Ухвала суду № 28524478, 25.05.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2011
Номер справи
2а-379/11
Номер документу
28524478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

УХВАЛА

іменем України

"25" травня 2011 р. Справа № 2а-379/11

номер рядка статистичного звіту 10.3

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Кузьменко Л.В.

Пасічник С.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "28" січня 2011 р. у справі № 2а-379/11 за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості по невиплаченій у повному обсязі разової грошової допомоги ,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 28.01.2011 року позов задоволено.

Визнано поважною причину пропуску строку звернення ОСОБА_3 до суду з зазначеним позовом та поновити цей строк.

Визнано неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як інваліду війни 1 групи, за 2009- 2010 роки, у розмірі меншому ніж це визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в редакції згідно із Законом N 367-ХІУ від 25.12.98 року .

Стягнуто з відповідача - Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 різницю недоплаченої йому щорічної разової грошової допомоги, як інваліду війни 1 групи, за 2009 рік у сумі 4900 грн., за 2010 рік у сумі 6460 грн., усього у сумі 11360 грн.

Стягнуто з Житомирського обласного центу по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь Держави Україна судовий збір в сумі 117 грн. 00 коп.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову, визнати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат неналежним відповідачем та в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю, вважаючи, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

10.12.2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду із даним позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. У своїй заяві позивач вказав, що є інвалідом війни 1 групи, через що відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право отримувати щорічно до 5 травня разову грошову допомогу у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Проте, відповідач у 2009-2010 роках виплатив йому зазначену допомогу у меншому розмірі.

Позивач просить також поновити йому строк звернення до суду у зв'язку з тим, що раніше він звертався з аналогічним позовом до цього суду по справі 2-4321/10, провадження по якій було закрито згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.09.2010 року № 19-рп/2010 позбавивши його можливості вирішити спор з суб'єктом владних повноважень по суті.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не заперечує проти того, що позивач є ветераном війни- інвалідом війни 1 групи.

Інвалідам війни 1 групи, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22.10.1993 року щороку до 5 травня виплачується грошова допомога в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Тому застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення ч. З ст. 28 Закону № 1058-ІУ, на думку апеляційного суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Нарахування та здійснення соціальних виплат нарахування і виплата щорічної грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня ( и.3.1 Типового положення - надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави) а також згідно п. 3.3. положення здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат віднесена до компетенції Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.06р. №147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.06.06р. №683/12557.

Тому, на думку колегії суддів, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є належним відповідачем (помилковими є доводи скарги про протилежне) і невід'ємною частиною системи соціального захисту населення, якому як уповноваженій державній установі затверджено кошторис доходів та видатків за бюджетною програмою «Щорічна грошова допомога ветеранам війни» ( КПКВ 2501150) і обслуговується в Державному казначействі м. Житомир (реєстраційний рахунок 35219001003193 ЄДРПОУ 20405992 ).

Згідно з Наказом Держказначейства України від 05.10.2001 року № 175 від 09.08.2004 року № 136 стягнення коштів за рішенням суду можливо тільки з реєстраційних рахунків установ і організацій .

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Всупереч вимогам ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції згідно із Законом N 367-ХІУ від 25.12.98 року, належна позивачу разова щорічна грошова допомога, як інваліду війни 1 групи у 2009-2010 роках, протиправно, виплачувалась в розмірі меншому восьми мінімальних пенсій за віком Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Виходячи зі змісту Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» розмір мінімальної пенсії за віком до 5 травня 2009 року складав 544 грн.

У 2009 році позивачу було виплачено 540,00 грн. грошової допомоги, як інваліду війни 1 групи згідно Постанови КМУ «Про розмір разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році» від 18 березня 2009 р. N 211.

У 2010 році розмір мінімальної пенсії за віком на час виплати грошової допомоги позивачу до 5 травня 2010 року складав 706 грн. відповідно до Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20 жовтня 2009 року N 1646-УІ, "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

В 2010 році позивачу було виплачено 600,00 грн. як інваліду війни 1 групи згідно Постанови КМУ «Про розмір разової грошової допомоги, що виплачується в 2010 році» віл 7 квітня 2010 р. N299.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, ЖОНу України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, що при визначенні розміру щорічної допомоги ветерану війни до 5 травня застосуванню підлягають ст.ст. 2. 12-16 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції згідно із Законом N 367-ХІУ від 25.12.98 року, а не постанови Кабінету Міністрів України Про розміри разової' грошової допомоги, що виплачується в 2009 році та 2010 році, які істотно звужують обсяг встановлених позивачу Законом прав.

З огляду на викладене, розмір недоплаченої позивачу до 5 травня разової щорічної грошової допомоги як інваліду війни 1 групи становить:

у 2009 році становить 544 грн. х 10 - 540 грн. = 5440 - 540 = 4900 грн., у 2010 році становить 706 грн. х 10 - 600 грн. =7060- 600 = 6460 грн. Безпідставними є посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни у належних розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтями 17, 46, 48 Конституції України, ст.ст. 1-2, 12-16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції згідно із Законом \ 367-ХІУ від 25.12.98 року згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини справа "Кечко проти України", (заява N 63134/00 ), пп. 9-11, рішення від 8 листопада 2005 року.

Враховуючи, що відповідач - Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат добровільно нараховувати та сплачувати позивачу різницю недоплаченої щорічної грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня, як інваліду війни 1 групи за 2009- 2010 роки добровільно не бажає, чим порушив його гарантоване ст.ст. 17, 22, 46, 48 право на достатній життєвий рівень, то заборгованість підлягає безумовному стягненню з відповідача на користь ОСОБА_3

Апеляційним судом встановлено, що позивач у встановлений законом термін звернувся до суду з зазначеними позовними вимогами, однак внаслідок змін у процесуальному законодавстві його позов не був розглянутий судом. Таким чином, вищезазначені обставини свідчать про те, що позивач пропустив строк звернення до суду з поважної причини.

За таких обставин суд першої інстанції правомірно поновив строк звернення до суду.

Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому її слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "28" січня 2011 р. - без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Л.В. Кузьменко

С.С. Пасічник

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10025