Ухвала суду № 28263302, 18.12.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
2а-2944/09/1370
Номер документу
28263302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2012 р. Справа № 77687/09 /9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Большакової О.О., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Рибак О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Городоцькому районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Тепло» до Державної податкової інспекції у Городоцькому районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Ельпласт-Тепло» звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Городоцькому районі Львівської області, яким просило скасувати рішення відповідача від 05 березня 2009 року № 0000452380, яким до нього були застосовані штрафні санкції в розмірі 211515,52 грн. за порушення вимог п. п. 2.8, 2.10, 5.2, 5.4 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року позов задоволено повністю. Постанова мотивована тим, що ТзОВ «Ельпласт-Тепло» наказом від 01.06.2007 року № 1 на перші три місяці роботи встановило ліміт каси в розмірі 4000 грн. згідно з прогнозними показниками. В січні 2008 року позивач переглянув ліміт каси і наказом від 02.01.2008 року № 1-Б було залишено його в розмірі 4000 грн. За період з 04.02.2008 року до 14.08.2008 року ТзОВ «Ельпласт-Тепло» встановлений наказами ліміт каси не перевищувало. Суму понадлімітних залишків готівки в касі в розмірі 105757,76 грн. відповідач визначив, порівнюючи записи про фактичні залишки готівки в касі за касовою книгою з лімітом в розмірі 1400 грн., однак розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі в розмірі 1400 грн. працівниками відповідача чи працівниками позивача не складався, їхні особисті підписи відсутні, наведена в розрахунку кількість робочих днів підприємства за три місяці первинними документами не підтверджена.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, зокрема, що позивач повинен був встановлювати ліміт каси, виходячи з фактичних витрат готівки з каси, що передбачено абз. 3 пп. 5.4. п. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, відповідно до якого для підприємств, ліміти каси яким установлюються згідно з фактичними витратами готівки (крім виплат, пов'язаних з оплатою праці, стипендій, пенсій, дивідендів), - не більше розміру середньоденної видачі готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти). Розрахунок для встановлення загального ліміту готівки в касі порядку і строків здавання готівкової виручки в сумі 1400,00 грн. був складений головним бухгалтером ТзОВ «Ельпласт-Тепло» та скріплений печаткою позивача, був представлений працівникам ДПІ у Городоцькому районі Львівської області під час проведення перевірки.

Протокольною ухвалою судового засідання від 18 грудня 2012 року суд відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України замінив відповідача Державну податкову інспекцію у Городоцькому районі Львівської області на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у Городоцькому районі Львівської області Державної податкової служби.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Державною податковою інспекцією у Городоцькому районі Львівської області було проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Ельпласт-Тепло» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 16.03.2007 року до 30.09.2008 року, за результатами якої було складено акт від 26.02.2009 року № 14/23-35009379, в якому, зокрема, зазначено про порушення позивачем вимог п. п. 2.8, 2.10, 5.2, 5.4 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, в результаті чого перевищило ліміт залишку готівки в касі за період з 04.02.2008 року до 14.08.2008 року на суму 105757,76 грн.

На підставі акту перевірки та відповідно до абз. 2 ст.1 указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» відповідачем було винесено рішення від 05 березня 2009 року № 0000452380, яким до ТзОВ «Ельпласт-Тепло» було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 211515,52 грн.

Щодо правомірності застосування відповідачем штрафних санкцій колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 1.2 зазначеного вище Положення ліміт залишку готівки в касі - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Пунктом 2.8 Положення встановлено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Згідно з п. 2.10 Положення підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, включаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Відповідно до п. 5.2 Положення установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.

Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.

Згідно з п. 5.3 Положення ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.

Відповідно до п. 5.4 Положення кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо:

для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк щодня (у день її надходження до каси) або наступного дня від дня її надходження до каси, - у розмірах, що потрібні для забезпечення їх роботи на початку робочого дня, але не більше розміру середньоденного надходження готівки до каси (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти);

для підприємств, ліміти каси яким установлюються згідно з фактичними витратами готівки (крім виплат, пов'язаних з оплатою праці, стипендій, пенсій, дивідендів), - не більше розміру середньоденної видачі готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти).

Підприємства, у яких відповідний середньоденний показник, обчислений на підставі касових оборотів, дорівнює нулю або не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, можуть встановлювати ліміт каси в розмірі, що перевищує обчислений середньоденний показник, але не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

При цьому п. 5.9 Положення передбачено якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він уважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.

Пунктом 5.12 Положення передбачено, що установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо).

Тому, враховуючи, що підприємства, у яких відповідний середньоденний показник, обчислений на підставі касових оборотів, дорівнює нулю або не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, можуть встановлювати ліміт каси в розмірі, що перевищує обчислений середньоденний показник, але не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (п. 5.4 Положення), ТзОВ «Ельпласт-Тепло» повинно було встановити ліміт каси не більше 1400,00 грн.

Пунктом 7.21 Положення встановлено, що під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси визначається наявність самостійно встановленого ліміту каси та відповідність його розрахунку вимогам цього Положення, уточнюються за наказами, розпорядженнями чи іншими розпорядчими документами суми самостійно доведених підприємством (юридичною особою) лімітів кас своїм відокремленим підрозділам.

Пунктом 7.23 Положення передбачено, що для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

Під час перевірки працівниками податкового органу було встановлено суму понадлімітних залишків готівки в касі за період з 04.02.2008 року до 14.08.2008 року в розмірі 105757,76 грн.

Посилання суду першої інстанції на те, що розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі в розмірі 1400 грн. працівниками відповідача чи працівниками позивача не складався є безпідставними, оскільки такий розрахунок, копія якого є в матеріалах справи, був складений головним бухгалтером ТзОВ «Ельпласт-Тепло» (а.с. 49).

Відповідно до Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Разом з тим колегія суддів зазначає, що штрафні (фінансові) санкції за вказані вище порушення за своєю юридичною природою є адміністративно-господарськими в розумінні ст. 238 Господарського кодексу України, оскільки застосовані за порушення правил здійснення господарської діяльності.

А відповідно до частини першої статті 250 Господарського кодексу адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи те, що ТзОВ «Ельпласт-Тепло» допустило порушення вимог зазначеного вище Положення в період з 04.02.2008 року до 14.08.2008 року, правомірним і підставним є застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій лише за період з 05.03.2008 року до 14.08.2008 року, тобто в межах річного строку, в сумі 129975,32 грн.

Відповідно штрафні (фінансові) санкції в розмірі 81540,20 грн. застосовані до позивача безпідставно, тому в цій частині оскаржуване рішення відповідача є неправомірним і підлягає скасуванню.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки вона частково прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Городоцькому районі Львівської області задовольнити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року у справі № 2а-2944/09/1370 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Городоцькому районі Львівської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05 березня 2009 № 000452380 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Тепло» штрафних санкцій в сумі 81540 (вісімдесят одна тисяча п'ятсот сороки) грн. 20 коп.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді О.О. Большакова

В.В. Святецький