донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
19.12.2012 р. справа №5009/2944/12
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: суддів:Склярук О.І. Богатиря К.В., Дучал Н.М.за участю: прокурора:Русланова Г.М. - посвідчення №004307представників сторін: від позивача:Зубар О.А. довіреність №01-38/01771 від 12.07.2012р.від відповідача:Борисенков В.С. довіреність №14-08/1 від 14.08.2012р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скаргиЗаступника прокурора міста Запоріжжя, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м.Запоріжжя та Запорізької міської ради, м. Запоріжжяна рішення господарського суду Запорізької областівід04.10.2012р. (повний текст рішення складено та підписано 11.10.2012р.)по справі№5009/2944/12 (суддя: Попова І.А.)за позовом:Першого заступника прокурора міста Запоріжжя, м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м.Запоріжжядо відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Джерк-ЛТД", м.Запоріжжяпрозміну п.9 договору оренди землі зареєстрованого 20.12.2006р. за №040626101132
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора міста Запоріжжя, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Джерк-ЛТД", м.Запоріжжя про зміну п.9 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Джерк-ЛТД", який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.12.2006р. №040626101132. Просив п.9 договору викласти в наступній редакції: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 93 473 грн 89 коп, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року
Рішенням господарського суду Запорізької області по справі №5009/2944/12 від 04.10.2012р., повний текст якого підписаний 11.10.2012р. (суддя: Попова І.А.) в задоволені позовних вимог відмовлено.
Рішення обґрунтовано тим, що заявлені позовні вимоги є недоведеними, оскільки розмір орендної плати має бути розрахований виходячи з даних, які містить витяг з технічної документації, тому додане прокурором технічне завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки суд не вважає належним доказом підтвердження розрахунку розміру орендної плати.
Не погодившись з прийнятим рішенням Заступник прокурора міста Запоріжжя, м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Запорізької області по справі №5009/2944/12 від 04.10.2012р., в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заявник апеляційної скарги вважає, що рішення судом першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Апеляційна скарга обґрунтована рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011р. №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", відповідно до якого визначений коефіцієнт, згідно якого визначається розмір орендної плати за земельні ділянки. Крім того прокурор вважає, що судом не з'ясовано причин виникнення розбіжностей у поданому прокурором технічному завданні на розрахунок нормативної грошової оцінки та поданому відповідачем Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2012р. було порушено апеляційне провадження по справі №5009/2944/12 та призначений розгляд справи на 28.11.2012р.
Запорізька міська рада, м. Запоріжжя, також, не погодилася з прийнятим рішенням та звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила рішення господарського суду Запорізької області від 04.10.2012р. по справі №5009/2944/12 скасувати та прийняте нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Заявник апеляційної скарги вважає, що господарським судом Запорізької області не в повній мірі з'ясовано обставини, які мають значення для вирішення справи, висновки, викладені в рішенні суду, не відповідають фактичним обставинам справи, крім того, судом невірно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2012р. апеляційна скарга Запорізької міської ради, м. Запоріжжя була приєднана до апеляційного провадження по справі №5009/2944/12, порушеного за апеляційною скаргою Заступника прокурора міста Запоріжжя, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя.
28.11.2012р. ухвалою Донецького апеляційного господарського суду розгляд апеляційної скарги по справі було відкладено на 19.12.2012р., з метою з'ясування фактичних обставин справи. Також, Донецьким апеляційним господарським судом зроблено відповідний запит на адресу Управління держкомзему у м. Запоріжжя.
В судовому засіданні, яке відбулося 19.12.2012р. представник Запорізької міської ради, на виконання вимог ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 28.11.2012р., надав суду оригінал Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2066.00 м2 кадастровий номер: 2310100000:03:031:0025, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 7а. Відповідно до вищевказаного витягу №461/200/02-24 від 11.12.2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3115796.58 (три мільйона сто п'ятнадцять тисяч сімсот дев'яносто шість гривень п'ятдесят вісім копійок).
Представник відповідача у судовому засіданні надав додаток до відзиву та зазначив, що витяг наданий Запорізькою міською радою є незаконним.
Прокурор та представник позивача заперечували проти доводів відповідача.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правільність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процессуального права, судова колегія встановила.
