Рішення № 28322289, 10.12.2012, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
5011-6/12956-2012
Номер документу
28322289
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-6/12956-2012 10.12.12

За позовом Виконуючого обов'язки Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у місті Києві

До відповідача приватного акціонерного товариства «Завод будівельних виробів-1»

Про стягнення 86989,60 грн.

Суддя Ковтун С.А.

Представники учасників процесу

від прокуратури Чащевий Д.І. (посв.)

від позивача Кульчіцька О.М. (за дов.)

від відповідача Сидоренко М.В. (за дов.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду звернувся з позовом виконуючий обов'язки Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у м. Києві до приватного акціонерного товариства «Завод будівельних виробів-1»про стягнення збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства у розмірі 86989,60 грн..

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що відповідач, в порушення ст.ст. 44, 48, 49, 110 Водного кодексу України, в період з 01.11.2011 р. до 24.05.2012 р. самовільно здійснював використання підземних прісних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим заподіяв збитки державі на суму 86989,60 грн.

Ухвалою суду від 21.09.2012 р. порушено провадження у справі № 5011-6/12956-2012.

Відповідач позовні вимоги відхилив повністю. Заперечуючи проти позову відповідач послався на те, що він тричі звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з заявами про видачу дозволу. Оскільки у встановлені законодавством строки відповідей не отримував, здійснював водокористування згідно з принципом мовчазної згоди. Також відповідач послався на те, що загальний об'єм забраної із підземного водоносного горизонту води за відсутності дозволу на спеціальне водокористування не перевищив 300 кубічних метрів на добу, у зв'язку з чим він вкладається у передбачені законодавством межі видобування підземних вод землекористувачами без дозволів, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Ухвалою суду від 15.11.2012 р. продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів.

Під час розгляду справи зобов'язано прокуратуру надати інформацію щодо результату розгляду Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві заяв позивача про видачу дозволу на спеціальне водокористування.

Суду надано відповідну інформацію.

Розглянувши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

28.03.2007 р. між Київською міською радою (орендодавцем) та закритим акціонерним товариством «Завод будівельних виробів-1»(орендарем) укладено договори оренди землі, предметом яких є земельні ділянки з цільовим призначенням -для експлуатації та обслуговування виробничих та адміністративних будівель та споруд, Земельні ділянки розташовані на вул. Пшенична, 2 у Святошинському районі м. Києва, розміром 0,2505 га, кадастровий номер 8000000000:75:413:0017, та розміром 5,6211 га, кадастровий номер 8000000000:75:413:0001.

Договори укладені на 15 років.

12.05.2011 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві було видано приватному акціонерному товариству «Завод будівельних виробів-1»дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-366-Кіє терміном дії з 03.11.2000 р. до 31.10.2011 р.. Дозвіл видано щодо водного об'єкту: підземні води -дві існуючі артезіанські свердловини, 60//Чер.Днепр, 24064.

Даним дозволом відповідачу встановлено ліміт забору води за допомогою двох діючих артезіанських свердловин на Полтавський водоносний горизонт у кількості не більше -56,74 тис.м.куб/рік, 239,11 м.куб/добу.

Листами від 24.09.2011 р., від 28.10.2011 р. та від 24.11.2011 р. відповідач звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з заявами про видачу дозволу на спеціальне водокористування щодо об'єкту: підземні води з двох артезіанських свердловин.

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві було відмовлено відповідачу у видачі дозволу на спеціальне водокористування (листи від 14.10.2011 р., 16.11.2011 р. та 27.01.2012 р.). Такі відмови були мотивовані тим, що подані відповідачем документи підлягають доопрацюванню у зв'язку з низкою виявлених недоліків.

Чергову заяву про видачу дозволу на спеціальне водокористування відповідачем було подано 25.05.2012 р., за результатами розгляду якої 30.05.2012 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві видано приватному акціонерному товариству «Завод будівельних виробів-1»дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-366-Кіє терміном дії з 30.05.2012 р. до 30.05.2015 р. Дозвіл видано щодо водного об'єкту: підземні води - дві існуючі артезіанські свердловини, 60//Чер.Дніпро.

Таким чином, в період з 01.11.2011 р. до 24.05.2012 р. відповідач здійснював використання підземних прісних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що було підтверджено в ході перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією у місті Києві.

Зокрема, 31.05.2012 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним акціонерним товариством «Завод будівельних виробів-1», за результатами якої складено відповідний акт перевірки від 31.05.2012 р..

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що приватне акціонерне товариство «Завод будівельних виробів-1»здійснило забір води без дозволу на спеціальне водокористування із свердловини з 01.11.2011 р. по 24.05.2012 р. в об'ємі 1940 куб.м., чим порушив ст. ст. 66, 110 Водного кодексу України.

