Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/10025/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Лушниковій О.С.,
за участю представників
позивача: Морозова П.В. (довіреність № 1/9/10 від 20.03.2012),
відповідача: Алексаняна Ю.О. (довіреність № 67 від 06.08.2012),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Антрацит» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, -
ВСТАНОВИВ:
17 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Антрацит», у якому позивач просив, стягнути кошти державного підприємства «Антрацит» на суму податкового боргу з плати за землю у розмірі 974 821,70 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ДП «Антрацит» зареєстрований виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 30.04.2003 за № 04051885Ю0010158, до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32226065, про що видана довідка № 070543.
Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби 10.03.2011, про що видана довідка № 40/29-011 та є платником окремих видів податків у Антрацитівській ОДПІ.
Станом на 13.12.2012 за ДП «Антрацит» обліковується податковий борг з плати за землю у загальній сумі 974 821,70 грн., з яких за основним платежем - 213 264,73 грн., та пеня - 11 254,25 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно податкових декларації з плати за землю від 28.01.2011 № 9000125204, від 28.01.2011 № 9000150997, від 20.02.2012 № 9006751563, від 18.02.2012 № 9006540442, від 20.02.2012 № 9006899648, та у зв'язку з порушенням ДП «Антрацит» норм Податкового кодексу України.
З метою погашення податкового боргу з податку на додану вартість, у відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Антрацитівською ОДПІ на адресу ДП «Антрацит» надіслано: першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36, другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 18 грудня 2012 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, надав відзив на адміністративний позов (а.с.36-37) у якому зазначив, що позивачем позовні вимоги визнаються у повному обсязі та заявлено клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення суду у даній справі, в обґрунтування якого зазначено таке.
Фінансове становище підприємства не дозволяє в повному обсязі виконувати свої зобов'язання перед бюджетом, робітниками, постачальниками у зв'язку з тим, що підприємство є планово-збитковим, яке отримує державну підтримку на собівартість.
Станом на 01.12.2012 ДП «Антрацит» має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 13 091 119,71 грн.; заборгованість підприємства перед УПФУ станом на 01.12.2012 складає 48707000,00 грн.; заборгованість перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні зі сплати страхових внесків становить 18650000,00 грн. та пені - 5400000,00 грн.; заборгованість перед Антрацитівським міськрайцентром зайнятості становить 3789000,00 грн.; кредиторська заборгованість перед підприємствами-контрагентами - 162667000,00 грн.
Майно підприємства знаходиться у податковій заставі.
Згідно балансу на 30.09.2012 підприємство має кредиторську заборгованість на суму 537694000,00 грн.
На підставі викладеного відповідач звернувся до суду з клопотанням про встановлення порядку виконання судового рішення по даній справі шляхом розстрочення.
Одночасно із заявленим клопотанням, представником відповідача зазначено про те, що станом на 30.09.2012 ДП «Антрацит» має дебіторську заборгованість у сумі 331200000,00 грн., у тому числі відносно ПП «Орфа» у сумі 37317528,85 грн. Рішенням Господарського суду Луганської області від 18.05.2011 було стягнуто з ПП «Орфа» на користь ДП «Антрацит» борг в сумі 27786000,00 грн., 3% річних в сумі 1865742,85 грн., інфляційні нарахування в сумі 7 640050,00 грн., витрати по державному миту - 25500,00 грн., ІТЗ - 236,00 грн., всього - 37317528,85 грн.
З примусового виконання вказаного рішення суду 21.06.2012 відкрито виконавче провадження.
Таким чином, представник відповідача зазначає, що при стягненні заборгованості з ПП «Орфа» за рішенням суду, ДП «Антрацит» матиме можливість погашати заборгованість, згідно наведеного графіку погашення заборгованості.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно ст.269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (стаття 270 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що ДП «Антрацит» є користувачем земельної ділянки, а отже є платником земельного податку.
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Антрацит» зареєстрований виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 30.04.2003 за № 04051885Ю0010158, до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32226065, про що видана довідка № 070543 (а.с.26, 29).
Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби 10.03.2011, про що видана довідка № 40/29-011 та є платником окремих видів податків у Антрацитівській ОДПІ (а.с.25).
