ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.12 Справа№ 5015/5263/12
За позовом: Прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі:
позивача 1: Славської селищної ради, смт. Славське Сколівського району Львівської області;
позивача 2: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів;
до відповідача: Славського комунального водоканалізаційного підприємства, смт. Славське Сколівського району Львівської області
про стягнення збитків в сумі 9 860, 00 грн.
Суддя П. Манюк
при секретарі Н. Чорній
за участю представників:
від прокурора: Лентьєва Н.Т.
від позивача 1: не з'явився
від позивача 2: Батьков В.В. - представник
від відповідача: Сікач І.Ф. - представник
Суть спору: Розглядається справа за позовом Прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі: позивача 1: Славської селищної ради та позивача 2: Державної екологічної інспекції у Львівській області до Славського комунального водоканалізаційного підприємства про стягнення збитків в сумі 9 860, 00 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 13.12.2012 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 24.12.2012 року.
Прокурор та представник позивача 2 в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити.
Славська селищна рада не забезпечила явки уповноваженого представника в судове засідання, причин неявки не повідомила, вимог суду, зазначених в ухвалі від 13.12.2012 року не виконала.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, позовні вимоги визнав, подав клопотання в якому просить суд відстрочити виконання рішення щодо стягнення збитків терміном на три місяці, вимог суду зазначених в ухвалі від 13.12.2012 року не виконав.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне:
Прокурор Сколівського району Львівської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Славської селищної ради (позивач 1) та Державної екологічної інспекції у Львівській області (позивач 2) до Славського комунального водоканалізаційного підприємства (відповідач) про стягнення збитків в сумі 9 860, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що проведеною перевіркою додержання вимог природоохоронного законодавства Славським комунальним водоканалізаційним підприємством виявлено порушення вимог водного законодавства.
Зокрема, в період з 20.06.2012 року по 10.07.2012 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Львівській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності відповідача, про що складено акт перевірки № 965/06/04/983, який підписано відповідачем.
Під час перевірки виявлено, що відповідачем проводився забір поверхневих вод на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 07.06.2010 року № Укр-766-10Льв ГДС, термін дії якого закінчився 07.12.2011 року. Відповідач починаючи з 08.12.2011 року і на час проведення перевірки здійснював самовільний забір поверхневих вод із водостоку «Маковець»об'ємом 1 827 м. куб., що підтверджується довідкою від 10.07.2012 року № 92, що є порушенням вимог ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.
Позивачем 2 був здійснений розрахунок заподіяних збитків, на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року за № 389, який складає 9 860, 00 грн.
На адресу відповідача позивачем 2 була направлена претензія від 26.07.2012 року № 605 про добровільне відшкодування завданої шкоди у місячний термін.
За результатами розгляду вказаної претензії відповідачем збитки не сплачені, оскільки, як вбачається із його відповіді, на рахунки підприємства накладено арешт, що підтверджується довідкою від 08.08.2012 року № 181.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити повністю виходячи із наступних мотивів:
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", води підлягають державній охороні і регулюванню використання на території України.
Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів віднесено подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.п. 1, 6, 7, 9 Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007 року № 55, інспекція має право зокрема: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Судом встановлено, що у відповідності до вищезгаданого Положення, позивачем 2 було проведено планову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в присутності Славського селищного голови Кінаша М.С. і директора Славського комунального водоканалізаційного підприємства Сікача І.Ф. та складено акт перевірки від 20.06.-10.07.2012 року № 965/06/04/983 в якому встановлено, що відповідачем проводився забір поверхневих вод на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 07.06.2010 року № Укр-766-10Льв ГДС, термін дії якого закінчився 07.12.2011 року. З 08.12.2011 року відповідачем здійснювалося самовільне водокористування, що є порушенням ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Аналогічна норма передбачена в ст. 11 Водного кодексу України.
Приписи п. 9 ст. 44 Водного кодексу передбачають, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб. Згідно ч.1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі закінчення строку спеціального водокористування, що передбачено ч. 1 п. 2 ст. 55 Водного кодексу України.
Зважаючи що відповідачем спеціальне водокористування здійснювалося без відповідного дозволу, суд вважає що позовні вимоги про стягнення шкоди в розмірі 9 860, 00 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір покладається на відповідача.
Відповідно до п. 6 ст. 83 ГПК України господарський суд приймаючи рішення має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Заслухавши думку представників сторін, зважаючи на те, що відповідачем не представлено жодних доказів, що підтверджують важкий фінансовий стан підприємства, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про відстрочку виконання рішення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 5, 20, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 44, 48, 49, 55, 57 Водного кодексу України, ст.ст. 36, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Стягнути з Славського комунального водоканалізаційного підприємства (82660, смт. Славське Сколівського району Львівської області, вул. Івасюка, 10, код ЄДРПОУ 32747220) на користь Славської селищної ради (82660, смт. Славське Сколівського району Львівської області, вул. Івасюка, 10, код ЄДРПОУ 04370314) шкоду, заподіяну внасідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 9 860, 00 грн.
3. Стягнути з Славського комунального водоканалізаційного підприємства (82660, смт. Славське Сколівського району Львівської області, вул. Івасюка, 10, код ЄДРПОУ 32747220) в дохід Державного бюджету України 1 609, 50 грн. судового збору.
4. Накази видати відповідно ст.116 ГПК України.
Суддя Манюк П.Т.