Факт використання підземних вод у даний період відповідач не заперечує а також підтверджує власними звітами про використання води за четвертий квартал 2011 року, та перший і другий квартал 2012 року.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів природи України від 20.07.2009 р. за № 389, зареєстрованої в Мін'юсті від 14.08.2009 р. за № 767/16783, було виконано розрахунок розміру збитків, заподіяних державі приватним акціонерним товариством на суму 86989,60 грн..

Відповідно до вказаної Методики саме на державних інспекторів покладено обов'язок здійснювати на підставі цієї Методики розмір відшкодування збитків.

Статтею 6 Водного кодексу України передбачено, що водні об'єкти є виключною власністю народу України, який здійснює право власності на води через місцеві Ради народних депутатів. Місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього середовища, координують діяльність відповідних спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів на території місцевої Ради, формують і використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно із статтею 48 цього кодексу спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до ст. 49 вищезазначеного Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Таким чином вимоги про стягнення 86989,60 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства обґрунтовані та підлягають задоволенню.

При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що він як землекористувач мав право видобувати воду без спеціальних дозволів.

Відповідно до норм статті 23 Кодексу про надра, землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб,.

За твердженням відповідача, обсяг води, піднятої зі свердловин №№ 1, 2 в період з 01.11.2011 р. по 24.05.2012 р., становить 1940,0 м. куб підземних вод. Відтак продуктивність водозаборів підземних вод для власних потреб відповідача в період з 01.11.2011 р. по 24.05.2012 р. не перевищує передбачених законодавством меж видобування -300 кубічних метрів на добу, у зв'язку з чим спеціальний дозвіл не потрібний.

У той же час, з поданих відповідачем звітів про використання води за 4-й квартал 2011 року, 1-й та 2-й квартал 2012 року за формою № 2-ТП, які були прийняті та зареєстровані Київським відділом водних ресурсів ДБВО, вбачається, що відповідачем використовувалась вода не тільки для задоволення господарських і побутових потреб, а й для виробничих потреб. У той же час, чинним законодавством України не передбачено можливості використання підземних вод для промислових (виробничих) потреб без отримання відповідного дозволу.

Також до спірних правовідносин не може бути застосований принцип мовчазної згоди, на який посилається відповідач.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови, якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Статтею 4-1 наведеного Закону передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом.

Під терміном «закон»в даному випадку слід розуміти не тільки закони України, а також і укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, інші нормативні акти, видані державними органами, зареєстрованими у встановленому порядку.

Статтею 49 Водного кодексу України встановлено, що порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 21 Кодексу України про надра, надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам (водокористувачам) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи збір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів) визначає Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 13.03.2002 р. (далі -Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку клопотання водокористувачів розглядаються, а дозволи видаються в місячний термін з дня подання в установленому порядку клопотання. Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України встановлений інший термін видачі дозволу на спеціальне водокористування, ніж передбачений Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відповідні зави про видачу дозволу підлягають розгляду у вказаний строк.

Як зазначено вище, 24.09.2011 р., 28.10.2011 р. та 24.11.2011 р. відповідач звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з заявами про видачу дозволу на спеціальне водокористування щодо об'єкту: підземні води з двох артезіанських свердловин.

За результати розгляду звернень відповідача Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві листами від 14.10.2011 р., 16.11.2011 р. та 27.01.2012 р. відмовлено у видачі дозволу з обґрунтуванням причин відмови.

Відмови у видачі дозволів від 14.10.2011 р. та від 16.11.2011 р., були надані в межах місячного строку розгляду відповідних заяв від 24.09.2011 р. та від 28.10.2011 р.. Відмова від 27.01.2012 р. направлена відповідачу з порушенням встановленого законодавством місячного терміну, проте, дослідження підстав відмови свідчить про не усунення зауважень, викладених у попередніх листах про відмову у видачі дозволу. Крім того, відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку не були оскаржені бездіяльність або незаконні дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з приводу порушення строку розгляду заяви відповідача чи відмови у видачі дозволу, а також повторно 25.05.2012 р. подано заяву про видачу дозволу, що свідчить про прийняття ним (відповідачем) позиції Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві. Вказані обставини не дають підстави для застосування принципу мовчазної згоди.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Завод будівельних виробів-1»(03180, м. Київ, Святошинський район, вул. Пшенична, 2 код 21517799) на користь Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, код 37975277, спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами р/р № 33118331700009, МФО 820019, код 37962074 (код бюджетної класифікації 24062100) одержувач платежу -УДКСУ у Святошинському районі ГУ ДКСУ у м. Києві) 86989,60 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Завод будівельних виробів-1»(03180, м. Київ, Святошинський район, вул. Пшенична, 2 код 21517799) до Спеціального фонду Державного бюджету України 1739,80 грн. судового збору за подання позову до господарського суду міста Києва.

Рішення підписано 28.12.2012 р.

Суддя С.А.Ковтун