Ухвала суду № 28292425, 11.10.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2012
Номер справи
2а-5264/10/2270
Номер документу
28292425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2012 р. Справа № 33086/10 /9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

судді-доповідача - Богаченка С.І.,

суддів - Затолочного В.С., Старунського Д.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Зовнішньоторгівельна виробнича фірма «Будінвест»» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року в справі за позовом закритого акціонерного товариства «Зовнішньоторгівельна виробнича фірма «Будінвест»» до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансовх) санкцій,-

В С Т А Н О В И Л А :

ЗАТ «Зовнішньоторгівельна виробнича фірма «Будінвест»» 03.085.2010 року звернулося в суд з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003722303/0/5050 від 19 липня 2010 року в частині за порушення п. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 1020 грн.

Позовні вимоги обгрунтувало тим, що 9 серпня 2010 року працівниками відповідача була проведена позапланова виїзна перевірка ЗАТ фірма «Будінвест» (бар «Вояж» за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26) з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевіркою були встановлені порушення вимог п.п. 9, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт №0910 за 01.01.2010 р. роздруковано 02.01.2010 р.; Z-звіт №0916 за 07.01.2010 р. роздруковано 08.01.2010р. Також не забезпечено зберігання в КОРО щоденних звітних чеків, а саме: не збережено Z-звіту № 902 за 25.12.2009р.

За результатами розгляду матеріалів перевірки №0328/22/25/23/01198205/6299 від 09.07.2010р. ДПІ у м. Хмельницькому винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003722303/0/5050 від 19.07.2010р. на суму 1535,00 грн.

Не погоджуючись із зазначеним в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020 грн. за вищевказані порушення, позивач просить рішення в цій частині визнати протиправним та скасувати.

При цьому, позивач посилається на те, що бар «Вояж» працює цілодобово, проте наказом № 2 ЗАТ ЗТВФ «Будінвест» на святкові дні було встановлено інший графік роботи. Зокрема 01.01.2010р. початок роботи було встановлено о 19 годині, а Z-звіт №0910 за 01.01.2010 р. було роздруковано 02.01.2010р. о 8 годині 47 хвилин; 7 січня 2010 року початок роботи було встановлено о 14 годині, а Z-звіт № 0916 за 07.01.2010 р. було роздруковано 08.01.2010 р. о 8 годині 53 хвилин. Дані звіти були роздруковані в межах зміни, яка не перевищує 24-х годин, як це і передбачено законодавством.

Що стосується незабезпечення зберігання в КОРО 2-звіту № 902 за 25.12.2009 р., позивач пояснив, що цей день був першим днем роботи бару «Вояж» і тому Z-звiт був роздрукований 26.12.2009 р. о 10 годині 35 хвилин під № 0903. За 25.12.2009 р. Z-звіт не повинен був друкуватися в межах 24-годинної зміни 26 грудня 2009 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із постановою її оскаржило ЗАТ «Зовнішньоторгівельна виробнича фірма «Будінвест»», вважає, що судом першої інстанції при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.

Апелянт по справі просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким задоволити позовні вимоги.

Вказує на те, що суд першої інстанції не врахував, що відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього z-звіту. Термін «розрахункова операція» визначено в абзаці п'ятому ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зазначає, що розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа по оплаті в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування грошових коштів до банку покупця.

А тому, фіскалізація підсумкових даних повинна бути проведена за період, що не перевищує тривалість зміни роботи реєстратора розрахункових операцій, тобто в межах 24 годин.

Особи, які беруть участь в справі про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що дана апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що 9 серпня 2010 року працівниками ДПІ була проведена позапланова виїзна перевірка ЗАТ фірма «Будінвест» (бар «Вояж» за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26) з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки було складено акт за № 0328/22/25/23/01198205/6299 від 09.07.2010 р.