20.12.2006р. між Запорізькою міською радою (Орендодавцем, позивачем по справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Джерк-ЛТД" (Орендарем, відповідачем по справі) було укладено договір оренди землі за умовами якого позивач відповідно до рішення Запорізької міської ради №55/64 від 25.01.2006 р. та № 32/253 від 28.07.2006 р. надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,2066 га для розташування торговельного комплексу, яка знаходиться в м. Запоріжжя, по вул. Чумаченка, 7-а, строком на 10 років. Вказаний договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 20.12.2006 р. №040626101132. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 927923 грн. 24 коп. (в цінах 2006 року).
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 9279 грн. 23 коп. за календарний рік в цінах 2006 року.
Згідно з п.10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33210812600005 в управлінні Держказначейства у Комунарському районі міста Запоріжжя Головного управління держказначейства України в Запорізькі області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677119, код 13050200 (п.11 договору).
Як встановлено місцевим судом, в пункті 12 договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;
- в інших випадках, передбачених законом.
Запорізька міська рада прийняла рішення №79 від 03.03.2008р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. (а.с.71).
Рішенням № 16 від 27.07.2011 р. Запорізької міської ради затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м.Запоріжжя (за виключенням певних пунктів) розповсюджується коефіцієнт "3".
У зв'язку з чим, 28.09.2011р. Запорізька міська рада направила на адресу відповідача лист №01-32/3226 з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.12.2006 року, а саме до п. 9 договору щодо встановлення орендної плати в розмірі 93473 грн.89 коп., що складає трикратний розмір земельного податку, за календарний рік в цінах 2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а. с. 17).
З матеріалів справи вбачається, що сторони не досягли взаємної згоди щодо внесення змін до договору, у зв'язку з чим було подано позовну заяву.
Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Запорізької області по справі №5009/2944/12 від 04.10.2012р. в задоволені позовних вимог відмовлено.
Перевіривши матеріали справи судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
За приписами ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно ст.23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008року затверджено базову вартість 1м2 землі у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008року.
Законами України N 2505-IV від 25.03.2005 р., № 309-У1 від 03.06.2008р. та № 2756-VI від 02.12.2010р. були внесені зміни до статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме: розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. п. 288.5, 288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом .
Відповідно до п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки , за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Таким чином, розмір річної орендної плати не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з матеріалами справи, рішенням позачергової сесії 6 скликання Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя (за виключенням певних пунктів) розповсюджується коефіцієнт "3", визнано такими, що втратили чинність, рішення міської ради від 27.12.2006р. №14, від 18.01.2008 р. №9 "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006р. № 14".
Відповідно до статтей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Пунктами 12 та 32 договору та Законом України "Про оренду землі" передбачені випадки зміни розміру орендної плати, зокрема зміна розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів у тому числі в наслідок інфляції, в інших випадках передбачених законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди встановлена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, визначеною умовами договору.
Як стверджує прокурор та позивач, земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду із позовом складає відповідно даних технічного завдання Держкомзему 3115796грн. 58коп. Вказана земельна ділянка передана відповідачу в орендне користування для розташування торговельного комплексу.
Відповідачем під час розгляду справи в місцевому господарського суді надано Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель, (виконавець Лазунько) з якого вбачається, що нормативна оцінка земель становить 2816205,92грн.
Господарським судом Запорізької області не було з'ясовано причин виникнення розбіжностей між Технічним завданням на розрахунок нормативної грошової оцінки та Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель, хоча зазначені документи були надані Управлінням держкомзему у м. Запоріжжя.
З огляду на наведене, судовою колегією було зроблено запит на адресу Управління держкомзему у м. Запоріжжя про витребування Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2066.00 м2 кадастровий номер: 2310100000:03:031:0025, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 7а.
Представником позивача під час розгляду справи було надано оригінал Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2066.00 м2 кадастровий номер: 2310100000:03:031:0025, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, 7а. Відповідно до вищевказаного витягу №461/200/02-24 від 11.12.2012р. нормативна оцінка земельної ділянки становить 3115796.58 грн. Зазначений витяг також підготувала Лазунько.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна із сторін повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач не надав суду жодного документа, який підтверджував би, що Витяг, наданий на вимогу суду, є неправильним.
