ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
25 грудня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/2437/12
15:14
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання -Ковальчук Т.С.;
за участю:
представника позивача -Лещенка Д.М.;
представник відповідача -не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях до Закритого акціонерного товариства «Електро» про стягнення заборгованості в сумі 19785,85 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
01.10.2012 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (далі - Позивач) звернулось до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Електро» (далі - Відповідач) про стягнення на користь УПФУ в м. Чернівцях заборгованості по платежах до Пенсійного фонду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, а також платником фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. На підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають сплаті за серпень - вересень 2012 року за Відповідачем рахується заборгованість в сумі 19785,85 грн., яку необхідно стягнути. На день пред'явлення позову відповідач вказану заборгованість не сплатив.
Відповідач в судове засідання не прибув, прибуття представника в судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання про що свідчить телефонограма, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с.70). Згідно ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Подав заперечення на позов, в якому зазначив, що свої вимоги про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій позивач посилається на Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п. 2 яких зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
При цьому, позивач в якості раніше існуючого, до набрання чинності Закону, порядку покриття витрат посилається на інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
З такою правовою аргументацією відповідач погодитися не може, оскільки законодавець наголосив, що порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій повинен регулюватися не будь-яким правовими нормами, а тими, що діяли до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Чернівецької міської ради, як юридична особа № 00132629 згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взятий на облік, як платник єдиного внеску до УПФУ в м. Чернівці 12.01.1991 року (а.с.6,5).
На підставі розрахунків з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених до п. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підлягають сплаті, за Відповідачем рахується заборгованість по громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, згідно списку №2 (а.с.4, 7, 10, 12, 13). Вказані розрахунки було направлено відповідачу (а.с.8-9, 11).
Судом досліджено довідки про характер виконаної роботи на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах по списку №2 по громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (а.с.14, 17, 22, 27, 30, 31, 44, 47).
В матеріалах справи знаходяться трудові книжки по громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, які підтверджують наявність трудового стажу (а.с.16, 19-21, 25-26, 29, 35-39, 42-43, 56).
Судом досліджені протоколи про призначення пенсій, розрахунки стажу, розпорядження та акти перевірки правильності та достовірності видачі документів для призначення пенсії по вищевказаним громадянам (а.с.15, 18, 23, 24, 28, 34, 40, 41, 46, 48, 49, 53, 54, 58, 59).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Згідно з п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі Закон № 1058-IV) страхувальниками є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 6.1 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1) передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.9 Інструкцією № 21-1 передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як встановлено судом, на адресу відповідача направлялись відповідні розрахунки, на загальну суму фактичних витрат на виплату та доставку виплачених пенсій, які були отримані підприємством, що підтверджують поштові повідомлення про вручення, однак зазначені в розрахунках суми відповідачем не сплачувались, у зв'язку із чим за вказаний період утворилась заборгованість в сумі 19785,85 грн.
Відповідач у встановлений законом строк і на момент розгляду справи не сплатив до УПФУ у м. Чернівцях фактичні витрати на виплату і доставку пенсій. У зв'язку з цим, сума боргу підлягає стягненню у судовому порядку.
Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Представник позивача довів суду правомірність заявлених вимог.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Електро» (58000, м. Чернівці, вул. енергетична, 3, інд. номер 00132629) в сумі 19785,85 грн. (дев'ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят п'ять гривень вісімдесят п'ять копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі сторони можуть отримати після 29 грудня 2012 р.
Суддя Т.М. Брезіна