ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2012 р. Справа № 1618/2а-7921/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 11.01.2012р. по справі № 1618/2а-7921/11
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня,
ВСТАНОВИЛА:
13 вересня 2011 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулася до суду із позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (далі -ГУПСЗН Полтавської облдержадміністрації ), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (далі - Центр) про стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 11.01.2012 року адміністративний позов було задоволено.
Визнано відмову ГУПСЗН Полтавської облдержадміністрації щодо перерахунку позивачу щорічної разового грошової допомоги до 5 травня - протиправною.
Зобов'язано Центр нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплаченої суми.
Не погодившись з даним судовим рішенням суду першої інстанції, ГУПСЗН Полтавської обл держадміністрації та Центром подано апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просили скасувати оскаржувану постанову, та ухвалити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг зазначили, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про порушення вимог діючого законодавства. Позивачу щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2011 рік була виплачена на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"№341. Окрім того, відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача , перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, прийшла до висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАСУ) суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомогу до 5 травня в розмірі визначеному згідно ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", а відповідачами у 2011 році проведено виплату зазначеної компенсаційної виплати у розмірі меншому, ніж це передбачено відповідним Законом.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Під час судового розгляду встановлено, що позивач є інвалідом війни 2 групи та має право на отримання щорічної разової грошової допомогу до 5 травня відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".
Як вбачається з наявних в матеріалах справи листів ГУПСЗН Полтавської обласної державної адміністрації та Центру, позивачу у 2011 році щорічну разову грошову допомогу до 5 травня було виплачено в розмірі 580 грн.
Виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" було проведено на підставі постанов Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань"№341.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 21 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2011 році зміни до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилося.
Таким чином, відповідач у 2011 році повинен був застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплати грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , а саме щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: II групи - вісім мінімальних пенсій за віком.
Право на встановлення у 2011 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня надано Кабінету Міністрів України законодавцем не було. А тому при виплаті позивачу даної допомоги, відповідач повинен був керуватися положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Посилання відповідача, як на правомірність своїх дій, щодо проведення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу відповідно до постанов Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"№341 колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Також відповідно до ч.4 ст. 9 КАСУ у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при здійсненні позивачу нарахування або перерахунку пенсії застосуванню підлягають положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанов КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, відповідачі, провівши нарахування і виплату щорічної допомоги до 5 травня у 2011 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України діяли всупереч вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині зобов'язання лише Центр провести перерахунок та виплату на користь позивача щорічної разової грошової допомоги у певній грошовій сумі.
Колегія суддів зазначає, що до завдань Центру відносяться функції щодо здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування та виплати всіх видів соціальної допомоги в розмірах, передбачених діючим законодавством, та в межах кошторису на видатки.
Тому відповідно до ст. 11 КАС У, колегія суддів вважає, що для захисту порушених прав позивача необхідно прийняти рішення щодо зобов'язання відповідачів, здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, колегія суддів дійшла висновку, що згідно Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Мінцпраці № 147 від 25.04.2006р. обов'язок щодо здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги покладено на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що обов'язок щодо здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги, зокрема одноразової щорічної допомоги до 5 травня покладено на Центр.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів дійшла до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Доводи апеляційних скарг щодо правомірності дій по нарахуванню та виплаті допомоги позивачеві у 2011 році є безпідставними з вище наведених підстав і висновків суду першої інстанції не спростовують.
Зважаючи на вище викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови були порушені норми матеріального процесуального права, і як наслідок апеляційні скарги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської обласної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 11 січня 2012 року по справі № 1618/2а-7921/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської обласної державної адміністрації, щодо перерахунку та виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2011 рік.
Зобов*язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2011 р. , як інваліду ІІ групи, 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Любчич Л.В.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Спаскін О.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Любчич Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 19.11.2012 р.