Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9297/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Прудника С.В.,
при секретарі: Семціві О.В.,
за участю сторін:
представника позивача: Саліхової В.Б.
представника відповідач: Рогожкіної І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу по податку на прибуток у сумі 90065,62 грн. та надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок податкової застави, -
ВСТАНОВИВ:
26 листопада 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби (далі - Первомайська ОДПІ Луганської області ДПС, позивач) до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (далі - КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради, відповідач) про стягнення податкового боргу по податку на прибуток у сумі 90065,62 грн. та надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок податкової застави.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради створене, як юридичну особу рішенням Первомайської міської ради №5/18 від 28.08.2002 та підзвітне і підконтрольне міській раді та її виконкому. Зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради 04.09.2002 за №13881070005000124.
На податковому обліку відповідач перебуває у ДПІ в м. Первомайську Луганської області з 20.09.2002 за №853.
КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради станом на 20.11.2012 має податкову заборгованість по пені з податку на прибуток в сумі 90065,62 грн., яка виникла з несвоєчасністю сплати податкового зобов'язання по податку на прибуток за період з 31.01.2011 по 06.04.2011.
Відповідачем 05.05.2008 до Первомайської ОДПІ Луганської області ДПС надано декларацію з податку на прибуток підприємства №4317 з розрахованим до сплати податковим зобов'язанням в сумі 540538,00 грн. 31.01.2011, 15.02.2011, 19.02.2011, 28.02.2011, 23.03.2011, 06.04.2011 відповідачем частково сплачена сума заборгованості.
У зв'язку із чим позивач просить стягнути з КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради суму податкового боргу з податку на прибуток в сумі 90065,62 грн.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги у частині стягнення податкового заборгованості визнав повністю. У той же час проти надання дозволу на погашення суми за рахунок майна, що перебуває у податкові заставі заперечував, посилаючись на те, що підприємством було надано запит до податкової інспекції , яким просив надати дозвіл на реалізацію металобрухту, який знаходиться у податковій заставі, про що Первомайська ОДПІ не заперечувала. Тому відповідач має намір самостійно реалізувати металобрухт у кількості 14129,18 кг, а грошові кошти, отримані від реалізації металобрухту будуть направлені на погашення податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідач КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради зареєстроване Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 04.09.2010 року за №13881050009000124, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №484750 (а.с.4).
Як вбачається з матеріалів справи відповідач перебуває на обліку в якості платника податків у ДПІ в м. Первомайську Луганської області з 20.09.2002 за №853 (а.с.6).
Згідно розрахунку пені, нарахованої по податку на прибуток за період з 31.01.2011 по 06.04.11, заборгованість відповідача складає 90065,62 грн. (а.с.16).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг -це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Положеннями п. 203.2 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У зв'язку з тим, що відповідачем податкове зобов'язання не було сплачено у встановлений діючим законодавством термін, ДПІ в м. Первомайську 16.12.2008 до Луганського окружного адміністративного суду було спрямовано позовну заяву від 01.12.2008 № 5515/10-010-1005. Постановою суду від 26.01.2009 по справі № 2а-37459/08 позовні вимоги ДПІ в м. Первомайську були задоволені в повному обсязі.
П.п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ (зі змінами таа доповненнями) передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу (який виник до 01.01.11) відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями) відповідачу було вручено першу податкову вимогу №1/103 від 20.11.2007 та другу податкову вимогу №2/115 від 28.12.2007.
Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу передбачено що у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги. На суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (п. 60.6 ст. 60 Податкового кодексу).
Згідно із п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 ПК України, метою забезпечення виконання платником - додатків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з Податковим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів та арбітражних судів позови до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пп. 95.2 cт. 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Як встановлено в судовому засіданні, податкова заборгованість підприємства, яка складає 81 878,89 грн., є узгодженою та відповідачем до теперішнього часу не сплачена, тому вимоги позивача про стягнення з відповідача суми податкового боргу у розмірі 90 065,62 грн. за рахунків у банках підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про надання дозволу на погашення податкової заборгованості за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, суд виходить з наступного.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що майно відповідача знаходиться у податковій заставі згідно витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 31358490 від 12.05.2011 (а.с.10).
До податкової застави внесені активи підприємства, описані згідно з актом опису від 10.05.2011р. № 6 (в т.ч. металобрухт, що утворився від списання основних засобів в кількості 14129,18 кг) (а.с.11-15).
09.11.2011 КП «Первомайськтеплокомуненерго» до Первомайської ОДПІ було направлено запит про надання дозволу на реалізацію металобрухту, який знаходиться у податковій заставі.
Листом податкової інспекції від 10.11.2011 №3651/24-017-694 не заперечувало проти самостійної реалізації заставного майна, а саме чорного металобрухту у кількості 14 129,18 кг., за умови, що майно буде реалізовано за цінами, що є не меншими за звичайні, а кошти від реалізації будуть спрямовані на погашення податкової заборгованості відповідача.
Аналізуючи наведене, суд доходить до висновку, що оскільки відповідач виявив бажання самостійно реалізувати заставне майно та кошти, отримані від реалізації металобрухту, направити на добровільну сплату податкової заборгованості, із чим погодилася податкова інспекція, суд вважає стягнення податкової заборгованості з рахунків у банках належним та достатнім способом виконання рішення суду. У зв'язку із чим у задоволенні вимоги позивача про надання дозволу на погашення податкової заборгованості за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу по податку на прибуток у сумі 90065,62 грн. та надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок податкової застави задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (код ЄДРПОУ 32082152) суму податкового боргу у розмірі 90 065, 62 (дев'яносто тисяч шістдесят п'ять гривень 62 копійки) з рахунків у банках, які обслуговують відповідача.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 26 грудня 2012 року.
СуддяС.В. Прудник