Станом на 13.12.2012 за ДП «Антрацит» обліковується податковий борг з плати за землю у загальній сумі 974 821,70 грн., з яких за основним платежем - 213 264,73 грн., та пеня - 11 254,25 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно податкових декларації з плати за землю від 28.01.2011 № 9000125204, від 28.01.2011 № 9000150997, від 20.02.2012 № 9006751563, від 18.02.2012 № 9006540442, від 20.02.2012 № 9006899648 (а.с.8-18).
У визначений Податковим кодексом строк відповідач податкові зобов'язання не сплатив, у зв'язку з чим за ним станом на час розгляду адміністративної справи обліковується податковий борг з плати за землю у сумі 974 821,70 грн.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Податковим органом, у відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на адресу ДП «Антрацит» надіслано: першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36, другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194 (а.с.22).
Доказів відкликання податкових вимог сторонами суду не надано.
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи податковий борг ДП «Антрацит» з плати за землю не погашений, відтак судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Наявність обставин, зазначених у клопотанні про встановлення порядку та способу виконання судового рішення, представником відповідача обґрунтовано тим, що станом на 01.12.2012 ДП «Антрацит» має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 13 091 119,71 грн.; заборгованість підприємства перед УПФУ станом на 01.12.2012 складає 48707000,00 грн.; заборгованість перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні зі сплати страхових внесків становить 18650000,00 грн. та пені - 5400000,00 грн.; заборгованість перед Антрацитівським міськрайцентром зайнятості становить 3789000,00 грн.; кредиторська заборгованість перед підприємствами-контрагентами - 162667000,00 грн.
Майно підприємства знаходиться у податковій заставі.
Згідно балансу на 30.09.2012 підприємство має кредиторську заборгованість на суму 537694000,00 грн.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що обставини, наведені відповідачем у заявленому клопотанні, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, що свідчить про неможливість погашення податкового боргу одним платежем.
За таких обставин суд вважає за можливе встановити порядок та спосіб виконання рішення суду шляхом розстрочення ДП «Антрацит» сплату податкового боргу з плати за землю у сумі 974 821,70,00 грн. строком на 60 календарних місяця з 01 січня 2013 року по 31 листопада 2017 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами: по 16247,02 грн., а в грудня 2017 року - 16247,52 грн.
Суд також вважає за необхідне зобов'язати позивача провести у картках особових рахунків ДП «Антрацит» розстрочення податкового боргу у сумі 974 821,70 грн.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 24 грудня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 27 грудня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Антрацит» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти Державного підприємства «Антрацит» (місцезнаходження: 94613, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 38, ідентифікаційний код 32226065) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом із плати за землю у розмірі 974821,70 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири тисячі вісімсот двадцять одна гривня сімдесят копійок) на користь місцевого бюджету, а саме:
- суму боргу з плати за землю по м. Антрацит у розмірі 722116,96 грн. (сімсот двадцять дві тисячі сто шістнадцять гривень дев'яносто шість копійок) на р/р 33212811700010, код платежу 13050100, отримувач: Антрацитівське УДКСУ Луганської області, код отримувача 37983403, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013;
- суму боргу з плати за землю по Дубівській селищній раді у розмірі 39440,01 грн. (тридцять дев'ять тисяч чотириста сорок гривень одна копійка) на р/р 33219811700013, код платежу 13050100, отримувач: Антрацитівське УДКСУ Луганської області, код отримувача 37983403, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013;
- суму боргу з плати за землю по Кріпенській селищній раді у розмірі 202010,48 грн. (двісті дві тисячі десять гривень сорок вісім копійок) на р/р 33217811700015, код платежу 13050100, отримувач: Антрацитівське УДКСУ Луганської області, код отримувача 37983403, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013.
Розстрочити Державному підприємству «Антрацит» сплату податкового боргу із плати за землю у розмірі 974821,70 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири тисячі вісімсот двадцять одна гривня сімдесят копійок) строком на 60 календарних місяців з січня 2013 року по грудень 2017 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 16247,02 грн. щомісяця, починаючи з 01.01.2013 по 31.11.2017 включно, а у грудні 2017 року - 16247,52 грн.
Зобов'язати Антрацитівську об'єднану державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби провести у картках особових рахунків по платі за землю Державного підприємства «Антрацит» розстрочення податкового боргу у сумі 974821,70 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири тисячі вісімсот двадцять одна гривня сімдесят копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 27 грудня 2012 року.
СуддяК.О. Пляшкова