Перевіркою було встановлено, що на порушення вимог п.п. 9, 11, 12, 13 ст. З Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт №0910 за 01.01.2010р. роздруковано 02.01.2010р. о 8 годині 47 хвилин; 2-звіт № 0916 за 07.01.2010р. роздруковано 08.01.2010 р. о 8 годині 53 хвилини. Також не було збережено в КОРО щоденних звітних чеків, а саме: не збережено 7-звіту № 902 за 25.12.2009 р.; Z-звiт був роздрукований 26.12.2009 р. о 10 годині 35 хвилин під № 0903.

За результатами розгляду матеріалів перевірки ДПІ у м.Хмельницькому винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003722303/0/5050 від 19.07.2010р. на суму 1535 грн., в тому числі (що стосується оскаржуваної частини рішення).

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що суб'єкти господарювання відповідно до пункту 9 статті Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, незалежно від режимів роботи суб'єктів господарювання. Нормами цього Закону не передбачено випадків звільнення суб'єктів господарювання від невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій.

Колегія суддів, не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Так, згідно з статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фіскальні функції здатність реєстратора розрахункових операцій забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти»; реєстратор розрахункових операцій пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, компютерно - касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; фіскальний звітний чек документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної памяті; фіскальний звіт документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, який містить дані про виконані операції з початку робочої зміни касира.

Відповідно до п.9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязання щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Статтею 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У п.2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002р. № 199 міститься термін «зміна» - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години, і саме протягом цього часу має бути сформований Z-звіт. Таким чином, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно друкувати щодня.

Таким чином, можна зробити висновок, що відповідно до Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, термін «щодня» означає «протягом кожної зміни РРО», яка триває 24 години з моменту здійснення першої за день розрахункової операції після друкування Z-звіту. Разом з цим, Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, не містять жодної вказівки на те, що така операція має бути здійснена на початку календарного дня (тобто, о 00:00 годині) - іншими словами, не містять привязки початку зміни РРО до початку календарного дня.

Так, з матеріалів справи вбачається, що Бар «Вояж» працює цілодобово, проте наказом №2 ЗАТ ЗТВФ «Будінвест» на святкові дні було встановлено інший графік роботи. Зокрема 31 грудня 2009 року кінець робочого дня був о 20:00 і 2-звіт був роздрукований за цю робочу зміну. 01 січня 2010 року початок роботу було встановлено о 19:00 годині. Тобто Z-звіт мав бути роздрукований до 19:00 години 02 січня 2010 року, в межах 24-х годин, як це передбачає законодавство. 2-звіт № 0910 був роздрукований 02 січня 2010 роу о 08 годині 47 хвилин. Так і 06 січня 2010 року було встановлено кінець робочого дня о 17:40 і Z-звіт був роздрукований за цю робочу зміну. А 07 січня 2010 року встановлено початок роботи о 14:00. Тобто Z-звіту мав бути роздрукований до 14:00 години 08 січня 2010 року. Z-звіт № 0916 було роздруковано 08 січня 2010 року о 08 годині 53 хвилини. Тобто в межах зміни, яка не перевищує 24-х годин і було здійснено друк Z-звітів.

Також, у Акті перевірки зазначено, що не забезпечено зберігання в КОРО щоденних звітних чеків, а саме: не збережено Z-звіт за 25.12.2008 № 902. Проте, 25.12.2008 року був перший день роботи бару «Вояж» і тому Z-звіт був роздрукований 26.12.2008 року о 10 годині 35 хвилин під номером 0903. Тобто за 25.12.2009 року Z-звіт не повинен був друкуватись так як він друкувався в межах 24-х годинної зміни 26 грудня 2010 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що ЗАТ ЗТВФ «Будінвест» не порушувало вимоги п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. 265/95-ВР, а отже, застосування до таких операцій штрафних санкцій є протиправним.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судом апеляційної інстанції постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, ст. 198, ч.1 ст. 202, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Зовнішньоторгівельна виробнича фірма «Будінвест» - задоволити.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року по справі №2а-5264/10/2270 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги повністю.

Визнати неправомірним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003722303/0/5050 від 19 липня 2010 року в частині за порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 1020 грн.

Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий С.І. Богаченко

Суддя В.С. Затолочний

Суддя Д.М. Старунський