ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 грудня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1170/12
10:16
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання -Ковальчук Т.С.;
за участю:
представника позивача -Кривохижи В.М.;
третьої особи -Ганевича А.І.;
представник відповідача -не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі до Кадубівської сільської ради про стягнення зайво нарахованих та виплачених сум пенсії в сумі 33 132,62 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
17.05.2012 року Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі (далі - Позивач) звернулось до суду з позовом до Кадубівської сільської ради (далі - Відповідач) про стягнення зайво нарахованих та виплачених сум пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем отримано акт від 13.03.2012 року №26-22/037 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі, в частині правильності призначення пенсій, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та обґрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій за період з 26.04.1986 року по 31.01.2012 року. За результатами ревізії внаслідок недостовірних відомостей, наданих сільськими радами, зокрема, села Кадубівці про постійне проживання окремих осіб, встановлено незаконних видатків на загальну суму 77 394,71 грн., в тому числі за рахунок недостовірних довідок, виданих головами Кадубівської сільської ради на суму 35 039,83 грн.
Позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що в поданому позові просив стягнути з відповідача зайво нарахованих та виплачених сум пенсій в розмірі 35036,83 грн., в тому числі по громадянам ОСОБА_3 сума 33132,62 грн., ОСОБА_4 сума 1241,14 грн., ОСОБА_5 сума 463,95 грн., ОСОБА_6 сума 126,37 грн.
Станом на 04.09.2012 року зайво нараховані та виплачені суми за заявами громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 утримано з пенсій в повному обсязі. Не стягненими є суми по гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка складає 33132,62 грн. та належить до стягнення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку представника в судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання про що свідчить телефонограма, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с.100). Згідно ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Письмові заперечення відповідач на позов не подав.
Ухвалою суду від 18.10.2012 року залучено в якості третьої особи Державну фінансову інспекцію в Чернівецькій області. Представник третьої особи адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом досліджено посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4) серії НОМЕР_1 від 02.02.2000 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки Кадубівської сільської ради від 01.08.2007 року №3078 про факт постійного проживання в с. Кадубівці з дня народження по даний час (а.с.4-5).
Позивачем надано довідку від 26.01.2012 року Кадубівської сільської ради №235 про постійне проживання ОСОБА_3 в селі Кадубівці з дня народження ІНФОРМАЦІЯ_1 по 08.06.1987 року, з 16.04.1991 року по 26.04.1995 року та з 07.05.1998 року по даний час. Також надано довідку №236 про недійсність довідки за №3078 від 01.08.2007 року та вважати дійсною довідку №235 від 26.01.2012 року (а.с.6).
Крім того, судом досліджено лист від 09.02.2012 року УПФУ в Заставнівському районі до ОСОБА_3, в якому позивач повідомив, що Кадубівською сільською радою відкликано довідку від 01.08.2007 року за №3078 про те, що ОСОБА_3 постійно проживала в с. Кадубівці, з дня народження по дату видачі довідки, яке віднесене до четвертої зони радіоекологічного контролю від наслідків Чорнобильської катастрофи, що дало ОСОБА_3 право дострокового виходу на пенсію за віком. У зв'язку з цим, з 10.05.2007 року по 31.12.2011 року виникла переплата пенсії в сумі 33132,62 грн. (а.с.72).
Також позивачем було надіслано лист від 09.02.2012 року сільському голові Кадубовецької сільської ради, в якому повідомив, що у зв'язку із ти, що сільською радою відкликано довідку від 01.08.2007 року за №3078 щодо постійного проживання в с. Кадубівці гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виникла переплата пенсії в сумі 33132,62 грн. В зв'язку з цим, просили посприяти в погашенні переплати найближчим часом (а.с.73).
Судом досліджено лист №4828 від 06.12.2012 року управління праці та соціального захисту населення Заставнівської районної державної адміністрації, в якому на вимогу управління праці та соціального захисту населення, зокрема, Кадубівська сільська рада надала документи про факти проживання громадян, в тому числі ОСОБА_3 у зоні радіоекологічного контролю, в яких виявлено недостатність термінів проживання на територіях радіоактивного забруднення та безпідставне визначення статусу потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, повідомлено Кадубівську раду про припинення ОСОБА_3 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та про виключення з Єдиного державного автоматизованого реєстру з 06.12.2012 року, як отримувача пільг (а.с.102).
В матеріалах справи знаходиться заява ОСОБА_3 про призначення/перерахунок пенсії та протокол 3126 від 16.08.2007 року про призначення пенсії (а.с.7,8).
Судом досліджено акт Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області від 13.03.2012 року №26-22/037, яким, зокрема встановлено, що громадянці ОСОБА_3 внаслідок безпідставного встановлення статусу потерпілої (4 категорії), управлінням Пенсійного фонду України в Заставнівському районі їй з 10.05.2007 року призначено пенсію на 5 років раніше ніж вона досягла пенсійного віку та виплачено пенсій в сумі 33132,62 грн. в т.ч. основна пенсія 9573,32 грн., додаткова пенсія як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 категорії) 1504,60 грн., доплата до прожиткового мінімуму 17719,87 грн. та інші виплати 4334,83 грн. (а.с.46-71).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Відповідно до ч.4 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19.12.1991 року № 796-XII (далі - Закон №796-XII) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Згідно ч. 3 ст. 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону №796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, документами, що засвідчують особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Як встановлено судом, позивачем на підставі посвідчення особи, що відноситься до 4 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідки сільської ради про постійне проживання в зоні посиленого радіологічного контролю, управлінням було призначено пенсію гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
Крім того судом встановлено, що позивачем повідомлено ОСОБА_3, що Кадубівською сільською радою відкликано довідку від 01.08.2007 року за №3078 про те, що вона постійно проживала в с. Кадубівці з дня народження по дату видачі довідки, яке віднесене до четвертої зони радіоекологічного контролю від наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з цим, з 10.05.2007 року по 31.12.2011 року виникла переплата пенсії в сумі 33132,62 грн. Чинною є довідка №235 від 26.01.2012 року про тимчасове проживання в с. Кадубівці.
Факт того, що гр. ОСОБА_3 не проживала постійно на території с. Кадубівці виявлено на підставі перевірки Кіцманської міжрайонної Державної фінансової інспекції, якою було складано акт перевірки від 13.03.2012 року №26-22/037 та копії трудової книжки.
Також суд звертає увагу та те, що Управління праці та соціального захисту населення Заставнівської районної державної адміністрації надано лист від 06.12.2012 року №4828, в якому зазначено, що Кадубівською сільською радою надано документи про факти проживання громадян, в тому числі ОСОБА_3 у зоні радіоекологічного контролю, в яких виявлено недостатність термінів проживання на територіях радіоактивного забруднення та безпідставне визначення статусу потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, повідомлено Кадубівську раду про припинення ОСОБА_3 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та про виключення з Єдиного державного автоматизованого реєстру з 06.12.2012 року, як отримувача пільг. Таким чином суд робить висновок, що Кадубівська сільська рада подаючи такі дані Управлінню праці та соціального захисту населення Заставнівської районної державної адміністрації сама визнала той факт, що гр. ОСОБА_3 жила там не постійно.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Представник позивача довів суду правомірність заявлених вимог.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Кадубівської сільської ради (59421, вул. Володимира Михайлівського, 2, с. Кадубівці, Заставнівський район, інд. номер 04418558) зайво нарахованих та виплачених сум пенсії в сумі 33 132,62 грн. (тридцять три тисячі сто тридцять дві гривні шістдесят дві копійки) на користь управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі сторони можуть отримати після 24 грудня 2012 р.
Суддя Т.М. Брезіна