ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/22597/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Федорова М. О., Степашка О.І.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2011 року у справі за позовом Державного підприємства "Сєвєродонецька ТЕЦ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИЛА
Державне підприємство "Сєвєродонецька ТЕЦ" (далі -ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ") звернулось до суду з позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Луганську (далі -СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року позов ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ" задоволено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2011 року апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року -без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду першої та апеляційної інстанції СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ" у задоволенні позову.
ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ" подала до суду письмові заперечення на касаційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, що СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську 25.10.2010 року за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасної сплати ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»сум податків та зборів був складений акт №1294/08-2/00131050.
Даною перевіркою встановлено порушення абз. 1 п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000 року в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість в сумі 21662,00 грн., визначеного в податковому повідомленні-рішенні від 15.09.2010 року №0001688012/0 (акт від 07.09.2010 №1093/087-2/00131050).
СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську 29.10.2010 року, відповідно до акту перевірки, було винесено податкове повідомлення-рішення №0001768012/0 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2166,20 грн.
Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що спеціальним законом, який визначає порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ.
Згідно із п.1.2 ст. 1 Закону України №2181-III від 21.12.2000 року податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п. 4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України №2181, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених п.п «г»п.п 4.2.2 п. 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України №2181, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2. ст. 5 Закону України №2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Підпунктом 5.2.2 Закону України №2181 визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Відповідно до п.п. 5.2.3 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
П.п. 5.2.4 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 визначено, що при звернення платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду справи судом по суті та прийняття відповідного рішення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 07.09.2010 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську було проведено невиїзну документальну перевірку ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»з питань повноти обчислена податку на додану вартість за квітень-травень 2010 року.
За результатами перевірки контролюючим органом було складено акт за №1093/08-2/00131050 від 07.09.2010 року.
Відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушенні ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»п.п. 7.2.3 п.7.2, п.п. 7.5.1 п.7.5, п.п. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», п.п. 5.9.1, п.5.9, п.5.10, ст. 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30 травня 1997, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 23277 грн., у тому числі за квітень 2010 року на 20595 грн., за травень 2010 року на 2682 грн.
08.09.2010 року ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ», не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки від 07.09.2010 року №1093/08-2/00131050, подало заперечення за №10-24-179/1320 до акту перевірки до СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську.
На дані заперечення позивач отримав лист відповідача №1685710/08-217 від 13.09.2010 року, яким у задоволенні заперечень відмовлено.
На підставі акту перевірки від 07.09.2010 року №1093/08-2/00131050, відповідачем 15.09.2010 року було винесено податкове повідомлення-рішення №0001688012/0, яким ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 34647,30 грн.
Станом на 27.09.2010 року на особовому рахунку ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»з податку на додану вартість лічилась переплата у сумі 1615,00 грн. Таким чином, сума податкового зобов'язання склала 21662,00 грн.
Відповідно до вимог п.5.2.5 Закону України №2181, 23.09.2010 року позивач оскаржив у судовому порядку до Луганського окружного адміністративного суду податкове повідомлення-рішення №0001688012/0 від 15.09.2010 року, про що повідомив відповідача листом №12-01-142/1375 від 23.09.2010 року.
Таким чином, на момент складання спірного податкового повідомлення-рішення №0001768012/0 від 29.10.2010 року процедура оскарження податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні №0001688012/0 від 15.09.2010 року не закінчилась, відповідно податкові зобов'язання згідно п.п. 5.2.3 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 вважаються неузгодженими.
Суди попередніх інстанцій прийшли до вірного висновку щодо неправомірності визначення СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську зобов'язання ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»суми штрафу у розмірі 10% у сумі 2166,20 грн.
Суди попередніх інстанцій вірно звернули увагу, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2010 року по адміністративній справі №2а-7434/10/1270, визнано незаконною та скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську №0001688012/0 від 15.09.2010 року щодо визначення ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»суми податкового зобов'язання у розмірі 34647,30 грн., в тому числі за основним платежем 23277,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 11370,30 грн. Постанова суду набрала законної сили.
Згідно ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в
адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що податкове повідомлення-рішення від 29.10.2010 року №0001768012/00 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Луганську залишити без задоволення, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М.О. Федоров