Пунктом 3.2.1 вказаної інструкції передбачено, що  середньооблікова   кількість  штатних  працівників  за місяць  обчислюється  шляхом  підсумовування   кількості   штатних працівників  облікового складу за кожний календарний день звітного місяця,  тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні,  святкові та неробочі дні,  і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Відповідно до п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми N10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.02.2007 N42 дані щодо середньооблікової    кількості   штатних працівників  облікового  складу  (рядок   01),   середньооблікової кількості   штатних   працівників,   яким  відповідно  до  чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02 ),  та  кількості інвалідів,  які  повинні  працювати  на робочих місцях (рядок 03), відображаються в  цілих  одиницях.

Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення). Враховуючи вкладене, суд приходить до висновку, що до середньооблікової кількості штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, включаються особи, які пропрацювали на підприємстві шість та більше місяців за рік.

Відповідно до поданого звіту про прийнятих працівників (а.с. 35), на підприємстві 20.11.2007 року були працевлаштовані особи, що є інвалідами. Як вбачається з матеріалів справи, Верченко Т.В. пропрацювала у 2007 році менше 6 місяців.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито жодних заходів для виконання нормативу робочих місць, для працевлаштування інвалідів.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України  «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України  «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»   порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивачем було нараховано пеню в розмірі 1221,99 грн.

Суму адміністративно-господарських санкцій та пені відповідачем сплачено не було.  

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної  захищеності інвалідів в Україні" від 31.01.07, ст. 169 ЦПК України,  ст.ст. 9, 71, 94, 110, 111, 121, 122, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162,  ст.ст. 163, 167, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1.   Адміністративний позов Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Спільного підприємства «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю  про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити в повному обсязі.

            2. Стягнути з Спільного підприємства «УКРАИНСКАЯ ВОСТОЧНАЯ РЫБНАЯ КОМПАНИЯ» товариство з обмеженою відповідальністю  (ідентифікаційний код 30665859, місцезнаходження – вул. Дзержинського, 55,  м. Куп’янськ, Харківська обл., 63700) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (місцезнаходження -  Держпром, 1 під’їзд, 1 поверх, м. Харків, 61022) адміністративно-господарські санкції за  незаняті робочі місця, призначені для працевлаштування  інвалідів  у  2007  році,  у  сумі  39683,92  (тридцять дев’ять тисяч шістсот вісімдесят три грн. 92 коп.) грн., пеню за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі  1221,99 (одна тисяча двісті двадцять одна грн. 99 коп.) грн.

3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 08 жовтня 2008 року.

           

Суддя                                                                                                             Л.В. Тацій