Проте, прокурор до апеляційної скарги надав, зокрема, письмові пояснення Лазунько Марії Володимирівни, головного спеціалісту відділу Державного земельного кадастру Управління Держкомзему у м. Запоріжжя, яка підготовлювала як Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий на вимогу Донецького апеляційного господарського суду, так і Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, який було надано відповідачем під час розгляду спору місцевим господарським судом. У зазначених поясненнях вона повідомила, що розбіжність виникла у зв'язку з розбіжністю сукупних локальних коефіцієнтів, а саме через те, що у технічному завданні, наданому міській раді враховано всі фактори технічної інфраструктури (теплопостачання, газопостачання, водопостачання, каналізація та тверде покриття), а сукупний локальний коефіцієнт 1,04 склався у зв'язку з наявністю фактора «зона пішохідної дост. до парків, зелених зон, пляжів» У витягу про нормативно-грошову оцінку землі, наданому ТОВ «Джерк ЛТД»не було враховано один із факторів технічної інфраструктури, а саме: централізоване теплопостачання, газопостачання, водопостачання, каналізація та тверде покриття, через що, сукупний локальний коефіцієнт склав 0,94, а розмір нормативної грошової оцінки землі вийшов меншим за розрахунок, проведений у технічному завданні, наданому міській раді.
До апеляційної скарги, також було додано листа Управління Держкомзему у м.Запоріжжя (19.10.2012 № 438/200/02-20) на адресу Заступника прокурора м. Запоріжжя, яким підтверджується, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає саме 3115796, 58 грн.
Судова колегія також зазначає, що укладаючи спірний договір оренди, сторони погодилися щодо зміни орендної плати у певних випадках, зокрема зміни підвищення цін.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і її гранічний розмір змінився, а тому посилання відповідача щодо необхідності прийняття окремого рішення Запорізькою міською радою щодо внесення змін до раніше укладених договорів оренди земельних ділянок є безпідставним.
За таких обставин, позовні вимоги про внесення змін до п.9 договору оренди землі (зареєстрований 20.12.2006р. за № 040626101132) підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ст.104 ГПК України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Місцевий господарський суд під час розгляду справи не з'ясував дійсну нормативну грошову оцінку земельної ділянки та підстави виникнення розбіжностей між розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку зазначив позивач та розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була зазначена у Витягу, наданому відповідачем.
За таких підстав, апеляційні скарги Заступника прокурора міста Запоріжжя, м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя та Запорізької міської ради, м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 04.10.2012р., у справі № 5009/2944/12 підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 04.10.2012р., у справі № 5009/2944/12 -підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення - про задоволення позовних вимог.
Результати апеляційного провадження у справі оголошені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційні скарги Заступника прокурора міста Запоріжжя, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради та Запорізької міської ради, м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 04.10.2012р. (повний текст рішення складено та підписано 11.10.2012 р.) по справі № 5009/2944/12 - задовольнити.
Рішення господарського суду Запорізької області від 04.10.1212р. (повний текст рішення складено та підписано 11.10.2012 р.) по справі № 5009/2944/12 -скасувати.
Позовні вимоги Першого заступника прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерк-ЛТД», м.Запоріжжя про внесення змін до п.9 договору оренди землі (зареєстрований 20.12.2006р. за № 040626101132) -задовольнити.
Змінити п.9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 0,2066 га, яка знаходиться по вул. Чумаченко, 7а у м. Запоріжжя (кадастровий номер 2310100000:03:031:0025) між Запорізькою міською радою та ТОВ «Джерк -ЛТД», м.Запоріжжя зареєстрованого 20.12.2006 р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040626101132, виклавши його в наступній редакції:
Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 93473 грн. 89коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 р.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерк-ЛТД»(69104, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 7а, код ЄДРПОУ 23880995) на користь Державного бюджету України (рахунок №31218206782006, МФО 834016, ЄДРПОУ 38034002, отримувач: УДКС у Київському районі м. Донецька Донецької області, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Донецькій області, призначення платежу "судовий збір" код ЄДРПОУ суду 26020508, судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 536,50 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерк-ЛТД»(69104, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 7а, код ЄДРПОУ 23880995) на користь Запорізької міської ради (69105, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, ЄДРПОУ 02140892) судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 536,50грн.
Доручити господарському суду Запорізької області видати відповідні накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя: О.І. Склярук
Судді: К.В. Богатир
Н.М. Дучал
Надруковано 7 прим.:
2-прокурору;
1- позивачу;
1- відповідачу;
1-до справи;
1- ГСЗО;
1 - ДАГС